Бійка як частина політичної боротьби

Політики - теж люди, і ніщо людське їм не чуже. Хоча за правилами чиновницького і дипломатичного етикету вони повинні розмовляти спокійним тоном, аж ніяк не всі політики дотримуються цього правила. Особливо емоційні не проти навіть пустити в хід кулаки. Останні подібні випадки відбулися недавно в Вірменії. Політики - теж люди, і ніщо людське їм не чуже

Фото: AP

Фігурантом гучного скандалу став не так давно мер Єревана Гагік Бегларян. 3 грудня він разом з іншими представниками вірменської політичної еліти прийшов на концерт знаменитого іспанського оперного співака Пласідо Домінго. Дружина градоначальника села в крісло поряд з президентом Сержем Саргсяном, але співробітник протоколу глави держави Арам Кандаян попросив її пересісти. Вся справа в протоколі: по сусідству з президентом можуть сидіти тільки представники вищого керівництва держави.

Подальше вірменські ЗМІ описали так. Дружина поскаржилися Бегларяном на кричущу несправедливість, і мер вирушив розбиратися з кривдником по-чоловічому. Він вивіз Кандаяна на фабрику "Метакса" і сильно його побив. Приховати шило в мішку не вдалося - про те, що трапилося доповіли президенту.

Прес-секретар глави держави Армен Арзуманян був вкрай обережний в коментарях. За його словами, між Бегларяном і Кандаяном дійсно мав місце якийсь інцидент. Але Арзуманян наголосив, що "ні викрадення, ні жорстокого побиття не було". Що ж конкретно сталося в ході з'ясування відносин між двома справжніми чоловіками, так і залишилося таємницею за сімома печатками.

Однак президент Саргсян все ж викликав градоначальника-забіяки на килим і відчитав його. Справа закінчилася відставкою. Відносно Бегларяна завели кримінальну справу, і незабаром він може постати перед судом. "Така поведінка є неприйнятною і неприпустимо. Тим більше у випадку з державним чиновником", - прокоментував дії свого шефа Арзуманян.

Але виявилося, що не одним мером-забіякою жива вірменська земля. У таку ж історію влип і міністр юстиції Вірменії Геворг Даніелян. Офіційне формулювання говорить: "за незадовільне виконання посадових обов'язків". Однак деякі ЗМІ повідомили, що вся справа в "інцидент із застосуванням сили в даному міністерстві близько місяця тому". Бився сам Даніелян або хтось із його підлеглих, не зрозуміло. Але чиновник, який не зумів навести в своєму відомстві порядок, поплатився кріслом.

Фото: AP

Бійка є невід'ємною частиною політичного етикету і в сусідній з Вірменією Грузії. Кількість кулачних двобоїв, що трапилися в стінах парламенту країни, не піддається точному підрахунку. Найбільш видатний випадок стався в 2002 році, коли Михайло Саакашвілі був ще не президентом, а лідером опозиційної фракції "Національний рух Демократичний фронт". Сам Мишико особливо кулаками не розмахував, за нього працювали соратники.

У той час як політичні опоненти описували діяльність Саакашвілі не найкрасивішими словами, двоє депутатів зійшлися врукопашну. Засідання перервали. Справа закінчилася тим, що депутат Петре Цискарішвілі був жорстоко побитий чотирма колегами. Через пару тижнів ображений помстився: Циськарішвілі зчепився з колегою Давидом Саганелідзе і вдарив того кастетом в обличчя. Ось такий парламентаризм.

Гарячою вдачею відрізняються і депутати в Італії. Апеннінський півострів взагалі можна вважати світовим рекордсменом за кількістю парламентскіхвиборов. Депутати там практично ніколи не в змозі відпрацювати весь відпущений законодавчим органом по конституції термін. Бійки, обливання один одного шампанським - все це стало настільки звичним, що самі італійці навіть не звертають на витівки народних обранців на особливу увагу.

Ось, наприклад, три роки тому - масова бійка спалахнула після того, як входить нині до правлячої коаліції, а тоді опозиційна партія "Ліга Півночі" зажадала проведення дострокових виборів. Її депутати демонстративно сіли в міністерські крісла. Спроби тодішньої лівоцентристської правлячої коаліції переконати колег повернутися на місце успіхом не увінчалися. І почалася бійка: в хід спочатку пішли газети і журнали, потім полетіли стільці. Вгамувати розбушувалися депутатів змогли тільки поліцейські.

Читайте також: Верховна Рада побилися через Чорноморського флоту

На іншому краю світу теж киплять неабиякі пристрасті. Днями кілька десятків депутатів парламенту Південної Кореї не поділили проект бюджету і словесна перепалка переросла в зіткнення "стінка на стінку". Одного народного обранця довелося госпіталізувати, ще один отримав удар молотком по голові. Буянов довелося рознімати поліції.

Подібні картини не є рідкістю і для сусідніх Японії і Тайваню. Наприклад, тайванські журналісти три роки тому написали про те, що депутати заздалегідь домовляються про те, що в той чи інший день парламент буде нагадувати боксерський ринг. Замість звичних черевик вони надягають кросівки, знімають краватки (щоб колеги, не дай боже, не придушили) і сходяться врукопаш.

Але найбільш вражаючі випадки політичного рукоприкладства, мабуть, відбувалися все-таки на Україні. Так, в 2008 році країна кілька місяців обговорювала, як колишній міністр внутрішніх справ Юрій Луценко вдарив ногою в промежину екс-мера Києва Леоніда Черновецького. І подібних епізодів на рахунку епатажних політиків не один і не два. У 2009 році в німецькій пресі з'явилися повідомлення про те, що Луценко влаштував п'яний дебош в аеропорту Франкфурта-на-Майні, в ході якого він запустив в поліцейських свій мобільник. Чи правда це - таємниця, до сих пір покрита мороком.

Чи правда це - таємниця, до сих пір покрита мороком

Фото: AP

Засідань Верховної Ради публіка також чекає з нетерпінням. Блокада трибуни, бійки з кожного приводу, використання мегафонів - все це стало невід'ємною частиною української парламентської життя. Однак те, що сталося 27 квітня в ході обговорення договору про продовження перебування Чорноморського флоту Росії в Севастополі, перевершило всі мислимі і немислимі очікування.

Прагнучи зірвати голосування, депутати від опозиційних Блоку Юлії Тимошенко і "Нашої України Народної самооборони" не обмежилися звичайним рукоприкладством. У спікера Володимира Литвина летіли заздалегідь принесені в Раду яйця, а в запалі боротьби хтось використовував в залі засідань димову шашку. Парламент майже на годину покрився димом, але навіть настільки екстремальні умови не завадили прийняти документ.

Так що нинішня історія з мером Єревана - всього лише один з епізодів зайвого емоційного сплеску політиків. Бійки з їх участю, схоже, не припиняться ніколи. Тим більше, що вони вже стали невід'ємною частиною і політичної культури, і шоу-бізнесу ...

Читайте найцікавіше в рубриці "Світ"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация