BBC Russian - Північний Кавказ очима блогерів - Чеченські призовники в російській армії

У Чечні вперше за останнє десятиліття закликали новобранців в російську армію

У Чечні вперше за останнє десятиліття закликали новобранців в російську армію. Правда служити вони будуть тільки на території республіки і тільки в підрозділі внутрішніх військ МВС, фактично підкоряється главі Чечні. Проте, процес призову чеченців в армію, можна сказати "пішов".

Як солдат строкової служби чеченців в російську армію не призивають вже давно. Останній повномасштабний заклик в Чечні датується далеким 1992-му роком, коли Радянський Союз увійшов у вирішальну стадію свого розпаду. Під час першої чеченської формувалися комендантські роти з числа місцевих жителів, а в другу навіть була зроблена спроба відправити чеченців служити за межі регіону, в Московську область.

Правда, широко розрекламована ЗМІ кампанія з призову юнаків з Чечні до лав Збройних сил Росії закінчилася некрасиво. Чеченці постійно вступали в конфлікт зі своїми офіцерами, відмовлялися виконувати вимоги командирів, не кажучи вже про постійних сутичках з товаришами по службі і, врешті-решт, були тихо повернуті додому. На цьому експерименти із закликом новобранців з Чечні, в принципі, закінчилися.

У той же час в самій Чечні на початку 2000-х створювалися різні військові формування з числа місцевих жителів. Спочатку це були стрілецькі роти при військових комендатурах, потім так звані служба безпеки президента Чечні і республіканський антитерористичний центр. Причому на службу в СБ і АТЦ брали переважно колишніх бойовиків, які здалися владі під гарантії батька і сина Кадирових.

В системі Міноборони Росії, в дислокованої на території Чечні мотострілецької дивізії були сформовані два батальйону спецназу ГРУ "Захід" і "Схід". У 2006-му своїми двома батальйонами спецназу обзавелося МВС Росії. Укомплектовані чеченцями "Північ" і "Південь" були нічим іншим як перетвореними колишньої службою безпеки президента Чечні і Антитерористичним центром.

Природно, що ці підрозділи тільки формально підкоряються командуванню внутрішніх військ МВС, а насправді, поряд з підрозділами правоохоронних органів Чечні, є, свого роду, особистої армією Кадирова. Пару років тому командир батальйону "Північ" герой Росії Алібек Делімханов відкрито заявив, що його підлеглі готові виконати будь-який наказ Рамзана Кадирова і зроблять це мало не в будь-якій точці земної кулі. У цих словах вгадувалася і бравада, і бажання догодити всесильному патрону, але, перш за все, Делімханов відкрито дав зрозуміти, хто для нього є головним і кого він вважає своїм безпосереднім начальником.

Тепер ряди кадировськіх бійців поповнилися 150 новобранцями. Причому солдатами строкової служби, а не військовослужбовцями, які проходять службу за контрактом, як було раніше. Відслуживши в підрозділі покладені 12 місяців, вони зможуть залишитися на контрактну службу, і не варто сумніватися в тому, що більшість з них вважатиме за краще саме такий варіант.

В першу чергу тому, що молоді в Чечні в принципі нічим себе зайняти. Робочих місць немає, а для того, щоб вступити до технікуму або ВНЗ, потрібні солідні кошти, яких у більшості пересічних чеченців просто-напросто немає. Так що служба, нехай навіть в міліцейських підрозділах, це вихід із ситуації для дуже і дуже багатьох. Особливо зараз, коли військовим істотно підвищили заробітну плату і передбачили інші серйозні пільги.

Втім, військова служба в Чечні котирувалася завжди. Чи не служити в армії за часів СРСР навіть соромилися. Тим більше при традиційній любові всіх кавказців до зброї, нагород і військової слави. Сьогодні бажаючих служити в армії теж досить багато, але беруть не всіх і не завжди. У минулому році, наприклад, щоб потрапити служити за контрактом в один з підрозділів федеральних сил у Чечні, вимагали хабар у розмірі 50 тисяч рублів. Ясна річ, знаходяться і ті, хто готовий заплатити гроші, тому що понесені витрати окупляться вже через пару місяців служби.

Зрозуміло, що заклик 150 чоловік в республіці, де призовної контингент складає близько 80 тисяч чоловік, це все одно, що крапля в морі. Однак, окремі російські ЗМІ угледіли в цій краплині ознаки підготовки Чечні до війни. 150 новобранців ніяк не роблять погоди, адже тільки в МВС Чечні числяться до 18 тисяч осіб. Та й служба у внутрішніх військах, тим більше на території свого регіону, це далеко не служба в армії в звичному розумінні.

Неясно тут одне. Чому раптом російське керівництво вирішило все ж залучити на службу чеченців? Військовий призов в республіці регулярно оголошувався кожні осінь і весну на протязі як мінімум останніх п'яти - шести років, але справа далі постановки потенційних новобранців на облік у військкоматах не доходила. Більш того буквально півтора місяці тому, анонімний співрозмовник з міноборони повідомив одному великому інформагентству, що в армії накладено негласну мораторій на заклик уродженців північнокавказьких республік. Міра нібито спрямована проти кавказької дідівщини і нестатутного націоналізму на строковій службі Батьківщині.

Якщо "мораторій на кавказців" в російській армії - чи не блефує, то виходить, що ми маємо справу з черговим винятком для режиму Кадирова з боку російської влади. В осінній призов планується поповнити армійський контингент ще на 300 осіб. Так як про задіювання чеченців у військових частинах інших регіонів поки що не йдеться, під вивіскою призову фактично здійснюється ретельний відбір в "особисту гвардію" глави Чечні.

Спільно з інтернет-ЗМІ "Кавказький вузол"

Чому раптом російське керівництво вирішило все ж залучити на службу чеченців?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация