Азербайджан: Кланова автократія в демократичній «обгортці»

Переглядів: 156

Баку: Як відомо, Азербайджан позиціонує себе як мусульманська країна з класичними демократичними інститутами влади. Однак ситуація, яка склалася в «Країні Вогнів» (неофіційна назва Республіки Азербайджан), дозволяє з упевненістю констатувати, що дане визначення абсолютно не відповідає дійсності.

Є два «паралельних» Азербайджану

В Азербайджані, який видається з боку влади і провладних ЗМІ, немає корупції, немає клановості (про це докладніше нижче), економіка на підйомі, країна впевнено дивиться в майбутнє, соціальні питання населення успішно вирішуються, всюди панує рівноправність і справедливість, країна має міжнародний авторитет і нічого не загрожує стабільності.

В реальності ж положення в Азербайджані по всім перерахованим вище пунктам в корені інше. Триваюча рецесія економіки, повсюдна корупція, соціальні проблеми, відсутність незалежних ЗМІ, постійні гоніння на опозиційних журналістів і політичних діячів, все це не залишає ніяких сумнівів в системній кризі, в якому знаходиться Азербайджан, як мінімум в останні півтора десятка років.

Майже рік Азербайджан стрясають корупційні скандали, викликані витоками інформації в західних ЗМІ. Так восени 2017 року міжнародною організацією по боротьбі з корупцією (OCCRP) була опублікована доповідь, де вказувалося про «відмивання» азербайджанською владою майже трьох мільярдів доларів через ряд європейських країн і прямий підкуп ряду зарубіжних політиків. У цій доповіді також вказувалися імена та прізвища європейських політиків, наприклад, Лука Волонте, Едуард Літнер, Ірина Бокова, Педро Аргамунт і багатьох інших, які, перебуваючи на прямому змісті азербайджанської влади, лобіювали політичні та бізнес-інтереси правлячої верхівки Азербайджану і паралельно торпедували будь спроби європейських структур дати об'єктивну і неупереджену оцінку реальної ситуації, що панує в Азербайджані. Щоб зрозуміти масштаб корупції, що захлеснула Європейські структури, можна для прикладу згадати такі авторитетні організації, як ЮНЕСКО або ПАРЄ, керівники яких прямо або опосередковано були викриті в корупційних зв'язках з владою Азербайджану.

Справа дійшла до того, що правоохоронними органами Болгарії, Великобританії, Німеччини ініційовані кримінальні справи проти громадян своїх країн, так чи інакше причетних до азербайджанському «ландромат». В даному випадку, розкриті європейськими ЗМІ факти масштабної корупційної складової зовнішньої політики Азербайджану, є дзеркальним відображенням ситуації, яка насправді панує всередині країни.

Багато експертів і міжнародні аналітичні центри вказують на ряд чинників, які є першопричиною такого положення в Азербайджані. Основною причиною плачевного стану Азербайджану, поряд з підміною демократичних інститутів, відсутністю конструктивної критики влади, знищенням незалежних ЗМІ і опозиційної політики, на першому місці вказується збиткова система управління країною, яка останні двадцять років будувалася на поділі країни між двома основними кланами, які панують у Азербайджані. Йдеться про так званому клані «Алієвих» на чолі з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим (Нахічеванське) і клані «Пашаєвих» (бакинські), лідером якої є дружина президента Алієва, віце-президент Азербайджану Мехрібан Алієва (Пашаєва). Незважаючи на те, що Ільхам Алієв і Мехрібан Алієва є подружжям, протистояння кланів, які вони обидва представляють, ні на секунду не вщухає. Обидва клану мають «своїх людей» практично у всіх владних структурах країни. Наприклад, міністерство оборони Азербайджану очолює ставленик «Нахічеванського клану» Закир Гасанов, а начальником генерального штабу є протеже «турецько-бакинського клану» генерал-полковник Наджмеддін Садиков (Садихов). І такий стан речей панує практично в усіх системних політичних або економічних структурах Азербайджану. Звичайно ж, обидва панівних азербайджанських клану багато в чому залежать один від одного, практично весь великий бізнес поділений між представниками сімей Пашаєвих і Алієвих, однак це не гасить протиріччя між кланами, і як наслідок, протистояння кланів перманентно посилюється.

В обох кланах діє сувора ієрархічна система взаємовідносин і сувора дисципліна.

Для прикладу розглянемо деякі аспекти діяльності клану Пашаєвих.

Так, колишній посол Азербайджану в США Хафіз Пашаєв відповідав за зв'язки із західними політиками, причому, основою його діяльності було просування економічних інтересів клану Пашаєвих. А Наргиз Пашаєва (сестра Мехрібан Алієвої (Пашаєва), в свою чергу, відповідає за проросійський курс і налагодження відносин з російськими дипломатами, чому, до речі, багато в чому сприяє той факт, що Наргиз Пашаєва є ректором філії Московського державного університету. Згідно з розсекреченими «Вікілікс »у 2010 році документам було видно, що сім'я Пашаєвих відповідає за енергетичний сектор Азербайджану, який представлений за кордоном (в основному управління закордонними активами державного нафтового гіганта Азербай джана, корпорації «SOCAR»). Там же було зазначено, що фінансові інтереси клану Пашаєвих поширюються на великі інвестиції в фінансову та будівельну сфери не тільки в самому Азербайджані, а й за межами країни.

В інтерв'ю зарубіжним ЗМІ секретар опозиційного руху «Республіканська альтернатива» (РЕАЛ) Натік Джафарлі відзначав, що інтереси клану Пашаєвих поширюються не тільки на будівництво або телекомунікаційний бізнес, а, наприклад, і на фінансовий сектор країни. Так що належить клану банк «КапіталБанк» (правонаступник Сберабанка, 99,87 відсотків акцій якого належить «Пашахолдінг»), здійснює в Азербайджані активну фінансову діяльність, починаючи від видачі пенсій і до оплати штрафів.

Звичайно ж, бізнес активи «Нахічеванське» і «бакинських» кланів не статичні, а перманентно переходять з-під контролю одного клану під контроль іншого. Так, опозиційна журналістка Хадіджа Ісмаїлова в своєму інтерв'ю західним ЗМІ дослівно заявила наступне: «Довгі роки азербайджанці думали, що" Azerfon "належить Наргиз Пашаєва - та й бренд називався" Narmobile ". Потім з'ясувалося, що за допомогою компаній в Панамі, саме дочки президента Алієва (Лейла і Арзу Алієви) володіють частиною цієї компанії. Аналогічна ситуація пов'язана і з "Пашахолдінгом". Протягом довгих років основним пайовиком "Пашахолдінга" був Аріф Пашаєв. Потім власниками знову стали дочки президента », - заявила Ісмаїлова.

Аналізуючи ситуацію, що склалася, з жалем можна констатувати, що при відсутності реальних змін в політичній і економічній реальності країни і при наявності кланово-феодальної системи управління Азербайджаном, соціальні протиріччя будуть лише наростати, що неминуче призведе до наростання протестних настроїв, і в перспективі буде служити потужним стимулом для дестабілізації внутрішньополітичної ситуації в Азербайджані.

Frontnews.eu

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация