АЗЕРБАЙДЖАН: НОВА ДИПЛОМАТИЯ

  1. За кордоном

Зовнішня політика Азербайджану налічує довгу історію. Але сьогодні вона вирішує особливо серйозні завдання

За кордоном

Зовнішня політика Азербайджану налічує довгу історію

П оиски світу і пошуки свого місця в світі - ось основний зміст нинішнього етапу розвитку азербайджанської дипломатії. І ці пошуки не повинні бути занадто довгими.

В історії відомі фрагменти самостійної, що виходить із власних національних інтересів зовнішньополітичної діяльності Азербайджану. Це і дипломатія держави Сефевідів (заснованого тюрками-азербайджанцями), яка ще в середні століття була спрямована на встановлення політичного діалогу із Заходом і Сходом. Це і обмін посольськими місіями між правителями Ширвана і Московського князівства. Це і короткий час самостійних зовнішніх зносин уряду Азербайджанської Демократичної Республіки в 1918 - 1920 роках. І нарешті, перші роки радянської влади, коли азербайджанська дипломатія активно брала участь в роботі Генуезької і інших міжнародних конференцій.

Однак історія, навіть найяскравіша і славна, на жаль, це минулий день. По суті, нинішній будинок незалежної азербайджанської дипломатії зводиться з нульової позначки. Оскільки неможливо говорити про спадкоємність в її політиці: на протязі десятиліть це відомство обмежувалося виконанням доручень союзного МЗС - перш за все в тому, що стосувалося прийому в республіці зарубіжних гостей.

Не проблема їх прийняти і сьогодні. Але сьогодні є речі важливіші - забезпечити побудову будівлі нової національної дипломатії, яка б захищала інтереси держави зовнішньополітичними засобами. Архітектура цього будинку, безсумнівно, буде відзначена індивідуальними рисами, але неодмінно відобразить досвід "старих" шкіл і сучасні загальносвітові тенденції.

Вступивши в нову епоху, Азербайджанська Республіка зіткнулася з безліччю проблем. І одна з найгостріших - загроза міжнародної ізоляції. Республіка довгий час не могла домогтися розуміння свого відчайдушного становища у світової спільноти. Позначилися зусилля лобістів в центрах міжнародної політики, влада застарілих кліше, інформаційна блокада і безпорадність народжуються державних служб. Таким чином, час саме зажадало термінового і кардинального оновлення методів діяльності МЗС, реорганізації його структури, вироблення нової стратегії і, якщо хочете, концептуальних основ зовнішньої політики.

У чому вони?

Будь-яка схема, що базується на умоглядних висновках, відвернута від аналізу геополітичного положення, мертва. Отже, необхідно перш за все побачити наше місце в світі, в тій самій реальній геополітичній схемі.

Новітня історія показує, що світова спільнота послідовніше всього прагне до зняття напруженості в ресурсномістких районах планети, зав'язаних на економіці великої кількості країн, і, як в ситуації з врегулюванням кризи в зоні Перської затоки, діє рішуче і ефективно. Отже, на тлі багатих ресурсів Азербайджану і його широких міжнародних економічних зв'язків подібні приклади знайдуть попереджають інтонації для дестабілізуючих сил в Закавказзі.

Таким чином, при позначенні пріоритетів зовнішньої політики Азербайджану ми вважаємо за необхідне виходити з унікального поєднання геополітичних чинників, що визначають характер руху до майбутнього, тобто прямо впливають на долі нашої держави, і не дивно, що вимагає в імперативному порядку підвищеної уваги напрямком діяльності національної дипломатії стало розвиток всебічних відносин з дружніми сусідніми країнами - Росією, Туреччиною, Іраном і Грузією.

Більшу частину інтелектуальних і фізичних зусиль зовнішньополітичного відомства Азербайджану, безумовно, займають пошуки шляхів врегулювання вірмено-азербайджанського конфлікту. Вірмено-азербайджанський збройний конфлікт, так само як і ряд інших кровопролитних воєн, що вибухнули на території деяких республік колишніх Радянського Союзу і Югославії, наочно продемонстрував, до яких руйнівних наслідків призводять слабкість дипломатичних зусиль і непослідовність рішень міжнародних організацій.

Азербайджан в своєму розвитку орієнтується на вічні цінності світової цивілізації - демократію, свободу особистості і верховенство закону. Звідси виходить і концепція зовнішньої політики, спрямованої на побудову рівноправних і взаємовигідних відносин з усіма державами і забезпечення активної участі Азербайджану в багатосторонньої дипломатії. Головні характеристики цієї політики - відкритість, або, як нині часто говорять, "транспарентність", прагнення до добросусідства і партнерства, відмова від стереотипів минулого.

Стрижнем наших підходів, що пронизує всі сфери міжнародної діяльності, є вистражданий історією нашої держави тезу про необхідність застосування виключно мирних засобів в міжнародних відносинах, пошуку компромісів в критичних ситуаціях і підтримки міжнародних миротворчих зусиль. Однак, проголошуючи миролюбність в політиці, ми не маємо права не враховувати той факт, що Азербайджан знаходиться в стані нав'язаної йому війни.

Тому фактор "жорсткості" на етапі повернення ситуації до вихідного, довоєнного стану (статус-кво анте беллум) є одним з елементів нашої політики. Але тільки одним з елементів. Основні ж зусилля дипломатії направляються на створення спільно з учасниками переговорного процесу механізмів, що забезпечують контроль над виконанням рішення про припинення військових дій і повне виведення окупують сил з азербайджанських територій, на вироблення умов повернення біженців в місця постійного проживання і системи взаємних гарантій безпеки громадян, програми термінових заходів щодо ліквідації наслідків агресії. І звичайно, в процесі врегулювання важко переоцінити роль і можливості впливу на хід подій держави, що має свої інтереси в регіоні і історично пов'язаного з ним. Роль Росії.

Роль Росії

А тепер спробуємо подумки розкрити перед собою карту, що охоплює участь Азербайджану в міжнародних структурах. Крім ООН і НБСЄ, ми знайдемо на ній і Співдружність Незалежних Держав, і Рада північноатлантичного співробітництва, і Організацію Ісламська конференція, і Організацію чорноморського економічного співробітництва, і ЕКО (Організація економічного співробітництва країн Середнього Сходу). Якщо ми використовуємо стосовно сукупності членів перерахованих організацій образ кіл Ейлера з теорії множин, то побачимо, що Азербайджан є єдиним елементом, який знаходиться в полі перетину всіх кіл.

Надаючи політичний сенс цього, на перший погляд несподіваного, порівняно, я зайвий раз хотів загострити увагу на трансрегіональних особливості Азербайджанської держави, що випливають з його географічного положення, соціально-політичної орієнтації та історико-культурних традицій. Оскільки в математичному сенсі одиниця, що входить в усі безлічі, трактується як найбільш стійкий елемент, остільки ми маємо щонайменше формальна підстава сподіватися на реальність перспектив побудови на великій частині євразійського простору гармонійної системи взаємовідносин держав зі стабільним сполучною в особі нашої республіки.

Гасан ГАСАНОВ,

міністр закордонних справ
Азербайджанської Республіки

У чому вони?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация