Асоціація з коньяком

Угода про асоціацію з ЄС передбачає дотримання Україною зобов'язань щодо європейських захищених географічних назв, до яких відносяться близько 1300 різних продуктів. У т. Ч. Коньяк і шампанське, популярні види сирів - фета, пармезан, окремі види шинки, ковбас і багато інших продуктів. Деякі найбільш популярні і прижилися Україні дозволили зберегти для використання на внутрішньому ринку, але тільки на час перехідного періоду, який завершується 1 січня 2026 р

Деякі найбільш популярні і прижилися Україні дозволили зберегти для використання на внутрішньому ринку, але тільки на час перехідного періоду, який завершується 1 січня 2026 р

Після закінчення цього терміну українські виробники втратять право випускати напої під назвами «коньяк» і «шампанське», навіть якщо будуть дотримані всі технічні і виробничі регламенти.

Чергові дебати з цього приводу відбулися на початку вересня, коли представництво ЄС в Україні вказало нашій владі на невідповідність умовам Угоди про асоціацію наказу Мінагрополітики про нові правила виробництва коньяку, затверджених в кінці липня.

Цей документ визначає вимоги до сировини і дотримання технологій, а також класифікацію готової продукції. У ньому також містилася вимога до виробників коньяків звести до мінімуму використання імпортних коньячних спиртів. Їх зміст у вітчизняному продукті повинен з 2019 р скорочуватися. З наступного року Мінагрополітики допускає зміст в коньяку вітчизняних спиртів на рівні не нижче 15%, але 2025 року їх частка повинна поступово зрости до 60%, а до 2027 року - до 85%.

Згадка чиновниками назви «коньяк» після закінчення перехідного періоду викликало в представництві ЄС певні підозри про небажання українських виробників дотримуватися захищені географічні назви і спробах обійти заборону на використання бренду «коньяк».

Представництво ЄС в Україні зажадало від уряду пояснень. У Мінагрополітики виправдалися тим, що ще не знають, як буде називатися «Коньяк України» після 2026 р тому в наказі назвали коньяк - коньяком, а не як-небудь інакше.

Директор Одеського коньячного заводу «Шустов» Едуард Городецький від імені представників галузі заявив, що вони готові виконати всі вимоги, передбачені в рамках Угоди про асоціацію, навіть незважаючи на те, що зміна назви напою чревата можливим падінням прибутку.

«Назва однозначно буде змінюватися. Але процедура мені ще не відома. Швидше за все, про це будемо говорити на засіданні робочої групи Мінагрополітики. Якщо членам нашої асоціації це буде цікаво, ми також візьмемо участь у розробці нової назви », - розповів« 2000 »голова громадського союзу« Укрсадвинпром »Володимир Печко.

Досить сказати, що молдавські винокури вже кілька років як перейменували свій коньяк в дивин, і ця назва має непоганий попит як в Україні, так і в суміжних країнах.

Аналогічні вірменські напої на прилавках наших магазинів поки що називаються коньяками. Але ще на початку 2000-х була зареєстрована торгова марка «арменьяк», яка вийшла в світ, незважаючи на співзвуччя з відомим французьким назвою - «арманьяк».

Арманьяк - регіональна назва бренді, виробленого на батьківщині всесвітньо відомого мушкетера Д'Артаньяна в провінції Гасконь. На відміну від коньяку, який виробляється в регіоні Пуату-Шарант методом подвійної перегонки, арманьяк переганяється один раз, але більш за все цінується любителями міцних напоїв. Самі французи, як правило, коньяку воліють арманьяк.

Чи буде український коньяк - по аналогії з вірменським - називатися украіньяком, сказати важко. Колишній директор агропромислової фірми «Таврія» Олександр Сидоренко, який пропрацював в коньячної галузі майже півстоліття, розповів «2000», що найкращим варіантом нового найменування українського коньяку він вважає «асканьяк».

«Асканьяк» отримав назву на ім'я терруара * Асканія в Херсонській обл., Названого в честь однойменної німецької князівської династії і добре відомого в Європі стараннями сімейства колишніх колоністів Фальц-Фейнів, які відкрили там перший заповідник. Нащадок цього роду - барон Едуард Фальц-Фейн - проживає в Ліхтенштейні. В останні десятиліття він багато зробив для популяризації Асканії і відродження там виноробства і коньячного виробництва.

Коньячний завод «Таврія» в Новій Каховці (Херсонська обл.) Вже виробляє бренді «Асканьяк». Але, як вважає пан Сидоренко, за погодженням з виробниками ця назва може бути поширене і на напої, вироблені в інших регіонах.

У корпорації «Укрвинпром» не змогли назвати будь-які варіанти на заміну «Коньяку України», пояснивши, що вирішувати це питання будуть виробники. Цілком можливо, що справа однією назвою не обійдеться. І тоді в країні виникнуть свої локальні бренди - так само, як і у Франції. Підвищений інтерес до наказу Мінагрополітики з боку європейських представників тут вважають надуманим.

«В даному документі головне - це регулювання змісту вітчизняних спиртів в коньяку українського виробництва, а не те, як буде називатися напій після закінчення дії перехідного періоду», - стверджує представник корпорації.

«В Україні ще немає патентованих в Європі географічних назв. Першим, мабуть, буде назва «гуцульська бринза», - розповів «2000» експерт з комунікацій проекту ЄС «Підтримка системи географічних визначень в Україні» Іван Гайванович.

Він пояснив, що, на відміну від брендів, географічні назви не належать конкретному виробникові. Тому для їх розробки необхідно мати згуртовану групу виробників, зацікавлених у просуванні такої продукції на ринку і готових контролювати якість і стандарти виробництва, як, наприклад, Асоціація виробників високогірних сирів.

Певна робота ведеться по реєстрації географічної назви «Ялпуг». Ялпуг - найбільше природне озеро в Болградському, Ізмаїльському і Ренійському районах Одеської обл., Поблизу від якого багато виноградників.

І тільки починається робота по виявленню перспектив реєстрації прикарпатського меду: в регіоні є особливий вид бджоли, унікальні природні умови і технологічні особливості, які відрізняють цей мед від продукції з іншої місцевості.

«Час для винаходу нового назви для українського коньяку ще є, але необхідно починати роботу вже зараз. Виробники могли б ще до закінчення перехідного періоду використовувати обидві назви, щоб привчити споживачів », - вважає Іван Гайванович.

Ну і, само собою зрозуміло, вибір назви вітчизняного коньяку доцільно проводити більш публічно, з конкурсами, призами та участю ЗМІ. Така розкрутка в результаті піде виробникам на користь. Адже учасники процесу захочуть оцінити смак напою, якому вони дали ім'я. Свою лепту в вибір назви українського коньяку готові внести і «2000».

* Терруар - сукупність грунтово-кліматичних факторів і особливостей місцевості (рельєф, роза вітрів, наявність водойм, лісових масивів, інсоляція, навколишній тваринний і рослинний світ), що визначає сортові характеристики сільськогосподарської продукції. Найчастіше - вина, кави, чаю, сиру, оливкового масла. Терруарний продукт - виготовлений з сировини, вирощеної в певній місцевості, в контрольованих умовах.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация