Атестація персоналу: ефективний сценарій проведення

  1. Що таке атестація персоналу
  2. Основні завдання проведення атестації персоналу
  3. види атестації
  4. Як проводити атестацію персоналу
  5. можливі помилки

Для того, щоб оцінити рівень кваліфікації співробітників на підприємстві та проаналізувати, чи відповідають професійні знання і вміння працівників займаним ними посадам, використовується процедура атестації персоналу. В одних компаніях такі заходи проводяться за потребою, в інших - на регулярній основі. У чому особливість цього методу, як він може допомогти компанії і як його правильно проводити, розглянемо в статті.

З цієї статті ви дізнаєтеся:

  • Що таке атестація персоналу і для чого вона проводиться;
  • В чому полягає суть такої процедури;
  • Види проведення атестації;
  • Які методи проведення атестації варто взяти на озброєння HR-фахівця;
  • За яким алгоритмом проводиться перевірка профпридатності співробітників на підприємстві;
  • Чим завершується процедуа атестація персоналу на підприємстві.

За допомогою атестації персоналу керівництво компанії може ефективно відстежувати професійне зростання співробітників, їх відповідність займаним посадам і на підставі цих даних займатися реструктуризацією підприємства. Крім того, грамотна атестація персоналу допомагає:

  • вносити корективи в посадові інструкції;
  • створювати кадровий резерв;
  • розробляти систему навчання персоналу.

Грамотне використання регулярних атестацій в компанії може піти на користь будь-якого фахівця, який націлений на кар'єрне зростання в компанії.

Що таке атестація персоналу

Атестація - один з методів оцінки персоналу , При якій використовується систематичне спостереження і зіставлення навичок, умінь співробітника і займаної ним посади. Такий спосіб оцінки ефективності здатний значно підвищити якість роботи співробітників на підприємстві, усунути прогалини і заповнити відсутні знання або навички. Сам термін в сучасні підприємства перекочував з радянського минулого.

Важливо пам'ятати, що чинне законодавство не примушує проводити процедуру атестації персоналу в компаніях різного призначення. Ніякі нормативно-правові акти, в тому числі і Трудовий Кодекс РФ, не містять положень, в яких би йшлося про те, що атестація персоналу є обов'язковою процедурою. Винятком є ​​державні службовці, яких необхідно тестувати не рідше одного разу на три роки, а також:

  • керівники унітарних підприємств;
  • персонал в сфері енергетики і транспорту;
  • співробітників небезпечних виробничих об'єктів;
  • працівників сфери освіти і деяких інших.

У більшості випадків перевірка не є обов'язковою, а якщо керівництво збирається проводити тестування, то це необхідно закріпити документально (в локальному нормативному акті).

Основні завдання проведення атестації персоналу

В першу чергу, процедура атестація персоналу необхідна для того, щоб якісно провести діагностику працюючих співробітників, виявити їх слабкі місця, «больові точки» в роботі компанії і оперативно їх усунути. Також така процедура допомагає чіткіше вибудувати бізнес-стратегії підприємства, виявити рівень цінності працівників на шляху досягнення цих цілей. На підставі отриманих результатів буде набагато простіше розподіляти кадри по підрозділах, а також формувати оплату праці.

Отримана в ході атестації інформація дозволяє максимально ефективно проводити кадрові перестановки, поповнювати кадрові резерви компанії. Роботодавець вирішує відразу кілька завдань за допомогою регулярної процедури атестації персоналу:

  • оцінює кваліфікацію співробітника і його відповідність тій посаді, яку він займає;
  • дозволяє підвищити професійний рівень персоналу згідно з діючими нормами;
  • забезпечує максимально чесні і прозорі умови для кар'єрного зростання;
  • природним чином стимулює прагнення кожного співробітника розвиватися і підвищувати кваліфікацію;
  • своєчасно отримувати інформацію щодо того, яким працівникам необхідно навчання і підвищення рівня професійних знань.

види атестації

Існує кілька видів атестації, у кожної з яких є свої мета і призначення. Попередня атестація проводиться під час співбесіди. Головною метою такого заходу є перевірка на достовірність тієї інформації, яку здобувач відобразив в резюме. Схожа перевірка може бути проведена після закінчення випробувального терміну роботи нового співробітника. Атестація дасть можливість ще раз перевірити рівень можливостей співробітника і, при необхідності, відкоригувати призначення на посаду.

Чергова атестація - вид обов'язкової перевірки, яку регулярно проводять на підприємствах. Для керівних посад вона використовується не рідше, ніж раз в 2 роки, для лінійного персоналу - як мінімум, один раз на три роки. Якщо ж на підприємстві з'явилися вільні посади або виникла необхідність поповнити кадровий резерв, то проводиться перевірка для просування по службі. Останній вид перевірки профпридатності - атестація при перекладі в інший підрозділ. Вона необхідна в тих випадках, коли у співробітника змінюються посадові обов'язки або вимоги до роботи на новій посаді.

Як проводити атестацію персоналу

Атестація персоналу завжди проводиться за єдиним сценарієм, до якого входять такі етапи:

  • розробка наказу. У документі вказуються члени атестаційної комісії, список атестуються співробітників і графік проведення запланованих заходів;
  • ознайомлення. Співробітники особисто вивчають зміст наказу і ставлять підпис в листі ознайомлення;
  • збір відгуків. Про роботу працівників, які атестуються спеціально уповноважений людина збирає відгуки;
  • атестація. Безпосереднє проведення перевірки працівників за заздалегідь затвердженим графіком і порядку;
  • підсумки. Наказом Міністерства освіти України сповіщають про результати перевірки, видається наказ про завершення процедури.

Під час проведення процедури атестації персоналу, HR-у варто використовувати всі доречні способи перевірки рівня знань та навичок співробітника. Наприклад, під час співбесіди можна дізнатися загальний рівень знань здобувача, його лояльність до компанії і плани на професійний розвиток. Оптимально проводити такі бесіди разом з керівництвом. Можна користуватися методом тестування, суть якого полягає в письмовій перевірці знань випробуваного: перед ним список питань з варіантами відповідей, де потрібно вибрати правильні.

Часто на підприємствах використовується комплексний метод - поєднання співбесіди і тестування. Такий підхід дозволяє отримати більш широку картину даних і на більш якісному рівні визначити рівень знань і прагнень майбутнього співробітника. Також у багатьох компаніях практикується метод проставляння шкали оцінок. Керівник і HR менеджер виставляють оцінки аттестуемому по його персональним та кваліфікаційним характеристикам. А щоб стимулювати ріст і розвиток фахівців, в деяких компаніях використовується система рангів, де кожен співробітник отримує звання від початківця до супер професіонала (відповідно до заслуг і виробленням).

Всі перераховані вище методи атестації співробітників на підприємстві дозволяють краще пізнати колектив, можливості кожного окремо взятого фахівця, створити кадровий резерв і сформувати оптимальний графік навчання для тих, хто цього потребує. Законом атестаційні заходи не регулюються, але вони можуть бути вписані в умови трудового договору, якщо їх проводять регулярно.

За підсумками атестації персоналу комісія може прийняти такі рішення:

  • співробітник успішно пройшов перевірку і рекомендований на підвищення в посаді;
  • працівник успішно пройшов атестацію і занесений до кадрового реєстру;
  • співробітник успішно пройшов перевірку на відповідність займаній посаді;
  • працівник не пройшов атестацію.

Атестаційна комісія після завершення перевірок виносить свої рекомендації щодо кожного співробітника, які потім обов'язково враховуються в подальшому. Також кожен працівник має право оскаржити рішення атестаційної комісії.

можливі помилки

Основна помилка, яка може виникнути при проведенні атестації персоналу - неправильно вибрана мета таких заходів. Якщо, в першу чергу, необхідно позбутися від певного числа кадрів, а не підвищити ефективність роботи і поліпшити бізнес-показники, то результативність методу зводиться до нуля.

Не менш згубним може виявитися мінімальна інформаційна складова. Якщо керівництво не зможе донести мету перевірки та висвітлити її переваги, це позначиться на атмосфері в колективі, посилить напруженість і підозрілість. Набагато краще попередити співробітників заздалегідь і дати їм час на підготовку.

У корені невірно використовувати для оцінки тільки суб'єктивні критерії. Важливо підібрати такі методи вимірювання, які можна буде отримати в цифрах:

  • результат праці;
  • оцінки професійного тестування і деякі інші.

Процедура атестації персоналу існує для того, щоб свідомо приймати управлінські рішення, пов'язані з кадровим менеджментом. Такі перевірки не є самоціллю. Повчання дані необхідно використовувати при побудові подальшої роботи. Перевірка - це проміжний етап, який дозволяє отримати дані, щоб згодом їх використовувати для поліпшення роботи підприємства, збільшення показників ефективності та перерозподілу кадрів.

Рекомендуємо матеріали по темі:

  1. Атестація персоналу: готуємо HR-документи ;
  2. Атестація персоналу як частина системи мотивації ;
  3. Атестація персоналу як ефективний контроль якості роботи .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация