Балет Ромео і Джульєтта

Історія створення

Задум балету по трагедії Шекспіра (1564-1616) «Ромео і Джульєтта» про трагічну загибель закоханих, що належать до ворогуючих знатних родів, написаної в 1595 році і надихнула багатьох музикантів від Берліоза і Гуно до Чайковського, виник у Прокоф'єва незабаром після повернення композитора з- за кордону в 1933 році. Тему підказав відомий шекспірознавець, в той час - художній керівник Ленінградського театру опери та балету імені Кірова (Маріїнського) С. Е. Радлов (1892-1958). Композитор надихнувся запропонованим сюжетом і став працювати над музикою, одночасно створюючи лібрето спільно з Радловим і видатним ленінградським критиком, театрознавцем і драматургом А. Піотровський (1898-1938?). У 1936 році балет був представлений в Большой театр, з яким у авторів був договір. У первинному варіанті сценарію передбачався щасливий кінець. Музика балету, показана керівництву театру, в цілому, сподобалася, але докорінна зміна сенсу трагедії Шекспіра призвело до запеклих суперечок. Полеміка викликала у авторів балету бажання переглянути свою концепцію. В кінцевому рахунку вони погодилися з докорами в вільному поводженні з першоджерелом і склали трагічний фінал. Однак представлений в цьому виді балет дирекцію не влаштував. Музику визнали «нетанцевальной», договір розірвали. Можливо, в цьому рішенні зіграла роль склалася політична обстановка: зовсім недавно в центральному партійному органі, газеті «Правда», були опубліковані статті, шельма оперу «Леді Макбет Мценського повіту» і балет «Світлий струмок» Шостаковича. Розгорталася боротьба з найбільшими музикантами країни. Дирекція, мабуть, вирішила не ризикувати.

Прем'єра «Ромео і Джульєтти» була здійснена 30 грудня 1938 року в чеському місті Брно в хореографії І. Псота (1908-1952), артиста балету, педагога і хореографа, який народився в Києві. Серйозною перешкодою для постановки вистави на вітчизняній сцені стало і те обставина, що один з авторів лібрето, Адріан Піотровський, до цього часу був репресований. Його ім'я прибрали з усіх документів, що стосуються балету. Співавтором лібретистів став балетмейстер Л. Лаврівський (справжнє прізвище Іванов, 1905-1967), який закінчив в 1922 році Петроградське хореографічне училище і спочатку танцював на сцені ГАТОБа (Маріїнського театру), а з 1928 року захопився постановкою балетів. У його творчому портфелі були вже «Времена года» на музику Чайковського (1928), «Фадетта» (1934), «Катерина» на музику А. Рубінштейна та А. Адана (1935), «Кавказький полонений» Асафьева (1938). Балет «Ромео і Джульєтта» став вершиною його творчості. Однак прем'єрі, яка відбулася 11 січня 1940 року, передували складності.

Артисти піддали балет справжньою обструкції. За театру ходив злий парафраз з Шекспіра: «Немає повісті сумнішої на світі, ніж музика Прокоф'єва в балеті». Численні суперечки виникли і між композитором і хореографом, які мали свою точку зору на спектакль і линули, в основному, не з музики Прокоф'єва, а з трагедії Шекспіра. Лаврівський вимагав від Прокоф'єва змін і доповнень, композитор ж, що не звик до чужого диктату, стояв на тому, що балет написаний в 1936 році, і повертатися до нього він не має наміру. Однак незабаром йому довелося поступитися, так як Лаврівський зумів довести свою правоту. Був написаний ряд нових танців і драматично епізодів, в результаті народився спектакль, істотно відрізнявся від брненського не тільки хореографією, а й музикою.

Цей варіант балету і став всесвітньо відомим .. Музика, до якої артисти балету поступово звикли, розкрилася перед ними у всій красі. Балет по праву увійшов до класики цього жанру. За клавіру балет складається з 4-х актів, 9-й картин, проте при постановках 2-ю картину, як правило, ділять на чотири, а останній акт, що складається всього з однієї короткої картини, приєднують до 3-му в якості епілогу, в результаті чого в балеті виявляється 3 акти, 13 картин з епілогом.

сюжет

Ранній ранок на вулиці Верони. З'являються перехожі, трактирні служниці готують столи для відвідувачів. З будинку Капулетті виходять слуги і залицялися зі служницями. З дому Монтеккі також виходять слуги. Починається бійка. Вибіг на шум племінник Монтеккі Бенволио рознімає забіяк, але Тібальд, який тільки і шукає нагоди битися з ким-небудь з ворожого роду, вихоплює шпагу. На шум сутички з обох будинків вибігають рідні і слуги, розгорається бій. З'являється герцог Верони. Він наказує скласти зброю і оголошує, що відтепер поєдинок в місті карається смертю.

Зал в палаці Капулетті і сад перед палацом. Джульєтта пустує, поддразнивает годувальницю, і лише увійшла мати припиняє веселу метушню. Джульєтта тепер - наречена Паріса і повинна вести себе з гідністю. На бал з нагоди заручин збираються гості. Починаються танці, все просять Джульєтту показати своє мистецтво. Потайки проник у ворожий будинок замаскований Ромео не може відірвати від неї очей. Меркуціо, також пробрався сюди в масці, смішить гостей. Скориставшись тим, що загальна увага направлено на кузена, Ромео говорить Джульєтті про свою любов. Маска спадає з нього, і Джульєтта бачить прекрасне обличчя юнака. Її також охоплює любов. Тибальде дізнається Ромео. Гості розходяться, і годувальниця розкриває Джульєтті ім'я того, хто її полонив. Місячна ніч. В саду палацу Капулетті зустрічаються закохані - ніяка ворожнеча не може стати перешкодою для їхніх почуттів. (Ця картина часто ділиться на чотири: В кімнаті Джульєтти, На вулиці перед палацом, В залі палацу і В саду перед балконом.)

На площі в розпалі карнавальна веселощі. Годувальниця розшукує Ромео і передає йому лист Джульєтти. Він щасливий: Джульєтта згодна стати його дружиною.

У келію патера Лоренцо приходить Ромео з проханням повінчати його з Джульєттою. Лоренцо згоден. З'являється Джульєтта, і патер благословляє юну пару.

На вулицях Верони триває карнавал. Веселяться Бенволио і Меркуціо. Тибальде викликає Меркуціо на поєдинок. Ромео намагається зупинити їх, але Тібальд завдає фатальний удар - Меркуціо убитий. Ромео мстить за одного: Тибальде також падає мертвим. Ромео повинен бігти, щоб не бути страченим.

Ромео в кімнаті Джульєтти. Він прийшов попрощатися. На світанку закохані розлучаються. Входять батьки Джульєтти і оголошують, що видають її заміж за Паріса. Марні благання Джульєтти.

Знову келія патера Лоренцо. До нього вдається Джульєтта за допомогою. Патер дає їй зілля, випивши яке вона порине в сон, подібний смерті. Коли її залишать у фамільному склепі Капулетті, Ромео, попереджений патер, прийде за нею.

Джульєтта дає згоду на шлюб з Парісом, але, залишившись одна, випиває зілля. Подруги, які прийшли нарядити її до вінця, застають наречену мертвою.

У усипальницю вдається почув про страшну вести Ромео - патер Лоренцо не встиг попередити його. У розпачі юнак випиває отруту. Джульєтта прокидається і, побачивши мертвого коханого, заколює себе кинджалом. З'являються старі Монтеккі і Капулетті. Приголомшені, вони клянуться припинити фатальну ворожнечу.

музика

Краще визначення «Ромео і Джульєтти» дав музикознавець Г. Орджонікідзе: «Ромео і Джульєтта» Прокоф'єва - твір реформаторський. Його можна назвати симфонією-балетом, бо хоча в ньому і немає формотворчих елементів сонатного циклу в їх, так би мовити, «чистому вигляді», весь він пронизаний чисто симфонічним диханням ... У кожному такті музики відчувається трепетне дихання головною драматургічної ідеї. При всій щедрості образотворчого початку воно ніде не приймає самодостатнього характеру, насичуючись активно драматичним змістом. Самі експресивні засоби, крайності музичної мови застосовані тут своєчасно і внутрішньо виправдані ... Балет Прокоф'єва відрізняється глибоким своєрідністю музики. Воно проявляється насамперед у характерній для балетного стилю Прокоф'єва індивідуальності танцювального початку. Для класичного балету цей принцип не типовий, і зазвичай він проявляється лише в моментах душевного підйому - в ліричних адажіо. Прокоф'єв ж названу драматургічну роль адажіо поширює на всю ліричну драму ». Окремі, найяскравіші номери балету дуже часто звучать на концертній естраді як в складі симфонічних сюїт, так і в фортепіанному перекладенні.

Ресторан La Russ маленька екскурсія в минуле ...

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация