BBC Russian - У світі - Туніс, Єгипет, наступний - Іран?

Масові мітинги в підтримку революцій в Тунісі та Єгипті проходять в ці дні в Ірані. І тегеранський кореспондент Бі-бі-сі Мохсен Асгарі задається питанням, чи не означає це, що близькосхідний вірус заколоту перекинувся і вже і на неарабськими Іран?

Лідери іранської опозиції закликають своїх прихильників до мирних демонстрацій.

"З метою демонстрації солідарності з народними рухами в регіоні і, зокрема, з визвольним рухом туніського і єгипетського народу проти їх автократичних урядів, ми просимо дати нам дозвіл на проведення мітингу", - писали минулого тижня міністру внутрішніх справ Ірану відомі політики Мір Хосейн Мусаві і Мехді Каррубі.

Влада - і це нікого не здивувало - мітинг не дозволили. Замість цього вони помістили обох опозиціонерів під домашній арешт і затримали десяток їх помічників.

Проте мітинг в Тегерані відбувся - і привів до зіткнень його учасників з силовиками, які заздалегідь попереджали, що протестуючі будуть покарані.

"День гніву"

В останні дні чимало говорять про єгипетському політичному мікроби, який поширюється по арабському світу і дістався вже до Ірану, першої неарабської країни, яка підхопила революційну лихоманку.

Масові мітинги в підтримку революцій в Тунісі та Єгипті проходять в ці дні в Ірані

Іранська влада готові боротися з заворушеннями жорсткіше, ніж в арабських країнах

"Якщо Єгипет або Туніс змогли, чому ми не можемо?" - шепочуться на кутах, базарах і в кафе по всій столиці.

На іранських інтернет-сайтах - повідомлення про "День гніву" 14 лютого: це назва - та й ідея - запозичені у єгиптян, які скинули президента Хосні Мубарака, який сидів у владі майже 30 років.

Молоді іранці відкрили на соціальної мережі Facebook сторінку під назвою Натиснути 25 Bahman - це дата в зороастрійському і сучасному іранському календарі, через яку запрошували всіх "шукають свободи" прийти в понеділок на мирний мітинг. У цієї сторінки понад 55 тисяч прихильників.

Тим часом в Тегерані посилювалися заходи безпеки. Паралельно виникли проблеми з підключенням до інтернету; повідомляється про помітне падіння швидкості з'єднання.

Влада, правда, заперечують наявність проблем і спростовують звинувачення в тому, що вони почали наступ на мережу.

дилема

дилема

Аятолла Алі Хаменеї управляє Іраном трохи менше, ніж Хосні Мубарак - Єгиптом

Імовірність масових акцій протесту в Ірані є важкою дилему для іранської влади, які публічно підтримали події в Каїрі, назвавши їх "ісламським пробудженням", подібним іранської революції 1979 року.

Аятолла Алі Хаменеї, який очолює Іран - або в якості президента, або духовного лідера - протягом майже такого ж довгого часу, що Хосні Мубарак правив Єгиптом, особисто привітав "ісламські повстання" в Єгипті і Тунісі.

При цьому "Брати-мусульмани", найбільша єгипетська опозиційна ісламістська організація, спростовує подібні характеристики, а Білий дім порівнює єгипетські події з іранськими 2009 року, коли люди вийшли на вулиці, щоб висловити невдоволення перемогою Махмуда Ахмадінежада на президентських виборах.

"Якщо [влади] дозволять мітинг опозиції на підтримку повстань в Тунісі і Єгипті, вони не зможуть гарантувати, що люди після цього розійдуться по домівках, - так змалював дилему на сторінці в Facebook один з прихильників Міра Хосейна Мусаві. - А якщо не дозволять, то продемонструють, що підтримують Мубарака і [поваленого президента Тунісу] Бен Алі ".

Знову на вулиці?

Ардешір Арджоманд, радник Мусаві, вважає подібні виступи іспитом для керівництва Ісламської Республіки Іран: "Якщо влада не дає дозволу на ці демонстрації, вони ясно дають зрозуміти, що бояться справжніх прагнень народу".

Багато спостерігачів в самому Ірані говорять, що арабські повстання вдихнули нове життя в іранську опозицію.

Колись потужні рухи, які після переобрання Ахмадінежада в 2009 році вивели на вулиці мільйони людей, зараз практично непомітні. В ході тих протестів 2009 року десятки їх учасників були вбиті; інші були заарештовані, засуджені і засуджені до тривалих строків.

І поки не цілком ясно, чи готовий іранський народ відкинути страхи перед режимом і знову вийти на вулицю.

"Мусаві і Каррубі просять владу дати можливість іранцям продемонструвати їх підтримку боротьби проти тиранії, - каже Алі, молодий учитель англійської. - Той боротьби, яку аятолла Хаменеї сам звеличував пару днів назад".

І, додає Алі, він збирався піти на "день гніву", але потім передумав: "Якби я тільки міг бути впевнений в тому, що не буду убитий після цього" ...

І тегеранський кореспондент Бі-бі-сі Мохсен Асгарі задається питанням, чи не означає це, що близькосхідний вірус заколоту перекинувся і вже і на неарабськими Іран?
Знову на вулиці?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация