Арман Саакян: Буде непогано зробити Форум ЛГБТ-християн в Вірменії, щоб показати проблеми країн, де за гомосексуальність ще вбивають

  1. про організацію
  2. «Тема ЛГБТ у нас дуже політизована ...»
  3. Про Форум ЛГБТ-християн Східної Європи і Центральної Азії
Арман Саакян

Восени 2018 року Вірменія вперше прийме Форум ЛГБТ-християн Східної Європи і Центральної Азії. Гомосексуальність в країні була декриміналізована тільки в 2003 році, а християнські традиції складають важливу частину національної ідентичності. Арман Саакян, координатор ряду програм організації «Нове покоління», яка займається організацією Форуму, розповів в інтерв'ю Nuntiare et Recreare про ситуацію в Вірменії, специфіці роботи, а також свої очікування від Форуму.

про організацію

- Для початку розкажіть, будь ласка, про вашу організацію.

- Вона була створена в 1998 році, називається "Гуманітарна неурядова організація" Нове покоління "", і вона в основному є правозахисною організацією: займається захистом прав людини та охороною здоров'я найбільш вразливих груп населення. Цільові групи, з якими ми працюємо - ті, що піддаються дискримінації і насильства за ознакою соціального статусу. В основному працюємо з такими групами, як ЛГБТ, ЧСЧ, комерційні секс-працівниці та працівники, споживачі ін'єкційних наркотиків, люди, які живуть з ВІЛ, мігранти, укладені і колишні ув'язнені. Наша сфера - захист прав людини, а захист прав ЛГБТ - один з напрямків нашої діяльності, яке є для нас стратегічним. Ми здійснюємо програми, які спрямовані на захист прав ЛГБТ-людей, на їх розвиток і навчання, також працюємо з представниками державних структур та ЗМІ, утворюємо їх по темі сексуальності і захисту прав ЛГБТ, дискримінації та міжнародних конвенцій, що стосуються цих питань. Також ми робимо систему охорони здоров'я програму запобігання ВІЛ та СНІД серед ЧСЧ та транс * людей. Ми зараз єдина організація в Вірменії, яка, починаючи з 2016 року, надає послуги з профілактики ВІЛ. В рамках цього проекту ми надаємо безкоштовні презервативи і лубриканти, а також проводимо безкоштовне і анонімне тестування на ВІЛ та інші ІПСШ. У 2017 році наша організація вперше в Вірменії досягла того, що держава допустила проводити тестування на базі НУО, тобто наші бенефіціари вже не ходять в поліклініку, а приходять прямо до нас в офіс і здають тест на слину для отримання відповіді по ВІЛ. В основному ми реалізуємо проекти, які піднімають загальну обізнаність суспільства щодо проблем спільноти, робимо різні адвокаційні проекти, які спрямовані на поліпшення ситуації - проводимо воркшопи, зустрічі з державними чиновниками, адвокація в сфері здоров'я.

Ми також проводимо щорічну церемонію вручення нагороди тим журналістам, які писали хороші тексти про ЛГБТ в Вірменії. Ще ми співпрацюємо з різними посольствами в Вірменії, основні наші партнери - посольство США, посольство Нідерландів в Грузії, Норвезький гельсінкська комітет, Євразійська коаліція по чоловічому здоров'ю. Також у нас є партнер "Місія Схід", яка працює на національному рівні.

- Яку посаду ви займаєте в організації?

- Я координую програми за різноманітністю, щодо захисту прав людини, а також виконую зараз функції фінансового менеджера.

«Тема ЛГБТ у нас дуже політизована ...»

- Відразу виникає питання: ось ця "зонтичної" організації, що вона широко правозахисна, а не спрямована вузько на захист прав ЛГБТ - це допомагає в роботі? І як це сприймається в суспільстві? З чим взагалі стикається такої активізм?

- Я змушений сказати правду - тема ЛГБТ у нас в Вірменії зараз дуже політизована. Коли вимовляють цю абревіатуру, не дивляться зазвичай з точки зору прав і взагалі з тієї точки зору, що ЛГБТ-люди теж частина нашого суспільства. Їх розглядають з точки зору політики і використовують співтовариство для своїх політичних цілей. В чому причина? На державному рівні йде дуже сильна проросійська пропаганда. Говориться про те, причому людьми, що фінансуються державою, що Європа і Америка дуже погані. І ЛГБТ є ключовою групою для того, щоб показати: дивіться, до нас приносять погані речі з Європи і Америки - і тема політизується. Говориться про те, що йде велика пропаганда з боку Європи, щоб руйнувати традиційні вірменські сім'ї, щоб забрати нашу незалежність, щоб народжуваність була меншою. Ну, так же, як і в Росії. Зараз є проросійські рухи і групи, які хочуть впровадити закон про "заборону пропаганди", як в Росії, і закон про іноземних агентів. Ми як правозахисна організація, яка піднімає ці теми, в основному сприймаємося як вороги народу, іноземні агенти Європи і Америки, які хочуть зруйнувати всі традиції. Тут важливо те, що вони завжди втручаються в цей релігію, кажуть, що у нас християнська країна, що все це проти наших цінностей тощо. З цієї точки зору у нас працювати складно, іноді навіть небезпечно працювати в даній сфері, але коли у тебе є мета, коли ти хочеш, ти борешся і не здаєшся. У Росії, звичайно, ситуація ще трошки складніша, але в Вірменії теж не дуже.

- Наскільки насправді в країні сильна Церква і так звані традиційні цінності, консервативні погляди в цілому?

- Цікаво те, що Церква в основному не говорить про цю тему, мовчить, у неї начебто якась нейтральна відношення. Був випадок, коли в Церкві виявили, що один із служителів - гей, і його вигнали, сказали, що він більше не може бути священиком. Був один такий випадок, але в загальному контексті проблеми Церква завжди бере якусь нейтральну роль. Але коли окремо питаєш, говориш з представниками церков, вони все проти ЛГБТ-спільноти, прихильників в Церкві в Вірменії зараз немає.

Про Форум ЛГБТ-християн Східної Європи і Центральної Азії

- А як ви дізналися про Форум ЛГБТ-християн?

- Ми брали участь в одному з тренінгів, організованих ILGA Europe, і там я зустрів одного з представників Форуму - Тетяну Лехаткову. Ми познайомилися в Україні. Наступний захід Форуму проходило в Вільнюсі, наша організація там взяла участь, а після цього я подав заявку і взяв участь у Форумі в Бухарест

- Як ви вирішили проводити Форум в Вірменії?

- Я в минулому році взяв участь у Форумі ЛГБТ-християн. Мені ця тема була дуже важлива. Будучи ЛГБТ і християнином в Вірменії, чекають на тебе дискримінації не тільки з боку суспільства в цілому, але і з боку представників спільноти. Багато представників ЛГБТ відкидають релігію, вважають себе атеїстами і думають, що у них є право сміятися над тим, що ти ходиш до Церкви, запалює свічку і молишся. Тому що релігія - завжди погано, релігія руйнує, вбиває ... З одного боку, суспільство думає, що релігія забороняє гомосексуальність, і що гомосексуальність - це ненормально, і це впроваджується в свідомість дитини з ранніх літ. З іншого боку, коли ця дитина сам усвідомлює себе як представник ЛГБТ-спільноти - і християнин - в співтоваристві з'являються люди, "друзі" в лапках, які говорять йому: будучи геєм, ти не можеш бути християнином, тому що релігія - це погано. І у людини починається внутрішній конфлікт: ти не можеш відмовитися від релігії, і не хочеш, а тобі кажуть, що це погано. Цей конфлікт призводить до інших проблем, наприклад, до психічних розладів і аж до суїциду.

Тому для нас як правозахисників важлива тема гомосексуальності і християнства. Я взяв участь в минулому році в Форумі і озвучив все ті проблеми, які існують в Вірменії. Після Форуму мало вирішуватися, де буде проводитися наступний Форум. І я запропонував, оскільки Вірменія християнська країна, тут верующее суспільство, що було б непогано зробити один Форум тут. Для того, щоб зрозуміти проблеми, які існують в тих країнах, де ще за гомосексуальність навіть інколи вбивають людей. Згідно із законом у нас гомосексуальність який криміналізована починаючи з 2003 року, але є люди, які беруть на себе право вбивати представників ЛГБТ-спільноти. Нещодавно спалили квартиру однієї транс * жінки у нас в Єревані. Тому що іноді приїжджають представники різних церков або організацій з Європи, і у них обговорення проводяться на такому рівні, що вже все добре, але Церква, скажімо, не схвалює усиновлення одностатевими парами. І ти думаєш: а у нас людей вбивають. І ця непропорційність в обговоренні проблем іноді призводить до того, що навіть там почуваєшся ізольованим, твої проблеми начебто не чути. Виходячи з цього я запропонував, щоб Форум проходив в цьому році у Вірменії і там би обговорювалися теми релігії, гомосексуальність і, взагалі кажучи, права на життя.

- Чи можна зараз вже говорити про якісь темах Форуму, а також про якийсь специфіці, труднощі?

- Зараз ми знаходимося на стадії планування з представниками Форуму. Якщо чесно, ми ще тільки обговорюємо формат Форуму і де ми його проведемо. Ми передбачаємо, що Форум пройде на високому рівні і що будуть дуже хороші результати після нього. Тому що люди, які живуть і роблять такі форуми в Європі, повинні зрозуміти, що діється поза Європою щодо ЛГБТ-проблем і щодо того, як релігія впливає на якість життя представників ЛГБТ + -співтовариство. І, звичайно, ми знайдемо спільні мости для співпраці, для поліпшення ситуації.

Для нас як для організації дуже важливо така подія, як Форум. Воно призведе до того, що нарешті, ми сподіваємося, буде діалог між Вірменською церквою, представниками ЛГБТ-спільноти та правозахисниками, щоб знайти щось спільне і людей не піддавати дискримінації.

- Тим не менш, це Форум Східної Європи і Центральної Азії. Ви вважаєте, у вас в Вірменії ситуація більш жорстка порівняно не тільки з Західної, а й зі Східною Європою?

- Як сказати. Ось територія Вірменії, у нас сусіди Азербайджан, Туреччина, Грузія і Іран. З трьох сторін там три мусульманських країни і з четвертого боку Грузія, яка нічим не відрізняється від Вірменії, тільки якщо законами, які зараз покращуються. Тобто у нас тут географічно така зона, де дуже високий рівень гомофобії і трансфобії через те, що у нас були традиції, що у нас є релігія, яка спростовує той факт, що ЛГБТ-люди - грубо кажучи, нормальні люди. І з цієї точки зору у нас ситуація дуже погана. Я не вважаю, що гірше, ніж в мусульманських або якихось ще зовсім нерозвинених країнах, але щодо того, що повинно бути в двадцять першому столітті ... Світ повинен бути цивілізованим і демократично розвинених, а у нас ще є проблеми, які потрібно вирішувати. І ще я скажу одну річ: ЛГБТ-рух в Вірменії зовсім нове, молоде. Тому його потрібно розвивати, і, звичайно, завжди будуть в цьому складності.

- Чи є якась історія особисто про вас: як ви прийшли в ЛГБТ і християнський активізм?

- Християнський активізм для мене - щось нове. Тому що особисто я є християнином, віруючим, і я завжди відчував себе ізольованим і дискримінованою в Вірменії тільки тому, що я активіст, який займається правами людини, і при цьому християнин.

- Чи був у вас якийсь внутрішній конфлікт щодо цих речей?

- У мене особисто був конфлікт щодо цього, як внутрішній, так і зовнішній, що призвело до того, що я не втримався і видалив з Фейсбуку кілька друзів, які говорили слова ненависті - проти Ісуса Христа, релігії, Бога. Це люди, які вважають себе вправі ображати інших. Особисто я відчував себе ображеним: звичайно, є свобода слова, але вона не повинні перетворюватися в слова ненависті. Саме тому, коли я дізнався, що є такий Форум, де обговорюються теми ЛГБТ і християнства, я вирішив, що це той майданчик, де я себе буду почувати комфортно, де люди будуть мене приймати і підтримувати.

ЛГБТ-християнський активізм як такої зовсім новий, ми тільки почали цю роботу починаючи з осені минулого року. Ми навіть ще не озвучили це офіційно, але скоро озвучимо. Після цього будуть відгуки, звичайно, будуть нас "спалювати" в соцмережах, як це зазвичай буває. Але це важлива частина, яка повинна бути інтегрована в загальний активізм.

- Чи виникають конфліктні ситуації з іншого боку - з боку релігії? Або з боку суспільства в цілому, її консервативної частини?

- Звичайно, зіткнення і конфлікти завжди бувають в різних сферах. Про нас дуже часто пишуть офіційні ЗМІ, державні газети. Особисто мене в 2014 році назвали "свідком Кончити Вурст" в газеті, надрукували моє фото і всю мою біографію, де я навчався, де я працюю і чим займаюся. Про нас пишуть окремо і як про організацію - що нас треба закрити. Один з чиновників, представник Республіканської партії Вірменії, виступив в парламенті з промовою, що наша організація повинна займатися прокуратура, що ми є загрозою для національної безпеки. Ми намагаємося цьому протистояти. Складно, важко, іноді етап вигоряння, але потім робота триває.

Арі Гласс, спеціально для Nuntiare.org

Ще на цю тему:

Слідкуйте за нашими новинами!

Яку посаду ви займаєте в організації?
І як це сприймається в суспільстві?
З чим взагалі стикається такої активізм?
В чому причина?
Наскільки насправді в країні сильна Церква і так звані традиційні цінності, консервативні погляди в цілому?
Чи можна зараз вже говорити про якісь темах Форуму, а також про якийсь специфіці, труднощі?
Ви вважаєте, у вас в Вірменії ситуація більш жорстка порівняно не тільки з Західної, а й зі Східною Європою?
Чи є якась історія особисто про вас: як ви прийшли в ЛГБТ і християнський активізм?
Чи був у вас якийсь внутрішній конфлікт щодо цих речей?
Чи виникають конфліктні ситуації з іншого боку - з боку релігії?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация