Ярило - бог сонця у древніх слов'ян | Сервер східноєвропейської археології

  1. Слов'янський пантеон
  2. Світлі і темні боги

26.02.2014

2014

На сьогоднішній день в світі найпоширенішими є монотеїстичні релігії, такі, де люди вірять в одного-єдиного Бога. У стародавні часи такий монотеїзм був великою рідкістю, і стародавні народи поклонялися пантеону з численних богів. У єдиного Бога і творця світу вірили лише стародавні євреї, та й то, відступаючи від нього в певні моменти своєї історії. Багато народів поклонялися природним силам, світилам і зірок. Боги природних стихій і Бог сонця у древніх слов'ян також широко шанувалися, їм приносили дари, і в їх честь складалися вірші і пісні. На жаль, на сьогодні у нас збереглося не так багато достовірних джерел, які розкривають суть і аспекти віри наших предків слов'ян. Але все ж, спробувати розібратися в цьому питанні спробувати можна.

Слов'янський пантеон

Відомо, що Сонм слов'янських богів включав в себе безліч добрих і світлих персоналій, таких як Ярило, Свентовіт, Купала, Коляда та багатьох інших, які уособлюють собою, сонце, тепло і світло боги. Решта слов'янські боги також мали свої відмінні атрибути, здатності і сфери діяльності, наприклад:

  • Перун. Бог весни і покровитель воїнів. Громовержець, подібно відомому багатьом грецькому Зевсу;
  • Велес. Страж світу мертвих, повелитель пішли в інший світ душ людей;
  • Стрибог. Господар і повелитель вітрів і буревіїв.

Наші предки поклонялися богам і зводили їх всіх в одну сім'ю, прабатьком якої вважався бог Рід, пращур надприродних істот і безпосередньо слов'ян. Весь пантеон богів слов'ян, можна уявити як родове древо або ієрархічну піраміду, що буде виглядати приблизно так, зверху вниз:

  • Рід. Верховне божество, прабатько богів;
  • Боги. Сини і дочки Рода - Перун, Велес, Лада, Сварог, Дажбог і інші;
  • Люди. Стародавні слов'яни вважали себе синами і дочками Дажбога, про це фактично йдеться в давньоруських літературних джерелах;
  • Нижчі духи. Всілякі будинкові, банники, овинники, потвори, русалки і багато інших духи «нижчої» міфології. Різняться між собою на цілком благих для людини і повністю негативних персонажів, наприклад, упирів, ожилих мерців і ін.

Життя багатьох слов'янських богів і духів була пов'язана з активністю сонячних і природних циклів. Наприклад, в період зимового сонцестояння шанувався Хорс. Найбільш відомий сьогодні солярний персонаж - Ярило, ймовірно, також бог сонця у древніх слов'ян, безпосередньо пов'язаний з періодом весняного рівнодення.
Знак сонця у древніх слов'ян - Коловрат, Свастичний символ. Він був широко представлений в стилі народної культури і творчості, їм в різних його варіаціях, відзначалися зводяться слов'янами споруди, народний одяг, речі обрядової частини, випічка та багато іншого.

Світлі і темні боги

Дуалізм сприйняття світу і дійсності властивий слов'янам. Білобог (Свентовіт) шанувався як охоронець світла, добра, правди і чистоти, а на противагу йому існував Чернобог - владика темряви. Обидва вони впливали на життя людей і природи. Інший бог - Велес, був відомий, як господар лісів, покровитель звірів і рослин, і можна сказати він уособлював собою, в тій чи іншій мірі, всі сили природи. Бажаючи збільшити поголів'я худоби і врожаю, наші предки прагнули його задобрювати.

Боги слов'ян були богами стихій і природи, і в той же час володіли антропоморфізмом, і могли безпосередньо взаємодіяти зі своїми шанувальниками
Боги слов'ян були богами стихій і природи, і в той же час володіли антропоморфізмом, і могли безпосередньо взаємодіяти зі своїми шанувальниками. Цікаво, що за даними лексикології, в давні часи слово «бог» не означало собою чогось надприродного і всеосяжного, і його зміст можна охарактеризувати як «частка, удача, щастя». Така суть цього слова зберігалася досить тривалий час, згадаємо наприклад, слова, приписувані Олександру Невському: - «Бог не в силі, а в правді».

Відео: Сварог - верховний бог східних слов'ян

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация