Банки не віддають гроші клієнтам

Донецьк. Обеспокоеннние вкладники Промінвестбанку кинулися знімати з рахунків свої заощадження. Фото Є. Руденко

Банківська система України опинилася на межі серйозної кризи. Незважаючи на те, що НБУ кинув Промінвестбанку (займає 6-е місце за активами в рейтингу банків країни) рятувальний круг у вигляді 2 млрд гривень, ситуацію це суттєво не поліпшило. Вчора Нацбанк вирішив взяти кермо влади в свої руки і ввів в ПІБ тимчасову адміністрацію на чолі з досвідченим заступником голови НБУ Володимиром Кротюком. По суті, це передостання стадія перед банкрутством (перші дві - просто попередження, третя - введення тимчасової адміністрації; після неї тільки четверта стадія - банкрутство і розпродаж активів).

Очевидно, що НБУ все-таки спробує врятувати від банкрутства один з найбільших банків (у нього понад 900 відділень і філій по Україні, кілька мільйонів клієнтів-фізосіб), але чи стабілізується ситуація, або його спіткає доля звалився 7 років тому банку "Україна" - велике питання. Тим паче, практично ніхто поки що достеменно не знає, що діється всередині ПІБу. Не виключено, що ситуація там дуже важка.

"За попередніми даними, ПІБу видали 2 млрд. Грн. З обіцяних п'яти, які не пішли на оплату боргів за поточними заявками, а були перераховані" потрібним людям ". Як тільки це виявилося, в банку ввели тимчасову адміністрацію", - повідомило нам джерело в Нацбанку. Він не уточнив імена цих "нужників", натякнувши лише, що гроші пішли на політичні цілі в інтересах однієї з провладних груп.

ГРОШІ ДАВАЙ! Уже вчора криза в банку його клієнти відчули, що називається, в повний зріст: відразу в декількох регіонах країни припинили виплачувати гроші. Прес-секретар ПІБ Світлана Кушнір повідомила "Сегодня", що виплати за зарплатними картками з ранку були припинені, але до кінця їх відновили і обіцяють не припиняти.

Можна отримати гроші за строковими депозитами, якщо закінчився термін договору. А ось розірвати договір з банком достроково і забрати свої гроші з депозиту поки не можна. Це можна буде зробити тільки, якщо закінчується термін депозиту, або через суд. Втім, і він навряд чи допоможе - вчора НБУ ввів піврічний мораторій на задоволення вимог кредиторів. Тобто, вкладники свої гроші з депозитів забрати достроково вже не зможуть.

Правда, ніхто не може заборонити людям, які побоюються, закрити свої карткові рахунки в проблемному "Промінвесті" (якщо вони побоюються, що всі операції по рахунках будуть заморожені) і відкрити їх в іншому банку для перерахування зарплати (куди саме має роботодавець перераховувати гроші працівникові , справа суто особистого бажання працівника - кажуть юристи). Правда, кошти з колишньої "пібовской" картки, швидше за все, ви перевести на нову не зможете - потрібно буде зняти їх з банкомату (поки той їх видавати буде). Так само ніхто не може заборонити підприємствам відкрити розрахунковий рахунок в іншому банку і перевести туди все безготівкові розрахунки.

РЕГІОНИ. З виплатами по регіонах картина строката. Наприклад, в Харкові у відділенні на пл. Рози Люксембург юрмилися з ранку кілька десятків городян, але зняти гроші ніхто не зміг, хоча ще у вівторок їх видавали без проблем. У середу співробітники ввічливо просили клієнтів прийти вранці в четвер, а ще краще - не піддаватися паніці і не знімати кошти: банк, мовляв, стабільний. Люди записувалися в чергу на четвер, але багато хто сумнівався, чи є сенс. Вкладниця Олеся Гутковський поділилася з нами побоюваннями, що не зможе зняти близько 5000 грн., Покладених за народження дитини. А ось донецькі відділення ПІБ в середу працювали в звичайному режимі і гроші всюди видавали. В Одесі в ПІБі сказали, що до них надійшла постанова, що в день вони можуть видавати не більше 2000 гривень. Однак чисто по-одеськи дама порадила: якщо дуже необхідні гроші, треба спочатку зняти дві тисячі в банкоматі, а потім ще дві тисячі в касі.

МОЛИМОСЯ НА 50 000. Чи варто вкладникам масово вилучати кошти з інших банків в зв'язку з проблемами ПІБу? Експерти радять не панікувати. Так, банківська система досить нестабільна. Але зараз ставки по депозитах як в гривні, так і в іноземній валюті різко зростають (банкам потрібні ресурси). А тому зовсім не гріх цим скористатися, але при цьому чітко пам'ятати: фонд гарантування вкладів гарантує повернення коштів громадянам в сумі не більше 50 тисяч гривень (в майбутньому, можливо, цей бар'єр збільшать до 100 тисяч). А значить, доцільно розбити свої заощадження на кілька вкладів, що не перевищують 50 тисяч.

"ПРОМІНВЕСТ" І рейдерів: ІСТОРІЯ ПАДІННЯ

Проблеми у Промінвестбанку почалися в кінці літа, коли з'явилися перші публікації про поганий фінансовий стан ПІБу. У вересні вони викликали паніку в ряді регіонів - люди масово знімали гроші з карток, підприємства закривали свої рахунки (при цьому багато людей з картки гроші зняти не могли, а деякі підприємства не отримували перераховані їм гроші). Банк у відповідь заявляв про рейдерську атаку, що його хочуть змусити продатися задешево якимось іноземцям (експерти ж говорили про вкрай непрозорою політику самого банку, як причини всіх бід).

На початку поточного тижня з'явилися відомості, що реальний господар ПІБу, його незмінний керівник В.Матвієнко вже нібито домовився про продаж банку за невисокою ціною структурам пов'язаним з відомим російським підприємцем Алішером Усмановим, однак тепер це не має значення: згідно із законом акціонери банку не мають права вказувати тимчасової адміністрації. До слова, однією з версій атаки на Промінвестбанк називалося його банкрутство з метою відбирання у нього найбільших клієнтів на користь інших, впливових українських банків. Однак, проблеми ПІБу, накласти на світову фінансову кризу можуть, за підсумком, вдарити по всій банківській системі країни.

ЩО БУДЕ З НАШИМИ БАНКАМИ?

В якому стані зараз знаходяться інші українські банки? Адже в останні роки основний приплив коштів в українську банківську систему був з-за кордону: наші банки брали кредити у західних. Але тепер кредити практично не видають (навіть українські банки бояться один одного кредитувати, особливо після вчорашньої новини про ПІБ), а гроші десь банкірам брати треба, щоб виконувати свої зобов'язання перед клієнтами. Добре тим банкам, у яких засновники-мільярдери, які мають інший бізнес крім банківського. А що буде з іншими?

Банкіри нічого хорошого від ситуації з ПІБом не чекають. "Підтвердилися найгірші очікування з приводу" Промінвестабанком ". Люди зараз остаточно зметуть все, що там є. Природно, це вдарить і по іншим банкам - криза довіри перекинеться на всю банківську систему", - говорить перший заступник голови правління "Ощадбанку" (дочірній банк російського "Сбербанку") Владислав Кравець.

У Нацбанку нам повідомили, що вчора ще два великих банки - "Надра" і "Аваль" звернулися в НБУ за фінансуванням. Прес-служба банку "Надра" цю інформацію нам не підтвердила і роз'яснила, що "у вересні-жовтні місяці" Надра "банк опрацьовував з НБУ рефінансування зовнішньої позики - синдикованого (зарубіжного) кредиту." Надра "домовився з НБУ про отримання рефінансування на дуже вигідних умовах. Сьогодні позиції банку на фінансовому ринку України дуже стабільні ".

У банку "Аваль" також спростували, що вони просили кредит у НБУ. "Аваль" має достатньо коштів, ми навіть даємо їх в борг іншим банкам, тому звертатися до Нацбанку за рефінансуванням немає необхідності ", - повідомила нам прес-секретар банку Вікторія Міхалевська.

"Кризи української банківської системи не буде, в крайньому випадку Нацбанк може, як це зробив заступник голови НБУ Яценюк в 2004 році, просто заборонити видавати вклади, - вважає експерт МЦПД Олександр Жолудь. - Але щоб не допустити паніки серед вкладників, президент, Кабмін і Нацбанк повинні виступити із заявою і заспокоїти людей. Потім прийняти документ, за яким банк, де, наприклад, знято понад понад 5% готівки протягом тижня автоматично отримує право на "підживлення" від НБУ.

Що дивовижно. В уряді досі НІХТО і НІЯК не прокоментував ситуацію навколо ПІБу і взагалі банківської системи країни. Мовчить Юлія Тимошенко, мовчить міністр фінансів Віктор Пинзеник. Мовчить Віктор Ющенко. У США і Росії для порятунку своїх фінансових структур витрачають мільярди доларів, а у нас - мовчок. Буде хоч хтось рятувати наші банки, або нехай вони горять синім полум'ям разом з мільйонами вкладників - наш уряд це питання, схоже, не цікавить.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

ЩО БУДЕ З НАШИМИ БАНКАМИ?
В якому стані зараз знаходяться інші українські банки?
А що буде з іншими?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация