Азербайджан, Шекі: Палац Шекинских Ханов

Найвидатніший і цінний пам'ятник Азербайджану XVIII століття - Палац Шекинских ханів Найвидатніший і цінний пам'ятник Азербайджану XVIII століття - Палац Шекинских ханів. Він був побудований в 1761-176262 роках, як літня резиденція Гусейн-хана Муштада (онука Гаджи Челебі), Шемахінской архітектором Аббасгулу.

Будівля палацу, побудовано в перській стилі і розташований в піднесеній північно-східній частині міста на території, огородженій кріпосними стінами.
Хан Гусейн правил в Шекі протягом 20 років, до 1779 року, і, крім унікальних здібностей правителя, залишився в пам'яті і як талановитий поет. Саме цим, як вважають фахівці, пояснюється дивовижне творче розмаїття прикрас і орнаментів, які були використані при створенні Палацу шекинских ханів.

Неповторне за своєю красою двоповерхова будівля палацу вражає пишністю свого оздоблення, як зовнішнього, так і внутрішнього. Фасад палацу багато розписаний сюжетними малюнками, що відображають сцени полювання і війни, а також мудрими геометричними і рослинними візерунками.

Особливо виділяються в ханському палаці різьблені віконні дерев'яні рами-вітражі. Їх окремі деталі так майстерно і ретельно підігнані майстрами, що створюється враження, ніби вони цільні. Називаються такі вікна-рами Шебек, і налічувати вони можуть до 14 тисяч окремих найтонших елементів на 1 кв.метр площі. Цікаво, що ці елементи не скріплювалися будь-яким складом чи цвяхами. Зазвичай майстри випилювали окремо кожну ажурну дерев'яну деталь і кольорове скло, а потім вручну становили неповторний вітражний візерунок. Всі вікна палацу зібрані зі шматочків кольорового венеціанського скла і забрані ажурними кам'яними гратами. Так що світло, що проникає всередину палацу, відливає всіма кольорами веселки: червоним, жовтим, блакитним, зеленим.

Невипадково Палац шекинских ханів отримав серед учених-сходознавців неофіційний статус - «дзеркало середньовічної азербайджанської архітектури». Говорячи про його неповторній красі, відомий турецький поет Назим Хікмет справедливо зауважив: «Навіть якщо у Азербайджанців і не було б інших архітектурних пам'яток, йому досить було б показати решті світу тільки Шекинских ханський палац».

При будівництві палацу використовувалася в основному сирої цегла, річковий камінь, чинара і дуб. І при цьому, в будівництві не використовувалося жодного цвяха або клею! Все кріпиться на особливому розчині, рецепт виготовлення якого назавжди втрачений.

Довжина будівлі 31,7 метра ширина 8,5 висота 10 метрів. Палац складається з двох поверхів загальною площею близько 300 м². У палаці всього 6 кімнат, 4 коридору і 2 дзеркальних балкона. На кожному поверсі по три кімнати.

Висота кожного поверху 3,35 метра. Як по фасаду, так і в плановому вирішенні композиція будівлі палацу симетрична. По вертикалі верхній поверх також повністю повторює планування нижнього. Всі приміщення розташовані в один ряд. У центрі кожного поверху розташований зал з альковом, який служив для прийомів гостей.

Кожна кімната палацу не схожа на іншу, і майстерно оброблена. Всі стіни і стелі розписані слайдами: тут і міфічні птиці в райському саду, незвичайні квіти і тварини. Причому, натуральні фарби, використовувані при створенні малюнків, до сих пір приводять відвідувачів в захват своїми яскравими квітами. Таке оформлення говорить про те, що в другій половині XVIII ст. в Шекинских ханстві мистецтво живопису досягло високого розвитку, і настінний розпис була вельми популярна.
На жіночій половині стіни розписані розпускаються квітами, в той час як в ханських покоях на стінах домінують сцени полювання на звірів і битв з наступаючими на Шеки ворогами.

Мініатюри кожної кімнати мають свій сенс. Наприклад, розпис кімнати першого поверху - для гостей по простіше - демонструють багатство і могутність хана. На стінах і стелях зображені дерева, квіти, тварини і птахи - символи родючості, благородного походження.
На першому поверсі палацу встановлено значних розмірів камін, званий Бухара, який в прохолодні вечора обігрівав його мешканців.
Другий поверх розділений на дві частини: жіночу та чоловічу. Жіноча половина розписана квітами і східними орнаментами.

У чоловічій частині розташований зал для прийому гостей. Це найбагатша кімната палацу. Мініатюри на стінах демонстрували військову міць ханства, його ставлення до друзів і ворогів. За ним можна простежити всю історію Шекинського ханства: зброя ханських військ та їх ворогів, одяг, прапори, військові звичаї і багато іншого. Присутні також сцени полювання на слонів, рідкісних птахів, навіть на дракона. Стеля кімнати розписаний зображеннями ханського герба і різних символів. В алькові залу розташований багатокутний фонтан, а над ним дзеркальна стеля.
Вікна влаштовані дуже цікаво - при піднятті їх вгору, кімната перетворюється в чудовий балкон.

Перед палацом свого часу був розбитий чудовий сад, шістнадцять італійських височенних тополь розташованих симетрично ділили його на чотири алеї. По боках цього саду - коли то розташовувалися флігеля, в яких жили придворні, ханські дружини, їх служниці за ними висока в півтора людських зрости тераса . На терасі перед палацом басейн з трьома фонтанами, осінена двома високими чинарами. Від цього саду і залишилися тільки дві гігантські гіллясті чинари вік, яких більше 450 років. І ось уже майже 250 років, подібно відданим слугам, вони охороняють перлину Шеки, архітектурне скарб Азербайджану - Палац шекинских ханів.

Палаці залишив глибоке враження у мандрівників, його описували Олександр Дюма, декабрист Олександр Корнілович, про нього згадували Лев Толстой, Микола Раєвський, російський сходознавець Ілля Березін, французький географ і історик Елізе Реклю і багато, багато інших.

Палац неодноразово реставрувався і сьогодні постає перед нами у всій своїй красі.

Поряд з історичною частиною міста, палац є кандидатом на внесення до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Палац Шекинских Ханов фото:

Тематичні пропозиції:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация