Баку, Тбілісі і Анкара відкривають залізничний коридор з Азії в Європу

На початку 2018 року почне діяти   залізнична   магістраль, яка з'єднає Центральну Азію з регіоном Середземномор'я

На початку 2018 року почне діяти залізнична магістраль, яка з'єднає Центральну Азію з регіоном Середземномор'я. Рішення про це було прийнято 19 липня 2017 року Баку на нараді глав митних органів Азербайджану, Грузії і Туреччини. Ця залізниця також покликана зміцнити військово-політичний альянс зазначених трьох країн.

Вікно з Центральної Азії в Середземномор'ї

На перший погляд, Декларація про поглиблення співпраці в митній сфері, підписана офіційними представниками Азербайджану, Грузії і Туреччини, не справляє враження історичного документа. Однак при уважному розгляді з'ясовується: мова йде про стратегічно важливому транспортному коридорі, який забезпечить економічну інтеграцію країн регіону і різко збільшить товарообіг на величезному геополітичному просторі.

Проект будівництва залізничної траси Баку - Тбілісі - Карс, який вперше створить пряме сухопутне сполучення між Азербайджаном і Туреччиною, перейшов у практичну фазу ще в 2007 році. Однак відносно невелику залізницю довелося будувати довгих 10 років. Причина - дефіцит фінансування.

Зокрема, в Тбілісі в казні взагалі не виявилося грошей, і Азербайджану довелося виділити грузинському уряду два пільгові кредити в розмірі 775 мільйонів доларів, які частково підуть на фінансування укладання залізничного полотна з турецького Карса в грузинське місто Ахалкалакі (з 98 кілометрів магістралі 30 кілометрів пройде по грузинській території), а також на реконструкцію в Грузії 183-кілометрової ділянки Ахалкалакі - Тбілісі.

Після того як в січні 2018 року цю залізнична траса почне перевозити перших пасажирів і першу партію товарів, почнеться реалізація другого етапу: до проекту підключиться Казахстан, через територію якого траса буде продовжена до Китаю. Таким чином буде відроджений Великий шовковий шлях.

"Новий транспортний коридор дуже вигідний Казахстану, - каже посол Казахстану в Азербайджані Бейбі Ісабаев. - З введенням в експлуатацію залізничної магістралі Баку - Тбілісі - Карс вантажопотік від Китаю через територію Казахстану в Європу піде двома маршрутами. Перший маршрут - через територію Росії до Європи, а другий - через казахстанські порти Актау, Курик і Алят залізницею з Баку до Туреччини, далі в Європу ".

Нова залізниця дозволить зв'язати в єдине ціле транспортні та економічні системи Азербайджану і країни Центральної Азії. "В рамках цього проекту митні відомства Азербайджану, Грузії і Туреччини налагодять більш тісний контакт з митниками та прикордонними структурами країн Центральної Азії ", - заявив глава державного митного комітету Азербайджану Айдин Алієв.

На першому етапі обсяг транспортування вантажів по залізниці Баку - Тбілісі - Карс не перевищуватиме п'яти мільйонів тонн на рік. Зате на другому етапі, після підключення до проекту країн Центральної Азії і Китаю, щорічний обсяг вантажоперевезень зросте до 20-25 мільйонів тонн.

Військовий аспект нового транспортного коридору

Примітно, що напередодні підписання в Баку декларації про створення транспортного коридору 18 липня 2017 року, в Тбілісі прибув сюди з візитом президент України Петро Порошенко і його грузинський колега Георгій Маргвелашвілі. Вони підписали декларацію про стратегічне партнерство між двома країнами.

По суті, два лідери скріпили своїми підписами свого роду антиросійський пакт: Порошенко в своїй заяві звинуватив Росію в "анексії Криму", а Маргвелашвілі підкреслив, що "Південна Осетія і Абхазія окупована російськими військами". При цьому Порошенко пообіцяв передати Грузії ... безцінний досвід української армії в гібридної війні - під час спільних військових навчань, які пройдуть на території Грузії і України. При цьому обидва лідери пообіцяли проявити рішучість і домогтися вступу двох країн в НАТО.

Пікантність ситуації полягає в тому, що Грузія вже негласно є учасником військово-політичного трикутника Баку - Тбілісі - Анкара, який з введенням в експлуатацію залізничної магістралі Баку - Тбілісі - Карс набуває конкретних обрисів оборонного альянсу. Не секрет, що поряд з економічними вантажами по цьому транспортному коридору будуть перевозитися і ешелони з військовослужбовцями та озброєннями. Зокрема, Туреччина зможе направляти в Азербайджан зброю і військову техніку для створення в республіці військових баз.

Цей антиросійський пакт Грузії і України дозволяє припустити, що в майбутньому Київ може стати четвертим учасником військово-політичного союзу за участю Анкари, Баку і Тбілісі. Ключову роль в майбутньому альянсі буде грати Туреччина, яка не відмовилася від планів посилити свій вплив в Закавказзі і тюркомовних країнах Центральної Азії. Ну а включення України в майбутній військовий союз буде грати символічну роль для Анкари, яка продовжує залишатися форпостом НАТО на лінії протистояння з Росією.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация