Бачиш, там, на горі, височить хрест: Навіщо Москві пам'ятник князю Володимиру - The Village

До липня наступного року у Москви, ймовірно, з'явиться новий символ - на брівці оглядового майданчика Воробйових гір встановлять пам'ятник київському князю Володимиру. Передбачається, що він буде настільки високим, що його буде видно з протилежного берега Москви-ріки. Одним з перших за ідею встановлення пам'ятника висловився президент Володимир Путін. Про витоки любові одного Володимира до іншого недавно писав портал Meduza .

Проведення конкурсу та встановлення пам'ятника взяла на себе Російське військово-історичне товариство, яке очолюють міністр культури Володимир Мединський і віце-прем'єр Дмитро Рогозін. Рішення поки не прийнято, багато експертів його не схвалюють, але з кожним тижнем проект все ближче до реалізації. The Village з'ясував, хто і навіщо лобіює встановлення пам'ятника на Воробйових горах і як до цього ставляться байкери і жителі Раменок.

Лев Лавренов голова Комісії з монументального мистецтва при Мосміськдумі

Російське військово-історичне товариство (РВІО) надіслало нам заявку на установку пам'ятника князю Володимиру на Луб'янській площі. Ми порахували, що це місце не підходить, і запропонували поставити монумент на оглядовому майданчику на Воробйових горах. РВІО погодилося.

Це не небезпечно. Грунти там не обсипаються. А ось зсувний шар потихеньку сходить в сторону Москви-ріки. Але ми кілька разів призупиняли цей процес, зміцнюючи оглядовий майданчик.

Оскільки пам'ятник потрібно відкрити в липні, зараз РВІО терміново проводить конкурс. Хто входить в його журі, я не знаю. Думаю, вам і в самому РВІО на це питання відповіді не дадуть. Конкурс відкритий, так що брати участь в ньому може будь-хто. Слова про те, що в конкурсі не беруть участь відомі скульптори начебто Церетелі або Рукавишникова, я не говорив - їх мені приписав «Вогник».

Точно так же це видання приписав мені слова про те, що оплачувати установку пам'ятника буде московський бюджет. Тепер у мене всі питають, чому, якщо виконувати контракти Тимошенко на охорону здоров'я і пенсіонерів не вистачає. Насправді, РВІО в заявці вказало, що оплатить установку самостійно.

Параметри майбутнього пам'ятника поки не відомі - їх визначить конкурс. Потім Москомархитектура, департамент культури, департамент охорони пам'яток історії та культури повинні будуть винести свій висновок за проектом-переможцю. Тільки після цього він надійде до нас. Ми скажемо своє останнє слово і передамо голові Мосміськдуми, щоб той вніс проект на затвердження самої Думи.

Наступне засідання нашої комісії призначено на 9 грудня. Порядок до нього вже сформована. Пам'ятник Володимиру в ній не фігурує. У січні ми зберемося, швидше за все, 13-го числа. До цього часу вже, можливо, щось поспіє. Адже до встановлення пам'ятника залишиться всього півроку. За цей час треба буде зробити модель в м'якому варіанті, ВІДФОРМОВАНІ її, відлити, придумати до неї постамент, всю інфраструктуру і фундамент.

В принципі, до липня встигнути реально. Особливо якщо наші чиновники не будуть навмисно гальмувати процес узгодження. Але я думаю, вони не будуть, адже інакше порушать постанову президента.

Але я думаю, вони не будуть, адже інакше порушать постанову президента

Михайло Мягков
науковий директор РВІО

Князь Володимир - перший давньоруський київський князь, який об'єднав під своєю владою практично всі східні слов'янські племена. Володимир зміцнював внутрішню структуру держави, підпорядковуючи все єдиної централізованої влади. У той період це було дуже правильно, оскільки держава була молоде, йому було необхідно зміцнювати військові сили в боротьбі з іншими народами, перш за все кочовими. За часів Володимира Росія зробила величезний крок вперед. Він зробив Русь одним з лідерів тодішнього середньовічного світу, підвищив її авторитет, дав можливість розвитку культури і духовного виховання людей.

До прийняття християнства літописі малюють нам Володимира як людину, яка веде розпусне життя. Але після прийняття християнства і одруження на візантійської імператриці Анни починається зовсім інший період. Основне значення Володимира - це, звичайно ж, прийняття християнства в 988 році.

Легенди і літописи нам кажуть, що у Володимира було кілька варіантів вибору віри. Більшість європейських держав тоді вже прийняли християнство і розглядали інші країни як язичницькі, другосортні. Щоб встати з ними нарівні, прийняття християнства було необхідно. Крім того, християнство, безумовно, пом'якшувала звичаї, згладжувало жадібні устремління язичників, обмежувало кровну помсту. Після прийняття християнства на Русь прийшли священики та вчителі з Візантії, які навчили людей грамоті і різним мистецтвам.

Нам би дуже хотілося, щоб в Москві стояв пам'ятник Володимиру. Ми вважаємо його своїм, як і кияни. Він такий же правитель для Москви, для Росії сьогодні, як і для киян, тому що зробив все для країни, яка тоді була єдиною, для Київської Русі. Тільки потім вона по ряду обставин розділилася на Великоросію, Малоросію, Білорусію. Але ми йдемо з одного кореня завдяки в тому числі і Володимиру.

Воробйови гори, по-моєму, - найкраще місце для майбутнього пам'ятника. Високий берег схожий на берег Дніпра, і його розташування буде нагадувати про пам'ятник князю Володимиру в Києві і підкреслювати його велич. Тут є і вода - символ хрещення. За дивним збігом обставин, на цій набережній знаходиться Андріївський монастир, поставлений на честь Андрія Стратилата. Ім'я Андрія символічно. Тому як Андрій Первозванний прийшов на Русь і говорив, що тут буде Київ, велике місто. За ще одному дивним збігом обставин, недалеко від цих місць ще з доби середньовіччя було село Київець, пов'язане з Києвом і київським князем.

За ще одному дивним збігом обставин, недалеко від цих місць ще з доби середньовіччя було село Київець, пов'язане з Києвом і київським князем

Олексій Лебедєв
керівник департаменту воєнно-історичної спадщини РВІО

Ми виступили з ініціативою щодо встановлення пам'ятника князю Володимиру в Москві. Логічно, якщо в столиці російської держави, розвиток якого свого часу було задано саме князем Володимиром, буде встановлений пам'ятник цьому правителю. Та й в Росії йому всього два пам'ятники - в Бєлгороді і у Володимирі. Наша ініціатива була підтримана. Другого вересня 2014 року вийшло розпорядження уряду РФ з програмою святкування, в якому установка пам'ятника - одне з ключових подій.

Спочатку ми називали кілька можливих місць для установки пам'ятника: площа Європи, Луб'янській площі і Воробйови гори. Надалі ми прийшли до висновку, що Воробйови гори - кращий вибір. Це знакове місце для москвичів, і з високою точки Володимир буде видно звідусіль і буде як би благословити місто. Ми внесли таку пропозицію до Комісії з монументального мистецтва при Мосміськдумі, і вони його схвалили.

Для обговорення місця установки майбутнього монумента нам були необхідні ескізи. Тому ми попросили кількох скульпторів, з якими багато співпрацюємо (зокрема, Олександра Рукавишникова), їх зробити. Майбутня доля ескізу Олександра Рукавишникова і Михайла Корсі мені не відома. Журі, члени якого поки не вибрані, розгляне їх проект поряд з іншими беруть участь в конкурсі.

Сам конкурс поки що не оголошений, але ми обов'язково його проведемо після того, як буде затверджено точне місце установки на Воробйових горах. Для цього спочатку потрібно провести експертні розробки грунту. Щоб мінімізувати можливі ризики, спільно з Комітетом з архітектури та містобудування міста Москви будуть проведені дослідження грунту для визначення найоптимальнішою і безпечної точки для встановлення пам'ятника на Воробйових горах. Її параметри обов'язково будуть обговорені в конкурсному завданні.

Сам конкурс буде вільним. Ми не втручаємося в творчий процес митців. Все буде залежати від того, як скульптори побачать образ святого князя Володимира. Основний критерій - дотримання технічного завдання, яке буде продиктовано особливостями грунту і іншими параметрами. Все буде погоджено з Москомархитектурой. Після отримання генплану ділянки ми зможемо визначити точку установки майбутнього монумента.

Російське військово-історичне товариство бере на себе фінансування робіт з виготовлення та встановлення пам'ятника князю Володимиру. Ми вже поступово починаємо збір коштів. Відразу після того, як буде обраний переможець, а люди зможуть побачити сам проект, ми почнемо анонсувати це ширше, щоб бажаючі могли його підтримати в міру своїх сил так, як це було з установкою пам'ятника героям Першої світової війни на Поклонній горі.

Відразу після того, як буде обраний переможець, а люди зможуть побачити сам проект, ми почнемо анонсувати це ширше, щоб бажаючі могли його підтримати в міру своїх сил так, як це було з установкою пам'ятника героям Першої світової війни на Поклонній горі

Марина Івлієв
муніципальний депутат району Раменкі

Мосгордума перед затвердженням установки пам'ятника повинна вислухати думку ради депутатів відповідного району. Тому Комісія з монументального мистецтва звернулася до нас з проханням висловити таку думку. Ми порахували установку пам'ятника князю Володимиру на брівці оглядового майданчика Воробйових гір недоцільною з кількох причин.

Перше. Геологічна стан схилу Воробйових гір характеризується великими деформаційними зсувними процесами. На цей рахунок є висновок Мосгоргеотреста від 2004 року.

Там стверджується, що чим більша маса впливу на схил, тим гірше його стан. У минулому році парк Горького, на чий баланс перевели цю територію, провів там спортивний захід з використанням важкої інженерної конструкції. Подальший моніторинг показав, що через це на схилі з'явилися нові тріщини і розломи. На них встановили маячки, які фіксують, збільшуються вони і далі. Також там встановили стовпчики, щоб захистити відвідувачів від цих місць. Ніяких відомостей про проекти по зміцненню схилу, що пройшли або майбутніх, у нас немає, хоча такі роботи зазвичай узгодять з радою депутатів. Ми не знаємо, чому Комісія з монументального мистецтва не звернула уваги на стан схилу. Ми вважаємо, що при таких умовах установка будь-якого пам'ятника може привести до людських жертв і погіршення стану схилу.

Друге. Оглядовий майданчик входить в територію охоронної зони об'єкта культурної спадщини. Комплекс будівель МДУ імені М. В. Ломоносова - це пам'ятник культури регіонального значення, зразок неокласицизму. В охоронних зонах заборонено встановлювати споруди, які можуть спотворити цей об'єкт культурної спадщини. Пам'ятник Володимиру не має ніякого відношення до МГУ, що склалася навколо ландшафтної середовищі і навіть до історії Воробйових гір.

Третє - думка громадськості, наших виборців і жителів Раменок, серед яких дуже багато викладачів МДУ, випускників та учнів. Вони вважають, що головна будівля МДУ, цей храм науки - домінанта Воробйових гір. Інші пам'ятники там стояти не повинні.

Від себе зауважу, що установка пам'ятника здається дивною ще й з естетичної точки зору, адже монумент буде стояти задом до відвідувачів оглядового майданчика. А щоб він був бачив з іншого берега Москви-ріки, пам'ятник повинен бути дуже великим. І тут ми знову повертаємося до розмови про стан схилу.

Крім того, мене вражає швидкість, з якою затвердили місце для пам'ятника Володимиру. Ми давно намагаємося встановити вже готовий пам'ятник Святителю Кіпріану у нас в районі. Це обгрунтовано, так як він тут проповідував. Але Комісія з монументального мистецтва гальмує цей процес уже кілька років.

Павло Сосков
байкер, координатор програми «Мотограждане»

Як інженера-геолога мене бентежить установка багатотонної скульптури в точці критичного навантаження зсувного схилу. Як корінного москвича мене бентежить зміна архітектурного вигляду ключових точок мого рідного міста. Як управлінця мене бентежить швидкість зміни затвердженого проекту оформлення та забудови рекреаційної зони. І останнє. Мене як мотоцикліста, безумовно, бентежить, що всі домовленості, досягнуті з керівництвом ЦПКіВ щодо місця збору мотоциклістів в виділеному місці в частині лівого крила оглядового майданчика Воробйових гір, підуть прахом.

фотографії: ShutterStock

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация