Баски склали зброю

І спанская провінція, в якій проживають баски, незважаючи на те, що входить до складу Іспанії, навіть своєю назвою відзначає свою автономність. Офіційна назва регіону - Країна Басків, і, на відміну від Каталонії, представники цих територій майже 60 років ведуть організовану воєнізовану боротьбу за незалежність.

Проте відзначити круглу дату боротьби за створення держави басків сепаратистам, мабуть, не доведеться. Днями баскська ліворадикальна, націоналістична організація ЕТА оголосила про тотальне роззброєння.

На півдні Франції, де також діяла ЕТА, роззброєння вже набуло масового характеру. ЕТА виявила готовність здати всю наявну в неї зброю і вибухівку.

"Ми хочемо попередити, що вороги мирного врегулювання і раніше можуть підірвати цей процес. Єдина реальна гарантія успіху - це тисячі людей, які збираються в Байонна (баскської комуні на південному заході Франції) на підтримку роззброєння", - йдеться в листі, направленому лідерами угруповання в ЗМІ.

Незважаючи на таку миролюбну позицію, Мадрид з недовірою ставиться до заяв лідерів ЕТА, та й сама репутація угруповання не розташовує до швидкої нормалізації відносин Незважаючи на таку миролюбну позицію, Мадрид з недовірою ставиться до заяв лідерів ЕТА, та й сама репутація угруповання не розташовує до швидкої нормалізації відносин.

Представник Мадрида заявив, що ЕТА нічого не отримає від демократичної держави, яким є Іспанія, і зажадав від бойовиків розкрити виконавців всіх нападів, скоєних збройним формуванням.

Ідеологом баскського націоналізму з'явився Сабіно Арана, який помер за більш ніж півстоліття до появи угруповання. Він заявляв, що Іспанія перетворила Країну Басків в колонію, і закликав до боротьби за незалежність у чотирьох іспанських (Біскайя, Гіпускоа, Алава і Наварра) і трьох французьких регіонах (Зубер, Лабур і Нижня Наварра), населених басками.

Можливо, його ідеї так і канули б у Лету, якби не генерал Франко, що скасував в 1936 році автономію Країни Басків, завойовану її жителями в ході революції. Крім того, він заборонив баскська мова в офіційному зверненні і як шкільний предмет. Тільки в 1960-і роки школам дозволили викладати баскська мова.

Ненависть басків до Франко підкріпилася його зв'язками з Гітлером, який 26 квітня 1937 року стер з лиця землі символ свободи і незалежності місцевих жителів - місто Гернику.

Всі ці дії призвели до появи в 1959 році організації ЕТА (Euskadi Ta Askatasuna - «Країна басків і свобода"), яке чинило опір диктатурі Франко. Організація відкололася від Баскській націоналістичної партії через відмову останніх від збройної боротьби.

Збройні акції угруповання ЕТА взяли систематичний характер з 1964 року, тоді ж влада Іспанії відмовилися від будь-яких переговорів з лідерами організації, хоча, за неофіційними даними, підтримували з ними контакт. Однак уже в кінці 1960-х годав ЕТА оголосила про зміну курсу: боротьбу за автономію замінили на вимогу незалежності, а саму організацію перевели на "революційний" режим.

У 1973 році була проведена найвідоміша операція ЕТА У 1973 році була проведена найвідоміша операція ЕТА. Прорив тунель під вулицею в Мадриді, члени угруповання підірвали дорогу в момент проїзду найближчого прихильника Франко адмірала Луїса Каррера Бланко. Адмірал загинув, проте сам Франко вже був не здатний до жорсткої реакції.

Через три роки після смерті диктатора Країна Басків отримала широку автономію. Жоден регіон Іспанії до сих пір не має таких свобод, як Країна Басків, проте цей не отсказалась від революційної боротьби.

Тільки 16 вересня 1998 року ЕТА оголосила про повне і безстрокове припинення терористичної діяльності. У відповідь влада звільнила ряд активістів ЕТА, але через 14 місяців сепаратисти вийшли з перемир'я.

У лютому 2004 року після несанкціонованих переговорів прем'єр-міністра Каталонії ЕТА оголосила про припинення атак в цьому регіоні, а в жовтні лідера організації затримали у Франції. Через кілька днів після цього Іспанію струсонули кілька вибухів.

У травні 2005 року влада Іспанії оголосили про готовність до переговорів, але у відповідь на це країна знову отримала терористичні атаки.

6 липня 2006 року о іспанському місті Сан-Себастьян почалися перші офіційні мирні переговори, але вже через півроку бойовики ЕТА влаштували вибух в мадридському аеропорту Барахас 6 липня 2006 року о іспанському місті Сан-Себастьян почалися перші офіційні мирні переговори, але вже через півроку бойовики ЕТА влаштували вибух в мадридському аеропорту Барахас.

З цього моменту поліція і спецслужби почали масштабну боротьбу з угрупованням по всій території Євросоюзу. Незважаючи на ряд терактів, до 2011 року спецслужбам вдалося ліквідувати більшість лідерів ЕТА, а також перекрити фінансові потоки організації. У підсумку, 10 cічня 2011 року ЕТА оголосила про припинення збройної боротьби.

Варто відзначити, що з цього моменту і до оголошеного днями роззброєння угруповання бойових операція ЕТА більше не влаштовувала. Проте Мадрид нагадав оптимістам, що за останні десятки років отримував множестов обіцянок від сепаратистів, які кожен раз порушувалися і закінчувалися жертвами серед мирного населення.

Ще більше цікавого в нашому каналі Яндекс.Дзен. Підпишіться!

Читайте також

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация