Аркадій Бабченко: Армія Вагнера і приватні військові компанії в Росії

  1. Новини по темі
  2. Новини по темі
  3. Новини по темі

Фото з відкритих джерел

Російський журналіст Аркадій Бабченко розмірковує про те, що Росія могла б легально надавати послуги найманих армій по всьому світу і навіть використовувати їх для посилення впливу на інших континентах

Оригінал на сторінці російського журналіста Аркадія Бабченко в Facebook :

Розмови про приватних військових компаніях в Росії спалахують з періодичністю кілька разів на рік. Те Путін про них щось скаже, то закони в Держдуму вносяться, то спливають дії "ПВК Вагнера" ​​в Сирії. І кожен раз це викликає резонанс, який можна порівняти з відкриттям Сатурна - вау, дивіться, ПВК! Насправді ж все це розмови для бідних. Тема приватних військових компаній в Росії зовсім не нова і по суті вони існують вже давно.

Ще в 2010-му році на всіх сайтах рекрутингових агентств було вивішено оголошення про набір в "спільне російсько-іракський охоронне підприємство на високооплачувану роботу щодо забезпечення безпеки персоналу та об'єктів російської нафтової компанії в Іраку". Умови були шикарні - зарплата від восьми тисяч доларів США, премії, надбавки, вахтовий метод - якщо не помиляюся, півроку там, півроку вдома. Вимоги - висока фізична підготовка, знання англійської, досвід служби в силових структурах (бажано з важкими погодними умовами), досвід участі в бойових діях вітається. Перевага віддається випускникам Рязанського повітряно-десантного училища.

Набирала на роботу компанія "Луком-А" - дочірня структура "Лукойлу", приватне охоронне підприємство, створене ще в дев'яностих ветеранами "Вимпел". Юридично, за формою, це ЧОП, але по суті - чистої води ПВК, особливо в своєму іракському сегменті. "Лукойл" зараз активно розробляє родовища "Західна Курна-2" і "Блок-10", розташовані на півдні Іраку. Поки їм нічого не загрожує, території, контрольовані ІГІЛ, знаходяться на північ від, але охорона нафтових розробок, доставка вантажів, супроводження конвоїв, охорона нафтопроводів в воюючою країні - це типові, стовідсотково "чевекашние" теми. Взагалі, в Іраку зараз працюють три російські компанії - крім "Лукойлу", це "Газпромнефть" і "Башнефть" - і, треба думати, що з охороною і у них теж все в порядку.

Взагалі, ця тема - входження російських компаній в Ірак (а тендери ми там почали вигравати в 2009-му 2010-му роках) - в ветеранської і околовоенной середовищі підняла чималий ажіотаж. Один мій знайомий, який воював спочатку в Афгані в радянській армії, а потім в Іраку в армії США (у свій час Штати створювали якусь подобу іноземних легіонів за можливість отримання грін-карт), на повному серйозі робив бізнес-план і ходив на переговори в "Лукойл "в надії отримати цей контракт. Було дуже смішно дивитися, як він конкурував з іншим таким же ветераном чогось там антитерору, до цього відправляти людей саперами на розмінування в Сербію і на супровід вантажів в Нігерію. Ні, люди-то тему в цілому знали, і будь у нас країна з чесними тендерами, може, навіть і мали б якийсь шанс, але тільки в реальності такі речі вирішуються зовсім на інших рівнях. В результаті один поїхав на Донбас сам, другий, думаю, поставляє людей тепер і туди.

Новини по темі

Новини по темі

Крім таких офіційних полуЧОПов-полуЧВК, напівлегальні військові компанії почали рости як на дріжджах з появою сомалійських піратів. Це був сплеск приватної ініціативи в російському околовоенном сегменті. Власне, саме військовими компаніями ці структури назвати складно, тому що для повномасштабного розгортання діяльності їм не вистачало як раз саме легальності, скоріше, це були невеликі групи однодумців, але в цей сектор ринку росіяни почали входити дійсно активно. Той же Вагнер, наскільки можна зрозуміти, починав саме в одній з таких структур. Схеми там, як правило, були простими - зброя, щоб не потрапляти під дію місцевого законодавства, на борт доставлялося в міжнародних водах, судно проводилося через піратоопасний район, зброя забиралося, судно прибувало в порт призначення. Власне, мотка колючого дроту і п'ята автоматів, як правило, цілком вистачало для спокійного проходження.

Втім, проводка суден - це найвідоміша частина піратської проблеми, а найбільш прибутковим було звільнення заручників. Один мій знайомий брав участь у звільненні сина якогось мільйонера, якому захотілося покататися там на яхті. Разом з яхтою його і взяли. Батько вважав, що найняти ПВК буде дешевше, ніж платити затребувану сомалійцями суму. Операція пройшла успішно. Втім, це було в складі іноземної ПВК.

Ще одні мої знайомі досить щільно і досить довго працювали в Іракському Курдистані. Все те ж саме - охорона, проводка вантажів, супроводження конвоїв. Там було найпростіше - сіра зона, закони не діють, зброї, як піску.

Так що напівлегальна Военка в країні існувала і до Вагнера. Під статтею про найманство все ходили, звичайно, але тим не менше. Але по-справжньому це рух розгорнулося, безумовно, на Донбасі та в Сирії.

Найцікавіше, що, незважаючи на цю вже практично офіційно створену структуру - у всякому разі, думаю, ні у кого немає сумнівів в тому, що замовником в цьому випадку є держава, - законів по ПВК як не було, так і немає. Путін виступає-виступає, головами кивають-кивають, а законопроект як лежав, так і лежить.

Вносили його до Держдуми вже два рази (останній в грудні минулого року), але він так і не прийнятий.

Власне, воно й зрозуміло - кому цей закон потрібен-то ... Кого взагалі хвилюють закони в Росії? Є стаття за найманство, але весь Донбас затоплений "добровольцями" - ну і що? Немає закону про ПВК, а вони у всю штурмують Пальміру - ну і що? Навіть якби і був закон, жодна людина, не пов'язаний з владою, будь він офіцер супер-пупер спеціальних підрозділів, суперпрофесіонал і ветеран всіх воєн, створити свою ПВК тут не зможе в принципі. З тієї простої причини, що ліцензувати цю сферу буде ФСБ. Ну, а далі все зрозуміло. Тому і з'являються такі тіньові структури типу вагнерівської, які з владою і ФСБ "вась-вась", отримують фактично держконтракти і відправляють людей воювати за трон Башара Асада. Всякі ліві люди в цей бізнес не допускаються і не будуть допущені ніколи. Закони їм ще подавай. Хе.

Судячи з того, що про підрозділ Вагнера написала "Фонтанка", це вже, навпаки, ПВК лише за формою, а не за суттю. Приватні військові компанії все ж не армія. Вони більше заточені на виконання вузькопрофесійних завдань, ніж на штурм міст. Ці їх завдання ближче до завдань диверсійно-розвідувальних груп. І у виконанні цих своїх завдань вони намагаються користуватися передовими тактиками і технологіями. Просто тому, що - так, це дорого, але інакше ще дорожче. З цієї точки зору - знову ж судячи виключно по написаному - підрозділ Вагнера - це не приватна військова компанія, а приватний механізований батальйон. Протитанкові і гранатометні взводи, рота зв'язку, медрота - структура та ж.

Новини по темі

Новини по темі

Те ж і ставлення до людей. Швидке навчання базовим навичкам на полігоні - і вперед на війну, відпрацьовувати контракт.

Все це цілком вбудовується в наш сучасний спосіб ведення бізнесу.

Просто Собянін за наші гроші кладе плитку, а Вагнер - людей.

Ось і вся різниця. Але людям подобається. Черга стоїть.

А ось якщо чутки про те, що Мозговий і Бетмен на Донбасі були усунені також людьми з ПВК Вагнера, є правдою, це вже куди ближче до розуміння діяльності таких полусумеречних структур.

З армією в цьому випадку складніше. У армії все-таки дуже сильно розвинена система "свій-чужий". Її складніше мотивувати на відстріл своїх.

З найманцями, які не знають імені сусіда по ліжку, в цьому сенсі куди простіше. Власне, передбачається, що в ідеалі ПВК якраз саме про це - десь захистити об'єкт, десь захопити об'єкт. Десь провести конвой, десь долбануть конвой. Десь звільнити заручників, десь взяти в заручники. Десь врятувати когось, а десь когось грохнути.

Взагалі ж, будь Росія країною, що має нормальну державу, яке має нормальну стратегію в області військового комплексу і в області зовнішньої політики, ми б мали всі шанси стати світовим лідером на ринку приватних військових компаній. У Росії для цього є все. Всі данні. Ось просто все. І два наших найголовніших ресурсу - бідність і війна.

Як серби після останніх балканських воєн складають тепер саме безбашенні ядро ​​будь-якої ПВК, так і у російських тепер автомат Калашникова теж в ментальності. Ми - воююча країна. Ми - країна з майже безкоштовної людським життям. Ми - країна з готовим і вбивати, і гинути молодим чоловічим населенням. У Росії повно людей, готових виконувати завдання в якості найманих воїнів. Просто невичерпний ресурс. Ресурсів для власної Кремнієвої долини у нас немає, ну от не виходить у нас зі Сколково, не йде. А з приватними арміями пішло б просто на ура. Хоч дивізіями формуй. І при цьому можна демпінгувати, як ні в жодному іншому сегменті економіки.

У злиденній країні за дві-три тисячі доларів можна буде набрати людей, готових йти на штурм Пальміри хоч з консервним ножем в руці, відмовившись від страховки, від медичних виплат, від згадки про себе і від власного імені на хресті.

Хтось відправляє по всьому світу економістів та інженерів, ми ж могли б відправляти по всьому світу найманців. Клондайк.

Причому в слові "найманець" я не бачу ніякого негативного значення. Погодьтеся, куди краще відправляти на війну людей за їх власним вибором за нормальні гроші і зі страховкою, ніж вісімнадцятирічних хлопчаків з примусу або за допомогою затуманення мізків. Куди етично воювати дорослими мужиками, ніж дітьми.

В цілому ж, якщо говорити серйозно, то Росія і справді на цьому ринку могла б грати лідируючі ролі. Особисто я ідею ПВК підтримую обома руками. Це військова стратегія майбутнього. Там, де держава не хоче брати участь у виконанні завдань безпосередньо, воно може брати участь за допомогою ПВК. Для виконання сірих завдань в сірій правової зоні є тільки два інструменти - спецназ і ПВК. А сірі зони будуть ще довго. На жаль, сучасний світ такий. І якщо Росія надалі хоче стати світовою державою (на даний момент за фактом вона такою не є), вона не зможе не мати своїх інтересів в глобальній світовій політиці. І ПВК - це унікальний інструмент світової експансії шляхом симбіозу військової та економічної стратегії.

Новини по темі

Новини по темі

Якщо говорити про якоїсь ідеальної Росії, де є держава, що має свої стратегії розвитку, здатне прогнозувати майбутній уряд, що працюють закони, і взагалі все зроблено по розуму, то весь Аденську затоку говорив би зараз по-російськи. І провідним гравцем в регіоні була б Росія.

І нарівні з Китаєм і США в Африку увійшла б і Росія. Ось уже де для військових компаній, які охороняють приватний бізнес з видобутку ресурсів, підтримуваний державою, був неляканий ринок. Зовнішню політику треба робити саме так. У регіони треба входити саме так. А не шляхом отхвативанія непотрібного півострова і окупації депресивного регіону танковими колонами.

Але цей континент втрачений майже повністю - Китай звідти вже не виколупати.

І "Лукойл" замість можливого десятка родовищ розробляє всього два.

Але це якщо говорити, як могло б бути, якби було б так, як повинно бути по уму.

Це можна зробити. У держкорпорації геть вийшло ж в Іраку більш-менш адекватно. Може статися й не у корпорацій. Було б бажання і політична воля. Я бачив достатньо людей - і палаючих цим, і готових цим займатися, і здатних цим займатися. Тільки вони не хочуть це робити нелегально. Не хочуть весь час ходити під статтею. Так що бажання є. А з волею - не дуже. Тому що це йде врозріз інтересам нинішньої держави. Тому що незалежні приватні збройні воєнізовані формування - тобто саме військові компанії, а не навколодержавні приватні армії - в цій країні існувати не можуть.

Для цього потрібна свобода підприємництва, незалежність судової системи, повне перетрушування ФСБ, володіння зброєю, знищення корупції і взагалі інша країна. В результаті і з'являється щось таке ну дуже вже гібридне, яке виконує ніби як державні завдання ніби як приватними методами.

Так що - поки є так, як є. І буде так, як буде. Ну, хоч Пальміра наша. І на тому спасибі.

Аркадій Бабченко

Редакція може не поділяти думку автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", щоб ознайомитись з публікацій і пишіть на blog @ 112.ua .

Кого взагалі хвилюють закони в Росії?
Є стаття за найманство, але весь Донбас затоплений "добровольцями" - ну і що?
Немає закону про ПВК, а вони у всю штурмують Пальміру - ну і що?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация