Бі-бі-сі | Аналітика | Великобританія: коротка довідка

Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії складається з Англії, Уельсу, Шотландії і Північної Ірландії.Ось уже довгий час вона входить в число провідних держав на міжнародній арені.В наші дні Великобританія грає важливу роль в роботі ЄС, ООН і НАТО.

Великобританія займає одне з перших місць в світі за обсягом ВНП. Основу її економіки тепер становить не виробництво, а сфера послуг, причому дедалі більшого значення набуває електронна торгівля. Лондонський Сіті є найважливішим світовим фінансовим центром.

КОРОТКИЙ НАРИС

"Юніон джек" - британський прапор

Великобританія поки не перейшла на єдину європейську валюту (євро), і в країні тривають дебати про те, коли це слід зробити - і чи слід взагалі. Уряд заявляє, що референдум з цього питання не буде проводитися, поки не буде виконано ряд економічних критеріїв.

В останні роки в державному устрої Великобританії відбулися серйозні зміни, пов'язані з Деволюція - частковою передачею повноважень місцевим органам влади Шотландії та Уельсу. З 1999 року в Единбурзі і Кардіффі відповідно працюють Шотландський парламент і Валлійська (Уельська) асамблея. Обговорюється і можливість створення асамблей в регіонах Англії.

У 1998 році, з підписанням документа, що отримав назву "Угода страсної п'ятниці", з'явилася надія на повернення міцного миру в Північну Ірландію, яка пережила до цього кілька десятиліть кровопролиття. За цією угодою в Північній Ірландії була заснована регіональна асамблея з широкими повноваженнями.

У жовтні 2002 робота регіональної асамблеї була припинена: з'явилася інформація, що Ірландська революційна армія (ІРА) мала там своїх шпигунів.

Намагаючись вдихнути нове життя в політичний процес, британський уряд прийняв навесні 2006 року після консультацій з Дубліном надзвичайний закон, що дозволяє знову зібрати північноірландську асамблею в травні 2006 р Але лідери асамблеї не змогли сформувати виконавчий орган самоврядування до зазначеного терміну, 24 листопада 2006.

В результаті виборів в асамблею в березні 2007 р новий уряд, на чолі якого стали лідери двох основних партій - протестантської і католицької, було приведено до присяги 8 травня 2007 року, поклавши край майже п'ятирічного прямому правлінню Північною Ірландією з Лондона.

В результаті виборів в асамблею в березні 2007 р новий уряд, на чолі якого стали лідери двох основних партій - протестантської і католицької, було приведено до присяги 8 травня 2007 року, поклавши край майже п'ятирічного прямому правлінню Північною Ірландією з Лондона

Вестмінстер - символ британської парламентської демократії

різноманітність культур

Населення Великобританії складається з представників багатьох культур, що частково пояснюється спадщиною Британської імперії. Останнім часом країна зіткнулася з проблемами в області багатокультурності, імміграції та національної ідентичності.

Все це відбувається на тлі зростаючої стурбованості у зв'язку з тероризмом, а також політичним і релігійним радикалізмом, яка тільки посилилася після вибухів, влаштованих в Лондоні в липні 2005 року смертниками-ісламістами.

Деякі політики і оглядачі заявляють, що необхідно розвивати почуття поділюваних загальних британських цінностей, щоб зміцнити інтеграцію в суспільстві, що включає в себе багато культур. Одні виступають за більш жорстку політику щодо обмеження застосування імміграцію, в той час як інші намагаються представити її як позитивну силу.

Тенденція останнього часу в області імміграції - робоча сила, яка прибула в країну після вступу нових східноєвропейських країн до Європейського Союзу.

Культура

З розквіту популярності "Бітлз" і "Роллінг стоунз" в 60-х роках і до цього дня Великобританія залишається в авангарді молодіжної культури.

У неї багату літературну спадщину, що включає твори англійця Вільяма Шекспіра і шотландця Роберта Бернса, валлійця Ділана Томаса і північноірландці Шеймаса Хіні.

Традиційна музика також має глибоке коріння в країні, яка подарувала світові і плеяду композиторів-класиків - від Генрі Перселла в епоху бароко до Бенджаміна Бріттена в ХХ столітті.

ФАКТИ

  • Офіційна назва: Сполучене Королівство Великобританії і Північної Ірландії
  • Населення: 60,7 млн осіб. (Дані національної статистики, 2007)
  • Столиця: Лондон
  • Площа 242 514 кв.км
  • Основна мова: англійська
  • Основна релігія: християнство
  • Середня тривалість життя (чол. / Жін.): 76 років / 81 рік (дані ООН)
  • Грошова одиниця: 1 фунт стерлінгів = 100 пенсів
  • Основні статті експорту: промислові товари, хімікати, продовольство
  • Середньорічний дохід на душу населення 37 600 доларів (дані Світового банку, 2006)
  • Домен в інтернеті: .uk
  • Міжнародний телефонний код: +44

ЛІДЕРИ

Глава держави: Королева Єлизавета II

Єлизавета II стала королевою Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії в 1952 році після смерті її батька, Короля Георга VI.

Вона займає друге місце в світі за тривалістю перебування на престолі. На першому місці - тайський Король Пуміпон Адульядет, він був коронований в 1946 році.

Єлизавета також є главою держави в 16 незалежних країнах, включаючи Канаду і Австралію.

Оскільки Єлизавета II конституційний монарх, її роль в законодавчому процесі багато в чому церемоніальна.

Прем'єр-міністр: Гордон Браун

Гордон Браун став прем'єр-міністром 27 червня 2007 року. До цього він беззмінно займав пост канцлера казначейства (міністра фінансів) в трьох змінювали один одного лейбористських урядах, керованих Тоні Блером. Браун став Едіственное кандидатом на прем'єрське крісло, коли Блер оголосив про свою відставку через два роки після третьої своєї перемоги на виборах.

Гордон Браун чекав свого часу більше 10 років

Браун довго чекав вищого поста в уряді. У британських політичних колах говорять про те, що ще в 1994 році він уклав пакт з Блером. Браун обіцяв молодому колезі підтримку в боротьбі за лідерство в лейбористської партії, а в обмін Блер повинен був піти в сторону і дозволити Брауну стати прем'єром у разі повторної перемоги лейбористів на виборах.

Кажуть, що той факт, що Тоні Блер нібито не виконав своєї обіцянки, призвела до погіршення відносин між Блером і Брауном. Обидва політики прийшли в парламент в 1983 році і скоро стали близькими союзниками, які вважали своєю головною місією модернізацію Лейбористської партії.

Чимало сказано і про те, наксолько різними людьми виглядають Браун і його попередник. Громадська думка бачить Брауна людиною похмурим, зануреним в себе - на відміну від харизматичного і добре знає прийоми мас-медіа Блера.

Браун народився поблизу шотландського міста Глазго в 1951 році в родині пресвітеріанського священика. З юних років він виділявся своїми розумовими здібностями, і вже в 16 вступив до Единбурзького університету, який закінчив потім з "червоним дипломом" з історії.

Ще будучи студентом, він вступив в лейбористську партію, а після закінчення університету став викладати політологію. Він зробив стрімку кар'єру в партії, завоювавши глибоку довіру тих, з ким близько працював.

У 1992 він був призначений міністром фінансів в тіньовому кабінеті лейбористів. У 1997, коли партія здобула переконливу перемогу на виборах після 18 років в опозиції, він отримав портфель канцлера казначейства (міністра фінансів). На цій посаді він залишався 10 років, встановивши тим самим новий рекорд; на ці роки в Британії припав безпрецедентний період стійкого економічного зростання. Обережність Брауна в фінансових питаннях заслужила йому прізвисько "залізного канцлера".

Обережність Брауна в фінансових питаннях заслужила йому прізвисько залізного канцлера

Блер - перший лейборист, який виграв вибори тричі поспіль

Свого часу Браун заявив, що в своїх діях керується потужним "моральним компасом", а ключовими темами свого прем'єрства пообіцяв зробити освіту і охорону здоров'я. У зовнішній політиці Брауна вважають "атлантистом" швидше, ніж великим шанувальником Європи. Він також давно виступає за збільшення допомоги Африці.

Перед Брауном стоїть завдання відновити довіру британців до лейбористському уряду перед наступними виборами, до яких залишається ще кілька років. Той факт, що вибори 2005 року лейбористи виграли з набагато менш значним більшістю, вважається вираженням невдоволення рішенням Блера брати участь у війні в Іраку, і тому чимало уваги найближчим часом буде приділятися діям Брауна в цьому питанні.

  • Канцлер казначейства (міністр фінансів) - Алістер Дарлінг
  • Міністр внутрішніх справ - Джекі Сміт
  • Міністр закордонних справ - Девід Мілібенд
  • ЗМІ

    У Великобританії існують давні традиції громадського теле- і радіомовлення, яке завоювало авторитет у всьому світі завдяки творчому підходу до створення програм.

    Радіомовлення Бі-бі-сі ведеться з центру Лондона

    Корпорація Бі-бі-сі почала вести щоденне радіомовлення ще в 1922 році і незабаром грала ключову роль в житті країни. Імперська служба - попередниця нинішньої Всесвітньої служби Бі-бі-сі - завоювала прекрасну репутацію в світі. Бі-бі-сі фінансується за рахунок ліцензійного збору, який має платити кожна сім'я, що має телевізор.

    Комерційне телебачення прийшло в 1955 р з відкриттям каналу ITV. У 70-і роки з'явилося і комерційне радіо. Втім, ще на 60-е припав розквіт піратських радіостанцій, які вели мовлення з судів в нейтральних водах до їх заборони. В даний час його конкуренти Бі-бі-сі в боротьбі за аудиторію є сотні приватних радіостанцій і телевізійних каналів.

    Найпопулярнішими програмами вже довгий час залишаються місцеві серіали. Британські телеглядачі з живим інтересом стежать за перипетіями доль мешканців як Альберт-сквер в східній частині Лондона, де відбувається дія серіалу Бі-бі-сі Eastenders, так і Коронейшн-стріт в серіалі ITV про життя робітничого класу на півночі Англії. Зараз на піку популярності знаходяться програми, в яких на загальний огляд виставляються самі звичайні люди - цей жанр отримав назву "телебачення реальності".

    У швидкоплинному цифровому світі британські медійні провайдери шукають нові шляхи надання послуг через комп'ютери і особисті многомедійние пристрою.

    Основним телевізійні мережі Великобританії, які традиційно переважали на ринку мовлення, серйозну конкуренцію тепер складають супутникове і кабельне телебачення, які пропонують глядачам сотні каналів. Є й наземне цифрове телемовлення, що складається з обмеженого числа переважно безкоштовних каналів. До 2006 року 70 відсотків будинків в Великобританії мали доступ до багатоканального телебачення. Цифрове радіомовлення розвивається повільно, проте і у Бі-бі-сі, і у ряду комерційних станцій з'явилися програми, які можна послухати тільки в цифровому варіанті.

    Організація, яка регулює роботу засобів масової інформації в Великобританії, визначила терміни переходу від аналогового телебачення до цифрового - аналоговий телевізійний сигнал повинен зникнути до 2012 року.

    Засоби масової інформації в Великобританії вільні і можуть висвітлювати будь-які сторони життя в країні. Різноманітність періодичних видань відображає весь спектр політичних поглядів і є хорошим показником невгамовним апетиту британців на все і усілякі газети.

    Преса

  • "Дейлі телеграф" - щоденна газета широкосмугового формату
  • "Файненшл таймс" - щоденна ділова газета широкосмугового формату
  • "Гардіан" - щоденна газета, перейшла з широкосмугового на таблоїдними формат
  • "Індепендент" - щоденна газета, перейшла з широкосмугового на таблоїдними формат
  • "Таймс" - щоденна газета, перейшла з широкосмугового на таблоїдними формат
  • "Сан" - щоденна газета-таблоїд
  • "Міррор" - щоденна газета-таблоїд
  • "Дейлі мейл" - щоденна газета-таблоїд
  • "Дейлі експрес" - щоденна газета-таблоїд
  • "Скотсман" - шотландська щоденна газета
  • "Вестерн мейл" - валлійська щоденна газета

    телебачення

  • Бі-сі-сі (BBC TV) - включає в себе BBC 1 , BBC 2 і шість цифрових каналів, в тому числі BBC News 24
  • "Бі-сі-сі Уорлд" (BBC World) - міжнародний телеканал новин, фінансується з комерційних джерел
  • ITV - головна комерційна мережа, яка об'єднує франшизи по регіонах
  • 4-й канал (Channel 4) - загальнонаціональний громадський телеканал, фінансується з комерційних джерел
  • П'ятий канал (Five) - загальнонаціональний комерційний телеканал
  • ITN - постачальник новин ITV і 4-го каналу
  • British Sky Broadcasting - власник платформи цифрового супутникового телебачення, каналів кіно і розважальних передач, а також каналу цілодобових новин Sky News

    радіо

  • Радіо Бі-бі-сі (BBC Radio - загальнонаціональне радіомовлення, що включає станції, що передають сучасну музику ( Radio 1 ), Музику для дорослих ( Radio 2 ), Програми про культуру і іскуcстве ( Radio 3 ), Передачі розмовного жанру ( Radio 4 ), А також новини та спортивні програми ( Five Live )
  • BBC Radio Scotland - мовлення на Шотландію
  • BBC Radio nan Gaidheal - мовлення на Шотландію по-гельськи
  • BBC Radio Ulster - мовлення на Північну Ірландію
  • BBC Radio Wales - мовлення на Уельс
  • BBC Radio Cymru - мовлення по-валлійська
  • BBC Asian Network - для вихідців з азіатських країн у Великобританії
  • Всесвітня служба Бі-бі-сі (BBC World Service) - провідна міжнародна служба мовлення, передачі якої можна почути по всьому світу на коротких хвилях, а все частіше і в ретрансляції на місцях по УКХ; програми виходять більш ніж на 30 мовах
  • Virgin Radio - загальнонаціональна комерційна станція, що поп- і рок-музику
  • Talk Sport - загальнонаціональна комерційна станція, що спортивні програми
  • Classic FM - загальнонаціональна комерційна станція, що класичну музику

    телеграфне агентство

  • прес ассосіейшн

    Довідка підготовлена Службою моніторингу Бі-бі-сі

  • Навигация сайта
    Новости
    Реклама
    Панель управления
    Информация