Берети в Радянській Армії

Використання берета в якості головного убору військовослужбовців в Радянському Союзі бере свій початок з 1936 року. Згідно з наказом НКО СРСР носити берети темно-синього кольору, як частина річної форменого одягу, належало військовослужбовцям-жінкам і слухачкам військових академій.

• Після Другої Світової Війни жінки в погонах стали носити берети захисного кольору. Однак більш широке поширення в Радянській Армії берети отримали набагато пізніше, частково це можна вважати відповіддю на появу в арміях країн НАТО підрозділів, які носили берети, зокрема частини ССО США, формений головний убір яких бере зеленого кольору.

Наказом Міністра Оборони СРСР від 5 листопада 1963 року № 248 вводиться нова польова форма одягу для підрозділів спеціального призначення морської піхоти СРСР. До цієї форми покладався берет чорного кольору, з бавовняної тканини для матросів і сержантів строкової служби та вовняної тканини для офіцерів.

• На ліву сторону головного убору нашивався невеликий червоний прапор трикутної форми з нанесеним на нього якорем яскраво-жовтого або золотистого кольору, спереду кріпилася зірочка червоного кольору (для сержантів і матросів) або кокарда (для офіцерів), бортик берета був зі штучної шкіри. Після параду в листопаді 1968 року, в якому військовослужбовці морської піхоти вперше продемонстрували нову форму одягу, прапор з лівого боку берета перемістили на праву сторону.

Після параду в листопаді 1968 року, в якому військовослужбовці морської піхоти вперше продемонстрували нову форму одягу, прапор з лівого боку берета перемістили на праву сторону

• Це пояснюється тим, що мавзолей, на якому під час параду знаходяться головні особи держави, знаходиться з правого боку від парадної колони. Менш ніж через рік, 26 липня 1969, виходить наказ Міністра Оборони СРСР, згідно з яким вносилися зміни в нову форму одягу. Одне з яких, заміна червоної зірки на беретах матросів і сержантів на чорну емблему овальної форми з червоною зіркою і яскраво-жовтою окантовкою. Пізніше, в 1988 році, наказом Міністра Оборони СРСР № 250 від 4 березня, овальна емблема була замінена на зірочку, облямовану вінком.

Після затвердження нової форми одягу для підрозділів морської піхоти, берети з'явилися і в повітряно-десантних військах. У червні 1967 року генерал-полковником В. Ф. Маргелова, в той час командувачем ВДВ, були схвалені ескізи нової форми одягу для повітряно-десантних військ. Розробником ескізів був художник А. Б. Жук, відомий як автор безлічі книг по стрілецького озброєння і як автор ілюстрацій СВЕ (Радянської Військової Енциклопедії). Саме А. Б. Жук запропонував малиновий колір берета для десантників.

Бере малинового кольору був у той час у всьому світі атрибутом приналежності до десантним військам і В.Ф.Маргелов затвердив носіння малинового берета військовослужбовцями ВДВ, під час проведення парадів у Москві. На правій стороні берета був нашитий невеликий прапор блакитного кольору, трикутної форми з емблемою повітряно-десантних військ. На беретах сержантів і солдатів спереду розташовувалася зірка в обрамленні вінка з колосків, на беретах офіцерів, замість зірочки кріпилася кокарда.

На беретах сержантів і солдатів спереду розташовувалася зірка в обрамленні вінка з колосків, на беретах офіцерів, замість зірочки кріпилася кокарда

• Під час проведення листопадового параду 1967 воїни десантники були одягнені вже в нову форму і малинові берети. Однак, в самому початку 1968 року замість малинових беретів десантники починають носить берети блакитного кольору. На думку військового керівництва, цей колір блакитного неба більше підходить для повітряно-десантних військ і наказом № 191 Міністра Оборони СРСР від 26 липня 1969 року бере блакитного кольору був затверджений як парадний головний убір для ВДВ.

• На відміну від малинового берета, на якому нашивали з правого боку прапорець був блакитного кольору і мав затверджені розміри, на блакитному береті прапорець став червоного кольору. До 1989 року цей прапорець не мав затверджених розмірів і єдиної форми, але 4 березня були прийняті нові правила, в яких були затверджені розміри, єдина форма червоного прапорця і закріплювалося його носіння на беретах військовослужбовців повітряно-десантних військ.

Наступними в Радянській Армії бере отримали танкісти. Наказ № 92 Міністра оборони СРСР від 27 квітня 1972 року затвердив нову спеціальну форму для військовослужбовців танкових частин, в якій в якості головного убору був берет чорного кольору, такий же як в морській піхоті але без прапорця. Спереду на беретах солдатів і сержантів розміщувалася червона зірочка, на беретах офіцерів кокарда. Пізніше в 1974 році зірка отримала доповнення у вигляді вінка з колосків, а в 1982 році з'являється нова форма одягу для танкістів, бере і комбінезон якої мають захисний колір.

Пізніше в 1974 році зірка отримала доповнення у вигляді вінка з колосків, а в 1982 році з'являється нова форма одягу для танкістів, бере і комбінезон якої мають захисний колір

У прикордонних військах, спочатку, був бере камуфляжній забарвлення, який належало носити з польовою формою одягу, а звичні зелені берети для прикордонників з'явилися на початку 90-х років, першими ці головні убори почали носити військовослужбовці Вітебської повітряно-десантної дивізії. На беретах солдатів і сержантів спереду розміщувалася зірочка, обрамлена вінком, на беретах офіцерів кокарда.

У 1989 році бере з'являється і у внутрішніх військах МВС, оливкового і крапового квітів. Бере оливкового кольору, передбачається носити всім військовослужбовцям внутрішніх військ. Бере крапового кольору, так само відноситься до форми одягу цих військ, але на відміну від інших військ, у внутрішніх військах, носіння берета потрібно заслужити і він є не просто головним убором, а відзнакою.

• Для того, щоб отримати право носити краповий берет, військовослужбовець внутрішніх військ повинен пройти кваліфікаційні випробування або заслужити це право хоробрістю або подвигом в реальному бою.

• Берети всіх забарвлень Збройних Сил СРСР були одного покрою (обшивка бортика штучною шкірою, високий верх і чотири вентиляційних отвори, по два з кожного боку).

• Міністерство з надзвичайних ситуацій РФ сформувало в самому кінці 90-х років свої військові підрозділи, для яких була затверджена форма одягу, в якості головного убору в якій є бере оранжевого кольору.

/ Макс Бєляєв, topwar.ru /

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация