Архітектурні пам'ятники Харкова в 1944 році

Після визволення Харкова в тридцятих числах серпня 1943 року наше улюблене місто лежало в руїнах. Частина старовинних будівель значно постраждала в ході бойових дій. Що ж намагалися врятувати, а що відновленню не підлягала?
При роботі в Державному архіві Харківської області мені попався один вкрай цікавий документ, датований 5 червня 1944 року. Він багато в чому дає відповідь на поставлене вище питання.

"Щодо питання про врахування пам'яток архітектури на території Харківської області повідомляємо наступне.
В організаціях, що знаходяться в місті Харкові, відомостей про архітектурні пам'ятники по Харківській області збереглося надзвичайно мало. Запитані нами двічі райвиконкоми ще повністю не надали вичерпних матеріалів про кількість, стан і характер використання існуючих пам'ятників архітектури. По котрі вступили попередніми відомостями з'ясовується, що велика кількість архітектурних пам'яток - житлових або громадських будівель, а також і релігійного культу - виявилося зруйнованими під час німецької окупації. Частина архітектурних пам'яток релігійного культу була розібрана або переобладнана для інших цілей протягом минулих двох десятків років ».

Далі йшов детальний список з 9 об'єктів знищених в 30-і роки церков і садиб по Харківській області, потім - перелік з 5 об'єктів, які були підірвані німцями. Для успішної охорони пам'яток архітектури необхідно було вирішити цілий ряд завдань. Наприклад, таких:

  1. Виявлення матеріалів для уточнення переліку збережених пам'яток архітектури в центральних державних органах (Москва, Київ). Постачання цих матеріалів місцевих відділів у справах архітектури.
  2. Стан фактичних документів (обстеження, зйомка, замальовка, фотографування, дефектні акти і т. Д.).

У той час в нашому з вами улюбленому місті перебувала бригада студентів Московського архітектурного інституту в складі трьох осіб. Саме їм за завданням Комітету у справах архітектури при РНК СРСР було доручено протягом місяця провести обстеження і замальовки ряду об'єктів. По кожному з будинків були складені найтонші акти, завдяки яким ми з вами можемо дізнатися чимало цікавого.

Почнемо, мабуть, з комплексу будівель Покровського монастиря - однієї з візитних карток нашого міста. Вулиці Університетської тоді не було, так що 16 вересня архітектори прийшли на вулицю Вільної академії №8. Почали вони з будівлі колишнього архієрейського будинку.

Почали вони з будівлі колишнього архієрейського будинку

Виявилося, що стан його стін цілком задовільний. Залізний дах і труби потребували ремонту, як і дерев'яні паркетні підлоги. Колони фасадів вимагали реставрації. Розпис коробового зводу в залі другого поверху була прихована побілкою, і встановити її стан і цінність було можливим. У третьому поверсі житлової частини, незважаючи на війну, збереглися кахельні печі з малюнком.
За загальним висновком, реставрація будівлі була нескладна і недорога. Першочерговими заходами були вказані:
1. Ремонт покрівлі
2. Встановлення водостічних труб
3. Скління прорізів.
При цьому в акті обстеження архітектори додали:
«Заборонити:
Здійснювати будь-які переробки і зміни фасаду, а також всередині будівлі без спеціального дозволу Управління головного архітектора міста ».

Будівля собору Покровського монастиря восени 44 року мало наступний стан:

У ряді стін були тріщини. Залізна покрівля збереглася тільки на шатрі дзвіниці. На самому ж будинку церкви був тільки металевий каркас. Водостічні труби були відсутні. Глави собору також не вціліли. У багатьох вікнах не було шибок і рам. З церковного начиння абсолютно нічого не збереглося. Зате на дзвіниці дзвіниці було повалено кілька хрестів, колись вінчали купола, а також залишки їх позолочених покриттів, які прийшли архітектори визнали за необхідне зберегти для майбутніх реставраційних робіт. Важливим для нас також є ще один цікавий факт, зазначений в акті обстеження. Виявляється, німцями в період окупації Харкова також була зроблена спроба реставрації будівлі собору - для цього відомий багатьом з нас архітектор Віктор Карпович Троценко навіть склав проект. Однак далі справа у німців не пішла, а Троценко після звільнення міста був висланий до Сибіру.

Серед першочергових заходів, які необхідно було прийняти для збереження собору, значилося:
- скління вікон,
- пристрій водостічних труб,
- видалення бур'яну і молодих дерев з покриття і від підстави стін,
- покриття склепінь і виступаючих частин залізом,
- створення спеціальної огорожі собору.

Куди більше було пошкоджено будівлю Успенського собору і його дзвіниця. У той час його стан разюче відрізнялося від того, що зараз.

З акту, складеного 18 вересня, ми можемо дізнатися про те, що до часу приходу архітекторів від храму залишилися фактично руїни. Збереглися лише зовнішні стіни, склепінні перекриття, а також місцями пошкоджена зовнішня штукатурка. Обстеження підвалів під будівлею не представлялося можливим через обвалів.
На зовнішній штукатурці Олександрівської дзвіниці були сліди від осколків, були відсутні скла. Сходи всередині були або зруйновані, або сильно пошкоджені. Однак все це, на думку фахівців, підлягало відновленню. Архітектори настійно рекомендували з метою подальшого запобігання руйнування будівлі перепинити туди доступ.

У той же день був складений акт про обстеження будівлі старого університету. З нього видно, що споруда під час військових дій практично не постраждала. А ось Університетській церкви, що знаходиться прямо навпроти, пощастило куди менше.

А ось Університетській церкви, що знаходиться прямо навпроти, пощастило куди менше

У жовтні 1941 року в будівлю храму святого Антонія потрапила запальна бомба, і до 1944 року від нього залишилися цегляні стіни і портик без фронтону. А всередині - сліди колон, а також склепінні перекриття першого поверху. Вхід в підвали будівлі був повністю завалений. Збережений праве крило використовувалося університетом в якості книгосховища.

Площа Конституції є зараз одним з найулюбленіших місць жителів нашого міста. Біля пам'ятника під назвою «Україна, що летить» часто призначають зустрічі. У літню пору, сидячи на лавочках, там можна відпочити від спеки в тіні дерев. До війни ж на цьому місці знаходилася будівля Дворянського зібрання, побудоване архітектором Васильєвим в 1814 році. Після пожежі 1870 року воно було перероблено. За радянських часів в будівлі розміщувався Палац піонерів і жовтенят.

Історій, подій і гучних імен, пов'язаних з цим прекрасним будівлею, напевно вистачило б на цілу книгу. У 1943 році цей дивно красивий об'єкт, що прикрашав центр нашого міста, був значно пошкоджений.
Ось що побачила група архітекторів, що прийшла до нього 20 вересня.

«Палац піонерів абсолютно зруйнований, і вціліли тільки фасадні стіни і деякі внутрішні стіни. Всередині збереглося колонада, цілком ймовірно, дворика типу перистиля; Зараз доричні колони дуже пошкоджені. Посередині - сліди басейну для фонтану прямокутної форми, облицьованого мармуром. Валяються подекуди залишилися фрагменти свідчать про багате оздоблення деяких кімнат. Великий асортимент будівельних матеріалів, а також будівельних прийомів, застосованих в спорудженні, свідчить про кількість переробок і перебудов його. В даний час багато конструкцій і фрагменти звисають і неміцно тримаються, часто обрушився. Перекриття та покрівля ніде не збереглися ».

Вказувалася також необхідність повного закриття проходу в руїни. За оцінкою фахівців, для відновлення будівлі потрібно всього нічого:
1) ретельне вивчення об'єкта
2) великі фінансові кошти
Ясна річ, ні часу, ні грошей в 1944 році у держави не було. З цієї причини акт обстеження будівлі Харківського дворянського зібрання закінчується ось таким реченням:

«За проектом планування м.Харкова залишки будівлі намічені до розбирання».

Харкова залишки будівлі намічені до розбирання»

Схожа ситуація була в той час і з будівлею Інституту шляхетних дівчат, який німці спалили в 1942 році. Від нього до моменту приходу архітекторів залишилися лише стіни в деяких місцях, склепінні перекриття підвалів коридору першого поверху, а також склепіння над деякими сходами. Частина підвалів об'єкта використовувалася будівельним інститутом. В іншому це колись великий будинок представляло просто купу руїн, до яких необхідно було перепинити доступ, а також прибрати звисаючі залізні балки, які загрожують обвалом. Так що будівля було вирішено розібрати. Зараз територія, на якій знаходилося цей навчальний заклад, зайнята садом Шевченка. Під землю в залишки підвалів інституту, наскільки мені відомо, ніхто не провалювався.

Йшов вересень 1944 року. До падіння Берліна і дня Перемоги залишалося ще чимало місяців. Щиро радує, що в той непростий воєнний час в нашому улюбленому місті люди все-таки намагалися врятувати спадщину предків. Нехай і в міру своїх скромних сил. У всякому разі, вони робили це якісно і чесно.

підпишіться на TELEGRAM-КАНАЛ накипіло , Щоб бути в курсі свіжих новин.

Що ж намагалися врятувати, а що відновленню не підлягала?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация