Берлінська стіна

Берлінська стін а (нім

Берлінська стін а (нім. Berliner Mauer) - інженерно-обладнана і укріплена державний кордон Німецької Демократичної Республіки з Західним Берліном (13 серпня 1961 - 9 листопада 1989) протяжністю 155 км, в тому числі в межі Берліна 43,1 км. На Заході до кінця 1960-х років щодо Берлінської стіни офіційно вживався дісфемізмов «Ганебна стіна», введений Віллі Брандтом.

Карта Берліна
Карта Берліна.
Стіна відзначена жовтої лінією, червоні точки - контрольно-пропускні пункти

Берлінська стіна була зведена 13 серпня 1961 року по рекомендації наради секретарів комуністичних і робочих партій країн Варшавського договору. За час свого існування кілька разів перебудовувалася і вдосконалювалася. До 1989 року представляла собою складний комплекс, що складався з:
бетонної огорожі, загальною протяжністю 106 км і висотою в середньому 3,6 метра; огорожі з металевої сітки, довжиною 66,5 км; сигнального огородження під електричною напругою, протяжністю 127,5 км; земляних ровів, протяжністю 105,5 км; протитанкових укріплень на окремих ділянках; 302 сторожових вишок і інших прикордонних споруд; смуги з гострих шипів довжиною в 14 км і контрольно-слідової смуги з постійно розрівнюють піском.
Огородження були відсутні в місцях проходження кордону по річках і водоймах. Спочатку діяли 13 прикордонних контрольно-пропускних пунктів, але до 1989 року їх число скоротилося до трьох.

Зведення Берлінської стіни
Зведення Берлінської стіни. 20 листопада 1961 року

20 листопада 1961 року

Спорудження Берлінської стіни передувало серйозне загострення політичної обстановки навколо Берліна. Обидва військово-політичні блоки - НАТО і Організація Варшавського договору (ОВД) підтвердили непримиренність своїх позицій в «Німецькій питанні». Уряд Західної Німеччини на чолі з Конрадом Аденауером ввело в дію в 1957 році «доктрину Хальштейна», яка передбачала автоматичний розрив дипломатичних відносин з будь-якою країною, що визнала НДР, наполягаючи при цьому на проведенні загальнонімецька виборів. У свою чергу, влада НДР заявили в 1958 про свої домагання на суверенітет над Західним Берліном на тій підставі, що він знаходиться «на території НДР».

У серпні 1960 року уряд НДР ввело в дію обмеження на відвідування громадянами ФРН Східного Берліна, посилаючись на необхідність припинити ведення ними «реваншистській пропаганди». У відповідь Західна Німеччина відмовилася від торговельної угоди між обома частинами країни, що НДР розцінила як «економічну війну». Лідери Заходу заявили, що будуть всіма силами захищати «свободу Західного Берліна».

Структура Берлінської стіни
Структура Берлінської стіни

Обидва блоки і обидва німецьких держави нарощували свої збройні сили і активізували пропаганду проти супротивника. Ситуація ускладнилася влітку 1961 р Жорсткий курс 1-го Голови Держради НДР Вальтера Ульбріхта, економічна політика, спрямована на те, щоб «наздогнати і перегнати ФРН», і відповідне збільшення виробничих норм, господарські труднощі, насильницька колективізація 1957-1960 рр., Зовнішньополітична напруженість і більш високий рівень оплати праці в Західному Берліні спонукали тисячі громадян НДР виїжджати на Захід. Всього за 1961 р країну покинули понад 207 тисяч осіб. Тільки за липень 1961 року більш як 30 тис. Східних німців втекли з країни. Це були переважно молоді й кваліфіковані фахівці. Обурені влади Східної Німеччини звинувачували Західний Берлін і ФРН в «торгівлі людьми», «переманюванні» кадрів і спробах зірвати їх економічні плани.


В умовах загострення обстановки навколо Берліна керівники країн ОВД прийняли рішення закрити кордон. З 3 по 5 серпня 1961 у Москві було проведено нараду перших секретарів правлячих комуністичних партій держав ОВС, на якому Ульбріхт наполягав на закритті кордону в Берліні. 7 серпня на засіданні політбюро Соціалістичної єдиної партії Німеччини (СЄПН - східнонімецька компартія) було прийнято рішення про закриття кордону НДР із Західним Берліном і ФРН. Поліція Східного Берліна була приведена в стан повної готовності. О 1 годині ночі 13 серпня 1961 почалося здійснення проекту. Близько 25 тисяч членів воєнізованих «бойових груп» з підприємств НДР зайняли лінію кордону з Західним Берліном; їх дії прикривали частини східнонімецької армії. Радянська армія перебувала в стані готовності.


13 серпня 1961 року розпочалося будівництво стіни. О першій годині ночі до району кордону між Західним і Східним Берліном були підтягнуті війська, які протягом кількох годин повністю блокували всі ділянки кордону, що знаходяться в межах міста. ДО 15 серпня вся західна зона була обнесена колючим дротом, і почалося безпосереднє зведення стіни. У той же день були перекриті чотири лінії Берлінського метро - U-Bahn - і деякі лінії міської залізниці - S-Bahn (в період, коли місто не було поділено, будь берлінець міг вільно переміщатися по місту). Були закриті сім станцій на лінії метро U6 і вісім станцій на лінії U8. У зв'язку з тим, що ці лінії йшли з однієї частини західного сектора в іншу його частину через східний сектор, було прийнято рішення не розривати лінії західного метрополітену, а лише закрити станції, що знаходяться в східному секторі. Відкритої залишилася тільки станція Фрідріхштрассе, на якій був організований контрольно-пропускний пункт. Лінія U2 була розірвана на західну і східну (після станції Тельманплац) половини. Потсдамська площа також була закрита, так як перебувала в прикордонній зоні. Багато прилеглі до майбутньої кордоні будівлі і житлові будинки були виселені. Вікна виходять на Західний Берлін були закладені цеглою, а пізніше під час реконструкції стіни були і зовсім знесені.


Будівництво та переобладнання стіни тривало з 1962 по 1975 рік. До 1975 року вона набула остаточного вигляду, перетворившись в складне інженерно-технічна споруда під найменуванням Grenzmauer-75. Стіна складалася з бетонних сегментів висотою в 3,60 м, обладнаних зверху практично нездоланними циліндричними бар'єрами. При необхідності стіну можна було наростити у висоту. Крім самої стіни були зведені нові сторожові вежі, будівлі для прикордонників, збільшено кількість коштів вуличного освітлення, створена складна система бар'єрів. З боку Східного Берліна уздовж стіни існувала спеціальна заборонена зона з попереджувальними табличками, після стіни йшли ряди протитанкових їжаків, або смуга, усіяна металевими шипами, прозвана «газоном Сталіна», далі йшла металева сітка з колючим дротом і сигнальними ракетами. При спробі прорвати або подолати цю сітку спрацьовували сигнальні ракети, сповіщаючи прикордонників НДР про порушення. Далі розташовувалася дорога, по якій пересувалися патрулі прикордонників, після неї йшла регулярно вирівнювати широка смуга з піску для виявлення слідів, далі йшла описана вище стіна, яка відділяє Західний Берлін. Ближче до кінця 80-х також планувалася установка відеокамер, датчиків руху і навіть зброї з системою дистанційного керування.


Для відвідування Західного Берліна громадянам НДР був потрібний спеціальний дозвіл. Правом вільного проходу мали тільки пенсіонери. Найбільш відомі випадки втеч з НДР наступними шляхами: 28 людина пішло по прокопали ними самими тунелю довжиною 145 метрів, відбувалися польоти на дельтаплані, на повітряній кулі з нейлонових фрагментів, по мотузці, перекинутої між вікнами сусідніх будинків, на машині з відкидається верхи, за допомогою тарана стіни бульдозером. У період з 13 серпня 1961 року по 9 листопада 1989 року було скоєно 5075 успішних втеч в Західний Берлін або ФРН, в тому числі 574 випадки дезертирства.


12 серпня 2007 року «Бі-Бі-Сі» повідомило, що в архівах Міністерства державної безпеки НДР ( «Штазі») був знайдений письмовий наказ, датований 1 жовтня 1973 року, який наказував би стріляти на поразку по всіх втікачам без винятку, включаючи дітей. «Бі-Бі-Сі», не розкриваючи джерела, стверджувало про 1245 загиблих. Осіб, які намагалися нелегально перетнути Берлінську стіну в зворотному напрямку, з боку Західного Берліна в Східний, називають "стрибунами через Берлінську стіну", і серед них також були жертви, хоча за інструкцією щодо них вогнепальну зброю прикордонниками НДР не застосовувалося.


12 червня 1987 року Президент США Рональд Рейган, виголошуючи промову біля Бранденбурзьких воріт на честь 750-річчя Берліна, закликав Генерального секретаря ЦК КПРС Михайла Горбачова знести Стіну, символізуючи тим самим прагнення радянського керівництва до змін: "... Генеральний секретар Горбачов, якщо ви шукаєте світ , якщо ви шукаєте процвітання для Радянського Союзу та Східної Європи, якщо ви шукаєте лібералізацію: приїжджайте сюди! Пан Горбачов, відкрийте ці ворота! Пан Горбачов, Зруйнуйте цю стіну! "

12 червня 1987 року Президент США Рональд Рейган виголосив промову біля Бранденбурзьких воріт на честь 750-річчя Берліна
12 червня 1987 року Президент США Рональд Рейган виголосив промову біля Бранденбурзьких воріт на честь 750-річчя Берліна

Коли в травні 1989 під впливом перебудови в Радянському Союзі партнер НДР по Варшавському договору - Угорщина - знищила зміцнення на кордоні зі своїм західним сусідом Австрією, керівництво НДР не збиралося дотримуватися її приклад. Але незабаром воно втратило контроль над стрімко розгортаються події. Тисячі громадян НДР потягнулися в інші східноєвропейські країни в надії потрапити звідти в Західну Німеччину. Уже в серпні 1989 дипломатичні представництва ФРН в Берліні, Будапешті та Празі змушені були припинити прийом відвідувачів через наплив жителів НДР, які добивалися в'їзду в західнонімецькому держава. Сотні східних німців бігли на Захід через Угорщину. Коли 11 вересня 1989 угорський уряд оголосив про повне відкриття кордонів, Берлінська стіна втратила свій сенс: протягом трьох днів НДР покинули через територію Угорщини 15 тисяч громадян. У країні почалися масові демонстрації з вимогою громадянських прав і свобод.

Cотни тисяч демонстрантів заповнили центр Східного Берліна, вимагаючи реформ і закриття таємної поліції
Cотни тисяч демонстрантів заповнили центр Східного Берліна, вимагаючи реформ і закриття таємної поліції

В результаті масових протестів керівництво СЄПН пішов у відставку. 9 листопада 1989 року у 19 годин 34 хвилини, виступаючи на прес-конференції, яка транслювалася по телебаченню, представник уряду НДР Гюнтер Шабовскі оголосив нові правила виїзду і в'їзду з країни. Згідно з прийнятими рішеннями, громадяни НДР могли отримати візи для негайного відвідування Західного Берліна і ФРН. Сотні тисяч східних німців, не чекаючи призначеного терміну, кинулися увечері 9 листопада до кордону. Прикордонники, які не отримали наказів, намагалися спершу відтіснити натовп, використовували водомети, але потім, поступаючись масовому натиску, змушені були відкрити кордон. Зустрічати гостей зі Сходу вийшли тисячі жителів Західного Берліна. Те, що відбувається нагадувало народне свято. Відчуття щастя і братерства змило всі державні бар'єри і перепони. Западноберлінци, в свою чергу, стали переходити кордон, прориваючись в східну частину міста.



... Прожектори, штовханина, радість. Група людей вже увірвалася в коридор прикордонного переходу, до першого гратчастого загородження. За ними - п'ятеро збентежений прикордонників, - згадувала свідок того, що відбувалося - Марія Майстер із Західного Берліна. - З сторожових вишок, вже оточених юрбою, дивляться вниз солдати. Оплески кожному "Трабант", кожної зніяковіло наближається групі пішоходів ... Цікавість жене нас вперед, але є і страх, що може статися щось жахливе. Чи усвідомлюють прикордонники НДР, що це сверхохраняемая межа зараз порушується? .. Ми йдемо далі ... Ноги йдуть, розум застерігає. Розрядка настає тільки на перехресті ... Ми просто в Східному Берліні, люди допомагають один одному монетами на телефон. Особи сміються, мова відмовляється коритися: безумство, безумство. Світлове табло показує час: 0 годин 55 хвилин, 6 градусів тепла.

Світлове табло показує час: 0 годин 55 хвилин, 6 градусів тепла


Протягом наступних трьох днів Захід відвідали понад 3 мільйони осіб. 22 грудня 1989 відкрилися для проходу Бранденбурзькі ворота, через які була проведена межа між Східним і Західним Берліном. Берлінська стіна ще стояла, але всього лише як символ недавнього минулого. Вона була розбита, розписана численними графіті, малюнками і написами, берлінці та відвідувачі міста намагалися забрати на пам'ять шматочки, відбиті від колись могутньої споруди. У жовтні 1990 послідувало вступ земель колишньої НДР у ФРН, і Берлінська стіна була за кілька місяців знесена. Лише малі частини її вирішено зберегти як пам'ятник для наступних поколінь.


Стіна з піднявшись на неї німцями на фоні Бранденбурзьких воріт
Стіна з піднявшись на неї німцями на фоні Бранденбурзьких воріт

Демонтаж секції Стіни біля Бранденбурзьких воріт, 21 грудня 1989 року
Демонтаж секції Стіни біля Бранденбурзьких воріт, 21 грудня 1989 року

21 травня 2010 року в Берліні відбулося урочисте відкриття першої частини великого меморіального комплексу, присвяченого Берлінській стіні. Ця частина отримала назву «Вікно пам'яті». Перша частина присвячена німцям, які розбилися, стрибаючи з вікон будинків на Бернауер штрассе (ці вікна потім були закладені цеглою), а також тим, хто загинув, намагаючись перебратися зі східної частини Берліна в західну. Пам'ятник, вагою близько тонни, виконаний з іржавої сталі, на ньому в кілька рядів розміщено чорно-білі фотографії загиблих. Повністю комплекс «Берлінська стіна», який займає чотири гектари, був завершений в 2012 році. Меморіал розташовується на вулиці Бернауер-штрассе, по якій проходив кордон між НДР і Західним Берліном (самі будівлі знаходилися в східному секторі, а прилеглий до них тротуар - у західному). Частиною меморіального комплексу «Берлінська стіна» стала каплиця Примирення, побудована в 2000 році на фундаменті підірваної в 1985 році церкви Примирення.

Меморіальний комплекс Берлінська стіна
Меморіальний комплекс Берлінська стіна

Якщо з «східної» сторони стіни до самого кінця до неї не можна було підійти близько, то на Заході вона стала майданчиком для творчості численних художників - як професійних, так і аматорів. ДО 1989 вона перетворилася на багатокілометрову виставку графіті, в тому числі дуже високохудожніх.

ДО 1989 вона перетворилася на багатокілометрову виставку графіті, в тому числі дуже високохудожніх


Берлін сучасний (відео)

Чи усвідомлюють прикордонники НДР, що це сверхохраняемая межа зараз порушується?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация