билинні богатирі

  1. Ілля Муромець
  2. Добриня Микитич
  3. Альоша Попович

"Class =" twitter-share-button "data-via =" pohozh "data-count =" vertical "data-url =" https://naseledushapoyot.ru/byilinnyie-bogatyiri "> Tweet Class = twitter-share-button data-via = pohozh data-count = vertical data-url = https://naseledushapoyot

Ілля Муромець - билинний богатир

Ілля Муромець

Ілля Муромець є одним з головних богатирів - героїв російського билинного епосу. Серед всіх російських билинних богатирів він є найстаршим за віком і в більшості билинних сюжетів очолює богатирську дружину. Разом з Добринею Микитовичем і Альошею Поповичем Ілля Муромець становить так звану богатирську трійцю. Народився Ілля в селі Карачарова, яке розташоване поруч з містом Муромом, в небагатій селянській родині. Після народження він зовсім не міг ходити і «сиднем» сидів цілих тридцять років і три роки. Але після чудесного зцілення Ілля знайшов «силушку велику» і зліз з печі. Ілля пішов на батьківське поле і очистив його від «пеньев і коріння».
Після того як богатир отримав благословення батьків, він відправився до Києва. По дорозі Ілля зустрів богатиря Святогора, вони змагалися в силі, і Святогор переміг Іллю. Богатирі побраталися. Потім Святогор помер, але перед смертю встиг передати Іллі силу свою богатирську. Тільки після цього Ілля став непереможним російським богатирем.
Продовжуючи шлях до Києва, Ілля зустрів Солов'я-розбійника і переміг його. Потім він зробив нові подвиги: захистив від ворогів місто Чернігів, побудував через річку Смородину міст.
Після приїзду до Києва Ілля показав князеві Солов'я-розбійника, навіть змусив його свистіти по-солов'їною. Ілля Муромець отримав почесне місце за князівським столом, але відмовився від пошани, сказавши, що його місце поруч з дружинниками.
Ілля помирив посварених Добриню Микитовича та Дунаю, допоміг Альоші Поповичу. Потім він переміг Идолище і захистив Київ від воїнів Калина-царя.
Основні билини про Іллю Муромця створювалися в XII-XVI століттях, окремі билини складали і в більш пізній час.
З чином богатиря Іллі Муромця пов'язано уявлення народу про ідеальне російською героя-воїна, захисника вітчизни від зовнішніх ворогів. У билинах захисник країни і народу Ілля Муромець сміливо викривав князя Володимира і «бояр кособрюхих», які були нездатні дати відсіч ворогам але в той же час гнобили простий народ. Основні якості Іллі - це величезна сила, мужність, мудрість, розважливість і великий життєвий досвід. Ворогів він зазвичай перемагає в поодинці. У багатьох билинах Ілля Муромець називається «старим». Таким він і зображений на відомій картині В.М. Васнєцова «Три богатирі» - в похилому віці з сивою бородою, що сидить на білому коні.

Васнєцова «Три богатирі» - в похилому віці з сивою бородою, що сидить на білому коні

Добриня Микитич

Добриня Микитич

Богатир Добриня Микитич - другий з трьох головних билинних героїв. Перші билини про Добриня Микитич з'явилися в Київській Русі в XII столітті і продовжували складатися ще кілька століть.
Добриня Микитич - соратник Іллі Муромця, разом з ним стояв на богатирської заставі, охороняючи землю Руську від ворожої навали. У билинах він зображений могутнім, прямодушним, чесним, вірним у дружбі і любові. Він дуже освічений і «ввічливий-увежлівий, знає як мову вести, як себе берегти».
Добриня купецького походження, син рязанського купця. Богатиря виховувала його мати - Амелфа Тимофіївна - вона і віддала Добриню в вчення «хитрої грамоті». Добриня не тільки хоробрий воїн і влучний стрілець, він ще вміє співати, грати на гуслях і є майстерним шахістом.
Богатир Добриня успішно вів переговори з іноземними королями, з розгніваним Іллею Муромцем. Завдяки зусиллям Добрині Микитовича богатирська трійця об'єдналася після сварки Іллі Муромця з Альошею Поповичем.
Свій головний подвиг Добриня зробив на Пучай-річці. Він увійшов в воду цієї чарівної річки, де на беззбройного богатиря напав змій. Добриня голими руками задушив змія і витягнув його на берег. Змій вимолив у богатиря пощаду, обіцяючи натомість не заподіювати шкоди людям, потім полетів. Але, пролітаючи над Києвом, змій не дотримав клятву і викрав Забаву Путятічну, яка була племінницею князя Володимира. Князь доручив Добрині відправитися в зміїне царство, де той убив змія і звільнив не тільки Забаву, але і всіх інших, хто томився у змія в полоні.

Князь доручив Добрині відправитися в зміїне царство, де той убив змія і звільнив не тільки Забаву, але і всіх інших, хто томився у змія в полоні

Альоша Попович

Альоша Попович

Альоша Попович - третій найулюбленіший і найпопулярніший в російській народі билинний богатир. Він в богатирської трійці наймолодший за віком.
Можливо, прототипом Альоші був реальний ростовський «хоробрий» воїн Олександр Попович, згадка про який можна знайти в російських літописах.
Альоша був сином священика Леонтія з міста Ростова. Дуже скоро після народження у нього проявилися богатирські якості. Немовля Альоша попросив мати не сповивати його в дитячі пелюшки, так як він вже може сидіти на коні. Навчившись ходити, Альоша став мріяти погуляти по «білому світу».
Альоша Попович поїхав до Києва, де зустрівся з іншими богатирями. Від них Альоша відрізняється хитрістю, різким і поривчастим характером. Билина говорить - «він не силою сильний - напуском смів». Альоша Попович перемагав ворога, використовуючи більше хитрість, ніж силу. Билинний Альоша Попович з усіх богатирів найбільше схожий на реального живої людини.
У деяких билинах Альоша має риси обманщика і «бабиного пересмішника». Але ці риси є пізнішими привнесення, які не заступили образ Альоші Поповича як могутнього богатиря, який охороняв Русь від зовнішніх ворогів.
У билинах «Альоша Попович і змій» і «Альоша Попович і Тугарин» богатир бореться зі змієм, який намагається спалити Альошу вогнем, засипати іскрами, задушити димом, але зазнає поразки. Альоша Попович розметав тіло Тугарина «по чисту полю», взяв голову змія на спис і повіз її до Києва князю Володимиру.

Також на цю тему Ви можете прочитати:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация