Без УПЦ: Верховна Рада допоможе Московському патріархату провести "ребрендинг"

До порядку денного включено законопроект, який зобов'язує УПЦ МП змінити назву. Хто автори і про що там конкретно йде мова?

20 грудня в Верховній Раді планують розглянути законопроект № 5309 про перейменування УПЦ (Московського патріархату). Цим документом пропонується внесення низки змін до закону "Про свободу совісті та релігійні організації", які зобов'яжуть релігійні організації називатися таким чином, щоб вказувати повну назву свого керівного центру, якщо він розташований на території країни-агресора. Таким чином УПЦ (МП) повинна мати у своїй назві слова "Російська православна церква". Про це 17 грудня, на засіданні погоджувальної ради заявив представник фракції "БПП" Олексій Гончаренко. Разом з тим спікер парламенту Андрій Парубій зазначив, що якщо парламентський комітет затвердить це питання 19 грудня, в середу, то на наступний день, в четвер, парламент їх розгляне.

Законодавчою ініціативою № 5309 пропонується внести до Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації» зміни «щодо назви релігійних організацій (об'єднань), які входять в структуру (є частиною) релігійної організації (об'єднання), керівний центр (управління) якого знаходиться за межами Україна в країні, яка за законом визнана здійснила військову агресію проти України та / або тимчасово окупувала частину території України "(така його повна назва).

На сайті ВР зазначено, що документ зареєстрували ще в кінці жовтня 2016 року депутати Олександр Бригинець ( "БПП"), Іван Крулько ( "Батьківщина"), Ярослав Маркевич ( "Самопоміч"), Ігор Бріченко, Сергій Висоцький, Ігор Лапін ( "Народний фронт ").

Що пропонує документ?

У розділі II доповнити статтю 12 частиною 7: «Релігійна організація (об'єднання), яка безпосередньо або як складова частина іншої релігійної організації (об'єднання) входить до складу (є частиною) релігійної організації (об'єднання), керівний центр (управління) якого знаходиться за межами Україна в країні, яка за законом визнана здійснила військову агресію проти України і тимчасово окупувала територію України, зобов'язана в своїй повній назві, зазначеній в її статуті (положенні), відображати належність до рели гіозние організації (об'єднання) за межами України, в яку вона входить (частиною якої вона є), шляхом обов'язкового відтворення в своїй назві повного статутного назви такої релігійної організації (об'єднання) з можливим додаванням слів «в Україні» і / або позначення свого місця в структурі іноземної релігійної організації ».

У розділі II доповнити статтю 12 частиною 7: «Релігійна організація (об'єднання), яка безпосередньо або як складова частина іншої релігійної організації (об'єднання) входить до складу (є частиною) релігійної організації (об'єднання), керівний центр (управління) якого знаходиться за межами Україна в країні, яка за законом визнана здійснила військову агресію проти України і тимчасово окупувала територію України, зобов'язана в своїй повній назві, зазначеній в її статуті (положенні), відображати належність до рели  гіозние організації (об'єднання) за межами України, в яку вона входить (частиною якої вона є), шляхом обов'язкового відтворення в своїй назві повного статутного назви такої релігійної організації (об'єднання) з можливим додаванням слів «в Україні» і / або позначення свого місця в структурі іноземної релігійної організації »

Також в законопроекті прописується ряд характеристик «входження релігійної організації в релігійне об'єднання». Тобто пропонуються три ознаки, за наявності однієї з яких можна буде визначити підпорядкованість релігійної організації керівному центру в Росії.

Перше - це вказівки на закордонний центр в статуті самої релігійної організації, що діє в Україні. "У статуті (положенні) релігійної організації, що діє в Україні, містяться вказівки на входження до структур релігійної організації (об'єднання), керівний центр (управління) якого знаходиться за межами України".

Друге - це зазначення у статуті закордонного релігійного центру, що в нього входять релігійні організації в Україні.

Третє - входження українських представників до керівного органу в зарубіжному релігійному центрі.

Примітно, що цей законопроект відразу ж негативно сприйняли в УПЦ МП. Керуючий справами церкви митрополит Бориспільський і Броварський Антоній апріорі назвав "антизаконними діями" навіть перспективу того, що ВР може зобов'язати УПЦ МП змінити назву. "Парафіяни нашої церкви - українці, громадяни України, і церква повинна носити назву Українська православна церква", - зазначив Антоній, додавши, якщо УПЦ зобов'яжуть змінити назву, вона має намір використовувати всі законні методи.

Голова Синодального юридичного відділу протоієрей Олександр Бахов "божиться", що центр УПЦ МП знаходиться не в Москві: "Наш центр знаходиться в Києві. Згідно Грамоті, виданої Патріархом Алексієм в 1990 році, Православна Церква в Україні є самостійною і незалежною в своєму управлінні ".

Висловився з цього приводу і заступник голови відділу зовнішніх церковних зв'язків УПЦ МП Микола Данилевич. "Наша церква заснована не російською церквою, а Собором Української православної церкви. Тому і тільки він може змінити наше назву. Отже, ці наміри суперечать як українському, так і європейському законодавству. Їх легко оскаржити ", - переконує він.

А ще раніше, в липні 2017 року, на інформаційному порталі "Союз православних журналістів (СПР) з'явилася стаття під заголовком" Законопроект № 5309: по Церкви замахнулися, але не вдарили "(Автор Андрій Власов). Не будемо переповідати повністю зміст, а лише виділимо основний посил: "законопроект №5309 грубо порушує принцип рівності всіх релігійних конфесій перед законом, порушує положення Конституції, що виключають можливість встановлення особливих вимог до назви окремих релігійних організацій, порушує положення Конституції, які регламентують право кожного сповідувати будь-яку релігію, порушує положення інших статей Закону «Про свободу совісті та релігійні організації» або не узгоджується з ними (...) Документ покликаний ототожнити ть УПЦ з «державою-агресором» ... "- і далі в тому ж дусі.

Але є одне "але" - то, що представники Московського патріархату, мабуть, не захотіли згадувати. Згідно з нормами законопроекту №5309, УПЦ МП цілком підпадає під категорію релігійної організації, керівний центр якої знаходиться в країні-агресора і його представники входять до керівного органу - Синод РПЦ, а Росія, згідно з українським законом, прийнятим рік тому, визнана «державою-агресором ». І це не просто слова.

По першому пункту - в статуті УПЦ, Розділ I, пункт 5 вказано, що УПЦ є самокерованою частиною РПЦ і по третьому пункту - в статуті РПЦ, Глава V, пункт 4 підкреслюється, що митрополит Київський є постійним членом Священного Синоду РПЦ.

За другим пунктом - питання. Адже в тому ж статуті РПЦ, Глава X, пункт 1 і 4 відзначається, що УПЦ є самокерованою з правами широкої автономії, а центр управління УПЦ знаходиться в Києві. Втім, конкретика щодо місце знаходження "центру" з'явилася недавно - після внесення ряду поправок до статуту Російської Православної Церкви на Архієрейському Соборі РПЦ 30 листопада 2017 року. У старому ж статуті РПЦ (редакція 2008 і 2011 років), Глава VIII, пункти 17 - ні слуху ні духу про Київ як "центрі управління" УПЦ МП: "Українська Православна Церква є самокерованою з правами широкої автономії. У своєму житті і діяльності вона керується Томосом Патріарха Московського і всієї Русі 1990 року і Статутом Української Православної Церкви, який затверджується її Предстоятелем та схвалюється Патріархом Московським і всієї Русі ".

У своєму житті і діяльності вона керується Томосом Патріарха Московського і всієї Русі 1990 року і Статутом Української Православної Церкви, який затверджується її Предстоятелем та схвалюється Патріархом Московським і всієї Русі

Ілля Бей

Релігієзнавець Ілля Бей в коментарі УКРІНФОРМу розповів, що поправки до статуту РПЦ внесли для того, щоб обійти вимоги українського законопроекту №5309. На його думку, УПЦ (МП) - це приблизно те ж, як УРСР в Радянському Союзі. Тобто має фейковий самостійність, але робить все те, що наказують господарі. "І хоча в новій редакції і сказано, що" центр управління УПЦ знаходиться в Києві ", ми пам'ятаємо, що центр прийняття рішень і центр управління - часто зовсім різні речі", - переконує Ілля Бей.

У свою чергу експерт з конституційного права Богдан Бондаренко не сумнівається, що після голосування в Раді, тобто, коли законопроект підтримають, всілякі "Новинського" (авторське!) Відразу побіжать до Конституційного суду заявляти про неконституційність такого рішення.

) Відразу побіжать до Конституційного суду заявляти про неконституційність такого рішення

Богдан Бондаренко

"А далі все буде залежати від того, яку позицію займе суд. З одного боку, це акт індивідуальної дії, тобто, створює обтяження в діяльності окремих релігійних об'єднань, а тому - визнається неконституційним, - каже пан Бондаренко. - А з іншого, можна обґрунтувати необхідність громадського інтересу, заявивши, що тут все легітимно, пропорційно, обґрунтовано і встановлено законом. Власне, так воно і є ".

Втім, щоб взагалі мінімізувати якісь претензії до законопроекту, експерт рекомендує ще звернути увагу на пункт "обгрунтування необхідності прийняття акта" в пояснювальній записці до згаданого проекту.

"Там все нормально, але занадто багато спільних слів, наприклад, як" існує пряма загроза поширення деструктивної пропаганди з використанням релігійного чинника з боку держави-агресора, що буде нести реальні наслідки для національних інтересів, територіальної цілісності і національної безпеки України ... " і так далі. Ну, мені, як рядовому українцеві всі ці речі зрозумілі - рука Кремля, військова агресія і так далі. Але в суді це не пройде. Додайте конкретики. Хоча б уже посилання на статтю Предстоятеля Православної церкви України митрополита Київського і всієї України Єпіфанія під назвою "Як Кремль використовує свій вплив на Церкву Московського Патріархату в Росії і в Україні для того, щоб задушити нашу державність і незалежність. І що з цим робити ". Думаю, це вагомий аргумент ", - резюмував Богдан Бондаренко.

Мирослав Лісковіч. Київ

Хто автори і про що там конкретно йде мова?
Що пропонує документ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация