Батьківщина-мати в Києві

Батьківщина-мати встановлена ​​на високому правобережному схилі Дніпра і добре проглядається з віддалених точок столиці, і являє собою центральну фігуру меморіального комплексу Національного музею України часів ВВВ.

Скульптурна композиція в Києві дивує своєю величчю і мужністю, це один з найбільш високих у світі пам'ятників (разом з постаментом монумент підноситься на висоту 102 метра, а фігура «Батьківщини» від постаменту до самої верхньої точки на вістрі меча - 62 метри).

Цікавий факт - київська скульптура набагато перевершує за висотою знамениту американську статую «Свободи». Скульптурне зображення жінки символізує жіноче начало, неповторну силу духу, і присвячена участі народу України у ВВВ з фашистською Німеччиною. В одній руці у жінки шестнадцатіметровой меч, вагою дев'ять тонн, в іншій - щит, вагою тринадцять тонн і розміром 13х8 метрів. Вага цієї звареної конструкції сягає 450 тонн. У підстави монумента розташовується музей ВВВ.

У підстави монумента розташовується музей ВВВ

Урочисте відкриття меморіального споруди відбулося в 1981, в день святкування перемоги над фашистською Німеччиною у ВВВ періоду 1941-1945 років. На церемонії відкриття монумента були присутні перші і офіційні особи Радянського Союзу.

На перших порах передбачалося, що бронзова жіноча фігура заввишки 80-метрів буде покрита найтоншими листами сусального золота, а біля основи скульптури планувалося облаштувати водоспад, що стікає прямо в Дніпро, а по обидва боки якого повинні були розміститися радянські солдати, які вчиняють перехід через Дніпро під Києвом . Правда, пізніше від цієї задумки вирішили відмовитися. Також надходили пропозиції, щоб пам'ятник був не настільки войовничим - замість клинка в руках жінка повинна тримати чашу з палаючим вічним вогнем.

Спочатку над проектом пам'ятника працював відомий радянський скульптор-монументаліст Є.Вучетича, а після його смерті над проектом продовжив працювати український скульптор В.Бородай. Первісна задумка скульптурної композиції була істотно змінена. Вучетич припускав центральний вхід в меморіальний комплекс зробити з боку Дніпровської набережної, насправді вхід зробили з боку Печерської Лаври. Також відмовилися від спорудження та так званого спеціального «тунелю жахів», в якому передбачалося демонструвати найтрагічніші сторінки війни - концтабори і розстріли мирного населення.

Український скульптор підготував проект, при співдружності з групою архітекторів і скульпторів - Фрідріхом Согояном, В.Елізаровим, Н.Фещенко, В.Вінайкіним, Г.Кіслим, який і був втілений в життя.

Залучені фахівці КНДІ «Проектстальконструкція», вивчивши світовий практичний досвід, створили конструкцію металевого каркаса з нержавіючої сталі, виплавили його в Запоріжжі. Облицювання конструкції із сталевих листів розміром 500х500 міліметрів і товщиною до 1,5 міліметрів, зваривши з них цілісне полотно, зробили кваліфіковані фахівці з ІЕЗ ім. Є.Патона. Загальна довжина швів монумента становить приблизно 30 кілометрів.

Збірка конструкції з окремих секційних блоків, кожен вагою близько 30 тонн, здійснювалася на з-ді ім. Паризької Комуни в Києві, за рекомендаціями фахівців з електрозварювання об'єктів з нержавіючої сталі з ІЕЗ ім. Патона. Монумент збирався за допомогою стометрового крана, який був спеціально виплавлено на Донбасі в нестандартній доменної печі, а після монтажу пам'ятника кран був розрізаний автогеном і скинутий в Дніпро, його залишки лежать там і до теперішнього часу.

На сьогоднішній час «Батьківщина-мати» - це найбільший пам'ятник в Україні, який був занесений в сучасну українську «Книгу рекордів». Пам'ятник таких розмірів вперше був споруджений в Радянському Союзі.

Пам'ятник таких розмірів вперше був споруджений в Радянському Союзі

За технічним станом конструкцій монумента здійснюється суворий режим обстеження геодезичними інструментами. Регулярні перевірки, які проводяться щороку, свідчать про те, що відсутні будь-які невідповідності щодо динамічної рівноваги конструкції. Згідно з висновками фахівців, цей монумент повинен простояти понад півтори сотні років і може витримати навіть дев'ятибальний землетрус.

Всередині скульптури спеціально для виконання технічного обслуговування пам'ятника і переміщення екскурсантів на оглядову площадку встановлені два ліфта. Одне ліфтове пристрій переміщається в п'єдесталі, а інше може підніматися вгору, в груди статуї, здійснюючи дев'ять зупинок. Далі, за допомогою сходів, можна зробити підйом в «руки» жінки, яка тримає меч або зі щитом, в них також є оглядові майданчики. Також можна піднятися до «голови» монумента, де є технічні люки і монтажні майданчики.

Раніше дозволялося піднімати екскурсантів на оглядові майданчики знаходяться на висоті 36 або 92 метра, а після трагічних подій 2003 року, доступ екскурсантів був обмежений.

На сьогодні, музей ВВВ та київська мерія для любителів екстремальних відчуттів придумали незвичайне розвага. Сміливців за певну суму обвяжут тросом і піднімуть на саму верхівку щита, а пізніше вручать бронзову статуетку копії монумента заввишки 21 см і іменний сертифікат, де буде засвідчено підкорення 92-х метрової висоти в столиці.

Сміливців за певну суму обвяжут тросом і піднімуть на саму верхівку щита, а пізніше вручать бронзову статуетку копії монумента заввишки 21 см і іменний сертифікат, де буде засвідчено підкорення 92-х метрової висоти в столиці

Меморіальний комплекс розмістився на території більш десяти гектарів і включає в себе: триповерхова будівля музею з величним пам'ятником «Батьківщина-мати», простір перед ним, на якому розмістилися алея міст-героїв, композиція «Переправа солдатів через Дніпро» і скульптура «Передача трофейної зброї », барельєфні композиції з бронзи з зображеннями доблесних фронтових героїв і трудівників тилу, величезна чаша, в якій горить« Вогонь Слави », виставка зразків військової техніки і зброї. Також до комплексу відноситься окремо стоїть споруда, в якому представлені постійно діючі виставки з особливо шанованими предметами і збережені пам'ять про «Трагедії і доблесті Афганістану», виставка, присвячена участі українських військових у бойових діях на території інших держав, - «На чужоземних війнах», доступні для відкритого відвідування групами туристів спеціалізований бойовий вертоліт - «Мі-24Б» і радянський військово-транспортний літак - «Лі-2».

Також до комплексу відноситься окремо стоїть споруда, в якому представлені постійно діючі виставки з особливо шанованими предметами і збережені пам'ять про «Трагедії і доблесті Афганістану», виставка, присвячена участі українських військових у бойових діях на території інших держав, - «На чужоземних війнах», доступні для відкритого відвідування групами туристів спеціалізований бойовий вертоліт - «Мі-24Б» і радянський військово-транспортний літак - «Лі-2»

На головній площі перед Національним музеєм історії України у ВВВ може розміститися до тридцяти тисяч чоловік. Адже саме тут проходять міські заходи, в яких беруть участь ветерани та їх нащадки під час загальнонародного свята на честь Дня Перемоги, визволення Києва та України від фашистських загарбників.

Адреса Батьківщина-Мати: вулиця Лаврська, 33.

Як дістатися до Батьківщини-мати:

Метро - це «Арсенальна». Йдемо в сторону Печерської Лаври. Також можна під'їхати від м. "Арсенальна» на маршрутах 24-А, 38 до зупинки музей Великої Вітчизняної Війни.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация