BBC Russian - У світі - Путін: Росії нічого приховувати про злочини в Катині

Прем'єр-міністр Росії Володимир Путін, який бере участь в траурних заходах, присвячених 70-ій річниці трагедії в Катині, заявив, що всі документи, отонсящіеся до розстрілу радянською армією тисяч польських офіцерів у 1940 році, були розсекречені, і поклав провину за цей злочин на Берію і НКВД.

"Нічого такого, що приховувало б правду про цей злочин, про механізми цього злочину, не закрита за сімома печатками - все розкрито і показано, в тому числі в тому мільйоні документів, які передані нашим польським партнерам", - сказав Путін на спільній прес- конференції зі своїм польським колегою Дональдом Туском.

Деякі політики в Польщі неодноразово висловлювали припущення, що Росія приховує частину архівних документів, що відносяться до подій 70-річної давності. За словами Путіна, всі архіви - понад мільйон листів - передані польській стороні.

Провину за масовий розстріл польських офіцерів російський прем'єр поклав на радянське керівництво і особисто Лаврентія Берію.

"Це керівники тодішньої служби безпеки, НКВД, Берія, політичне керівництво", - заявив Путін і припустив, що події в Катині могли бути особистою помстою Сталіна за загибель у польському полоні 32 тисяч радянських військовополонених.

Розстрілу в Катині не може бути ніяких виправдань, заявив російський прем'єр, підкреслив при цьому, що не слід покладати провину за вбивства на російський народ.

"Десятиліттями в цинічній брехні намагалися забруднити правду про Катинський розстріли, але було б такої ж брехнею і підтасовуванням покласти провину за ці злочини на російський народ", - заявив Володимир Путін під час відвідування меморіального комплексу разом з прем'єр-міністром Польщі Дональдом Туском.

"Перед цими могилами, перед людьми, які приходять сюди вшанувати пам'ять своїх близьких, було б лицемірно сказати:" Давайте все забудемо ", сказати, що" все кануло в лету ", - продовжив російський лідер. - Ні, ми зобов'язані зберігати пам'ять про минуле і, звичайно, будемо це робити, якою б гіркою не була ця правда ".

Шлях до об'єднання

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск говорив про те, що дві країни стають на шлях, що веде до об'єднання.

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск говорив про те, що дві країни стають на шлях, що веде до об'єднання

Лідери Польщі та Росії разом вшанували пам'ять жертв катинського розстрілу

"На дорозі об'єднання ми поставили два покажчика: пам'ять і правда. Якщо так є і так буде, то думаю, солдати Катині, це буде вашою головною перемогою", - цитує слова прем'єр Польщі варшавська Gazeta Wyborcza.

Туск також додав, що для Польщі жертви розстрілів ніколи не стануть просто цифрами зі статистики. "Так хотіли виконавці [розстрілів], щоб не залишилося ні пам'яті ні імен", - заявив польський лідер.

Катинський ліс у Смоленській області - найвідоміше із поховань поляків, розстріляних в 1940 році. Тут поховано близько 4 тисяч чоловік. Це місце стало символом масових розстрілів польських офіцерів, які опинилися в руках НКВД після пакту Молотова-Ріббентропа.

Аналогічні розправи відбувалися і в інших місцях на території сучасних Росії, Білорусії і України. Всього було розстріляно близько 22 тисяч чоловік.

Радянська влада тривалий час приховувала правду про події в Катині і стверджувала, що польських офіцерів вбили німці після нападу на СРСР.

Після відвідин меморіального комплексу "Катинь" на місці масового поховання польських офіцерів і радянських жертв репресій Путін і Туск взяли участь у церемонії закладення каменя у фундамент храму Воскресіння Христового.

Натиснути Про спадщині Катині - в спеціальному проекті bbcrussian.com

небажання визнавати

"Катинська сторінка" історії як і раніше ускладнює відносини Польщі з Росією.

Про гостроту питання для Варшави свідчить і те, що залишитися в стороні від річниці катинського розстрілу не захотів не тільки Туск, а й його політичний суперник - президент Польщі Лех Качинський.

Туск дотримується гнучкішого підходу до відносин з Росією, ніж Качинський, і його Путін запросив в Катинь Натиснути ще на початку лютого .

Натиснути Незабаром після цього Качиньський заявив , Що він теж хоче відвідати Катинь, але Москва Натиснути тільки відносно недавно підтвердила, що візит відбудеться 10 квітня.

Незважаючи на те, що в 1990 році Михайло Горбачов визнав відповідальність Радянського Союзу за вбивство польських офіцерів і представників інтелігенції, багато архівних матеріалів про це залишаються засекреченими.

Багато поляків вважають, що в Росії до цих пір недостатньо досліджені факти репресій і недостатньо усвідомлений масштаб злодіянь.

Офіційне розслідування, яке проводила російська прокуратура, було припинено в 2004 році, і багаторічні спроби родичів загиблих оскаржити це рішення в російських судах Натиснути виявилися безуспішними .

Група зі складних питань

Художній фільм "Катинь" відомого польського режисера Анджея Вайди, знятий в 2007 році, в Росії в прокат не потрапив.

У Польщі цей факт був сприйнятий як прояв лінії Кремля на замовчування і применшення злочинів сталінізму.

Однак минулої п'ятниці фільм "Катинь" був показаний в Росії по державному телеканалу "Культура".

Показ цього фільму навіть за таким нішевому каналу був неможливий "без особистого схвалення" Путіна, вважає Енн Епплбаум - американський історик, автор зазначеної Пулітцерівської премією історії ГУЛАГу і дружина міністра закордонних справ Польщі Радека Сікорського.

"Можливо, Путін, у якого вистачає інших турбот, втомився від старої сварки. Можливо, він чогось хоче - наприклад, нафтових і газових поступок, - від польського уряду. А може бути, російська еліта нарешті зрозуміла, що країну не можна модернізувати, якщо громадяни Росії зберігають сталіністський менталітет і сталіністському інтерпретацію історії ", - написала Епплбаум в коментарі в газеті Washington Post.

Путін вперше сигналізував зміну підходу до спірних питань в російсько-польських відносинах в Натиснути статті в польському виданні Gazeta Wyborcza у вересні минулого року.

У статті Путін звертав увагу на те, що не тільки поляки болісно переживають трагедію Катині, а й росіяни пам'ятають, наприклад, про загибель багатьох червоноармійців, що потрапили в полон після війни з Польщею в 1920 році.

Також оточення російського прем'єра відзначало, що в Катині поховані не лише поляки, а й розстріляні НКВД радянські громадяни, і на церемонії в середу лідери двох країн згадують і тих і інших.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация