Білорусія, Брест: пам'ятки Бреста: Брестська фортеця

Брестська фортеця.

Брестська фортеця була побудована в середині XIX століття на місці стародавнього прикордонного міста Брест-Литовську Брестська фортеця була побудована в середині XIX століття на місці стародавнього прикордонного міста Брест-Литовську. Самою природою тут було визначено місце для неприступного оборонної споруди: річка Муховець двома рукавами впадає в Буг, утворюючи оточений з усіх боків водою острів. За час своєї багатовікової історії, острів кілька разів переходив з рук в руки від держави до держави, тому змінювалися і його назви: Берестя, Брест-Литовська, Брест-над-Бугом, Брест.

Ідея звести на місці міста Брест-Литовська неприступну фортецю, народилася ще в 1797 році. Наполеонівська війна зміцнила намір влади Російської імперії побудувати в Брест-Литовську фортеця. Микола I дав завдання про будівництво фортеці, але ідеї, як зміцнити велике торгове місто, довгий час не знаходилося.

У 1830 році був складений проект, згідно з яким майже все місто переселявся на нове місце, цивільні будови зносилися, і на їх місці зводилася повністю військова фортеця. Це був безпрецедентний випадок, коли рішенням військових властей місто, що нараховує багатовікову історію, повністю стирали з лиця землі. Автором проекту став інженер-генерал К.І. Опперман. Однак, проект ще кілька разів переглядався. Перший камінь майбутньої Брестської фортеці було закладено лише 1 червня 1836.

Будівництво фортеці було завершено в 1842 році. Їм керував генерал-майор інженерних військ І.І. Ден. Фортеця складалася з Цитаделі і трьох укріплень, що захищають Цитадель з усіх боків: Волинського (з півдня), Тереспольское (із заходу), Кобринського (зі сходу і півночі). Загальна площа фортеці склала понад 400 гектарів. Зовні вона була обнесена земляним валом 10-метрової висоти з цегляними казематами всередині і обвідним каналом, наповненим водою. Вмістити в себе фортеця могла до 12000 солдатів.

У 1864 році фортеця було вирішено модернізувати. У фортеці були укріплені стіни з урахуванням потужності нових артилерійських снарядів, на Кобринському зміцненні були побудовані два редуту, побудовані казематують артилерійські батареї, капоніри, додаткові порохові погреби.

З тих пір фортеця ще кілька разів перебудовувалася і зміцнювалася, прагнучи встигнути за прогресом у військовій справі так, щоб залишатися неприступною і витримати будь-яку оборону.

У Першу Світову війну, під час стрімкого наступу кайзерівської армії в 1915 році і з огляду на невдалі приклади оборони інших фортець, уряд прийняв рішення Брестську фортецю евакуювати.

3 березня 1918 року, коли захопили владу в Росії більшовикам стало не до війни з кайзером, в Білому палаці Брестської фортеці був укладений ганебний Брестський мир .. Історія не пощадила Білий палац. Зараз на його місці залишилися одні руїни підвалів.

У 1918 році Польща проголосила свою незалежність. У складі молодої держави виявилася і Брестська фортеця. У фортеці розмістилися польські військові частини. 1 вересня 1939 року розпочалася Друга Світова війна. Війська фашистської Німеччини напали на Польщу. 17 вересня німецькі війська захопили Брестську фортецю. 22 вересня 1939 року Брестська фортеця була передана Радянському Союзу.

22 червня 1941 фашистська Німеччина напала на СРСР. Брестська фортеця першою опинилася під ударом шквального артилерійського вогню. Однак, незважаючи на ретельно розроблений план, фашисти натрапили на запеклий опір захисників Брестської фортеці. У Брестській фортеці був зруйнований водопровід, склади боєприпасів і продовольства. Захисники були роз'єднані, не було зв'язку, не було єдиного командування. Про стійкість і мужність радянських солдатів народжувалися легенди, які підтримували бойовий дух тих, хто боровся на фронтах війни.

Адреса: Брест, вул. Героїв оборони Брестської фортеці, 60


Холмські ворота Брестської фортеці.

Ворота розташовані в Брестській фортеці і входили в частину Кільцевій казарми, яка мала четверо воріт, що ведуть в цитадель фортеці Ворота розташовані в Брестській фортеці і входили в частину Кільцевій казарми, яка мала четверо воріт, що ведуть в цитадель фортеці. Назва воріт походить від назви міста Хелма. Дуже давно прямо від воріт можна було пройти до цього міста. Ворота цікаві своїми башточками, які, на жаль, до нашого часу збереглися не всі, так як в 1941 році, під час оборони фортеці, багато башточок було знищено.

У сьогоднішні дні Холмські ворота прийнято вважати одним із символів Брестської фортеці. Не дивлячись на те, що ворота були побудовані багато років тому, вони зберегли унікальний зовнішній вигляд.

Тереспольское ворота Брестської фортеці.

Тереспольское ворота прославилися тим, що вони входять в число воріт, які відкривають вид в знамениту і красиву Цитадель Тереспольское ворота прославилися тим, що вони входять в число воріт, які відкривають вид в знамениту і красиву Цитадель. Свою назву ворота отримали від польського міста Тереспіль. А виходять ворота на берег красивого, широкого Бугу. Зроблені ворота з червоної цегли, в стилі XIX століття.

До початку війни ворота складалися з трьох поверхів і невеликих веж, розташованих нагорі конструкції. З внутрішньої сторони можна було побачити два невеликих бака, призначених для води. Саме з цих баків вода потрапляла в Цитадель фортеці. У 1941 році верх - воріт був знищений, під час нападу на фортецю, на жаль ворота поки не відреставровані.

Меморіальний комплекс "Брестська фортеця-герой"

Фортеця в Бресті без перебільшення вважається найзнаменитішим пам'ятником архітектури та історичної спадщини цього міста, відомим і за межами Білорусі Фортеця в Бресті без перебільшення вважається найзнаменитішим пам'ятником архітектури та історичної спадщини цього міста, відомим і за межами Білорусі. Вже давно місто і фортеця стали не просто частиною один одного, а одним цілим.

Меморіальний комплекс "Брестська фортеця-герой" і входить до його складу Музей оборони Брестської фортеці - пам'ятник мужню оборону білоруського народу від німецько-фашистських загарбників і запам'ятався найбільше меморіал Великої Вітчизняної війни не тільки на території Республіки Білорусь, а й у всіх країнах колишнього СРСР.

Комплекс був побудований в 1971 році. Над його створенням працювали кращі скульптори та архітектори країни. Вхід виконаний у вигляді монумента з пробитою в ньому величезної п'ятикутної зірки, під яким звучать слова прославленої пісні А.Александрова «Священна війна».

Меморіальний комплекс включає в себе Музей оборони Брестської фортеці, обеліск «Багнет», площа Церемоніалів, монумент «Спрага», монумент «Мужність».

Брестська фортеця піддалася артилерійському удару в перші години Великої Вітчизняної війни. Через раптове добре організованого масованого вогню, захисники Брестської фортеці виявилися захопленими зненацька. Був зруйнований водопровід, склади, перервано зв'язок. Уцілілі захисники Брестської фортеці вмирали, страждаючи від голоду і спраги.

За героїчний опір Брестської фортеці в 1965 році було присвоєно звання "Фортеця-Герой". За часів Радянського Союзу Брестської фортеці приділялося багато уваги і засобів, тому меморіальний комплекс і музей справляють сильне враження.

Брестська «Фортеця-герой» заслужено є головною визначною пам'яткою цього міста. Тут зібрані експонати, свідчення і докази мужності і героїзму захисників цієї кам'яної Цитаделі. У День Перемоги на площі Церемоніалів збирається безліч людей, щоб згадати відважних воїнів, які першими протистояли німецьким військам при їх вторгнення в СРСР.
Брестська фортеця після війни лише частково відреставрована, але екскурсії по ній включені в список багатьох туристичних програм.


Музей оборони Брестської фортеці.

Музей відкрили 8 листопада 1956 року народження, він розташований на центральному острові Цитаделі в Інженерної казармі - єдиної вцілілої частини північно-східного обвода Цитаделі Музей відкрили 8 листопада 1956 року народження, він розташований на центральному острові Цитаделі в Інженерної казармі - єдиної вцілілої частини північно-східного обвода Цитаделі.

Музей був створений як пам'ятник бойової слави. Оформлені в червоно-чорній гамі, підсвічені стенди виробляють дуже сильне враження на відвідувачів. Тут реальні історичні знахідки предметів часів війни сусідять з манекенами у військовій формі, предметами мирного довоєнного побуту і плакатами часів війни. Всі матеріали скомпоновані так, що створюється ефект присутності. Здається, що авіаційні бомби, що висять на стелі залу, падають з неба на голови відвідувачів, а гітара, залишена на стільці, звучала хвилину назад.

Експозиція музею на сьогоднішній день розміщена в 10 залах. На основі колекції, котра формувалася понад 50 років, в музеї відкрито виставку холодного і стрілецької зброї XVIII-XX століть. Для тимчасових виставок використовуються зали на першому і другому поверхах. Там розміщуються тематичні виставки до різних пам'ятних дат, а також експонуються виставки зброї.

Монумент Мужність

Монумент Мужність головний пам'ятник архітектурного ансамблю «Брестська фортеця-герой» був споруджений під керівництвом московського скульптора Кібальнікова в 1971 році Монумент Мужність головний пам'ятник архітектурного ансамблю «Брестська фортеця-герой» був споруджений під керівництвом московського скульптора Кібальнікова в 1971 році. Спочатку архітектор планував зробити монумент не більше 7 метрів, але для меморіального комплексу Бреста це виявилося мало, тому було вирішено збільшити розміри до 36 метрів.
Монумент зроблений з бетону, у вигляді бюста невідомого солдата на тлі прапора. . На зворотному боці нанесені рельєфні композиції на тему оборони фортеці: Атака, Партійне збори, Остання граната, Подвиг артилеристів, Кулеметники. Не дивлячись на те, що конструкція має досить великі розміри, мужні і чіткі риси обличчя солдата дуже легко розглянути. Грозний погляд, суворі брови і роздуті ніздрі роблять зображення солдата дуже реалістичним. Навіть за рисами обличчя можна визначити намір солдата - загинути, але не здаватися.

Перед монументом Мужність запалено Вічний вогонь. Полум'я виходить з середини п'ятикутної зірки, поряд з якою бронзовими літерами викладений напис «Стояли на смерть. Слава героям". З 1972 року біля Вічного вогню виставлена ​​почесна варта. Відразу перед монументом знаходяться поховання багатьох солдатів, які віддали своє життя, захищаючи Брестську фортецю. На кількох тумбах можна прочитати прізвища, а на деяких просто напис «Невідомий». Біля пам'ятника завжди лежать квіти.

обеліск Штик

Обеліск - складна інженерна споруда висотою 104,5 метра і вагою 620 тонн Обеліск - складна інженерна споруда висотою 104,5 метра і вагою 620 тонн. Розмір біля основи 5,5 метра. Пам'ятник видно з будь-якої точки Брестської фортеці і далеко за її межами. Він являє собою штик легендарної гвинтівки системи Мосіна «трьохлінійка», що стояла в роки війни на озброєнні Радянської Армії, і символізує перемогу радянського народу над німецько-фашистськими загарбниками, вічну славу героям Брестської фортеці.

Конструкція обеліска зроблена з міцної сталі. Що стосується декорацій, то архітектори виготовили їх з титанової сталі. Підйом «Штика» відбувся в 1971 році 5 липня. Над його підйомом працювали понад 5 годин. Незважаючи на те, що досвід зведення подібних споруд в СРСР був перший, все конструкції Штика витримали випробування роками. Обеліск реставрували тричі, останні ремонтні роботи були проведені в 2009 році.

Обеліск Штик - головний монумент Меморіального комплексу Брестська Фортеця.

Скульптурна композиція «Спрага».

У Цитаделі, на лівому березі рукава річки Мухавец розташована скульптурна композиція «Спрага» У Цитаделі, на лівому березі рукава річки Мухавец розташована скульптурна композиція «Спрага». Одна з драматичних сторінок оборони Брестської фортеці - гостра нестача води. Водопровід був виведений з ладу в перший день війни, а літо в той рік стояло незвичайно спекотне. Клуби диму, пороховий гару заповнювали горизонт. Почорнілі обличчя бійців, спраглі від спраги губи, свідчили про неймовірні страждання людей. Вода була необхідна для охолодження кулеметів, пораненим, жінкам і дітям - всім учасникам оборони. Здавалося, підходь до річки і бери її, але підступи до води обстрілювали, вночі берега висвітлювали прожектори. Багато бійців і командирів загинуло, намагаючись добути дорогоцінні краплі.

Після війни на берегах річок знаходили пробиті каски, фляжки, гуртки і останки загиблих. Творці меморіалу, знаючи про цю трагедію, вирішили розповісти про неї, використовуючи майстерність скульптора. Фігура солдата, що повзе до води з каскою в руці, не залишає нікого байдужим.

Пам'ятник воїнам-прикордонникам

Пам'ятник воїнам-прикордонникам - красива скульптурна композиція, розташована на території знаменитої Брестської фортеці, навпаки Тероспольскіх воріт Пам'ятник воїнам-прикордонникам - красива скульптурна композиція, розташована на території знаменитої Брестської фортеці, навпаки Тероспольскіх воріт.

Меморіальний ансамбль на честь воїнів-прикордонників був створений знаменитим скульптором, лауреатом Ленінської премії Валентином Занковічем, який більше 30 років виношував ідею створення подібного пам'ятника. Скульптурна група зображує героїв-прикордонників, які захищали Брестську фортецю, а також членів їх сімей. Поруч зі статуями встановлено гранітний стовп, на якому вигравірувано герб СРСР і висить інформаційна табличка.

Пам'ятник воїнам-прикордонникам незмінно справляє сильне враження на всіх туристів, що відвідали Брестську фортецю, - це витвір мистецтва змушує згадати тих безіменних героїв, які віддали свої життя за рідне місто.


Інша корисна інформація

Білорусія: корисно знати

Тематичні пропозиції:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация