Бали в кіно. Фільми, де танцюють.

  1. «Гусарська балада», 1962 рік
  2. «Війна і мир» (серія «Наташа Ростова»), 1965 рік
  3. «Анна Кареніна», 1967 рік
  4. «Дворянське гніздо», 1969 рік
  5. «Отець Сергій», 1978 рік

М азурка пролунала. бувало,
Коли гримів мазурки грім,
У величезній залі все тремтіло,
Паркет тріщав під каблуком,
Тряслися, деренчали рами,
Тепер не те: і ми, як дами,
Ковзаємо по лаковим дошкам.

Так за спостереженнями Олександра Сергійовича Пушкіна еволюціонував центральний танець традиційного балу - мазурка. Взагалі, балу в Росії було відміряно всього два століття, і протягом цього часу стрімко змінювалося все - музика, пластика, набір і послідовність танців. На перші асамблеї до Петру Першому з'їжджалися неповороткі пані в сукнях з каркасними фіжмамі і такі ж малорухливі кавалери в важенних негнучких камзолах. Природно, що в танці вони могли тільки повільно плавно походжати і присідати в менуеті. Через століття дворянські діти, навчені іноземними вчителями, вже танцювали не гірше французьких придворних: легко кружляли в вальсах і виробляли складні колінця в мазурці. І звичайно, мода початку XIX століття сильно сприяла зручності танцюючих: легкі «античні» сукні дам, чоловічі лосини, панчохи і фраки не йшли ні в яке порівняння з громіздкими нарядами XVIII століття.

І звичайно, мода початку XIX століття сильно сприяла зручності танцюючих: легкі «античні» сукні дам, чоловічі лосини, панчохи і фраки не йшли ні в яке порівняння з громіздкими нарядами XVIII століття

Дмитро Кардовский. Бал в Петербурзькому Дворянському зібранні. 1913

Бали влаштовували в основному взимку - після Різдва і аж до початку Великого посту. Бували й літні бали - але вони частіше носили імпровізований, домашній характер. Якщо ми візьмемося згадати все бальні епізоди в творах класиків російської літератури, список буде довгим ... І для кінематографістів бал - благодатний матеріал, що дозволяє створити масштабне, динамічний екранне полотно. Напередодні зимових свят ми пропонуємо згадати бали в вітчизняних фільмах, давно стали класикою.

«Гусарська балада», 1962 рік

комедія

тисяча дев'ятсот шістьдесят-два

91 хв

режисер - Ельдар Рязанов

Пустотлива Шурочка Азарова морочить голову своєму нареченому поручику Ржевському. Їй не подобається те, як він про неї відгукувався, ще не бачачи її. Люблячий дядько Шурочки дає бал у своєму маєтку і радіє швидке весілля племінниці. А вона тим часом вбирається в костюм гусарського корнета і видає себе за свого ж родича. Поручик Ржевський радий нагоді вивідати у корнета подробиці про ненависну наречену. Ця гра йде на тлі балу-маскараду, який переривається повідомленням про вторгнення військ Наполеона в межі Російської імперії.

«Війна і мир» (серія «Наташа Ростова»), 1965 рік

історичне

1965

468 хв

режисер - Сергій Бондарчук

Перший бал Наташі Ростової у фільмі Сергія Бондарчука досі вражає уяву - до того віртуозно збудовані драматургія, пластичне вирішення цього великого, багатонаселеного епізоду фільму. Відомо, що в якийсь момент зйомок оператор Анатолій Петрицький, не випускаючи з рук камери, встав на роликові ковзани - тільки так можна було безперешкодно петляти між танцюючими парами. Бал знімали в знаменитому Першому павільйоні «Мосфільму» - це величезне приміщення дозволило задіяти велику масовку і ефектно зняти «вихори» танцюючих з великої висоти. Але нітрохи не менш прекрасні портрети дебютантки Наташі - тоненькою розгубленою дівчини, яка дуже хоче танцювати.

«Анна Кареніна», 1967 рік

драма

1 967

145 хв

Режисер - Олександр Зархі

Бал, на якому Вронський повинен був танцювати з Кіті, обертається для дівчини драмою. Уже майже жених, він запросив на танець заміжню даму і, здається, повністю зосередив на ній увагу. «Все покрилося туманом» - так передає відчуття Кіті Толстой. І чуйні автори фільму «розмазують» в цей момент зображення. Ми бачимо зал очима Кіті: тільки різнокольорові плями проносяться туди-сюди, чітко видно лише Анна з Вронским, і вони відокремлені від того, що відбувається коконом вибухнуло.

«Дворянське гніздо», 1969 рік

мелодрама

1969

104 хв

режисер - Андрій Кончаловський

У чорно-білій ретроспекції відтворений паризький бал, на якому блищить дружина Лаврецький Варвара Павлівна. Суєта, тіснота і мельтешение людей тільки підсилюють напругу героя - йому не подобається така широка популярність подружжя. Але є у фільмі і ще один бал - домашній, жартівливий, річний. У старому парку Калитин складаються кілька пар танцюристів (серед яких і згорблений старий Лем в жупані канаркового кольору), вони виконують старовинний церемонний танець, повільно рухаючись за руки і кланяючись один одному. Це одна із самих мальовничих сцен фільму.

«Отець Сергій», 1978 рік

Документальне

1918

76 хв

Режисер - Ігор Таланкін

Епізод пишного балу, на якому імператор «благословляє» свою колишню кохану Мері Короткову на шлюб з блискучим офіцером князем Касатскім, монтажно проріджені кадрами з віддаляється нареченим. Він біжить від світла і взагалі від мирського життя. Занадто сильний удар відкрилася правди. А в бальному залі лунають звуки мазурки - імператор і фрейліна його дружини Мері Короткова танцюють під солодким поглядами придворних.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация