Аркадій Бабченко

Аркадій Бабченко, фото: YouTube   «Загибель» Аркадія Бабченко виявилася операцією українських спецслужб, однак на цю звістку встигли відгукнутися в багатьох країнах, в тому числі і в Чехії Аркадій Бабченко, фото: YouTube «Загибель» Аркадія Бабченко виявилася операцією українських спецслужб, однак на цю звістку встигли відгукнутися в багатьох країнах, в тому числі і в Чехії. Ми пропонуємо вашій увазі уривок з інтерв'ю, яке Аркадій дав празькому журналу «Русское слово» (березень 2017 г.), товариство «Руська традиція». З журналістом розмовляла Ольга Черкашина.

- Ви неодноразово підкреслювали, що окремі публіцисти і опозиціонери роблять украй мало впливу на суспільство, і тим не менше влада на них тисне. Чогось вона все-таки побоюється?

- Складно говорити, що на цих людей тисне саме влада як репресивна система. Безумовно, Путін злякався протестів в 2011-2012 рр., І почалися репресії. Безумовно, країна рухається в бік авторитаризму. Але сьогодні ті, хто перебуває при владі, чітко бачать, що ніякого Майдану не буде, ніякої небезпеки для них немає. Вони взяли курс на придушення інакомислення і пошук внутрішніх ворогів. Зараз сидить де-небудь який-небудь полковник ФСБ, у якого підходить час здачі квартального звіту і яким терміново потрібні показники, а він весь рік займався лише тим, що «кошмар бізнес» і «пиляв бабло». Адже не поїде ж він воювати з ісламським тероризмом ... Він вистачає якогось блогера, садить його на вісім років до в'язниці і отримує нові зірочки, звання і посади.

- Сьогодні в російському суспільстві все поставлено з ніг на голову: агресія проти сусідньої країни називається боротьбою за мир, загроза засипати ядерним попелом визнається допустимим виразом, а будь-який незгідний негайно маркується як маргінал або русофоб. Що це: специфіка національної свідомості або результат телевізійної пропаганди?

- Наймогутніша зброя, яке є у Путіна, - не "Іскандери", не ядерні боєголовки і не підводні човни, а зомбоящик. Такого не було ні в Радянському Союзі, ні навіть у Геббельса. Але потрібно визнати, що пропаганда лягла на підготовлений грунт. Коли в 1991 році бронзового Фелікса Дзержинського возили мордою по асфальту, здавалося, що минуле пішло і не повернеться ніколи. Але зламу не відбулося: не було ні люстрації, ні декомунізації. І через дев'ять років в царі вибрали підполковника КДБ, а через двадцять років він зробив з країною те, що зробив. Це не особливо російського менталітету: через подібне проходили Італія, Німеччина та інші країни. А сьогодні цей морок знову піднімається в світі, досить подивитися на Туреччину.

Спецоперація в будинку Аркадія Бабчеко в Києві, фото: ЧТК / АП / Сергій Нужненко   - А якби важливі історичні віхи (сталінські репресії, події Першої та Другої світових воєн і ін Спецоперація в будинку Аркадія Бабчеко в Києві, фото: ЧТК / АП / Сергій Нужненко - А якби важливі історичні віхи (сталінські репресії, події Першої та Другої світових воєн і ін.) Були осмислені суспільством, це допомогло б уникнути сьогоднішніх помилок? Свідомість людей змінилося б?

- Країна так і не вирвалася з «совка». Німців двадцять років примусово денацифікувати, виросло покоління, яке сказало: ми більше не та гітлерівська Німеччина, ми нова країна. І якби в Росії була проведена десовєтізація і декомунізація, сьогодні ми жили б в іншій державі - без війни, без узурпації влади.

- Чи викликає спекуляція інформацією, яка є на будь-якій війні, мілітаризацію суспільної свідомості?

-Та накачування, яка йшла роками і йде зараз, безсумнівно впливає і на мілітаризацію свідомості, і на зростання ксенофобії і ортодоксального релігійного фанатизму. Ця накопичена в суспільстві агресія нікуди не зникне і колись приведе до вибуху.

- Сьогодні багато говорять про необхідність вивчення масованих кампаній по дезінформації, які Росія обрушила на інші країни (до інструментів впливу зарахували навіть гру КВН). Захід, вперше зіткнувшись з медіаінвазіей з боку Кремля, виявився до неї не готовий, і тільки тепер починають вироблятися заходи протидії, одна з них - підвищення медійної грамотності читача і глядача. Чи є адекватною загрозу це міра?

- Я себе сьогодні почуваю Сізіф, який закотив все-таки камінь на гору, сів і закурив. Скільки разів я зустрічався з іноземними кореспондентами і давав інтерв'ю, стільки раз я їм говорив: будьте обережні - пропаганда! Я говорив це роками, всюди, де тільки міг, але тільки тепер, здається, це почали розуміти. Сьогодні ми бачимо, наскільки глибоко це проросло, які гігантські кошти вливаються в кремлівську пропаганду. Навіть для мене, алармістом і панікера, це стало відкриттям.

Аркадій Бабчеко, фото: Attribution-Share Alike 3 Аркадій Бабчеко, фото: Attribution-Share Alike 3.0 Uported, Wikipedia Commons КВН - не самий глибокий рівень: все почалося з загальної дебілізації суспільства, програми Кисельова і Соловйова лягли на підготовлений грунт. Цього не могло б статися без отупляє шоу Регіни Дубовицької, без всіх цих серіалів про «пригоди Скаженого» ... Країни з низьким рівнем злочинності - це країни з найбільш нудним телебаченням: саме нудне, яке мені довелося дивитися, - це телебачення Швейцарії. Не треба нічого забороняти, але чому ви показуєте «пригоди Скаженого» в прайм-тайм, чому ви робите це в «дитячий час»? .. Почалося все не з вбивання в голову пропаганди, а з звикання суспільства до вбивств і крові.

Приїжджаю я до Львова; чув, що там борються з російським телебаченням. І ось я входжу в кафе, за сусіднім столиком сидять ветерани АТО, які щойно повернулися з війни, а на гігантському, на всю стіну телевізійному екрані транслюється НТВ і показують там чергові «пригоди Скаженого». Хлопці, що ви робите? Забороніть це!

Свобода слова - одна з базових цінностей західного світу, і вона повинна бути, але, хочете ви того чи ні, вона повинна контролюватися. ЗМІ ні в якому разі не можна утискати, проте як журналіст я виступаю за точність формулювань: Russia Today і Перший канал - це не засоби масової інформації, це засоби масової пропаганди, і пропаганду цю потрібно рубати на корені, припиняти її на місці.

- Але грань дуже тонка. Де провести межу між інформацією та пропагандою?

- Треба розуміти, що ми перебуваємо в стані гібридної війни, і на цій війні слід застосовувати заходи гібридного військового часу. Канал Russia Today повинен бути заборонений всюди за межами Росії. У Росії вплив пропаганди вже відбулося, а сьогодні ми бачимо новий рівень експансії - за кордон. Добре, що небезпека цієї експансії стали розуміти, добре, що їй почали протистояти.

- Чи означає це, що в епоху фейків і соцмереж за інформацію треба боротися?

- Я дійсно думаю, що за інформацію тепер доведеться битися. Почне діяти фактор довіри, буде мати значення репутація. У соціальних мережах читач буде вибирати учасника, якому він інтуїтивно довіряє, журналіста, який готовий відповідати за написане власним ім'ям. Я, наприклад, готовий.

Повний текст інтерв'ю Аркадія Бабченко знайдете на сайті товариства "Російська традиція" .

Ондржей Соукуп, фото: Архів Чеського радіо   Непідтвердилися звістка про смерть російського журналіста Аркадія Бабчеко викликало гостру емоційну реакцію у Ондржеєм Соукупа, його чеського друга і колеги по журналістському цеху Ондржей Соукуп, фото: Архів Чеського радіо Непідтвердилися звістка про смерть російського журналіста Аркадія Бабчеко викликало гостру емоційну реакцію у Ондржеєм Соукупа, його чеського друга і колеги по журналістському цеху. На своїй сторінці в Twitter Ондржей опублікував свій крик болю і жалю в тому, що Аркадій не залишився в Празі. Чеський журналіст звинувачує в цьому МВС Чехії.

«Мого друга Аркадія Бабченко хтось застрелив сьогодні (у вівторок, 29 травня 2018 роки) у Києві. Через погрози бути знищеним він втік з Москви до Праги. Через півроку переселився в Україну, так як втратив надію, що чеські державні інстанції нададуть йому посвідку на проживання, а просити притулку він не хотів », - написав Ондржей Соукуп.

Міністерство внутрішніх справ Чехії на своєму сайті висловило жаль з приводу смерті російського журналіста, одночасно заявивши про свою повну непричетність до цієї справи і про те, що від Аркадія Бабченко відомство не отримувала будь-яких заяв на надання йому права на проживання в Чеській Республіці або ж притулку. У заяві для преси МВС заперечує, що мова може йти про недбалість з боку відомства.

Чогось вона все-таки побоюється?
Що це: специфіка національної свідомості або результат телевізійної пропаганди?
Свідомість людей змінилося б?
Чи викликає спекуляція інформацією, яка є на будь-якій війні, мілітаризацію суспільної свідомості?
Чи є адекватною загрозу це міра?
Не треба нічого забороняти, але чому ви показуєте «пригоди Скаженого» в прайм-тайм, чому ви робите це в «дитячий час»?
Хлопці, що ви робите?
Де провести межу між інформацією та пропагандою?
Чи означає це, що в епоху фейків і соцмереж за інформацію треба боротися?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация