Аристотель «Економіка»

  1. Читати інші твори Аристотеля:

Кранах «Філліс і Аристотель», 1530 р

Аристотель народився в Стагире (тому отримав прізвисько Стагірит), грецької колонії в Халкідікі, недалеко від Афонської гори, в 384 м до нашої ери. Батька Аристотеля звали Никомах, він був лікарем при дворі Амінти III, царя Македонського. Никомах походив із родини потомствених лікарів, в якій лікарське мистецтво передавалося з покоління в покоління. Батько був першим наставником Аристотеля. Уже в дитинстві Аристотель познайомився з Філіпом, майбутнім батьком Олександра Македонського, що зіграло не останню роль в його майбутнє призначення вихователем Олександра.

Юнацькі роки Аристотеля припали на час початку розквіту Македонії. Аристотель отримав грецьке освіту і був носієм цієї мови, він симпатизував демократичного способу правління, але в той же час він був підданим македонського правителя. Це протиріччя зіграє певну роль в його долі.

У 369 році до н. е. Аристотель позбавився батьків. Опікуном юного філософа став Проксен (згодом Аристотель тепло відгукувався про нього, а коли Проксен помер, усиновив його сина Никанора). Аристотель успадковував від батька значні засоби, це дало йому можливість продовжувати утворення під керівництвом Проксена. Книги тоді були дуже дороги, але Проксен купував йому навіть самі рідкі. Таким чином, Аристотель в юності приохотився до читання. Під керівництвом свого опікуна Аристотель вивчав рослини і тварин, що в майбутньому розвинулося в окрему роботу «Про виникнення тварин».

У 347 р. До н.е. е. Аристотель одружився на Пифиаде, прийомної дочки Гермия, тирана Ассосе в Троаді. У 345 р. До н.е. е. Гермий виступає проти персів, за що був скинутий ними і страчений. Аристотель змушений виїхати в Мітіліні. У Аристотеля і Пифиаде була дочка, Піфіада.

У Середньовіччі Аристотель (як і Олександр Македонський), - уже був майже міфічним персонажем. Проте, його значення для розвитку не тільки наук, а й самого освіти було настільки велике, що виник новий стійкий феномен міфотворчості вагантів, знайшов найрізноманітніші втілення в мистецтві.

Наскільки химерно всі персонажі історії і міфів перемішувалися в юних умах, що стикалися з вивченням праць Аристотеля - свідчить виникла в середовищі вагантів баєчка про Аристотеля і Філліда (Філліаду).

Філліда (грец. Φυλλίς) - персонаж давньогрецької міфології, фракийская царівна, що жила біля Родопских гір, яка повісилася, коли її наречений, афінський царевич Демофонт, та й пішов на батьківщину і довго не повертався. Існує безліч середньовічних мініатюр саме з цим міфологічним персонажем, що символізує страждання коханої в розлуці.

В середні віки Філліда стає алегорією пристрасного очікування улюбленого, вірності в розлуці. Її зображення часто посилався знатними дамами замість листи. Поширеність цієї алегорії була настільки велика, що Філліда згадується Данте Аліг'єрі в розділі Рай в «Божественної комедії».

За легендами Філліда була дочкою царя бісалтов Ситона або дочкою Лікурга. У міфі Філліда дев'ять разів йшла по валу до моря, щоб побачити корабель з її коханим, в реальності місцевість, яка носила назву «Дев'ять Шляхів» була на річці Стрімон.

Вирішивши, що її коханий Демофонт загинув, Філліда наклала на себе руки. Вона повісилася, але була перетворена в мигдальне дерево без листя. Коли Демофонт, повернувшись, обняв стовбур, на ньому з'явилися листя. На її могилі виросли дерева, на яких в певний час засихають і облітають листя (Філла). До неї листя називалися Пета (згідно з коментарем Сервія).

Овідій склав лист Філліда до Демофонт (Героїди II), але не відбив її історію в своїх «Метаморфозах».

І ось в Середні століття виникає приклад «народного міфотворчості», від якого до цих пір вдаряє в голову юної пристрастю, бажанням ... в тому числі і закинути остогидлі книжки заради весни. «Все змішалося в домі Облонських»! Філліда виявляється куртизанкою, закоханої в Олександра Македонського, якого не пускає до неї гуляти противний старий Аристотель, саджаючи за підручники.

Філліда виявляється куртизанкою, закоханої в Олександра Македонського, якого не пускає до неї гуляти противний старий Аристотель, саджаючи за підручники

Print made by Master MZ c. 1500. Aristotle and Phyllis; the philosopher, carrying Phyllis on a piggyback ride around his garden, which is enclosed by a low wall in the background; two witnesses stand at the gate to the left. c. 1

Сюжет середньовічної легенди про Аристотель і Філліаде банальний, але при кожному переказі - неодмінно обростав все новими подробицями. В силу того, що Філліада майже півтора століття до виникнення цього анекдоту була алегорією невинності і непорочності, відданості в любові і вірності, відповідні метаморфози її образу відбувалися поступово.

Спочатку це добре одягнена дама або городянка. У багатьох ранніх зображеннях Філліада одягнена як середньовічна дама часів Хрестових походів, коли вишивка з її зображенням у Дев'яти шляхів і сухого деревця без листя - «говорила без слів».

У середньовічних мініатюрах ми можемо навіть зустріти зображення Філліда в псевдо грецькому вбранні, але вже верхом на голому Аристотеля.

У середньовічних мініатюрах ми можемо навіть зустріти зображення Філліда в псевдо грецькому вбранні, але вже верхом на голому Аристотеля

Circle of Baccio Baldini, the Master of the Otto Prints (circa 1436-1487)
Aristotle and Phyllis, surrounded by a Young Man and Woman with Eros, and a reclining nude Woman with two Children

.

Середньовічні мініатюри, що зображували Філліда верхом на Аристотеля

Сюжет цього сказання полягав у тому, що Філліда в помсту зачарувала Аристотеля, «вселила йому любов до себе» Сюжет цього сказання полягав у тому, що Філліда в помсту зачарувала Аристотеля, «вселила йому любов до себе». Бідний філософ виявився беспомошним перед її хитрощами, тому взявся домагатися прекрасної курзінкі незграбними залицяннями.

Філліда зажадала з нього «доказів любові», заявивши, що не повірить жодному його слову, якщо він не дозволить їй «проїхатися на ньому верхи».

Чому саме Арістотель став предметом «любовної науки» раптово розійшлася до епохи Відродження Філліда? По-перше, тому що його зображення в будь-якому вигляді вважалося ... майже нешкідливим, адже він був першим з античних філософів, визнаних християнською церквою.

Аристотель є родоначальником величезного числа сучасних наукових напрямків, по суті, він заклав основи цивілізованого світогляду людства. Тому не визнати цього «язичника» не змогли і в Середньовіччі, скільки не знищували античні документи.

Втім, хріанская віра не змогла знищити навіть міф про Філліаде, як і всю античну міфологію. Але ми повинні зрозуміти, чим же був виник в Середні століття міф про Філліда і Аристотеля. Інакше нам вже не зрозуміти, чому настільки образливою для вчителя грецької мови Бєлікова стала напис на карикатурі «Закоханий Антропос» .

Римська імперія залишила людству не тільки струнку систему права, основи наук, мистецтво і ... класичну освіту, в основі якого завжди буде лежати Античність.

Тут слід поцікавитися, чи не бачив хто-то на партах - надряпані зображення голих вчительок? Невже не бачили? Тоді ви дуже багато втрата в житті!

Цей міф - плід запаленої фантазії школярів, який обріс згодом і цілком «дорослими» подробицями. Аристотель - був цілком нешкідливим персонажем ... для цієї теж нешкідливою спочатку середньовічної еротики.

MASTER of the Housebook Aristotle and Phyllis c. 1485
Dry point, diameter 155 mm Rijksmuseum, Amsterdam

After Monogrammist BR & anchor Print made by Wenzel von Olmütz. Date 1485-1500 (c.)

Аристотель і Філліда, як і Олександр Македонський - тут не більше, ніж алегорії. З цього міфу Олександр Македонський взагалі виконує сторонню роль спостерігача розгульного оргії свого вчителя і випадкової (як потім з'ясувалося) знайомої. І за майстерністю дійшли до нас начерків можна судити, скільки талановитих майбутніх художників пройшло школярами черга цю «шкільну легенду».

І за майстерністю дійшли до нас начерків можна судити, скільки талановитих майбутніх художників пройшло школярами черга цю «шкільну легенду»

Drawn by Jan de Beer. Date 1450-1536

Print made by Hans Burgkmair the Elder Block cut by Jost de Negker . Date 1519 (circa) 1522-1536 (Border)

Незважаючи на те, що Філліда неодмінно має батіг, нібито, щоб «помститися» Аристотеля за тривалу розлуку з коханцем, Аристотель на всіх малюнках виглядає задоволеним, цілком «зачарованим» прекрасної вершницею Незважаючи на те, що Філліда неодмінно має батіг, нібито, щоб «помститися» Аристотеля за тривалу розлуку з коханцем, Аристотель на всіх малюнках виглядає задоволеним, цілком «зачарованим» прекрасної вершницею.

По суті, ми бачимо, як з школярської пустощі виростають вже і цілком дорослі «неподобства» на цьому грунті. Звичайно, аж ніяк не на грунті античної філософії і середньовічної алегорії.

Тут сама алегоричність - повна довго прихованим еротизмом, прямим закликом вдатися до радощів життя і любовних утіх, віддаючи перевагу над ними заняття «грецької вченістю».

Не випадково на багатьох гравюрах - листя винограду і виноградні грона, в честь дуже почитавшегося в Відродженні Бахуса (Діоніса). В принципі, і сама легенда про Аристотеля і Філліда - це вакханалія оскаженілих на грунті пересичення античною філософією школярів.

Філліда в цій легенді виступає не як ніжна кохана, але як сексуальний потяг, сама хіть, що беруть верх над молодими умами.

Популярність цієї алегорії була пов'язана і з першими спробами повернення жінок в суспільство. Відзначимо, що перший крок в цьому напрямку був зроблений саме дамами півсвіту, тому невипадково Філліда, як джерело любовного зачарування, стає по легенді куртизанкою.

Як можна засуджувати людину за зв'язок з куртизанкою, якщо сам Аристотель, при всій його неймовірною вченості, - не тільки не зміг встояти, але дозволив «взяти над собою верх»? ..

Людська підприємливість не знає кордонів. Під соусом «поширення вченості», перш за все в Німеччині, відомої своїми університетами, почали виходити «книжки-малятка», по обкладинці яких абсолютно не можна було здогадатися, що таїться всередині.

Під соусом «поширення вченості», перш за все в Німеччині, відомої своїми університетами, почали виходити «книжки-малятка», по обкладинці яких абсолютно не можна було здогадатися, що таїться всередині

Print made by Urs GrafTitle-border with Pyramus and Thisbe, the Judgement of Paris and Aristotle and Phyllis;also with playing putti and a flatulent woman.Inside the border the device of the publisher

Conrad Resch with two basilisks holding a shield with the staff of Basel ; used here as a title-border to Johann Eck, 'De primatu Petri adversus Ludderum ... Libri Tres', Paris: P. Vidovaeus, 1521. Print made by Hans Holbein the Younger
Production place Printed in Basel (all objects). Date 1522. Title-border with Aristotle and Phyllis; at bottom and figures among foliage at left, right and top; impression from an unidentified publication (probably an edition of Münster's 'Cosmographia', printed by Heinrich Petri) of a border first used for Poliziano's 'Miscellaneorum centuria una', printed by Curio in Basel in July тисяча п'ятсот двадцять два.

Книгоноші висували верхню частину обкладинки, де зображувалися або суворі істоти грецької міфології, або римські легіонери під прапорами. А ось внизу орнаментального оформлення покупець міг розглянути, до яких безчинств в «любовних доказах» могли дійти Аристотель і Філліда.

Ці книжки можна було вдумливо і в деталях розглядати прямо на лекціях, оскільки спочатку йшли цілком нешкідливі гравюри, глибше розкриваючи повчальний зміст, закладений в кінцівці легенди.

За легендою, свідком морального падіння свого вчителя був Олександр Македонський. Побачене їм, настільки потрясно юнака, що він назавжди вирішив не довіряти жінкам. Гравюри рясніли прикладами, до чого доходить жіноча винахідливість, перед якою безсилі навіть філософи старої школи.

Гравюри рясніли прикладами, до чого доходить жіноча винахідливість, перед якою безсилі навіть філософи старої школи

Print made by Hans Brosamer. Date 1520-1551

Georg Pencz (Print made by); Aristotle and Phyllis; Aristotle bridled and on all fours facing left, Phyllis wearing spurs sitting on his back. c.15 ... 1545-1546

В середині книжок, як правило, Філліда і Аристотель підносили свої алегорії абсолютно голими В середині книжок, як правило, Філліда і Аристотель підносили свої алегорії абсолютно голими. Мистецтвознавці досі дивуються, чому саме цей сюжет користувався особливою популярністю у ренесансних художників, особливо в Німеччині.

Однак цей рукотворний міф став єдиним легальним еротичної літератури, поширенням доступною всім громадським верствам еротичної літератури. Ці два персонажа, будучи абсолютними алегоріями для більшості сучасників, - весь XVI століття годували багатьох художників, попутно розвиваючи і кнігопечать. «Докази любові» Аристотеля до Філліда - виходили серіями, радуючи шанувальників античної літератури все більш витонченими подробицями.

Aristotle and Phyllis Baldung Grien. 1513. Woodcut, 330 x 236 mm
Germanisches Nationalmuseum, Nuremberg

Baldung Grien, Hans (Germany 1484-85-15 ??)

Провівши стільки незабутніх миттєвостей за вивченням життя і творчості Аристотеля в юності, багато хто не збиралися розлучатися з його повчальним змістом і згодом, замовляючи малюнки і полотна на любиться тему ...

«Закоханий Антропос» ...

«Закоханий Антропос»

Aristotle and Phyllis. Jan Sadeler I. After Bartholomaeus Spranger. Engraving, about 1587-1593
Montreal Museum of Fine Arts

бесіди Аристотеля
Print made by Bernard Picart. Date 1727
Several figures conversing in woody landscape (Elyseum); in the foreground, on the left Anacreon, sitting on the ground and holding a lyre, talks to Aristotle, who holds an unrolled parchment; on the right, Alexander the Great stands beside Phryne; behind them, poets Aelia Eudocia and Kassia, and Homer facing Aesop

У наступних століття в поширених в світських салонах альбомах можна було зустріти шаржі з цього «заїждженому» сюжету. Але і в паперах багатьох відомих осіб в якості пам'яті про роки юності і осягнення наук, проведених в обнімку з Аристотелем, дбайливо зберігалися власні замальовки, де Аристотель чомусь нагадував університетського професора - в окулярах і з борідкою.

Але і в паперах багатьох відомих осіб в якості пам'яті про роки юності і осягнення наук, проведених в обнімку з Аристотелем, дбайливо зберігалися власні замальовки, де Аристотель чомусь нагадував університетського професора - в окулярах і з борідкою

Aristotle and Phyllis; studies of woman riding on back of philosopher brandishing whip Graphite
Drawn by Theodor Matthias von Holst. Date 1818-1844

Так що Аристотель став не тільки наставником Олександра Македонського, а й усього юнацтва протягом багатьох століть, сам того не бажаючи. Щира подяка за науку, отриману з його «доказів любові» простягалася ... і до предметів побуту - сільничок, табакерок, скриньок, карбованих зображень на кубках ...

Найбільш цікавим, на мій погляд, в різноманітної подачі цього сюжету з прямими еротичними наме, далеко виходили за рамки пристойності, що він спочатку подавався у вигляді моралі з крайніми догматичними висновками Найбільш цікавим, на мій погляд, в різноманітної подачі цього сюжету з прямими еротичними наме, далеко виходили за рамки пристойності, що він спочатку подавався у вигляді моралі з крайніми догматичними висновками. В результаті, істинний сенс цих «Страстей мудреця» знали всі, але ... ніхто не міг відкрито пояснити, що ж насправді малося на увазі під цією тривалою на століття школярської жартом.

Навіть в середньовічних німецьких книжках про Аристотель і Філліс, що заклали традиції «цукрової» німецької порнографії, легенда про філософа подавалася - як викриття всіх хитрощів розпусниць. Кожна книжка взагалі починалася з повчання Аристотеля його учневі Олександру Великому, що стосувалася не тільки його коханої Філліда. Аристотель застерігає Олександра, кажучи, що фізична любов до жінки може мати негативні наслідки для чоловіка, а при заняттях науками і зовсім неприпустима ні в якому вигляді.

У первинному варіанті Філліда мстить Арістотелем за низьку думку про жінок, «пускаючи в хід хитрість». Вся «хитрість» її, судячи з ілюстрацій, полягає в щедрих розрізах її одягу, пишною зачісці і наявності вільного часу.

Вона зачаровує його, кладе на його спину сідло, одягає вуздечку і сідає на нього верхи, «потайки» демонструючи цю сцену Олександру, щоб впустити вчителя в очах Олександра. Хитрість не вдається, тому що Олександр не втрачає поваги до свого вчителя, а, навпаки, погоджується з правильністю його застереження, повністю переймаючись їхньою мудрістю, однак, не намагаючись зупинити ні Філліда, ні Аристотеля. Просто на останній сторінці чергового випуску «Страстей мудреця» він заявляє, що всі паонял, тому саме такого робити не стане ніколи в житті, а повністю присвятить себе наукам.

Популярність сюжету була такою, що через брак книжок, вважалося хорошим тоном ... подарувати дамі серця дешеву фігурку з олова, як би з натяком, що її чарівність не має кордонів. Але, звичайно, до такого ніхто і доходити не збирається, ніколи в житті. Хоча зарікатися не доводиться. Якщо вже Аристотель докотився, то як всім іншим утриматися?

Якщо вже Аристотель докотився, то як всім іншим утриматися

Мода дарувати фігурки в пам'ять про великого античному філософа підкорила спочатку мелкобуржуазное передмісті міст, а потім і вищий світ Мода дарувати фігурки в пам'ять про великого античному філософа підкорила спочатку мелкобуржуазное передмісті міст, а потім і вищий світ.

Іноді фігурка виступала в якості елегантного пропозиції руки і серця. В цьому випадку Аристотель, крім накинутій вуздечки, - забезпечувався ще і дишлом, як би в повній готовності потягнути весь віз сімейного життя.

У музеї Метрополітен зберігається золота фігурка, що датується 1400 роком.

Читати інші твори Аристотеля:

Читати інші твори Аристотеля:

Чому саме Арістотель став предметом «любовної науки» раптово розійшлася до епохи Відродження Філліда?
Тут слід поцікавитися, чи не бачив хто-то на партах - надряпані зображення голих вчительок?
Невже не бачили?
Як можна засуджувати людину за зв'язок з куртизанкою, якщо сам Аристотель, при всій його неймовірною вченості, - не тільки не зміг встояти, але дозволив «взяти над собою верх»?
Germany 1484-85-15 ?
Якщо вже Аристотель докотився, то як всім іншим утриматися?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация