Азовське море - репетиція для Росії: куди націлився Путін

Україна сама надала можливість Росії нарощувати напруженість на Азовському морі і демонструвати своє верховенство. Але це лише проміжний етап. Цілі Путіна лежать в іншій площині. Більш детально про це розповів директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський.

КАРТ-БЛАНШ ДЛЯ РОСІЇ
РФ посилює напруженість на Азовському морі, затримує суду і всіма способами демонструє своє верховенство. Але саме Україна сама надала північному сусідові таку можливість, коли в 2003 році підписала угоду, згідно з яким Азовське море є внутрішнім морем двох країн. Тепер РФ, відповідно до норм морського права, має всю свободу дій на «своєму внутрішньому» море.

Ще одна проблема: в угоді 2003 роки відсутня демаркація кордонів. Відповідно - Росія може використовувати будь-які свої судна (прикордонні і військові - в тому числі) в будь-якій точці Азовського моря. У договорі немає понять «дванадцятимильної зона», «особлива економічна зона» або їм подібних.

ПОВТОРЕННЯ КРИМСЬКОГО СЦЕНАРІЮ
За словами експертів, модель поведінки Росії на Азовському морі нагадує її тактику по відношенню до Криму - коли захоплення територій відбувався поступово.

Микола Сунгуровський вважає, що президент Росії - відмінний тактик, що використовує силу в тому обсязі, який потрібен в конкретній ситуації Микола Сунгуровський вважає, що президент Росії - відмінний тактик, що використовує силу в тому обсязі, який потрібен в конкретній ситуації. І якщо виникне необхідність загострення, то він залучить додаткові сили - в цьому ніхто не сумнівається.

ЯКІ НАЙБЛИЖЧІ ЦІЛІ РОСІЇ
Найближчі цілі Путіна - захоплення Азовського моря і ослаблення економічного потенціалу регіону за допомогою банкрутства українських портів (Бердянськ, Маріуполь) і підприємств, які там працюють (в тому числі і на експорт). Уже зараз іноземні компанії прокладають маршрути так, щоб обходити українські порти, розуміючи складність ситуації.

Наслідки: співробітники збанкрутілих підприємств будуть втрачати роботу і джерела доходу, їм нічим буде годувати сім'ї. Таким чином буде зростати невдоволення в суспільстві і збільшуватися ймовірність соціального бунту. Це рано чи пізно може призвести до дестабілізації в країні.

НАСТУПНІ ПЛАНИ РОСІЇ
Дії Росії на Азовському морі - це своєрідна підготовка до подібного сценарію на Чорному морі.

Глобальне завдання Путіна - «видворити» з Європи США і НАТО. Якщо створити такі умови, коли НАТО не зможе тримати сили в Чорному морі, то Альянс буде нейтралізований.

З сил, які залишаться і зможуть протистояти РФ, - тільки флот Туреччини З сил, які залишаться і зможуть протистояти РФ, - тільки флот Туреччини. Тому зараз в Чорне море заходять кораблі Великобританії, Нідерландів і Німеччини, але тільки на ротаційній основі. Адже згідно з міжнародним правом, в Чорному морі може знаходиться лише певний тоннаж кораблів тих країн, які не є прибережними.

Якщо і їх там не буде, то Росія відчує себе господарем Чорного моря, перетворивши у «внутрішнє».

ЩО МОЖЕ ЗРОБИТИ УКРАЇНУ?
На думку експерта, Україна в цій ситуації практично зв'язана по руках і ногах.

В першу чергу, потрібно визнати недійсною угоду 2003 року. В іншому випадку - неможливо буде провести демаркацію кордонів. Це складний двосторонній процес, але були прецеденти, коли кордон делімітували в односторонньому порядку (якщо друга сторона не йшла на компроміс).

Після цього необхідно буде зібрати солідну доказову базу про порушення з боку РФ і звернутися до міжнародних організацій. Після судових процесів - можливе введення санкцій. Приводи для цього вже є, адже РФ використовує кавказькі порти для забезпечення анексованого Криму.

ЧОМУ УГОДА 2003 РОКУ ДОСІ НЕ розірвати
Вся справа в бюрократичній машині і політичної волі. В Україні на політичному рівні поки «думають» - розривати угоду чи ні. І до тих пір, поки не вирішать - ситуація не зміниться.

ВІЙСЬКОВИЙ ПОТЕНЦІАЛ УКРАЇНИ   Зараз військова міць України занадто мала ВІЙСЬКОВИЙ ПОТЕНЦІАЛ УКРАЇНИ
Зараз військова міць України занадто мала. Тих катерів, які є в України, вистачить тільки на патрулювання прибережної зони.

СКІЛЬКИ ПОТРІБНО ГРОШЕЙ НА АРМІЇ?
Якщо взяти для прикладу Польщу, то Україні для забезпечення армії за стандартами НАТО потрібно 275 млрд доларів, 55-60 млрд доларів з яких необхідно буде витратити на вооруженіе.Такого рівня фінансування можна досягти при ВВП країни 9 трильйонів доларів (зараз ВВП України - 340 мільярдів доларів).

За оптимістичними прогнозами, Україна для цього знадобиться більше 20 років.

Читайте також: ЗБИТКИ: СКІЛЬКИ ВТРАЧАЄ УКРАЇНА ЧЕРЕЗ ПРОСТОЮ СУДІВ В АЗОВСЬКОМУ МОРЕ

Висловити своє враження

ЩО МОЖЕ ЗРОБИТИ УКРАЇНУ?
СКІЛЬКИ ПОТРІБНО ГРОШЕЙ НА АРМІЇ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация