Армія України: Рік по тому. Що змінилося в системі підготовки українських сержантів (22.08.18 10:05) «Політика України

Цензор.НЕТ з'ясовував, чого вдалося домогтися в цьому відношенні через рік.

американський досвід

23 березня 2017 року президент Петро Порошенко затвердив державну програму розвитку Збройних сил України. В рамках цієї програми до 2020 року передбачається досягти повної сумісності ЗСУ до стандартів НАТО. Для цього потрібно сформувати повноцінний сержантський корпус, який існує в арміях країн-членів Альянсу і перш за все в США.

У чому різниця між радянською (яка до цих пір практикується в Україні) і американською системою підготовки сержантів? В СРСР молодшим командиром міг стати солдат строкової служби, який пройшов "учебку" і відслужив певний час. Однак сержант радянської армії, не закінчивши військовий вуз, не міг розраховувати на серйозну кар'єру, а значить, був позбавлений мотивації для подальшого просування.

В американській системі сержантського вертикаль розвивається паралельно офіцерської. За даними прес-служби Міноборони, кандидат на отримання першого сержантського звання в армії США повинен три-чотири роки прослужити на початкових солдатських ланках, бути лідером і заслужити авторитет у підлеглих, бути фізично витривалим, а також мати високий інтелектуальний рівень.

Кандидатів на роль сержанта, в американській армії відбирають поради сержантів частин і підрозділів. Щоб стати сержантом, потрібно скласти іспит. Домігшись успіху, вчорашній рядовий повертається назад до свого підрозділу, де продовжує службу в якості відокремленого сержанта, поки через якийсь час не заслужить право стати взводним, ротним, батальйонним сержантом і так далі, аж до сержанта роду військ або навіть вищому щаблі - головного сержанта Армії США, який є офіційним представником всіх солдатів і сержантів перед вищим командуванням збройних сил. Він координує і контролює діяльність головних сержантів нижчестоящих штабів, виробляє рекомендації щодо кадрової політики щодо сержантського корпусу, займається питаннями бойової підготовки, стягнень і заохочень, проблемами дисципліни, і.т.д. З 2015 року такою людиною є сержант-майор Армії США Деніел Дейлі.

Офіцери в американській армії здійснюють організацію і планування, майже не займаючись бойовою підготовкою і роботою з солдатами. Цей обов'язок лежить на сержанта, який стежить за дисципліною, готує особовий склад, забезпечуючи виконання наказів командування. За відсутності офіцера саме сержант командує підрозділом, в тому числі і в бойовій обстановці.

На сержанта також покладено і вирішення повсякденних питань. Наприклад, кожен рядовий боєць може звернутися зі своєю проблемою до офіцера-командира роти, але спочатку він повинен запитати дозволу у ротного сержанта, який, цілком можливо, зможе вирішити питання на своєму рівні, не забираючи час у командира.

У такій системі офіцер і сержант є, швидше за партнерами, ніж начальником і підлеглим
У такій системі офіцер і сержант є, швидше за партнерами, ніж начальником і підлеглим.

Українська реальність

Як пояснив Цензор.НЕТ член комітету ВР з питань національної безпеки і оборони Дмитро Тимчук, з початком російської агресії стало очевидно, що функції сержантів в українській армії виконують молодші офіцери. "Це абсолютно неприпустимо. Без формування нормального сержантського корпусу ми не зможемо створити армію, яка відповідала б стандартам НАТО, перш за все, в системі управління", - пояснив Тимчук.

Відбувається це тому, що самостійна сержантського вертикаль просто не передбачена організаційно-штатною структурою Збройних сил України, яка багато в чому повторює структуру армії СРСР. Відповідно до Статуту внутрішньої служби ЗСУ, на командира покладено цілий ряд обов'язків, які в американській армії і в арміях країн-членів НАТО виконують сержанти. Наприклад, в Україні командир роти відповідає за бойову готовність підрозділу, рівень бойової підготовки військовослужбовців, їх виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу, а також за підтримку внутрішнього розпорядку.

Схожі обов'язки накладаються і на командирів інших підрозділів. Молодший сержант, сержант або старший сержант в такій структурі будуть безпосередніми підлеглими молодших офіцерів.

що передбачалося

Новим кроком до формування нового сержантського корпусу в Україні стала реєстрація урядового законопроекту №6372 "Про внесення змін до деяких законів України щодо військових звань військовослужбовців", 13 квітня минулого року. Цим документом пропонувалося скасувати звання прапорщика і старшого прапорщика, а також мічмана і старшого мічмана (на флоті), а замість них ввести нову лінійку сержантсько-старшинських звань відповідно до стандартів НАТО.

Згідно з документом, нова лінійка військових звань в авіації і сухопутних військах повинна була виглядати наступним чином: солдат, старший солдат, сержант, старший сержант, головний сержант, штаб-сержант, майстер-сержант, старший майстер-сержант, головний майстер-сержант. На флоті пропонувалося ввести звання матроса і старшого матроса. Потім йшли старшина, головний старшина, головний корабельний старшина, штаб-старшина, майстер-старшина, старший майстер-старшина і головний майстер-старшина.

Існуючі офіцерські звання залишалися без змін.

Пропонована система приблизно відповідала тій, яка прийнята в армії США. Український сержант (командир відділення) в новій системі відповідав би американському сержанту (Sergeant). Звання старшого сержанта в українській армії відповідало б американському Staff sergeant (сержант взводу). А головний сержант в ЗСУ дорівнював би сержант першого класу в армії США (ротний сержант).

Український штаб-сержант відповідав би американському First sergeant (сержант батальйону), а майстер-сержант (головний сержант військової частини, навчального закладу) прирівнювався до американського Sergeant major. Старший майстер сержант (Command Sergeant major) був би головним старшиною оперативних командувань, а головний майстер-сержант - головним старшиною роду або виду військ.

Українським аналогом сержант-майора Армії США можна вважати Головного старшину Збройних сил України. Їм є старший прапорщик Олександр Косинський, призначений на цю посаду ще в 2012 році.

Джерело: Ukrainian Military Pages
Джерело: Ukrainian Military Pages

У Міноборони також заявили про зміну принципів підготовки сержантів, відповідно до стандартів НАТО. Станом на літо 2018 року в структурі ЗСУ створені три центри підготовки, в яких викладають прапорщики, мічмани і сержанти, які пройшли підготовку за кордоном: 197-й центр підготовки сержантів навчає фахівців для Сухопутних військ, 202-й - для Повітряних сил, а 203 -й - для Військово-морських сил.

Підготовка сержантів відбувається в чотири рівні. Командир відділення - сержант отримує базовий рівень підготовки (primary), а головні сержанти взводів, рот і батарей - середній рівень (intermediate). Підвищений рівень підготовки (advanced) доступний для штаб-сержантів, а вищий рівень (highest) призначений для фахівців від майстер-сержанта і вище.

При цьому, наприклад, в 197-му центрі майже кожного місяця проходять набори на курси лідерства для базового та середнього рівня підготовки (відзначимо, що в американській армії курси лідерства проходять рядові, щоб довести своє право стати сержантами). Відгуки випускників в цілому позитивні. "Перший реальний крок до стандартів НАТО". "Дуже раджу всім. Тут круто і дуже цікаво", - діляться враженнями випускники. За даними "Білої книги - 2017", в минулому році базову підготовку пройшли 3200 сержантів, середню - 180, а більш високу - 22.

Джерело: Біла книга-2017
Джерело: "Біла книга-2017"

Помітно, що в українській армії вже практично сформована сержантського вертикаль за американським зразком. Чи можна вважати, що процес близький до завершення і ми вже можемо похвалитися сержантським корпусом, який відповідає стандартам Альянсу?

Що не вийшло

Всі перераховані досягнення безперечні, однак їх поки що недостатньо, для того, щоб повністю змінити принципи підготовки сержантів. Для того, щоб будувати сержантську кар'єру людям потрібна мотивація. Найважливішим елементом такої мотивації є фінансове питання, однак зараз спостерігається диспропорція в оплаті праці сержантів. Як розповіли "Цензор" військовослужбовці, вже звільнилися з лав Збройних сил, є випадки, коли командир танка (сержант) отримує більше, ніж знаходиться на більш високій посаді заступник командира взводу - старший сержант. Так грошове забезпечення командира танка може становити 10200 (без надбавок за бойові умови), а заступника командира взводу - 9,6-9,8 тис. Грн.

Відзначимо, що це всього на 2-2,5 тис. Грн більше, ніж мінімальне грошове утримання у військовослужбовця першого року служби. Однак рядовий боєць відповідає сам за себе, тоді як сержант вже несе певну відповідальність за підлеглих. Така невелика різниця в грошах теж не дуже мотивує людей до подальшого кар'єрного росту.

В інформаційно-консалтингової компанії Defense Express вважають, що через рік українська армія все ще залишається "робітничо-селянської", яка формується за радянськими принципами. "Роль сержанта підвищилася дуже слабо. Лейтенант у нас до сих пір командир взводу і повинен працювати з особовим складом. Хоча в американській армії офіцер дуже рідко опускається до рівня командування ротою або навіть взводом. Солдати знають тільки свого сержанта", - пояснили "Цензор" в Defense Express.

Відсутність кардинальних змін як раз і пов'язане з тим, що організаційно-штатна структура Збройних сил так і залишилася "радянської", а українські статути як і раніше не передбачають особливої ​​ролі для сержантів. Як відзначають в Defense Express, змінити ситуацію може прийняття законів, яке стане для військових керівництвом до дії.

Однак і в законодавчому плані, через рік, нічого не зрушилося з місця, якщо не брати до уваги появи ще одного законопроекту (№8142), який зареєстрований народним депутатом Тетяною Ричкової 15 березня 2018 року. Цей документ також присвячений зміні звань і мало чим відрізняється від урядового. Його ініціатори запропонували подовжити лінійку рядового складу, додавши туди звання рекрута, солдата-фахівця (матроса-фахівця) і капрала. Обидва законопроекти - і урядовий, і депутатський поки лежать без руху, а це значить, що навіть перший крок до введення нових сержантських звань і скасування звань прапорщиків і мічманів все ще не зроблений.

Як пояснив Дмитро Тимчук, комітет ВР з питань нацбезпеки і оборони поки не розглядав ці документи, тому що доводилося займатися більш важливими законопроектами. Вони стосувалися деокупацію Донбасу, національної безпеки і оборони, а також соціального захисту військовослужбовців, які вважаються пріоритетними. "Розгляд і узгодження цих документів зайняло дуже багато часу і праці", - пояснив Тимчук.

За його словами, законопроекти про зміну звань будуть розглядатися у вересні, на наступній сесії Верховної Ради. "Який з цих документів буде затверджений - важко сказати. Зазвичай в таких випадках ми намагаємося прийти до консенсусу, об'єднати два документа, взявши з них найкраще", - пояснив народний депутат.

Джерело: https://censor.net.ua/r3081621

У чому різниця між радянською (яка до цих пір практикується в Україні) і американською системою підготовки сержантів?
Чи можна вважати, що процес близький до завершення і ми вже можемо похвалитися сержантським корпусом, який відповідає стандартам Альянсу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация