Ярослав Гейровський - чехословацький вчений, який подарував світу полярограф

Ярослав Гейровський, фото: Архів Фізико-хімічного інституту ім Ярослав Гейровський, фото: Архів Фізико-хімічного інституту ім. Я. Гейровского АН ЧР Майбутній «ас» чехословацької хімії народився в 1890 році в Празі, в родині професора римського права Леопольда Гейровского, друга і соратника Томаша Масарика Гарріга. Пристрасть до хімії він почав проявляти ще в студентські роки, під час навчання в гімназії в Празі. Після закінчення Карлового університету, Гейровского відправляється вчитися в Лондон, до професора Вільяму Рамзаю, працює науковим асистентом професора Фредеріка Г. Доннана.

Успішну кар'єру перериває початок Першої світової війни. Гейровского закликають на службу в австро-угорську армію, проте внаслідок слабкого здоров'я йому вдається влаштуватися в якості хіміка і радіолога в військовий госпіталь. Після відправлення його полку в Інсбрук, Гейровского починає працювати над дисертацією по електрохімії алюмінію, яку успішно завершує і в празькому Карловому університеті, ще до закінчення війни, отримує докторську ступінь.

«Тут ви бачите перший оригінальний полярограф, який був сконструйований на вимогу професора Гейровского. На ньому можна чудово продемонструвати принцип механізму його дії - краплі ртуті падають в ємність, яка підключена до джерела електричного струму змінної напруги », - пояснює професор Іржі Людвік з Фізико-хімічного інституту ім. Гейровского АН ЧР.

Полярограф, фото: Архів Фізико-хімічного інституту ім Полярограф, фото: Архів Фізико-хімічного інституту ім. Я. Гейровского АН ЧР Завдяки відкриттю професора Гейровского, зробленому ще в 1922 році, з'явилася можливість швидко і ефективно визначати склад розчину, не змінюючи його якостей. Чехословацький професор отримує стипендію в Паризькому університеті, читає лекції в університетах в США, а також в СРСР.

Однак його кар'єрі завдано нового удару - з початком окупації Чехословаччини нацистською Німеччиною чехи змушені покинути вищі навчальні заклади. Завдяки своєму знайомству з професором Іоганном Бьомом, якому Гейровского допомагає влаштуватися в празькому університеті ще в 1935 році, чеському вченому дозволяється продовжити роботу в лабораторії і в воєнні роки, за що він після закінчення Другої світової війни звинувачений у колабораціонізмі.

«Ймовірно, принцип полярографии був би, так чи інакше, відкритий. Але Гейровского був першим, це він відчинив двері і направив електрохімію в нове русло », - каже професор Людвік.

Незважаючи на 18 номінацій, Гейровского визнана Нобелівська премія тільки в 1959 році. Отримати медаль в Стокгольм професор вирушає лише в супроводі дружини, дітям поїздка на Захід комуністичною владою заборонена - режим побоюється, щоб вчений не емігрував.

Ім'я Гейровского носить планета під номером 3069, відкрита в 1982 році, а також один з місячних кратерів.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация