Арман Шура про націоналістичних коментарі в соцмережах: "Такі висловлювання - заборонена тема"

Автором гучного коментаря виявився вітчизняний експерт в сфері інтернет-бізнесу Костянтин Горожанкин.

Незабаром пан Горожанкин приніс вибачення в тому ж Facebook. Але одним з перших, хто не залишив таку різку репліку без уваги, виявився колишній генеральний директор КТК, а нині глава Федерації з національної боротьби қазақ күресі Арман Шура .

Кореспондент медіа-порталу Caravan.kz попросив пана Шураева пояснити його позицію більш докладно.

- В Америці прийнято так: «Назвати ніггер ніггер може тільки інший ніггер». У кожного етносу є свої національні «болячки», які дозволено розчісувати лише представникам того самого етносу. Інакше ми переходимо в жорстокий межнац. І тим більше в нашій країні, в якій з часів СРСР - «тюрми народів» - живе понад 100 етносів, це дуже тендітна матерія.

І тим більше в нашій країні, в якій з часів СРСР - «тюрми народів» - живе понад 100 етносів, це дуже тендітна матерія

Так і написав один з моїх Facebook-друзів: «Міжнаціональні відносини - це найтонша матерія, яку складно поєднувати, легко розірвати».

Мене ображає таке ставлення людей, які живуть в нашій країні, серед казахів, і можуть дозволити собі писати такі речі. Змушений повторитися: це дуже «тендітна матерія», до якої не можна торкатися, - помітив Шура.

- Найчастіше неоднозначні і часом образливі висловлювання на адресу тієї чи іншої нації дозволяють собі люди високого рангу. Чому так відбувається?

- Це-то мене і дивує. Костянтина (Горожанкина. - Прим. Ред.) Я дуже поважав. Це інтелектуальний хлопець, який придумав безліч всіляких програм, які полегшують життя пересічних казахстанців.

При цьому громадський діяч помітив можливу присутність політичного підґрунтя.

- Також мені здається, що цей вкидання не випадковий. Це сталося в день 10-річчя анексії Росією території Грузії. Я бачу в цьому одна з ланок в дії тих сил, які намагаються «розгойдати човен», щоб повторити в Казахстані грузинські і українські події. Іншого пояснення я знайти не можу.

Коли люди подібним чином наполягають на своїх опусах, вони не мають права називати себе громадянами Республіки Казахстан. Слава Богу, у нас безліч висококваліфікованих юристів, які здатні вирішити це питання в площині нашого кримінального законодавства.

- Чому ви так різко відреагували на це висловлювання?

- У казахів є прислів'я: «Қизим саған айтам, келінім вересня тиңда», що в перекладі: «Дочка, я говорю тобі, а ти, невістка, слухай». Іншими словами, це така профілактика, адресована не лише одному пану, а багатьом людям, які можуть стати його «наслідувачами». Вони повинні зрозуміти, що такі висловлювання - заборонена тема, і їх багато.

- А, на ваш погляд, варто більш серйозним структурам підключатися до вирішення подібних проблем?

- Звичайно. У нас є комітет суспільної злагоди при міністерстві громадського розвитку РК, є Асамблея народу Казахстану, яка повинна не тільки виступати з ініціативами продовження термінів повноважень, а й оберігати цю «тендітну матерію».

На питання про існування проблеми націоналізму в Казахстані пан Шура відповів наступним чином:

- Націоналізм існує. Є його прояви побутові, на дрібному рівні, але в глобальному сенсі - немає. У нас немає скінхедів, немає шалених представників різних рухів.

Мене самого іноді називають націоналістом, але в моєму розумінні націоналіст - це не той, хто ненавидить інші народи, а той, хто любить і поважає свій народ, свою мову.

Нашій незалежності вже 27 років, але російську мову до сих пір мова міжнаціонального спілкування. Казахи - державотворча нація - в більшості випадків білінгви: володіють і казахським, і російською мовою. Тому я вважаю, що в РК в порівнянні з нашим північним сусідом (Росією. - Прим. Ред.) Просто чудова ситуація.

У нас, коли починаєш виступати на захист своєї мови, на тебе починають вішати ярлики нацпата і т. Д., А насправді це не так.

В ході нашої бесіди пан Шура привів в приклад радянського і грузинського співака і актора Вахтанга Кікабідзе.

- Під час зйомок «Міміно» багато представників московської кіноіндустрії сміялися над Кікабідзе через його сильного акценту, на що він свого часу мудро відповів: «Якщо з вами розмовляє особа кавказької національності на мові вашої національності, не майте його дурнем за акцент і деякі граматичні помилки, просто пам'ятайте, що це особа розмовляє з вами на вашій мові, але ще прекрасно володіє своїм рідним, який ви взагалі не знаєте ».

Я вважаю, що в нашій країні все повинні бути билингвами: ми повинні знати і російську мову, і державний - казахський. У цьому році великий відсоток дітей йдуть в перший клас на казахською мовою навчання.

Тому ті, хто хоче жити в Казахстані, хто бачить своє майбутнє в цій країні, обов'язково повинні знати державну мову. Людина, що знає дві мови, двічі людина.

Чому так відбувається?
Чому ви так різко відреагували на це висловлювання?
А, на ваш погляд, варто більш серйозним структурам підключатися до вирішення подібних проблем?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация