Білорусь в контексті основних військово-політичних подій року, що минає 2011 року

Зустріч нового 2012 року немислима без проводів старого 2011-го

Зустріч нового 2012 року немислима без проводів старого 2011-го. Яким він був для Республіки Білорусь, як починався і чим закінчився, як розвивалася військово-політична обстановка навколо нашої країни і які особливості нам запам'яталися найбільше - ось про що нам хотілося б написати, перш ніж перевернеться чергова сторінка календаря.

«Арабська весна»

2011 запам'ятався прокотилася по всьому світу хвилею революцій, демонстрацій, протестів і масових заворушень 2011 запам'ятався прокотилася по всьому світу хвилею революцій, демонстрацій, протестів і масових заворушень. Найбільших масштабів вони досягли в арабському світі, захопивши такі країни як Туніс і Єгипет, в яких відбулися революції, Лівію, в якій громадянська війна перейшла в бойові дії із застосуванням авіації і спецназу НАТО, Бахрейн, Сирію і Ємен, в яких відбулися повстання народних мас . Всі ці події об'єднують загальною назвою «Арабська весна».

Відпрацьовані в арабських країнах методи організації протестів і заворушень народних мас західні куратори білоруських опозиціонерів були застосовані на території Білорусі. Так, всі ми стали свідками таких акцій як «Стоп бензин», а також «Революція через соціальні мережі», які збирали людей на акції непокори і ретельно координувалися через Інтернет представниками «демократичних сил», до речі, не брали участь особисто в цих акціях протесту.

Кінець лівійської Джамахірії

Серед кривавих подій 2011 року особливе місце зайняла збройна агресія проти Лівії, що почалася в лютому цього року, і, по суті, продовжується до цих пір Серед кривавих подій 2011 року особливе місце зайняла збройна агресія проти Лівії, що почалася в лютому цього року, і, по суті, продовжується до цих пір. У лівійській бійні практично всі є дивним, і на перший погляд здається випадковим збігом обставин. Насправді ж, весь лівійський конфлікт є прикладом того, як США і НАТО проводять потрібну їм політику по насадженню бажаної їм влади, званої на Заході «боротьбою за демократію».

Сценарій Лівії можна розглянути докладніше. Спочатку на території мирно живе країни з'явилися «прихильники демократичних змін», а по суті - терористи, які проводять масові акції з розкладання правопорядку, безчинства. Одночасно при цьому, в засобах масової інформації Заходу була розгорнута безпрецедентна інформаційна компанія з дискредитації лідера Джамахірії М.Каддафі і проведених ним заходів по врегулюванню ситуації в країні. У підсумку, був сфабрикований і показаний по провідним телевізійним каналам жах «громадянської війни» в Лівії, якій фактично не було. На основі саме цих постановочних кадрів НАТО і США буквально протягли через Раду безпеки ООН резолюції (Росія і Китай утрималися під час прийняття цих документів), що вводять ембарго на постачання озброєння, а потім «безпольотною зону» над країною. А вже 19 березня, прикриваючись тією самою резолюцією Радбезу ООН, військова авіація НАТО і США завдала ракетно-бомбового удару по військових базах в Лівії. В ході безперервних ударів по мирних і військових лівійських об'єктах в країні нарешті почалася справжня громадянська війна, що мала важкі наслідки в економічній, екологічній та соціальній сферах. До введення сухопутних військ Альянсу на територію Джамахірії не дійшло, але активно велися поставки озброєння «повстанцям», а також участь сил спеціального призначення НАТО в бойових операціях на їхньому боці. Завершилося все це досить драматично - Каддафі по-звірячому вбили його противники з натовпу, показавши всьому світу відеокадри знущань над полковником.

Чи був білоруський слід?

Дісталося в ході інформаційної кампанії Заходу проти Лівії і Білорусі, яку періодично, з високих трибун ООН та інших громадських організацій, звинувачували в постачаннях озброєнь «режиму Каддафі», а також про міфічних білоруських найманців, які діяли в рядах регулярної лівійської армії Дісталося в ході інформаційної кампанії Заходу проти Лівії і Білорусі, яку періодично, з високих трибун ООН та інших громадських організацій, звинувачували в постачаннях озброєнь «режиму Каддафі», а також про міфічних білоруських найманців, які діяли в рядах регулярної лівійської армії. І нехай потім були представлені вибачення, але осад залишився, а в думка західної громадськості укралося сумнів щодо прозорості зовнішньої політики білоруської влади.

Росія і Китай також зробили висновки з того, чим закінчується «стриманість». При голосуванні за проектом резолюції Ради безпеки ООН по Сирії реакція Пекіна і Москви виявилася прямо протилежною лівійської резолюції - було накладено вето при прийнятті документа.

Рік головування в ОДКБ

Минулий рік ознаменувався для Білорусі головуванням в статутних органах Організації Договору про колективну безпеку Минулий рік ознаменувався для Білорусі головуванням в статутних органах Організації Договору про колективну безпеку.

Президент Білорусі висунув принципово нові ініціативи:

створення дієвої системи реагування на кризові ситуації;

практичні кроки по просуванню угоди про миротворчу діяльність ОДКБ і її організації спільно з ООН;

створення інституту партнерства ОДКБ;

розробка цільової програми оснащення Колективних сил оперативного реагування ОДКБ сучасним і сумісним озброєнням, засобами спеціального призначення та зв'язку, іншим спорядженням;

залучення сил і засобів системи колективної безпеки ОДКБ для участі в спільних навчаннях, що проводяться в регіонах колективної безпеки.

Не менш важливою подією стало проведення у вересні стратегічного навчання "Центр - 2011», в ході якого відпрацьовувалася застосування контингентів збройних сил країн ОДКБ. По суті, на території Росії, Казахстану, Киргизії і Таджикистану у взаємодії з національними арміями цих країн були відпрацьовані на практиці питання застосування КСОР ОДКБ.

Результати діяльності Білорусі під час її головування підсумував грудневий саміт ОДКБ в Москві. Сторони підписали угоду, за якою розміщення військовослужбовців третіх країн на території країн-членів організації буде можливо тільки з дозволу кожного учасника. Згідно черговості головування перейшло від Білорусі до Казахстану. На тлі заворушень в Жанаозені Н.Назарбаєв вирішив продовжити курс на підвищення статусу і дієздатності КСОР ОДКБ.

Часи холодної війни повертаються

Протягом року не припинялася полеміка Росії і НАТО з питання створюваної в Європі американської системи протиракетної оборони (ЄвроПРО) Протягом року не припинялася полеміка Росії і НАТО з питання створюваної в Європі американської системи протиракетної оборони (ЄвроПРО). Завзято уникаючи давати юридичні гарантії про її ненаправленої на російські стратегічні ядерні сили, Альянс до межі загострив відносини з Москвою. Що і підтвердив у своїй заяві 23 листопада президент Росії Д.Медведєв. Фактично, Росія змушена буде перейти від слів до справи, розмістивши-таки оперативно-тактичні ракетні комплекси «Іскандер» в Калінінградській області і на півдні країни. Новим відповіддю на створювану ЄвроПРО стала коригування планів з розвитку і модернізації ракетних військ стратегічного призначення, про що заявив командувач С.Каракаев.

Подібні заяви не пройшли повз керівництва окремих країн НАТО, і Прибалтика з Польщею дуже занепокоїлися таким станом речей, усвідомивши, що їх територія стане справжньою ареною вже не міфічних, а реальних бойових дій. Але, як це часто буває, запущений процес вже не зупинити, і відмовлятися від розміщення елементів системи ПРО Альянс не бажає. Але і отримувати ракетний удар по цих баз ні Варшава, ні Вільнюс не хочуть. Ось і триває довга «метушня» в спробі домовитися на компромісному варіанті.

Мимоволі, але Білорусь була втягнута в проблематику створення ЄвроПРО. Так, з осені цього року зі слів високопоставлених російських військово-політичних представників в пресі з'явилися чутки про можливе розміщення ОТРК «Іскандер» на території країни. Коментарі же білоруського президента тільки додали гостроти до цих чуток. По суті, О.Лукашенко не підтвердив дані перспективи, але в той же час і не спростував їх, заявивши, що Білорусь готова захищати російські інтереси, точно так же, як Росія буде захищати білоруські.

Митниця дає добро

У році, що минає 2011 році в рамках функціонування Митного союзу Білорусі, Казахстану і Росії відбулося кілька важливих подій У році, що минає 2011 році в рамках функціонування Митного союзу Білорусі, Казахстану і Росії відбулося кілька важливих подій. Так, 1 квітня на білорусько-російському кордоні скасований транспортний контроль, а вже 1 липня - митні процедури. Їх перенесли на зовнішній контур кордонів країн-учасників союзу.

Митний союз є одним з основоположних компонентів створюваного Єдиного економічного простору, яке почне функціонувати 1 січня 2012 року.

А вже 18 листопада президенти Росії, Білорусі і Казахстану підписали декларацію про євразійську економічну інтеграцію, яка передбачає поетапне створення Євразійського економічного союзу.

«Щит Союзу - 2011»

У сфері військового співробітництва між Білоруссю і Росією найбільш значною подією року, що минає 2011 року стало спільне оперативне вчення «Щит Союзу - 2011», яке було проведено з 16 по 22 вересня на російських полігонах «Гороховець» і «Ашулук» У сфері військового співробітництва між Білоруссю і Росією найбільш значною подією року, що минає 2011 року стало спільне оперативне вчення «Щит Союзу - 2011», яке було проведено з 16 по 22 вересня на російських полігонах «Гороховець» і «Ашулук». Москва і Мінськ свідомо провели настільки великі військові маневри в глибині російської території, щоб не нагнітати обстановку в Східно-європейському регіоні.

Всього на територію Росії для участі в навчанні була здійснена перегрупування близько 5000 білоруських військовослужбовців, понад 1200 одиниць військової техніки, 21 літак і вертоліт, для чого знадобилося 31 військовий, 10 повітряних і 6 льотних ешелонів.

Варто зазначити, що в ході навчання білоруські військовослужбовці показали кращу, порівняно з російськими, вишкіл і підготовку, що було відзначено всіма без винятку військовими експертами, які були присутні на маневрах.

Відповідаючи на виклики і загрози

У 2011 році стартувала програма оптимізації Збройних Сил Білорусі з метою приведення їх до сучасних викликів і загроз У 2011 році стартувала програма оптимізації Збройних Сил Білорусі з метою приведення їх до сучасних викликів і загроз. Вперше про це ми дізналися 13 жовтня на прес-конференції Міністра оборони генерал-лейтенанта Ю.Жадобіна. В ході реформ планується скорочення чисельності Збройних Сил до 62 тисяч чоловік. Але, в той же час, на розвиток армії планується поступове збільшення частки виділяються фінансових коштів на 20 - 25%, а в перспективі на 40% від бюджету військового відомства поточного часу.

Пізніше 7 грудня начальник Генерального штабу Збройних Сил П.Тіхоновскій провів прес-конференцію з представниками російських ЗМІ, де детально висвітлив найбільш актуальні питання забезпечення безпеки Союзної держави, а також реформування білоруської армії. Зокрема він розповів про створюваної в Білорусі системі територіальної оборони і планах білоруського Генерального штабу щодо вдосконалення системи управління Збройних Сил.

П.Тіхоновскій також зазначив про постачання новітніх російських зенітно-ракетних комплексів "Тор-М2Е» в Білорусь. На поточний момент частина бойових машин вже прибула в Барановичі, де розташована 120 зенітна бригада. Крім того, були озвучені плани про створення в білоруській армії кіберпідрозділи, основним завданням яких буде захист систем управління і зв'язку.

600 років першого Торуньского світу

2011 рік пройшов під знаком 600-річчя підписання «Торуньского світу» - мирного договору між Тевтонським орденом з одного боку, Королівством Польським та Великим князівством Литовським - з іншого 2011 рік пройшов під знаком 600-річчя підписання «Торуньского світу» - мирного договору між Тевтонським орденом з одного боку, Королівством Польським та Великим князівством Литовським - з іншого. З його підписанням завершилася війна 1409 - 1411 років, в ході якої об'єднане польсько-литовське військо розгромило війська Ордена в Грюнвальдській битві 1410 року. Одним з головних підсумків закінчилася війни стало втрата Тевтонським орденом ролі великої військово-політичної сили в регіоні, а Велике князівство Литовське і Королівство Польське зупинили експансію Ордени на схід.

Вступаючи в 2012 рік

Редакція «Військово-політичного огляду» вітає всіх з наступаючим 2012 роком! Нехай в Новому році буде менше воєн і потрясінь. Щоб громадяни самі вибирали шлях розвитку своїх країн. Щоб ОДКБ зайняло лідируюче положення в політиці країн пострадянського простору. Щоб в Європі не наростала військова активність і не «звучали» зброєю. Щоб білоруська і російська армії розвивалися і зміцнювали співпрацю. Щоб, нарешті, десь на стику Польщі, Литви та Білорусі або недалеко від Калінінградської області і України відбулася російсько-білорусько-українсько-польсько-литовська зустріч військово-політичного керівництва зазначених країн, відроджуючи традиції «Торуньского світу».

З новим роком!

Чи був білоруський слід?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация