Бастилія - ​​символ свободи

Велика французька революція почався 14 липня 1789, коли була взята ненависна народом в'язниця Бастилія. І хоча зараз її вже не існує, Бастилія, як і раніше залишається символом свободи.

Ж
Ж.-П. Уель. взяття Бастилії

Бастилію побудували в кінці XIV ст. По всій видимості, колись це була всього лише одна з веж, що оточували Париж і позначали щось на зразок меж міста. У 1358г. тут був убитий керівник французького повстання Жакерии Етьєн Марсель. Мабуть, після цього у королів виникла думка про те, що Бастилія може бути перетворена в спеціальну фортеця, де під час різного роду потрясінь могли б рятуватися правителі Франції і знати. Зайвим доказом на користь такого рішення стало те, що навколо Бастилії знаходився багатий монастир святого Антонія, якому королі потім надавали великі привілеї.

Бастилія
Бастилія

Але майже з самого моменту свого піднесення Бастилія стала одночасно в'язницею для державних і найнебезпечніших злочинців. Першим її в'язнем стала людина, яка її і побудував - Гуго Обріо. Його звинуватили в зв'язках з єврейкою і оскверненні релігійних святинь. Просидівши 4 роки, Обріо був звільнений в 1381г., Коли в Парижі спалахнуло чергове повстання. Потім в Бастилію помістили ворога короля Людовика XI єпископа Гильома де Горакура, якого протягом 10 років тримали в клітці, в якій можна було тільки сидіти. Трохи пізніше в Бастилії виявився інший ворог того ж правителя - герцог Жак д'Арманьяк, якого рік тримали в схожій клітці, звідки його виводили тільки на тортури.

Вольтер
Вольтер

Самим знаменитим в'язнем Бастилії справедливо вважають «Людини в залізній масці». До сих пір точно невідомо, хто був їм. До самої своєї смерті ця людина не вимовив жодного слова, за що, втім, він отримав деякі привілеї в порівнянні з іншими ув'язненими Бастилії - наприклад, він міг вільно гуляти по в'язниці. Але особистість самого «Людини в залізній масці» овіяна таємницею. За версією Вольтера, їм міг бути позашлюбний син Анни Австрійської, претензій з боку якого на престол побоювався Людовик XIV. Крім цього важливого арештанта, в Бастилії вже в XVIII ст. побували всі відомі мислителі та публіцисти Франції того часу: Вольтер (двічі), Мармонтель, Фуке, маркіз де Сад і багато інших. Найбільш символічним «ув'язненим» стала Енциклопедія, складена Дідро і його сподвижниками. На думку влади, ця книга була небезпечною для французького суспільства.

Титульний лист Енциклопедії Дідро
Титульний лист Енциклопедії Дідро

Тому не варто дивуватися, що до часу французької революції Бастилія стала синонімом реакційної і жорстокої політики. Цьому додатково сприяла крайня суворість останнього губернатора Лоне, який за наказом короля, міг ув'язнити будь-якого громадянина без суду і слідства. Але політика придушення не принесла ніяких результатів. 12 липня було дано початок революції, на наступний день повсталі розграбували безліч будівель в центрі Парижа, і вже 14 липня у всеозброєнні підійшли до Бастилії, яка в той же день впала. Кумедний факт полягає в тому, що на момент захоплення Бастилії в ній знаходилося всього лише кілька дівчат легкої поведінки і жодного справжнього політичного в'язня. Однак повстанці не стільки прагнули звільнити цих невільниць, але, скоріше, придушити значення ненависного символу.

Початок руйнування Бастилії
Початок руйнування Бастилії

15 липня вийшла постанова зруйнувати Бастилію. Роботи по поступового знищення будівлі зайняли 2 роки, і з 1791р. воно припинило своє існування. Зараз на площі Бастилії розташовується «Липнева колона», що нагадує про події 1789 р Знаменно, що вінчає її «Геній свободи».

Геній свободи - вершина «Липневої колони» на Площі Бастилії
Геній свободи - вершина «Липневої колони» на Площі Бастилії

Цей символ не дозволить французам забути, за чтó в кінці XVIII в. їх предки виступили проти королівської влади.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация