BBC Russian - У світі - Через політичну кризу Єгипет покинув 1 млн туристів

На площі Тахрір у четвер запахло справжньою революцією

Віце-президент Єгипту Омар Сулейман заявив, що за останні десять днів - з тих пір, як в країні почалася політична криза, - її покинуло понад 1 млн іноземних туристів, що обернулося для економіки втратою приблизно 1 млрд доларів.

Таку заяву Сулейман зробив в ході інтерв'ю, показаного в четвер в ефірі державного телебачення.

За даними Ростуризму, потік російських туристів в Єгипет практично припинився: як заявив глава прес-служби відомства Олег Мосеев, в четвер на всіх чартерних рейсах в цю країну вилетіли всього 15 росіян.

Крім того, егіптскій віце-президент ще раз запевнив, що Хосні Мубарак, який перебуває при владі в Єгипті вже 30 років, не балотуватиметься на новий термін, і знову пообіцяв проведення кардинальних конституційних реформ за участю всіх політичних сил країни.

Зокрема, заявив Сулейман, уряд запросило до діалогу ісламістський рух "Брати-мусульмани", з яким раніше офіційний Каїр уникав мати будь-які контакти.

"Я зв'язався з" Братами-мусульманами ". Я запросив їх [до діалогу], однак вони все ще не наважуються прийняти це запрошення, - сказав віце-президент. - Проте, я вважаю, що вступити в цей діалог в їх інтересах , але вони коливаються. Я хочу підкреслити - коливаються. Якщо вони упустять цю можливість ... Я думаю, для них це унікальна можливість ".

Натиснути Ця тема обговорюється на форумі bbcrussian.com

Омар Сулейман також висловив думку, що за масовими акціями протесту можуть стояти інтереси іноземних держав, зацікавлених у дестабілізації ситуації в Єгипті.

Під кінець інтерв'ю він закликав присутніх на площі Тахрір припинити масові акції протесту, так як вони вже нібито отримали відповідь на свої питання і їх вимоги неодмінно будуть враховані.

Спадкоємця буде

Ще одним важливим пунктом виступу Омара Сулеймана стала його заява про те, що син президента Єгипту Хосні Мубарака Гамаль не балотуватиметься в президенти.

Серед єгиптян поширена думка, що Гамаля Мубарака готують в наступники його батька, і це перше офіційне спростування розхожих чуток.

Омар Сулейман також пообіцяв, що призвідники масових заворушень в Єгипті будуть покарані.

Зіткнення між прихильниками і противниками правлячого режиму тривають. У Каїрі опозиціонери рушили в контратаку на захисників Мубарака і захопили контроль над кількома вулицями, прилеглими до площі Тахрір у центрі столиці.

З обох сторін у противників летить каміння, зрідка лунають звуки пострілів.

Армійські підрозділи, які намагалися розняти конфліктуючі сторони, не змогли взяти контроль над розлюченим натовпом.

За словами кореспондента Бі-бі-сі в Каїрі Джеремі Боуена, противники Мубарака налаштовані більш ніж рішуче, а на площу Тахрір в четвер вперше запахло справжньою революцією - на ній з'явилися барикади, між якими снують поранені чоловіки і жінки, перев'язані бинтами.

Офіційні вибачення

Раніше в четвер прем'єр-міністр Єгипту Ахмед Шафік вибачився за зіткнення, що відбулися між прихильниками і противниками президента Хосні Мубарака. За офіційними даними, жертвами заворушень стали десять осіб, ще кілька сотень отримали поранення.

Весь вечір групи прихильників Мубарака намагалися пробитися на підступи до площі Тахрір.

Постійно спалахували бійки, і протиборчі сторони кидали один в одного різні предмети, в тому числі цеглу, каміння і шматки металу.

За день з площі поступово пішла приблизно половина антиурядових демонстрантів.

Тут дуже мало військових, щоб тримати ситуацію під контролем. Найбільше, що вони можуть зробити, - це не дати великим групам прихильників Мубарака проникнути на площу, блокуючи їх на підступах.

Час від часу численні проурядові групи оточують на довколишніх вулицях тих, хто залишає площу. На них кричать і починають їх бити.

Є повідомлення про те, що деяким завдають ножових поранень, але в основному люди отримали травми від цегли і каменів, які сипалися на голови протестуючих.

В результаті дій прихильників Мубарака багато демонстрантів тільки зміцнилися в рішучості залишатися на площі. Поступовий відтік людей, судячи з усього, припинився.

Зараз це єдине місце, де учасники акцій протесту можуть себе почувати у відносній безпеці.

Джон Сімпсон, Бі-бі-сі

Глава уряду назвав подію "фатальною помилкою" і пообіцяв провести розслідування подій в Каїрі.

Зіткнення з використанням каменів, арматури і "коктейлів Молотова" тривали всю ніч, і лише перед світанком армійські підрозділи розвели боку.

Повідомляється, що в ніч на четвер по учасниках виступів був відкритий вогонь, в результаті чого загинули щонайменше три людини. Стрілянина на площі не вщухала протягом приблизно двох годин.

Масові антиурядові демонстрації в Єгипті тривають вже більше тижня. У вівторок Мубарак, який керує країною вже майже 30 років, заявив, що покине свій пост після чергових президентських виборів у вересні цього року і не висуватиме свою кандидатуру на шостий термін.

Однак демонстранти продовжують домагатися негайної відставки президента. У разі, якщо ця вимога не буде виконана, вони мають намір в п'ятницю організувати масову маніфестацію біля президентського палацу.

За даними ООН, в ході виступів по всій країні загинули вже близько 300 чоловік.

Хто винен?

Як передають кореспонденти Бі-бі-сі, ситуація в центрі єгипетської столиці залишається вкрай напруженою.

У середу з настанням темряви невідомі почали скидати з дахів будинків на голови протестуючих камені і пляшки з палаючим бензином. Біля будівлі Єгипетського музею запалили багаття.

Деякі демонстранти розповідають, що табір супротивників Мубарака залишається практично у стані облоги, оскільки підтримують уряд періодично нападають на учасників виступів.

Люди, які вимагають відставки президента Єгипту, впевнені, що зіткнення в Каїрі були організовані самим Хосні Мубараком або його наближеними. Один з учасників демонстрації сказав в інтерв'ю Бі-бі-сі, що призвідниками зіткнень були саме прихильники влади.

"Вони почали кидати в нас каміння, - каже чоловік, який представився як Захара. - Потім деякі з нас теж стали кидати камені, і ми витіснили їх з площі. Тоді вони повернулися - з кіньми, батогами і своїми бандитами".

Прихильники опозиції стверджують, що влада заплатила їх супротивникам за організацію зіткнень, а солдати пропустили їх на площу. Достовірно перевірити достовірність подібних тверджень неможливо, проте багато західних чиновники неофіційно підтверджують їх обгрунтованість.

Як передає агентство Рейтер, неназваний співробітник адміністрації США підтвердив, що безлади були організовані якимись силами, лояльними Мубараку і мали намір залякати демонстрантів.

передача влади

У свою чергу прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон не виключив, що за загостренням ситуації в центрі Каїра, можливо, стоять представники влади.

"Якщо підтвердиться, що режим якимось чином сприяє або потурає насильству, це буде абсолютно непробачно, - сказав британський прем'єр після зустрічі з генеральним секретарем ООН Пан Гі Муном. - Сцени, які ми спостерігаємо, абсолютно неприйнятні".

Пан Гі Мун закликав усі сторони конфлікту до стриманості і заявив про необхідність "мирної трансформації" Єгипту. "Ми не повинні недооцінювати небезпеку дестабілізації Близького Сходу", - сказав генеральний секретар ООН.

Тим часом США дещо посилили свою позицію щодо режиму Хосні Мубарака і закликали почати процес передачі влади негайно. Як заявив в середу ввечері прес-секретар Білого дому Роберт Гіббс, президент Барак Обама вважає, що "передача влади повинна початися зараз, і зараз означає зараз".

Президент Росії Дмитро Медведєв обмежився більш загальними фразами. У телефонній розмові з Хосні Мубараком в четвер він висловив побажання і надію, щоб нинішній непростий період в житті дружнього Єгипту був незабаром подолана шляхом мирного врегулювання наявних проблем в правових рамках.

Хто винен?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация