АРМЯНЕ В РОСІЇ: ПРОБЛЕМИ І БУДНІ - Кавказ: новини, історія, традиції

публікації | ПОПУЛЯРНЕ | Айк ХАЛАТЯН | 20.04.2015 | 00:00

Перші згадки про вірмен на російській землі відносяться ще до періодів Київської Русі та Московської князівства Перші згадки про вірмен на російській землі відносяться ще до періодів Київської Русі та Московської князівства. З тих пір чисельність вірменського населення все збільшувалася, а заодно зростала і ступінь його залучення в політичну, економічну і культурну життя російського суспільства. В даний час в Росії проживе найбільша вірменська діаспора в світі.

Як показав останній перепис населення в Російській федерації, проведена в 2010 році, вірмени є сьомим за чисельністю народом в РФ з чисельністю 1,182 млн. Чоловік (0,86% населення). У свою чергу керівництво «Союзу вірмен Росії» вважає, що з урахуванням трудових мігрантів з Вірменії, в РФ живе приблизно 2,5 млн. Вірмен. У порівнянні з переписом 1989 року, коли на території Української РСР жило 532.4 тисяч вірмен (15-е місце), їх чисельність збільшилася більш ніж в два рази - на 650 тисяч. За показником процентного зростання вірмени є лідерами перепису 2010-ого року разом з чеченцями. Найбільші вірменські громади знаходяться в Краснодарському і Ставропольському краях, Москві і Ростовської області.

Найбільші вірменські громади знаходяться в Краснодарському і Ставропольському краях, Москві і Ростовської області

Однак подібне зростання чисельності вірмен в Росії був забезпечений в основному за рахунок їх міграції з Вірменії та інших колишніх радянських республік в РФ. Як заявив Науковому товариству кавказоведов політолог, науковий співробітник інституту Кавказу Грант Мікаелян, загальний обсяг нетто-еміграції з Вірменії в 2008-2014 рр., Згідно з даними про прикордонного обліку про кількість перетинів кордону, склав досить значне число - близько 250 тисяч чоловік. «Число тих, хто виїхав в Росію з цього потоку слід оцінювати не менше ніж в 200 тис. Чол. З них близько 35 тисяч осіб - у 2014 році », - зазначив він.

З них близько 35 тисяч осіб - у 2014 році », - зазначив він

На основі аналізу щомісячних даних пасажиропотоку Мікаелян зазначає, що збільшилися і масштаби сезонної міграції з Вірменії до Росії, а також терміни перебування сезонних мігрантів в РФ - якщо раніше це було в середньому до 60 000 чоловік в рік і півроку, то після 2010 року кількість збільшилася до 80 000 і 9 місяців. «У багатьох випадках після декількох років сезонних робіт, трудовий мігрант закріплюється в Росії і починає докладати зусиль з перевезення вже власної сім'ї в Росію, а в сезонну міграцію втягуються вже нові люди. Як правило, період попередньої адаптації займає близько 5 років », - додав він.

У свою чергу за даними Федеральної міграційної служби РФ, в Росії за даними на листопад 2014 року перебували 514.5 тисяч громадянина Вірменії (в 2013 році в РФ перебувало 677 тис. Громадян Вірменії).

Слід зазначити, що жили на території Української РСР або пробули в Росію на початку 90-х вірмени вже повністю інтегровані в російське суспільство. Основна частина проблем пов'язаних з вірменами в РФ трапляється з новоприбулими, які ще не звикли до життя в російських реаліях, і у яких до того ж знання російської мови часто не на належному рівні.

Однак в силу національних особливостей, мігранти з Вірменії дуже швидко адаптуються до життя в РФ, і наприклад, їхні діти вже практично нічим не відрізняються від дітей вірмен, які живуть в Росії протягом десятків років.

В цілому вірменська громада Росії стикається з тими ж проблемами, що і вірменські громади в інших християнських країнах - це проблема втрати мови і асиміляції. В ісламських країнах, навіть в таких дружніх до вірменам, як Іран, Сирія і Ліван, вірменські громади зберігають свою мову і національну ідентичність, незважаючи на те, що вони тісно інтегровані в суспільства тих країн, де живуть. Однак вірмени США, Франції або Росії вже в другому-третьому поколінні втрачають свою мову, а ще через кілька поколінь багато втрачають свою національну ідентичність.

У зв'язку з цим цікава діяльність Російської єпархії Вірменської апостольської церкви. Традиційно Вірменська церква є основним інститутом в діаспорі, навколо якої об'єднуються вірменські громади, створюються недільні школи і культурні центри. Згідно з главою Російської та Ново-Нахічеванської єпархії ВАЦ архієпископу Езрасу Нерсісяну, якщо в єпархії (в її склад не входять Краснодарський і Ставропольський краї, республіки Північного Кавказу) в 2001-му році було всього 6-7 діючих церков, то сьогодні є більше 25 діючих церков і ще 15 храмів будуються. Якщо в 2001 році в єпархії було 8 священнослужителів, то сьогодні їх близько 30.

Якщо в 2001 році в єпархії було 8 священнослужителів, то сьогодні їх близько 30

За його словами, у Вірменській церкві в РФ склалися чудові стосунки з владою, суспільством, Російською православною церквою та іншими конфесіями, і головною проблемою ВАЦ в РФ є брак священнослужителів. На величезну єпархію, що включає в себе територію більшої частини РФ, а також Середньої Азії, Прибалтики, Білорусь і Молдову, припадає лише 29 священнослужителів. Для вирішення цієї проблеми планується відкриття в Москві духовної семінарії, яка займеться підготовкою священиків для єпархії.

У випадку з Росією додаються й інші проблеми, пов'язані з особливостями російського суспільства. Одне з них - ксенофобія і нетерпимість частини суспільства до вихідців з Кавказу і Центральної Азії, які за останні чверть століття почали масову міграцію в великі російські міста. На цій хвилі представники певної суспільної категорії зараховують вірмен в «особи кавказької національності» з усіма наслідками, що випливають з цього проблемами, зокрема нападами скінхедів, труднощами при надходженні на роботу або найму квартири. І навіть з урахуванням більш позитивного ставлення до вірмен в силу ряду причин, наприклад християнської спільноти, проблеми залишаються.

Так, багато вірмени в приватних бесідах згадують, що вірменська прізвище заважає їм при вступі на роботу і навіть на держслужбу. Щоб подолати цю проблему багато хто вступає на роботу за допомогою блату або особистих знайомств, вимушено вдаються до корупційних схем. Є навіть люди, які додають до своїх прізвищ російські закінчення або змінюють прізвища, як наприклад один з найбагатших людей Росії, власник торгової мережі «Магніт» Сергій Галицький (Арутюнян), взяв прізвище своєї дружини.

Цю негативну сторону російського суспільства яскраво продемонстрували вибори мера Москви в 2013 році. Тоді і кандидат від партії влади Сергій Собянін, і його головний конкурент від опозиції Алесей Навальний активно використовували у передвиборній боротьбі тему боротьби з мігрантами.

Тоді і кандидат від партії влади Сергій Собянін, і його головний конкурент від опозиції Алесей Навальний активно використовували у передвиборній боротьбі тему боротьби з мігрантами

У випадку з вірменами цікавіша політика влади Краснодарського краю, де знаходиться найбільша вірменська громада РФ. Згідно з переписом населення 2010 року, в краї проживає 281,6 тисяч вірменів (за деякими неофіційними даними, їх чисельність доходить майже до мільйона чоловік).

Так губернатор Олександр Ткачов неодноразово відзначався націоналістичною риторикою. Так в березні 2002 року на крайовому нараді з питань міграції губернатор: «Визначати, законний мігрант або незаконний, можна на прізвище, точніше по її закінченню. Прізвища, що закінчуються на "ян", "дзе", "швили", "огли", незаконні, так само як і їх носії ». Не випадково, що потім краснодарське регіональне відділення "Союзу вірмен Росії" звинуватило Ткачова в розпалюванні міжнаціональної ворожнечі.

У свою чергу отаман Кубанського козачого війська Володимир Громов, в 2002 році про міграційні проблеми, конфлікти вірмен з козаками, розділив вірмен, які проживають в Краснодарському краї, на кілька груп: корінні вірмени, що живуть на Кубані не одну сотню років, вірмени, які переїхали на Кубань в 50-х роках у зв'язку з реабілітацією співвітчизників, засланих з Криму (цю групу отаман також вважає корінний), і вірмен, що переїхали в край після відомих подій в Азербайджані і землетрусу у Вірменії. За словами отамана, жителів Кубані турбує «наплив» вірмен з останньої групи, що викликає різко негативне ставлення до них частини місцевого населення, яке виразилося, наприклад, в неоднозначної реакції на будівництво в Краснодарі вірменської церкви або на участь вірменина в минулих губернаторських виборах.

До того ж в Інформаційному центрі газети вірмен Росії «Еркрамас», що за підсумками Всеросійського перепису населення 2010 року чисельність вірмен в Росії могла бути занижена штучним чином.

Лише після того, як Ткачова і козаків став більше турбувати наплив в Краснодарський край вихідців з північнокавказьких республік РФ, конфлікти між козаками і вірменами практично припинилися. Для боротьби з напливом «кавказців» губернатор навіть створити «козацьку поліцію», якій навіть дозволив робити те, чого не можна робити поліцейським.

При цьому слід зазначити, що на тлі українських подій в російському суспільстві спостерігається поступове поліпшення ставлення до кавказців, і це, природно, позитивно впливає і на ставлення до вірмен. Та й влада після виступу націоналістів на Манежній площі в грудні 2010 року розпочала активніше боротися зі скінхедами.

Іншою проблемою вірменської громади в РФ є відсутність потужних діаспоральних структур, лобістських організацій - на відміну, наприклад, від структур в США чи Франції. Це пояснюється як зовнішніми, так і внутрішніми причинами. Серед зовнішніх причин можна відзначити спільні проблеми в громадському секторі Росії, не завжди однозначне ставлення російської влади різного рівня до незалежних громадських організацій.

Що стосується внутрішніх причин, то головною з них є роздробленість громади, небажання консолідуватися в силу різних причин навколо однієї з сил в діаспорі. Цьому сприяє те, що лідери багатьох діючих в громаді організацій використовують своє становище не для роботи на благо громади, а для вирішення своїх особистих питань. До того ж багато хто дійсно впливові і авторитетні вірмени в РФ вважають за краще не займатися справами громади (хоча є, звичайно, і винятки).

У свою чергу представники «Союзу вірмен Росії» пояснюють певні проблеми в діяльності організації тим, що на відміну від громад в США чи Франції, вони працюють порівняно недавно.

Однак, незважаючи на всі вище перераховані проблеми, вірменській громаді РФ в цілому вдалося успішно інтегруватися в російське суспільство, вносячи вклад набагато більший, ніж чисельність вірмен в РФ. Так, згідно з проектом «Лента.Ру» з вивчення етнічного складу найбагатших громадян Росії, при 0,8% в населенні РФ, вірмени займає 3,5% російського рейтингу Forbes із середнім капіталом в 3 млрд. Доларів. І можна припускати, що одночасно з розвитком Росії і російського суспільства, будуть вирішуватися і існуючі у вірменської громади в РФ проблеми.

На фото: експотани Музею храмового комплексу Ново-Нахічесванской і Російської єпархії Вірменської Апостольської церкви, що ілюструють історію вірменських громад Росії

На фото: експотани Музею храмового комплексу Ново-Нахічесванской і Російської єпархії Вірменської Апостольської церкви, що ілюструють історію вірменських громад Росії

Матеріал підготовлений в рамках проекту Наукового товариства кавказоведов «Етнокультурна різноманітність Росії як фактор формування загальногромадянської ідентичності», що здійснюється за підтримки Загальноросійської громадської організації Товариство «Знання»

Вірменія діаспори міграції Товариство «Знання» Росія економіка етнічність / етнополітика


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация