Ящик Пандори - Зброя майбутнього: як створюється новий російський авіаносець (ФОТО, ВІДЕО)

  1. стратегія вдосконалення
  2. Час нових підходів
  3. Сфера особливої ​​уваги
  4. Взаємодія в режимі онлайн

Головне управління озброєння - структура Міноборони Росії, яка, по суті, формує характер російської зброї майбутнього. У віданні управління знаходяться замовлення науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт, проведення випробувань, закупівля, ремонт, утилізація і навіть ліквідація озброєння, військової техніки та майна.

ГУВ відповідає за розробку і реалізацію основних напрямків військово-технічної політики країни, займається формуванням проекту держпрограми озброєння, причому в інтересах не тільки Міноборони, але і інших силових відомств - МВС, ФСБ, ФСО.

У новому випуску програми «Військова приймання», що виходить на телеканалі «Зірка» , Журналіст Олексій Єгоров відкриє завісу таємниці над процесом створення зброї майбутнього, розповість про те, як, використовуючи особливі алгоритми, намічаються пріоритети розвитку систем озброєння техніки, як стають реальністю найсміливіші плани та ідеї.

стратегія вдосконалення

Не секрет, що за останній час в плані оснащення російської армії і флоту зроблений солідний ривок. У лад все впевненіше встають оновлена ​​бойова техніка, сучасна зброя, засоби зв'язку і екіпіровки.

З'являються і свої «концепти»: до таких, наприклад, можна з повним правом віднести перспективний російський багатофункціональний винищувач п'ятого покоління Су-57 (заводський індекс Т-50), а також важку універсальну бойову гусеничну платформу «армату».

У доступній для огляду перспективі ж подібних перспективних розробок буде ще більше. У їх число увійдуть швидкісні вертольоти, ударні надзвукові безпілотники, новий авіаносець, що увібрав в себе самі оригінальні підходи до способів застосування засобів морської авіації.

46-й Центральний науково-дослідний інститут Міноборони Росії можна з повним правом назвати тим місцем, де обгрунтовуються перспективи розвитку систем озброєння для армії і флоту, формується методичний апарат для розробки державних програм озброєння і пропозицій в держоборонзамовлення.

Інститут має статус надвидового установи, тобто працює в інтересах всіх видів збройних сил - Сухопутних військ, ВКС і ВМФ.

За останні роки при головному ролі інституту були розроблені і затверджені ряд програм і концепцій розвитку озброєння і військової техніки, в тому числі дві держпрограми - на 2007-2015 роки та на 2011-2020 роки.

За останні роки при головному ролі інституту були розроблені і затверджені ряд програм і концепцій розвитку озброєння і військової техніки, в тому числі дві держпрограми - на 2007-2015 роки та на 2011-2020 роки

Як зазначає заступник начальника 46-го ЦНДІ полковник кандидат технічних наук доцент Олег ачас, держпрограма враховує не тільки військові загрози. До уваги приймаються перспективи розвитку технологій, можливості створення зразків озброєння, що володіють абсолютно новими властивостями.

«Гіперзвукових зброю, лазерне, радіочастотне, - підкреслює Олег Борисович. - Для того щоб забезпечити парирування загроз і вироблення заходів, які, в свою чергу, забезпечать боротьбу з ними, в інституті зібрані кращі фахівці ».

Науковий потенціал цього НДІ дійсно високий: тут працюють 19 докторів і 103 кандидата наук. При цьому більшість виконуваних робіт мають комплексний характер, проводяться із залученням великої кількості співвиконавців - науково-дослідних організацій та підприємств промисловості. Взагалі, у військовому відомстві успішно функціонує мережа НДІ, в тому числі профільного призначення.

Так, в інституті, що працює по лінії ВМФ, виробляють технічні завдання для створення кораблів і підводних човнів, в установі, що має «льотну специфіку», - авіаційні засоби, в НДІ ВКО - зброя, що захищає наші повітряні рубежі.

Знаменитий 3-й Центральний науково-дослідний інститут Міноборони РФ проводить дослідження в галузі засобів озброєння, військової і спеціальної техніки загального призначення, а в його структуру входять кілька науково-дослідних центрів та управлінь.

Курирує всю роботу військових НДІ Головне управління озброєння Міноборони Росії, яким керує кандидат технічних наук заслужений військовий фахівець генерал-лейтенант Анатолій Гуляєв.

Час нових підходів

Половину свого робочого часу він проводить в поїздках по оборонним підприємствам.

«Основним завданням, яке спочатку сформувалася ще в 1930-і роки, є програмне розвиток систем озброєння, - підкреслює генерал Гуляєв. - Воно залишається і по теперішній час.

Це завдання, пов'язані з комплексним оснащенням збройних сил озброєнням і військовою технікою, організацією планування їх розробки, плануванням замовлень і поставок у війська, питання, пов'язані з координацією і експлуатацією озброєнь і техніки ».

Система забезпечення військ новими бойовими засобами спланована в Міноборони досить системно. Розробкою займаються НДІ, координацією - ГУВ. Курирує напрямок заступник міністра.

Заступник голови російського оборонного відомства Юрій Борисов, який займається саме цим напрямком, називає цифри виконання держоборонзамовлення за минулий рік - 98,5%. У 2016 році цей показник становив 97%, а ще раніше не перевищував і 80%.

«Понад 125 зразків літаків і вертольотів, понад 400 одиниць автобронетанкової техніки, близько 170 радіолокаційних станцій, 170 зенітно-ракетних комплексів, понад 20 кораблів і суден допоміжного флоту», - перераховує параметри надійшли у війська нових зразків озброєння Юрій Борисов.

Плюс не менше 15 тисяч одиниць було відремонтовано, а це теж певні вкладення - і сил, і коштів.

Багато розробок вітчизняних учених по праву вважаються унікальними і не мають аналогів в світі. Так, в ЦНДІ ВПС колись тренувався Гагарін, розроблялися елементи нашої місячної програми.

Зараз сфера застосування зусиль фахівців - перспективний російський авіакомплекс Т-50, в інтересах створення якого виконується ергономічна оцінка систем управління. На центрифузі в умовах значних перевантажень оцінюються робоче місце пілота, зручність розміщення і досяжність органів управління, можливості взаємодії з інформаційно-керуючим полем.

Читайте також: Супутник-шпигун зафіксував новітні винищувачі Т-50 «ПАК ФА» в Сирії (ФОТО)

Зараз тут говорять про розробку ударного вертольота, який поєднав би гідності кращих машин армійської авіації Росії - Ка-52 і Мі-28. Новий вертоліт буде доповнений крилом, зможе розвивати швидкість понад 400 кілометрів на годину. Є ідея створення і безпілотних вертолітних комплексів, які будуть взаємодіяти зі звичайними гвинтокрилих машин і діяти в інтересах Сухопутних військ.

А ще, як каже заступник начальника науково-дослідного відділу ЦНДІ ВПС Олександр Немов, ведуться розробки безпілотного комплексу великої дальності, який буде здатний виконувати автоматичний маловисотний політ на надзвукових швидкостях і вражати як стаціонарні, так і мобільні мети в оперативній стратегічної глибині. Таких машин немає ще ні в одній армії світу.

Сфера особливої ​​уваги

Фахівці армійських НДІ працюють на перспективу, проте уважно вивчають недоліки і попередніх систем озброєння. У тому ж ЦНДІ ВПС зібрані зразки техніки, що отримала пошкодження в період експлуатації: проводиться експертиза, видається оцінка, робляться висновки. Стежать у нас і за розвитком засобів озброєння, військової і спеціальної техніки в інших країнах.

Створюються навіть електродинамічні макети зразків, що необхідно для оцінки їх реальних характеристик. Не секрет для нас і розробки, що створюються під егідою надзакрите підрозділи Міноборони США - Управління перспективних дослідницьких проектів DARPA.

Скажімо, параметри їх гіперзвукової крилатої ракети нам уже відомі. А в ЦНДІ військ Повітряно-космічної оборони вивчають штатівську ракету-перехоплювач GBI - особливо важливі ці дослідження з точки зору відпрацювання можливостей виявлення цієї зброї.

Читайте також: Поки Німеччина зволікає, США і Росія працюють над створенням роботів-вбивць, - ЗМІ ФРН

Науковий центр, що займається флотської тематики, видає рекомендації на десятиліття вперед.

Науково-дослідний двічі ордена Леніна, ордена Жовтневої Революції, Червонопрапорний, ордена Трудового Червоного Прапора інститут кораблебудування і озброєння ВМФ - то місце, де проводяться дослідження і вирішуються теоретичні і практичні питання проектування, будівництва та експлуатації кораблів, налагоджено супровід науково-дослідних і дослідно- конструкторських робіт, які виконуються за гособоронзаказу, організовано наукове забезпечення експлуатації кораблів, їх озброєння і військової техніки.

Начальник НДІ адмірал запасу Микола Максимов підкреслює, що в життєвому циклі будь-якого корабля необхідно передбачати його модернізаційний потенціал.

Нещодавно тут затвердили концепцію першого в Росії протипіратських корабля, здатного (вперше) нести на борту десантно-штурмову човен з можливістю її виходу на воду по ходу руху корабля-носія.

Габарити і інші характеристики катера затверджувалися саме в цьому інституті, причому тільки після того, як техніку (вірніше, її повнорозмірний макет) випробували морські піхотинці. Що ж стосується більш масштабних перспективних бойових засобів флоту, то адмірал Максимов каже про підводні ракетних крейсерах стратегічного призначення з новими балістичними ракетами, про будівництво нового авіаносного комплексу.

Проект такого корабля вже розроблений, відомо, що польотна палуба тут буде в два рази більше, ніж на ТАКР «Адмірал Кузнєцов», а крім того, стартова система буде складатися і з трампліну, і з розгінного пристрою.

До слова, новий авіаносець зможе приймати літаки дальнього радіолокаційного огляду, основу ж бойового складу корабельної авіаційної угруповання можуть скласти перспективні багатоцільові корабельні винищувачі, створені на базі Т-50, але «адаптовані» для палуби.

Ще одна новинка для ВМФ, що розробляється під егідою Головного управління озброєння, - новий десантний корабель, свого роду наша відповідь Mistral.

Цей корабель російської розробки зможе і десант висаджувати, і вертольоти приймати, і вогневу підтримку забезпечувати. Що ж стосується вдосконалення бойових засобів підводного флоту, то зараз, наприклад, ведеться робота над створенням перспективних засобів навігації, управління.

Читайте також: Столітній ювілей - з чим його зустрічає сучасна російська армія? (ВІДЕО)

«Сьогодні найбільш точні характеристики видають волоконно-оптичні гіроскопи, - зазначає заступник міністра оборони РФ Юрій Борисов. - І все це ніщо інше, як поетапний розвиток різного роду технологій. На кожному етапі поліпшується точність. Якщо раніше це були десятки кутових хвилин, то сьогодні це сотні, а в перспективі тисячі ».

Взаємодія в режимі онлайн

Важливо підкреслити, що робота з промисловістю налагоджена в Міноборони Росії в режимі прямого взаємодії. Начальник ГУВ, як уже було сказано, в роз'їздах по країні проводить по півроку і більше. Жорсткий відрядження режим і у заступника міністра Юрія Борисова.

Наприклад, відвідати за один день завод по збірці бойових вертольотів-Ка-52, потрапити на авіапідприємство, де випускають Т-50, після чого отсмотреть на верфі хід ремонту і модернізації підводних човнів - такий маршрут для замміністра - звичайна справа.

Взагалі, однією з ключових завдань Головного управління озброєння є вибудовування чіткого взаємодія всієї сфери російської оборонки. Новацією в цій справі стало проведення в Міноборони Росії Єдиних днів військового приймання. У Національному центрі управління обороною Російської Федерації збираються замовники, представники промисловості, військові представники, ставлять запитання в режимі прямого ефіру.

«Всі останні військові конфлікти говорять про те, що перемагати буде той, хто швидше побачить, почує, прийме рішення, - підкреслює Юрій Борисов. - Мова, безумовно, про високоточну зброю, а для того, щоб його мати, потрібні нові напрацювання ».

Напевно, не випадково в Міноборони налагоджений тісний контакт з вітчизняним науковим співтовариством. Президент Російської академії наук доктор фізико-математичних наук професор Олександр Сергєєв переконаний: яким буде рівень розвитку науки і технологій, такий стане і забезпеченість нашої армії новими розробками.

Сьогодні частиною держпрограми озброєнь вже стали предмети і напрямки, раніше звучали тільки в науковій фантастиці: гіперзвук, СВЧ-технології, лазери. А за словами заступника начальника 46-го ЦНДІ Міноборони Росії Олега Ачасова, зараз йде робота над майбутньою програмою ГПВ - вже до 2030 року. При цьому прораховується економічна ситуація в країні, оцінюються перспективи впровадження інновацій в сфері озброєння і військової техніки.

При цьому прораховується економічна ситуація в країні, оцінюються перспективи впровадження інновацій в сфері озброєння і військової техніки

Сьогодні чи не улюблена тема наших доморощених опозиціонерів - «мілітаризація» бюджету. Тим часом голова науково-технічної ради Військово-промислової комісії РФ доктор наук професор Юрій Михайлов звертає увагу на порівняння параметрів військових витрат Росії та інших країн.

«У нас вони приблизно в 13 разів менше, ніж у Сполучених Штатів, в чотири рази менше, ніж у Китаю, - говорить Юрій Михайлович. - Росія - єдина країна з десяти світових лідерів, яка в 2017 році скоротила військовий бюджет на 10%. Скоротила, коли всі інші нарощують ».

До того ж, треба розуміти, що оборонна галузь - це не тільки зброя. Не можна забувати, що саме військові запустили в космос людини (Юрій Гагарін був офіцером ВПС), для армії спочатку створювалися нові системи зв'язку, комунікацій, управління. Та й деякі рекорди (правда, не в спорті, хоча серед олімпійців теж чимало військових спортсменів) також мають військову історію.

У минулому році, наприклад, на полігоні бойової підготовки Тихоокеанського флоту в Японському морі військові водолази здійснили рекордне занурення на грунт на глибину 317 метрів, побивши попереднє досягнення в 196 метрів, що трималась майже два десятка років. При цьому рекорд ставився не заради слави, а був елементом освоєння глибоководного комплексу, призначеного для порятунку моряків з терплять лихо підводних човнів.

Читайте також: Емоційний тріумф: хокейна збірна Росії і трибуни хором виконали гімн Росії (+ ВІДЕО)

Дмитро Сергєєв

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация