Белошапкина Яніна | богатирі

  1. АРТ-ГАЛЕРЕЯ Яніна Белошапкина
  2. Віктор ВАСНЕЦОВ БОГАТИРІ 1881-1898. Державна Третьяковська галерея, Москва
  3. Дубовий гай в Абрамцеве 1883. Державна Третьяковська галерея, Москва

АРТ-ГАЛЕРЕЯ

Яніна Белошапкина

Яніна Белошапкина

Віктор ВАСНЕЦОВ
БОГАТИРІ
1881-1898. Державна Третьяковська галерея, Москва

Я працював над «Богатирями», може бути, не завжди з належною напруженістю ... але вони завжди невідступно були переді мною, до них завжди вабили серце і тяглася рука! Вони ... були моїм творчим боргом, зобов'язанням перед рідним народом ... »- говорив Васнецов. В цілому, для створення цього грандіозного полотна йому знадобилося близько тридцяти років!

Перший ескіз «Богатирів» виник ще в Парижі і дуже сподобався Поленову. Васнецов хотів відразу ж подарувати йому цей нарис, але той відмовився: «піднесе, коли зробите картину, а поки нехай він у вас буде». Минуло ще кілька років, і ось влітку 1880 р Васнецов виявився в Охтирці. Поруч з його будинком росли три могутніх дуба. За визнанням художника, вони-то і напоумили його, як писати богатирів. Іншим джерелом натхнення стала музика - героїчні твори Глінки, Мусоргського, Римського-Корсакова і Бородіна.

Васнецов багато разів переробляв не задовольняє його фрагменти картини, шукав найбільш виразні пози богатирів, руху коней, пейзаж. Як завжди, кольчуги, стремена, озброєння - все абсолютно достовірно, все досконально опрацьовано. Особливо багато уваги приділялося образам богатирів, які мали відрізнятися яскравою індивідуальністю, гостротою характеристик. Кілька разів переписував художник Добриню Микитовича, використовуючи ескізи, зроблені ним з селян і зі своїх родичів. Зрештою Добриня вийшов збірним типом сім'ї Васнєцових - батька, діда і частково самого Віктора Михайловича. Для Альоші Поповича позував молодший син Сави Мамонтова Андрій, на жаль, рано померлий. Але найдовше шукав художник типаж Іллі Муромця, бродив по околицях, вдивлявся в обличчя перехожих - то замальовував абрамцевского коваля, то випадково зустрінутого ломового візника:

«Картина моя« Богатирі »- Добриня, Ілля і Альоша Попович на богатирському виїзді примічають в поле, чи немає де ворога, не ображають де кого!» - так сам Васнецов описував нове полотно. У самому центрі - Ілля Муромець, могутній і простий, спокійна, впевнена сила наповнює його. З-під руки, на якій висить палиця, він пильно вдивляється в далечінь, а в іншій тримає величезну спис. Зате Добриня Микитич вже вийняв меч з піхов і навіть ногу усунув в стремено - готовий пустити вскач свого коня. Праворуч від Іллі - Альоша Попович, наймолодший з богатирів, відважний воїн і славний музикант, в руках він тримає лук, а до сідла приторочені гуслі, поглядає він спідлоба, не інакше як придумує якусь хитрість.

Праворуч від Іллі - Альоша Попович, наймолодший з богатирів, відважний воїн і славний музикант, в руках він тримає лук, а до сідла приторочені гуслі, поглядає він спідлоба, не інакше як придумує якусь хитрість

Дубовий гай в Абрамцеве
1883. Державна Третьяковська галерея, Москва

Дуже важливу роль в створенні настрою грає пейзаж, який, за визнанням майстра, важко йому давався, - це безмежний степ, по якій гуляє вітер, ганяє по небу важкі грозові хмари, розвіває гриви коней. Точка зору обрана трохи знизу, так що здається, ніби богатирі стоять на височини. За їх спинами тягнеться гряда пагорбів, кінські копита зневажають ковила. Не випадково пейзаж викликає в пам'яті рядки з «Слова о полку Ігоревім»: «О Руська земля! Ти вже за пагорбом ».

Картина «Богатирі» стала справжнім гімном російського народу, оспівала його доблесть і мужність.

Бібліографія

Бахревский В. Віктор Васнецов. Серія «ЖЗЛ». - М., 1979.

Кудрявцева Л. Художники Віктор і Аполлінарій Васнецови. - М., 1991.

Кудрявцева Л. Васнецов. - М., 1999..

Пастон Е. Віктор Васнецов. - М., 2007..

Шилова Е. Віктор Васнецов: Альбом. - М., 2004.

Інтернет ресурси

http://www.vasnecov.ru/

http://www.vasnecov.info/html/data/museum.html

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация