Белошвейка зробила зірки на прапорі США п'ятикутними

Якщо брати за відлік 1752 рік, то американському зоряно-смугастого прапора сьогодні, 2 травня, стукнуло 260 років. Точніше, не самому прапору, оскільки в історії не зафіксовано момент його "народження", а його творцю Бетсі Росс. Проста белошвейка нібито не тільки пошила держсимвол США, але і на очах здивованих політиків внесла свої корективи в їх проект. Якщо брати за відлік 1752 рік, то американському зоряно-смугастого прапора сьогодні, 2 травня, стукнуло 260 років

"Марш прапора! - вигукував американський політичний діяч Альберт Беверидж (Albert Jeremiah Beveridge) в своїй знаменитій промові" Хода прапора "(March of the Flag). - У 1789 році прапор Республіки майорів над 4 мільйонами душ в 13-ти штатах і над їх дикої територією, що простягалася до Міссісіпі, Канади і Флориди. Боязкі уми тих днів попереджали, що нам не потрібні нові території, і для того часу вони мали рацію. Але Джефферсон, чий розум відбивав історію століть, Джефферсон, який мріяв про Кубу як американському штаті, Джефферсон, перший імперіаліст Республіки, - Джефф рсон придбав цю величезну територію, що простягається від Міссісіпі до гір, від Техасу до британських володінь, і тоді почався марш прапора! ".

Читайте також: Чому Горбачов не врятував Саддама?

Ми бачимо, що для американця немає нічого поганого в американській імперії, як для британського джентльмена в імперії британської; нам теж негоже соромитися імперії російської. Однак перш ніж оспівати "хода прапора", цей прапор ще потрібно придумати. Подумаєш, вигадати прапор - що за дрібниця!

Однак кожен держсимвол - не така вже й дрібниця. Радянські школярі, наприклад, відмінно знали історію створення герба своєї держави. Коли ескіз герба СРСР принесли на затвердження товаришу Леніну, він схвалив добре знайомий декільком поколінням радянських людей герб. За одним-єдиним винятком. Кажуть, Ленін взяв гостро заточений олівець і перекреслив намальований на ньому меч. Ми мирні люди, але наш бронепоїзд, ми нікому не загрожуємо і не потрібні нам ні левові кігті, ні орлиний дзьоб. Тим паче - меч. І викреслив. А міг би і залишити ...

Легенди, легенди ... Американським школярам теж з дитинства переконували, що прапор, який вони щоранку піднімають над галявиною перед своїм будинком, придумав не препротівним дядько Сем, на якого в усьому світі малюють карикатури, а миленька молоденька блондинка-белошвейка. Вона не просто пошила перший американський прапор з 13-ма зірками і 13-ма червоними смугами по числу тодішніх американських володінь, а й внесла в державний символ зміни. Може бути, горезвісна кухарка, яка може керувати державою, пішла від цього образу?

Легендарна історія створення першого американського прапора настільки ж проста і невигадлива, як і історія самої дівчини. Елізабет або, ласкаво, Бетсі Гріском (Elizabeth "Betsy" Griscom) народилася 1 січня 1752 року в Філадельфії, штат Пенсільванія - в той час колонії Великобританії, і була в своїй родині восьмою дитиною з 17-ти. Її батьки, Семюел і Ребекка Гріском, належали до Релігійному Суспільству Друзів, інакше кажучи, були квакерами.

Бетсі відвідувала школу квакерів, в якій дівчаток вчили читати, писати і займатися домашнім господарством. Можливо, що саме там вона і навчилася шити - втім, іноді кажуть, що рукоділля Бетсі навчила її бабуся Сара. Старозавітні імена були вельми популярні у квакерів.

Після закінчення школи Бетсі віддали в учні до драпірувальника. У той час ця професія полягала радше в усіх видах шиття, ніж в мистецтві оббивати меблі. Під час навчання у Бетсі почався роман з іншим майбутнім драпірувальника на ім'я Джон Росс (John Ross). Оскільки він був сином англіканського пастора, а міжконфесійні шлюби у квакерів не заохочувати, молоді люди, зневірившись чекати батьківського благословення, бігли в Нью-Джерсі. Через два роки вони відкрили там власний бізнес.

З початком Американської війни за незалежність фінансове благополуччя сім'ї Росс через відсутність замовлень похитнулося. Джон вступив в Пенсильванському ополчення і загинув в січні 1776 року під час вибуху пороху на складі боєприпасів. Бетсі взяла сімейну справу в свої руки.

Переказ свідчить, що в червні 1776 року Бетсі Росс запросили на таємну нараду три діяча Континентального конгресу: майбутній перший президент США Джордж Вашингтон, великий землевласник Роберт Морріс і полковник Джордж Росс. Разом з Вашингтоном 24-річна Бетсі молилася в одній церкві, пару-трійку раз їй доводилося пришивати йому гудзики, а полковник Росс припадав дядьком її покійному чоловікові.

Збирався проголосити незалежність країни, самопроголошений тристоронній комітет був стурбований відсутністю державного прапора, який треба було терміново отримати. Швачці показали ескіз прапора з олівцевими позначками Вашингтона.

Оскільки справа відбувалася в житлових покоях швачки, вона взяла ножиці і моментально перетворила шестиконечні зірки, якими був усипаний проект прапора, в п'ятикутні. Цей процес зайняв лічені хвилини. Уражені її майстерністю, чоловіки не сміли заперечувати і доручили вишити прапор з урахуванням її пропозицій.

Документального звіту про цю зустріч не збереглося, і все, що ми знаємо про неї, ґрунтується на усних розповідях дочки Бетсі Росс. У 1870 році онук Бетсі Вільям Дж. Кенбі (William J. Canby) в газеті Історичного товариства Пенсільванії опублікував розповідь про створення першого прапора США. В архівних джерелах проте ніяк не підтверджується, що пані Росс отримувала замовлення на пошиття американського прапора для армії або флоту.

Деякі американські історики вважають, що справжнім автором прапора був один з батьків-засновників США Френсіс Хопкінсон (Francis Hopkinson). На відміну від простої швачки, Хопкінсон був членом Континентального конгресу і одним з тих, хто поставив свій підпис під декларацією незалежності Сполучених Штатів Америки.

Читайте також: Вони роблять історію: Роберт Мугабе

У символіці прапора полягали речі, про які простачка Бетсі Росс могла і не підозрювати: різноманітні зірки з найдавніших часів використовувалися людством як символи. Так, п'ятикутна зірка-пентаграма в християнській символіці розумілася як символ п'яти ран на тілі Спасителя. На відміну від неї шестикутна означала друк Соломона. Символіка зірки з шістьма променями трактується як боріння духу з темрявою матерії. Гексаграмма вважається графічним зображенням суми чотирьох елементів - вогню, повітря, води і землі. Шість рівних трикутників також значили таємницю шестиденного творіння.

Читайте найцікавіше в рубриці " світ "

Може бути, горезвісна кухарка, яка може керувати державою, пішла від цього образу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация