Білоруські монети - гроші не для кишень

Майже тисячу років предки білорусів використовували для розрахунків монети. На жаль, за 20 років незалежності ми забули, як дзвенять монети в гаманцях. Приємна тяжкість металевих кругляшек в кишенях пішла в небуття разом з Радянським Союзом. Сьогодні в нашій країні неможливо помітити на тротуарі блиску дрібної монетки.

Сьогодні в нашій країні неможливо помітити на тротуарі блиску дрібної монетки

РЕКЛАМА

Монети не для гаманця

Білоруські монети, проте, існують. Це не призначені для щоденного звернення ювілейні та пам'ятні монети.

Перша наша монета була вибита в 1996 році на Лондонському королівському монетному дворі і присвячувалася 50-річчю ООН. За ці роки в світ випущено понад 200 пам'ятних монет.

Білоруські металеві гроші випускаються мідно-нікелевими (номіналом 1 рубль), срібними (номіналом 20-1000 рублів) і золотими (номіналом 50-1000 рублів). Зазначений номінал є чисто теоретичним, тому що самі монети продаються банком набагато дорожче - 2-3 долара за мідно-нікелеву і 20-30 доларів за срібну. Але теоретично розрахуватися ними за номіналом в магазинах можна.

За словами колишнього голови Національного банку Станіслава Богданкевича, пам'ятні монети, випущені обмеженим тиражем з дорогоцінних металів, це не ювелірні вироби, а все-таки грошові одиниці. Навіть якщо на них написано 20 рублів, а банком вони продаються за 120 тисяч. «Це монети нумізматичного спрямування, для зберігання в колекціях, а не для побуту, - пояснив« IP »екс-глава Національного банку. - У той же час юридично вони вважаються грошима ». За його словами, різниця між номіналом і реальною вартістю ювілейної монети існує в усьому світі. У тій же Англії випускається пам'ятна монета 1 фунт стерлінгів, а продається вона за 100 фунтів. Такі монети купуються для колекцій або в якості подарунка. Станіслав Богданкевич визнається, що також має у собі декілька подібних монет різних країн світу.

Свого монетного двору Білорусь не має і замовляє випуск монет у наших сусідів. Наші монети виготовляються в Росії, Литві, Польщі, Німеччини і навіть Казахстані.

РЕКЛАМА

Деякі білоруські монети мають вставки з діамантів і алмазів. Монети бувають не тільки круглі, а й чотирикутні (Дуга Струве), деякі важать більше кілограма (Хрест Єфросинії Полоцької) і можуть бути різнокольоровими (монети пам'яті І. Хруцкого або І. Рєпіна).

Випускаються тематичні серії монет, такі як «Гараді Беларусі», «Помнікі архітектури Беларусі», «Святі и абради беларусаў», «Беларускія Народния легенди», «казкі народаў світла», «Сямейния традициі слов'ян», «Знакі задияка», «Праваслаўния цудатворния ікони »і« Птушка року ».

Кращі в світі, невідомі будинку

У 2005 році Білоруський національний банк вперше представив свої пам'ятні монети на міжнародному конкурсі «Монета року 2005», організованому американським видавництвом «Краузе Паблікешнс». Тоді наша срібна монета «Беларускi балет» була визнана кращою в номінації «Монета з кращим художнім рішенням», а срібна монета «Лебедзь-шипун» стала першою в номінації «Краща королівська монета».

У 2007 році срібна монета «Вялiкдзень» із серії «Святі i абради беларусаў» перемогла в номінації «Монета з кращим художнім рішенням».

У конкурсі «Монета року 2009» в номінації «Краща королівська монета» перше місце посіла наша срібна монета «Масленiца». У номінації «Найбільша натхненна монета» виграла наша срібна монета «Криж Ефрасiннi Полацкай», яка важить більше кілограма.

Сам конкурс був заснований 20 років тому з метою поліпшення дизайну, способу збуту, підвищення естетичної цінності і якості карбування сучасних монет. У ньому беруть участь до 70 країн світу.

У 2010 році білоруська срібна монета «Хресьбіни» із серії «Сямейния традициі слов'ян» була удостоєна першого місця на конкурсі «Міжнародна премія Віченца Нумізматика» в Італії. Комісія зазначила в білоруській монеті «поетичне уявлення народження і обряду хрещення згідно з традиціями слов'янської родини, а також високохудожню технічну опрацювання». У конкурсі брали участь 32 монети з 11 країн світу.

Перша білоруська, майже золота

Перша золота білоруська монета, випущена в 1995 році, є сьогодні однією з найдорожчих і раритетних монет. І не тільки тому, що вона була перша.

В ознаменування 50-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні Нацбанк Білорусі планував випустити серію срібних і золотих монет номіналом по 1000, 500, 250, 125 і 50 рублів. Світло побачила тільки одна золота монета - 1000-рублева. На ній були зображені обеліск Перемоги в Мінську і біловезький зубр. Важила вона 31,1035 грама, мала діаметр 32,6 мм і була виготовлена ​​з найвищої 999,9 проби золота. Монета була вибита за океаном американською компанією Liberty Mint, Inc.

Через високу ціну продажу (1200 доларів США) тираж монети продавався дуже мляво. Несподівано через місяць після початку продажів на золотих монетах стали проявлятися мікроскопічні темні плями. Їх поява пояснювалося зносом кліше при карбуванні, через що на золоті з'явилися частинки міді. Для подальшого розгляду непродані монети були відкликані в сховище Нацбанку, а результати перевірки створеної комісії залишилися невідомими.
Всього було реалізовано приблизно 100 монет, які згодом стали справжнім раритетом у колекціонерів. Ціна на цю монету тепер в десятки разів перевищує первісну вартість (у 2007 році за неї пропонувалася $ 20000), але знайти її нумізматам досить складно.

раритетний Міцкевич

Ще одна білоруська монета також практично відразу стала рідкістю. У річницю 200-річчя народження Адама Міцкевича в 1998 році Національний банк Республіки Білорусь підготував випуск срібної та мідно-нікелевої монет із зображенням рельєфного портрета Адама Міцкевича. Монети викарбували на Московському монетному дворі, і в лютому 1999 року вони надійшли в продаж. Через тиждень їх в терміновому порядку відкликали з реалізації.

Виявилося, що на портретній стороні (реверсі монети) поруч із зображенням Адама Міцкевича вкралася помилка в даті його смерті. Замість «+1855» року було вибито «1854». Через три місяці були виготовлені монети з правильною датою, однак 94 срібні монети з помилкою були продані і залишилися у колекціонерів. Мідно-нікелеві помилкові монети в продаж надійти не встигли - сьогодні єдиний примірник зберігається в музеї Нацбанку. В даний час ціна на монету із зображенням Міцкевича з помилкою в даті на інтернет-аукціонах перевищує $ 3000..

Монети в Білорусі планувалися

Як розповів «IP» колишній глава Національного банку Білорусі Станіслав Богданкевич, в середині 90-х розглядалася ідея випуску білоруських монет. За його словами, вартість виготовлення монети набагато дешевше, ніж паперових грошей. «Тоді влада Білорусі збиралися придбати спеціальний верстат, їздили на монетні двори Швеції і Великобританії, - згадує Станіслав Богданкевич. - Виготовляти монету дуже легко, а заготовки для монет також можна замовляти за кордоном ». Однак згодом, за словами екс-голови Нацбанку, до стабілізації курсу білоруського рубля було вирішено тимчасово залишити в зверненні дрібні зайчики замість монет.

РЕКЛАМА

На жаль, монети у нас до сих пір не прижилися. Кілька років тому в Інтернеті з'явилася інформація, що в Словаччині вибиті білоруські розрахункові монети, наводилися навіть фото цих грошей. Однак, як запевнили представники Національного Банку Білорусі, - це була всього лише «качка».

Спрака INTEX-PRESS

Пам'ятні монети слід зберігати в спеціальних пластикових капсулах. Ні в якому разі такі монети не слід виймати з капсул і чіпати руками - на відполірованою поверхні назавжди залишаться відбитки пальців, видалити які буде неможливо не зіпсувавши монету. У крайніх випадках, брати і тримати монету можна тільки за гурт.

У крайніх випадках, брати і тримати монету можна тільки за гурт

Автор: Руслан Ревяко

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация