Автоматично з Дт-Кт № 13 :: Валютні операції в «1С: Бухгалтерія 7.7 для України»

  1. новини-новости-news

Автоматично з Дт-Кт № 13 (28.3.2005)
Вікно у світ «1С»

Увага! архівна публікація

Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка в даний час, цілком можливо, втратила актуальність і може не відповідати чинним нормам бухгалтерського і податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua
або виберіть потрібний вам розділ ДК-порталу у верхньому рядку навігації.

Введення П (С) БО 21, яке визначило поняття монетарних і немонетарних статей, а також балансової вартості валюти, спричинювало у податковому обліку певні труднощі. Нарешті вони усунуті.

Розглянемо, яким чином оформлюються в конфігурації операції з іноземною валютою.

Операції з іноземною валютою

Підприємства та організації в Україні ведуть свій облік і звітність (в тому числі і всі податкові декларації) в грошовій одиниці України (гривні), яка називається валютою звітності. Будь-яка інша грошова одиниця вважається іноземною валютою.

Господарські операції, вартість яких виражається в іноземній валюті або при яких потрібні розрахунки в іноземній валюті, вважаються операціями з іноземною валютою. Щоб відобразити їх, необхідно їх вартість висловити у валюті звітності з використанням валютних курсів. Для цілей бухгалтерського обліку валютним курсом вважається встановлений НБУ курс української гривні до іноземних валют. У податковому обліку використовуються й інші курси.

організація обліку

При відображенні господарських операцій в бухгалтерському та податковому обліку оцінка іноземної валюти здійснюється за різними правилами. У першому випадку ці правила визначаються П (С) БО 21, у другому - Законом про прибуток. Причому вони різняться настільки, що в програмі ведуться два паралельних обліку операцій з іноземною валютою.

Для бухгалтерського обліку використовуються рахунки 302 «Каса в іноземній валюті», 312 «Поточні рахунки в іноземній валюті» та 314 «Інші рахунки в іноземній валюті». Аналітичний облік на всіх цих рахунках в обох обліках ведеться в розрізі субконто «Наші грошові рахунки».

Оскільки валютний курс схильний до коливання, виникають різниці між оцінками (у валюті звітності) грошових коштів, дебіторської та кредиторської заборгованості в іноземній валюті на дату здійснення господарських операцій, на дату балансу, на дату погашення заборгованості. Такі різниці називаються курсовими, і для їх відображення в бухгалтерському обліку згідно з Інструкцією №291 використовують рахунки 714 «Дохід від операційної курсової різниці» і 744 «Дохід від неопераційної курсової різниці».

Відображення витрат, пов'язаних зі зміною вартості валюти, в бухгалтерському обліку залежить від обраного методу обліку витрат. Якщо використовуються рахунки тільки класу 9, то це будуть рахунок 945 ( «Витрати від операційної курсової різниці») і рахунок 974 ( «Втрати від неопераційних курсових різниць»). Якщо використовуються рахунки класу 8 (або 8 і 9), курсові різниці слід відображати на рахунках 84 ( «Інші операційні витрати») і 85 ( «Інші витрати»).

Податковий облік балансової вартості валюти ведеться програмою на позабалансовому рахунку ВЛ ( «Балансова вартість валюти»). У податковому обліку валові доходи від перерахунку балансової вартості валюти і балансової вартості заборгованості відображаються у складі інших доходів і витрат. Відповідні значення присвоєно однойменним константам (меню Операції - Константи).

Важливим і довгий час проблемним було питання, пов'язане з визначенням балансової вартості валюти. Отже, при надходженні валюти її балансова вартість дорівнює сумі сплачених гривень (абз. 1 пп. 7.3.4), а якщо вона була придбана за іншу валюту - то балансової вартості такої валюти (абз. 2 пп. 7.3.4). Якщо валюта отримана в зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), її балансова вартість визначається за курсом НБУ на день надходження (пп. 7.3.1). Якщо валюта придбана в минулому звітному періоді - за курсом НБУ на останній робочий день попереднього звітного періоду (пп. 7.3.3). Платники податків можуть вибрати, як визначити курс валюти, що вибуває: за індивідуальною вартості або середньозваженої (пп. 7.3.6).

Весь процес обліку операцій з іноземною валютою в програмі автоматизовано. Він починається з заповнення довідника валюти. Розглянемо, як він реалізований.

Довідник «Валюти»

Для того щоб зробити автоматичний розрахунок курсових різниць в бухгалтерському обліку та облік доходів (збитків) від зміни курсу іноземної валюти щодо курсу гривні, використовується інформація з довідника «Валюти» (меню Довідники - Валюти). Історія зміни курсу валют за датами зберігається в періодичних реквізитах Курс НБУ і Кратність (кратність вводиться для підвищення точності розрахунків) (рис. 1).

Натискання кнопки Історія в вікні списку викличе історію курсу валюти. Кнопки Додати, Змінити, Видалити, Видалити на дату застосовуються для зміни записів. Це дозволяє вносити записи до нових значень курсів. Перш ніж приступати до відображення операцій з іноземною валютою, необхідно переконатися, що в програму введені курси валют за все потрібні дати. Якщо який-небудь день пропущено, програма використовуватиме курс на попередній день. Оскільки багато підприємств використовують Інтернет, можна не заносити записи в довідник вручну, а завантажити курси валют з сайту finance.com.ua (рис. 2). Викликається завантаження натисненням кнопки Завантажити в формі довідника «Валюти».

Етапи оформлення валютної операції

Тепер розглянемо оформлення операцій з іноземною валютою поетапно. Важливо відзначити, що суть їх одна і та ж - чи проводяться вони в іноземній або у валюті звітності. Чи не відрізняються, на щастя, в податковому та бухгалтерському обліку і дати оформлення. А ось оцінка валюти відрізняється, тому особливу увагу приділимо саме їй.

Купівля валюти

При купівлі валюти на міжбанківському валютному ринку необхідно відобразити її надходження на валютний рахунок підприємства і визначити вартість окремо в бухгалтерському і окремо в податковому обліку.

У податковому обліку балансовою вартістю валюти є сума гривень, сплачена (за курсом МВРУ) платником податку у зв'язку з придбанням валюти (пп. 7.3.4, а якщо валюта куплена за іншу іноземну валюту, то балансова вартість проданої валюти). Крім цього, потрібно відобразити суму збору до Пенсійного фонду - 1% і плату за послуги банку. У податковому обліку ці суми не входять до балансової вартості валюти, вони включаються до валових витрат.

Приклад 1. ТОВ «Добро» перераховує 04.03.2003 р з основного розрахункового рахунка 3300 грн для купівлі 600 USD. Курс НБУ - 5,3083. Куплена валюта зараховується на валютний рахунок підприємства 9 березня 2003 р

При цьому витрачено:

  • 3204 грн - на придбання 600 USD за курсом МБВР 5,34;
  • 32,04 грн - 1% збору в ПФ;
  • 20 грн - послуги банку;
  • 19 грн - комісійний збір МБВР;
  • 24,96 грн - залишок коштів.

3204 грн - на придбання 600 USD за курсом МБВР 5,34;   32,04 грн - 1% збору в ПФ;   20 грн - послуги банку;   19 грн - комісійний збір МБВР;   24,96 грн - залишок коштів

Перерахування коштів на покупку валюти оформляється 07.03.2003 р документом «Банковская виписка» за основним (гривневому) рахунку підприємства. При цьому дебетується рахунок 333 «Грошові кошти в дорозі в національній валюті».

При цьому дебетується рахунок 333 «Грошові кошти в дорозі в національній валюті»

Куплена валюта оприбутковується документом «Купівля валюти» (Документи - Валютні операції - Купівля валюти). Форма документа наведена на рис. 3а, 3б. Реквізити на закладці Основні містять інформацію про розрахункові рахунки, суму купованої валюті, її курс та комісійні банку. На закладці Дополнительно зібрано рахунки витрат і види витрат, на які відносяться виникають під час операції витрати і доходи.

На закладці Дополнительно зібрано рахунки витрат і види витрат, на які відносяться виникають під час операції витрати і доходи

Проведення документа наведено на рис. 4. Першим проведенням зараховано валюту за курсом НБУ на день придбання (3183,48 грн). Другим - відображено балансову вартість валюти в податковому обліку за комерційним курсом (3204 грн). Саме балансова вартість валюти використовується для визначення суми валових витрат при перерахуванні валюти постачальнику. Кошти, що залишилися невикористаними при купівлі валюти, зараховуються назад на рахунок підприємства і будуть враховані при отриманні виписки з цього рахунку. Двома останніми проводками визначаються курсові різниці в бухгалтерському обліку на монетарних рахунках. Тепер ми можемо перерахувати валюту постачальнику.

Про те, як оформити перерахування валюти постачальнику, врахувати особливості розмитнення вантажу, перерахувати балансову вартість валюти і визначити курсові різниці на кінець кварталу, - в наступному випуску «Автоматично».

Бухгалтерський облік

рахунок 312

Оприбутковується за курсом НБУ на дату зарахування валюти (п. 5. П (С) БО 21).

Податковий облік

рахунок ВЛ

Оприбутковується за балансовою вартістю, визначеною відповідно до абз. 1 і абз. 2 пп. 7.3.4 ст. 7 Закону про прибуток.

новини-новости-news

Мобільник випуску 1957 року

Ретроградам і просто любителям оригінальної старовини сподобається працюючий мобільний телефон ... 50-річної давності. Вся справа в винахідливості фахівців фірми Spark Fun Electronics (США), яка примудрилася оснастити звичайний дисковий телефон мобільними функціями. Як і сучасна «мобіла», він може працювати автономно, використовуючи літієві акумулятори.

Перший запуск Windows ХР - тільки по телефону

В рамках боротьби з піратством компанія Microsoft вирішила заборонити користувачам самостійно активувати Windows ХР після перевстановлення. Придбавши ОЕМ-версію операційної системи, їм доведеться звернутися в службу технічної підтримки Microsoft за додатковим ключем реактивації.

До того ж з березня 2005 г. ОЕМ-виробники будуть постачати комп'ютери із заздалегідь активованими копіями Windows ХР. Повторне перевстановлення такої ОС за допомогою «зламаних» ключів неможливою. Шлях один - звертатися за інструкціями до регіонального представництва Microsoft.

Немолочні проблеми обліку   Вікно у світ «1С»   Розвиток сільгоспвиробництва - турбота не тільки держави, а й бізнесу Немолочні проблеми обліку
Вікно у світ «1С»
Розвиток сільгоспвиробництва - турбота не тільки держави, а й бізнесу. Переробні підприємства беруть участь в цьому процесі, з урахуванням ПДВ, що повертається сільгоспвиробникам у вигляді дотацій. Результатом дворічної роботи компанії «Еккаунт» над ...

Тематичний посторінковий перелік публікацій за 1-й квартал 2012-го року   № 13 (26 Тематичний посторінковий перелік публікацій за 1-й квартал 2012-го року
№ 13 (26.3.2012) :: Вікно у світ «1С»
Тематичний посторінковий перелік публікацій випусків поліграфічного видання бухгалтерського тижневика «Дебет-Кредит» (розділ «Автоматично з« Дт-Кт ») за 1-й квартал 2012-го року ...

Весняні жнива бухгалтера   № 11 (12 Весняні жнива бухгалтера
№ 11 (12.3.2012) :: Вікно у світ «1С»
Закриття періоду в сільському господарстві ...

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация