БЕН ЛАДЕН Усами. Засновник "Аль-Каїди" Усама Бен Ладен допоміг, як мінімум, трьом президентам США

Усама бен Ладен настільки загадковий терорист, що навіть дата його народження напевно невідома. Найбільш поширена версія - 10 березень 1957 го. Однак в різних джерелах вказуються також 28 червня і 30 липня того ж року, і навіть 1955 і 1966 року. Можливо, плутанина пов'язана з тим, що у його батька Мухаммеда бен Ладена було те чи 52, чи то 57 дітей. Спробуй вже розберися і всіх запам'ятай ... Народився Усама або в Джидді, або в Ер-Ріяді - великі міста в Саудівській Аравії. Папа - виходець з Ємену, який сколотив капітал будівельному бізнесі і заснував "Сауді бен Ладен груп", мав тісні зв'язки з королівською родиною. Клан бен Ладенів досі є одним з найбільш багатих і впливових в Саудівській Аравії і контролює значну частину економіки країни: будівництво, нафтовидобуток, суднобудування, ЗМІ та телекомунікації.

Мати Усами - Алія Ганем (вона ж Хаміда) була 4-й (або 10-й, або 11-й) дружиною Мухаммеда. Вони розлучилися незабаром після народження Усами, і хлопчик ріс в сім'ї нового чоловіка матері Мухаммада аль-аттас в Хіджазу. Мухаммед бен Ладен загинув в авіакатастрофі в 1967-му. В цей час Усама навчався в школі "Аль-Тагер", потім в Університеті імені короля Абдул-Азіза в Джидді. Ще в шкільні роки брав участь в ісламському гуртку, а в університеті познайомився з ісламським богословом, ідеологом джихаду Абдуллою Аззамом, деякий час служив в шаріатських поліції.

Коли спецназ КДБ вбив президента Хафизулла Аміна і СРСР ввів свої війська в Афганістан, Усама починав кар'єру в будівельному бізнесі. Це не завадило йому приєднатися до Афганському джихаду, де він згодом став однією з помітних фігур. У січні 1980-го він відвідав межує з Афганістаном Пакистан, де встановив перші контакти з лідерами моджахедів і почав надавати їм фінансову підтримку за рахунок власних коштів. Разом з лідером Абдуллою Аззамом бен Ладен створив організацію по набору мусульманських добровольців з арабських країн. Усама оплачував приїзд добровольців-моджахедів в Афганістан та їх підготовку в тренувальних таборах. Є достовірні відомості про те, що Усама бен Ладен особисто брав участь в боях проти радянських військ, командуючи загоном з двох тисяч добровольців. За твердженням колишнього співробітника ЦРУ Майкла Шоєр, американська розвідка знала про діяльність бен Ладена в Афганістані, але контактів з ним ніколи не мала.

Коли СРСР вивів війська з Афганістану, Усама повернувся в будівельний бізнес зі штаб-квартирою в Джидді, а заодно разом з однодумцями з метою продовження світового джихаду створив "Аль-Каїду" (буквально "основа", "фундамент"). Під час вторгнення Іраку в Кувейт бен Ладен підготував план захисту Саудівської Аравії від Саддама Хусейна і запропонував королю послуги своїх моджахедів. Однак коли на допомогу Кувейту прийшли США і їх союзники, які розмістили свої бази на території Саудівської Аравії, Усама виступив проти "американської окупації" і звинуватив уряд в пособництві США. За що і був висланий з Аравії в 1991-му, а в 1994-му позбавлений громадянства.

Бен Ладен перебрався в Судан, де, використовуючи новітню техніку і будівельні технології, в найкоротші терміни проклав по пустелі 1200 кілометрів хороших доріг (чверть загальної протяжності магістралей в Судані), забезпечивши роботою десятки тисяч суданців. Також Усама побудував в Хартумі найбільший в Африці фармацевтичний завод з дослідним центром. Але найбільше доходів бен Ладен отримував з работоргівлі, яку поставив в Судані на широку ногу.

У 1993-му Усама спонсорував боротьбу сомалійських бойовиків проти військ США і ООН. Побоюючись американців, він разом з сім'єю в 1996-му переїхав до Афганістану. Найбільш розшукуваним терористом Усама став в зв'язку з підозрами в підготовці терактів проти американських посольств в Найробі (Кенія) і в Дар-ес-Саламі (Танзанія). Вони відбулися 7-го серпня 1998 року - рівно на восьму річницю з дня розміщення американських військ в Саудівській Аравії в період "Бурі в пустелі". Тільки в Найробі загинуло 213 осіб, і близько 5 тисяч були поранені.

Спецслужби США заарештували банківські рахунки бен Ладена і пообіцяли видати п'ять мільйонів доларів в нагороду за інформацію, яка допоможе його заарештувати. В цей час Усама перебував в Афганістані і вважався гостем руху "Талібан", що контролював 2/3 країни. Таліби відмовилися видати Усаму. Втім, фахівці запевняють, що доказів провини бен Ладена у США не було: він був швидше натхненником і підбурювачем, але не керівником терористичної мережі. Хоча, всі заарештовані в ході розслідування терактів посилалися тільки на його заклики боротися з американцями.

Колишній високопоставлений співробітник ЦРУ Френк Андерсон заявив, що насправді Усама контролював лише невелику частку з майже 300 мільйонів доларів, які, на думку офіційного Вашингтона, дісталися йому від сімейного капіталу. Та й то ці гроші швидко вичерпалися. На думку Андерсона, навіть в Афганістані Усама не так воював, скільки займався благодійністю в пакистанському Пешаварі серед афганських біженців. Інший екс Црушник Ларрі Джонсон взагалі заявив: "Ми приписали йому все теракти, скоєні в минулому десятилітті, на основі досить сумнівних даних".

Проте, США завдали авіаудари по базах Талібану, заодно розгромивши фармацевтичний завод в Судані, де нібито "Аль-Каїда" виробляла хімічну зброю (ця інформація пізніше не підтвердилася). Цікаво, що ці бомбові удари сталися в той день, коли Моніка Левінські давала свідчення в суді з приводу особистих відносин з Біллом Клінтоном. Схоже, президент США намагався відвернути увагу виборців від своєї скромної персони ... Коли американці скинули Талібан, афганці щиро жалкували бен Ладену, який фінансував будівництво доріг і рив колодязі в кишлаках і містах злиденної країни.

Американці брехали, що "Аль-Каїда" підтримувала стосунки з Саддамом Хусейном, через що вони "марно" скинули тирана. Але в будь-якому випадку Усама фінансував ісламістів, які діяли на Північному Кавказі, в Середній Азії, на Балканах і в інших регіонах світу. Він випустив кілька фетв (релігійне правило в ісламі), серед іншого наказує мусульманам знищення спочатку американських військових, а потім і цивільних осіб. Наприклад, у бен Ладена було боснійське громадянство: паспорт йому особисто видав президент Боснії і Герцеговини Алія Ізетбегович за підтримку моджахедами у війні з сербами. Протягом короткого часу Усама наповнив Боснію бойовиками з Судану, Лівану, Пакистану та інших ісламських країн. Звірства бригади "Ель-Муджахіддін" (садистські тортури, кошики, наповнені відрізаними головами, концтабори для сербів) приводили в жах навіть місцевих мусульман. За свідченнями колишніх в'язнів концтаборів, моджахеди особисто брали участь у знищенні 72 тисяч сербів в Боснії ...

Але на весь світ Усама прогримів після терористичних актів 11 вересня 2001-го року в США, в ході яких три з чотирьох пасажирських авіалайнерів, захоплених в повітрі, були спрямовані на будівлі Всесвітнього торгового центру і Пентагону, а четвертий лайнер розбився в Пенсільванії. Загинули близько трьох тисяч чоловік. Тепер свій рейтинг піднімав Джордж Буш ... Знову ж таки, бен Ладен навряд чи сам практично організував ці теракти. За даними спецслужб, в останні роки Усама фізично не міг контролювати численні і безперервно плодяться відділення вкрай популярною в ісламському світі "Аль-Каїди".

Усама був високим і худим, лівшею, як правило, ходив з палицею, носив білий тюрбан. Відрізнявся надмірною релігійністю, звичайними людськими вадами, працьовитістю і амбітним характером. Між іншим, багато літературні критики вважають, що Усама був не тільки терористом №1, а й видатним арабським поетом і мислителем сучасності. Бен Ладен був одружений п'ять разів. З 17 синів лише двоє - Хамза і Саад - мають відношення до "Аль-Каїді". Відомо, що четвертий син Омар в 19 років порвав зі своїм батьком і відмовився битися в рядах "Талібану".

2 травня 2011 року Усама бен Ладен був убитий бійцями ВМС США і ЦРУ в пакистанському місті Абботтабад за наказом президента США Барака Обами, якому теж треба рятувати свій рейтинг. Правда, звучали голоси і тих, хто стверджував, що це був спектакль.

Підготував Віктор БЕРЕЖНИЙ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация