Аскольд Мельничук розповів про історію, травмах і українській літературі в США

Аскольд Мельничук.

Фото: Видавництво Старого Лева

- У вашому романі "Посол мертвих" йдеться про життя емігрантів. В його основі лежить ваша власна історія, ваших родичів або зовсім сторонніх людей?

- Як і більшість письменників, я черпаю натхнення з пам'яті і, зрозуміло, дає про себе знати творча фантазія. У процесі знайомства зі своїми новими героями і їх пізнання, за основу я беру якості і особливості тих людей, яких знаю - образ мами, спокійний характер свого друга, дивну звичку дивакуватого незнайомця ходити по засніжених вулицях в кімнатних тапочках, моє власне перевагу певної породи собак , не найвдаліші політичні переконання моїх знайомих.

Все це я кидаю в уявний мішок, довго трушу і дивлюся, що ж виходить в результаті. Хоча, звичайно ж, чималу роль в створенні сюжету зіграла особиста історія моєї сім'ї і тих людей, які виросли всередині української громади в Нью-Джерсі.

- Якщо це близькі люди, то розкажіть про них небагато.

- Під час практичних занять я ніколи не питаю у своїх студентів, що з написаного ними правда, а що є вигадкою. Адже велика Божа ласка мистецтва якраз і полягає в тому, що можна говорити неправду, яка лежить навіть глибше, ніж істина. І якщо для літератури в стилі нон-фікшн обов'язковою умовою є саме факти, то такі книги, як моя, випускають уяву на арену повної свободи.

Однак зазначу, що на даний момент я якраз працюю над мемуарами. І ось там я назву-таки реальні імена.

Аскольд Мельничук на Форумі видавців у Львові

Фото: Видавництво Старого Лева

- Чому саме тему еміграції ви вибрали для своєї книги? Останнім часом, наприклад, у сусідній Росії відбувається абсолютно незрозуміле нормальній людині вихваляння культу Сталіна, в його честь відкривають пам'ятники і роблять його мало не героєм - це якось пов'язано? Або ця тема актуальна в літературі? Або вам просто хотілося розповісти про таких людей і їх нелегкі долі?

- Мені, як письменнику, дуже цікаво було б дізнатися, яку тему читачі вважають головною в романі. Прагнення біженців асимілюватися на новій землі або, як у випадку з Адою, її відмови це зробити? Протиставлення зуміли адаптуватися до нових умов життя тим, хто потрапив під її колесо і був розчавлений? Або, можливо, це тема конфронтації одного з історичних спадщин? Адже коли я тільки починав писати роман, та й зараз теж, для багатьох американців Україна була такою собі terra incognita.

Як говорить один з найбільш популярних в моєму регіоні політиків Тип О'Ніл: "Вся політика є місцевою. І серйозні проблеми виникають тоді, коли ми про це забуваємо". Наприклад, Дональд Трамп в гонитві за економічними вигодами для деяких своїх виборців, не бере до уваги економічні труднощі, з якими стикаються в результаті наші сусіди. У підсумку і вони, і сама Америка змушені боротися з наслідками такого необдуманого ведення політики.

Роман Аскольда Мельничука "Посол мертвих"

Фото: Видавництво Старого Лева

На мій погляд, відродження культу Сталіна в Росії пов'язано з ослабленням "імперії". І багато хто з тих, хто стоїть при владі, з сумом згадують часи, коли їх посади припускали колосальні повноваження, які давали можливість відчути свою могутність. Тому і Путіна люблять за його здатність змусити росіян знову відчути себе "великими", нехай навіть помилково.

Повертаючись до "Послу мертвих" - в той час, коли я працював над романом, часто стикався з упевненістю місцевих в тому, що в Україні в середині 20 століття жили нацистські колаборанти. Одного разу ми з дружиною дивилися популярну новинну програму "60 хвилин", і я ніколи не забуду, як один з її комментатороÐВ його основі лежить ваша власна історія, ваших родичів або зовсім сторонніх людей?
Або ця тема актуальна в літературі?
Або вам просто хотілося розповісти про таких людей і їх нелегкі долі?
Прагнення біженців асимілюватися на новій землі або, як у випадку з Адою, її відмови це зробити?
Протиставлення зуміли адаптуватися до нових умов життя тим, хто потрапив під її колесо і був розчавлений?
Або, можливо, це тема конфронтації одного з історичних спадщин?

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация