Білоруські танки захоплюють світ

Армія в 200 млн зареєстрованих користувачів, близько 500 видів танків і САУ, сотні співробітників в центрах розробок від Мінська до Сіднея, і навіть мер білоруської столиці, який роз'їжджав 10 вересня, в День міста, на брендований броньовику. Армія в 200 млн зареєстрованих користувачів, близько 500 видів танків і САУ, сотні співробітників в центрах розробок від Мінська до Сіднея, і навіть мер білоруської столиці, який роз'їжджав 10 вересня, в День міста, на брендований броньовику

Данило Ширяєв

Як заробити мільярд доларів на танчики? "Фонтанка" побувала в Мінську на День танкіста і з'ясувала, як білоруські танки захопили весь світ.

Все це - світ легендарної комп'ютерної гри World of Tanks, яка була створена в Білорусії в 2010 році і стрімко завоювала славу найгучнішого ігрового проекту на всьому пострадянському просторі.

Стан засновника компанії Wargaming, випускника фізфаку Білоруського держуніверситету Віктора Кислого, за оцінками агентства Bloomberg, в минулому році перевищило 1 млрд дол. Вартість самої компанії, яка розробила всесвітньо відомий танковий симулятор World of Tanks, приблизно оцінюється в 1,5 млрд.

Саме ця гра стала флагманом, який перетворив компанію родом з Білорусії (створена Кислим компанія Wargaming Public Co. Ltd зареєстрована на Кіпрі, а група компаній Wargaming.net, LLP - на Віргінських островах) в одного з найбільших в світі видавців і розробників «free- to-play ігор »(тобто ігор, які розповсюджуються безкоштовно).

Більшість користувачів грають в танки безкоштовно. Це класичний приклад free-to-play. Але всередині гри є ігрова валюта, «Голда», і є певний відсоток гравців, які купують преміум-танки і користуються іншими різноманітними платними сервісами. Який прибуток це приносить, в компанії не говорять, та й взагалі неохоче відповідають на питання про доходи і капіталізації Wargaming. Найбільш охоче вони міркують про свої благодійні та соціально орієнтованих проектах. Наприклад, про передачі в дар мінському музею Великої Вітчизняної війни комплекту доповненої реальності, який дозволяє розглянути у всіх подробицях рідкісну німецьку самохідку «Штурмтігр». До речі, таких реальних, а не віртуальних, самоходок в музеях континентальної Європи лише дві - в танковому музеї в підмосковній Кубинці, а також в німецькому Мюнстері.

«Для нас співпраця з музеями - це дуже важливий компонент діяльності. Всі бойові одиниці, які з'являються в грі, танки і самохідки, всі вони створені на основі референсів реальної техніки. Наші історики, можна сказати, просто живуть в цих музеях, вони шукають креслення, вивчають моделі. Ми співпрацюємо з десятками музеїв по всьому світу, в тому числі і з російськими », - додає глава відділу маркетингових проектів Wargaming, а потім знову терпляче вислуховує питання журналістів про гроші, які витрачаються на нові розробки, і бюджети подібних наукових і соціальних проектів. Відповідь на всі ці питання один: «Фінансові дані ми не розкриваємо».

Гра з Білорусі, в яку грає весь світ

Крім різноманітних освітніх та соціальних проектів компанія Wargaming вкладає значні кошти в організацію таких масштабних заходів, як День танкіста, який відбувся минулої неділі в мінському парку Перемоги.

Білоруські танки захоплюють світ

Це свято збігся з Днем міста (Мінськ відзначає в цьому році 950-річчя від дня першої згадки в літописі) і зібрав десятки тисяч гостей, які протягом всього дня розважалися на різноманітних ігрових майданчиках, а ближче до вечора зібралися багатотисячним натовпом біля головної сцени, щоб подивитися на виступи Найка Борзова, групи «Ундервуд» і хедлайнерів концерту з групи «П'ятниця».

У розпал свята до головного входу в парк під'їхав прикрашений логотипами World of Tanks броньовик, з якого виліз мер Мінська Андрій Шорец. Варто відзначити, що, крім брендованого броньовика, логотипи компанії з недавніх пір розміщені на одному з літаків білоруської авіакомпанії «Белавіа». У минулому році повітряне судно Boeing 737-300 було пофарбовано в корпоративні чорно-помаранчеві кольори, а на фюзеляжі з'явилися зображення танка Т-34 і напис «Гра з Білорусі, в яку грає весь світ». Це був перший випадок комерційного брендування літака білоруської авіакомпанії.

І літак, і броньовик з мером, і масштабний безкоштовний свято, організоване в тісній співпраці з владою, і підтримка з боку компанії державних музеїв - все це наводить на думки про тотальне GR-е (від англ. Government Relations, що дослівно перекладається, як «взаємодія з органами державної влади», і означає діяльність великих комерційних структур з ведення роботи компанії в певному політичному оточенні. - Прим. «Фонтанки»).

«День танкіста - це наша традиція. Ми святкуємо його з 2011 року. В цьому році ми робимо свято разом з містом, і це чудово, коли влада підтримує такі заходи. Тут мова не йде про окупність. Для нас головне - задоволені обличчя гравців і гостей свята », - уникає відповіді на питання про взаємодію з білоруськими властями глава відділу маркетингових проектів Wargaming Олександр Бобко.

«Природно, ми, як комерційна компанія, зацікавлені в отриманні якихось преференцій і податкових пільг. При цьому в наших відносинах з державою немає ніякого «подвійного дна», - говорить виконавчий продюсер World of Tanks Антон Панков. «Чесно кажучи, мені не хотілося б обговорювати це в контексті того, що ми проводимо якісь заходи, організуємо і підтримуємо різні соціальні проекти. Напевно, дешевше було б з державою безпосередньо домовитися, якби перед нами стояли якісь пов'язані з цим завдання », - підводить він межу.

Американці і росіяни - патріоти, а китайці люблять «дорожче»

У Росії найпопулярніші танки з гри World of Tanks - радянські. Зокрема, легендарний «Климент Ворошилов», він же КВ-1 і «Йосип Сталін», відомий за абревіатурою ІС-3. В Європі користуються популярністю німецькі танки, наприклад «Тигри». Ці важкі танки вперше взяли участь в бою під станцією Мга під Ленінградом в серпні 1942 року. До речі, одним з найбільш «живучих» танків в грі був до останнього часу німецький танк Maus ( «Миша»), реальний прототип якого був спроектований відомим німецьким конструктором Фердинандом Порше. За рахунок своєї потужної броні цей віртуальний танк активно використовувався гравцями в якості щита при настанні в місті або при захисті бази від переважаючих сил противника. Правда, після появи в грі протитанкових самохідних артилерійських установок (ПТ-САУ) просунутого рівня ефективність «мишок» різко впала.

«Ціновий діапазон у нас обмежується 50 доларами за найдорожчий танк. Китайський ринок - виняток, - розповідає виконавчий продюсер World of Tanks Антон Панков і відразу ж пояснює: - Китайці - хлопці досить специфічні, вони люблять «багатший і подорожче» і готові купувати танки десятого рівня, ціни на які трохи вище ».

Крім покупки преміальних танків гравці вкладаються в удосконалення вже наявних у них одиниць техніки. При цьому у кожного танка є своя "родовід", яку в грі називають "гілкою розвитку". Ця гілка наочно демонструє, як з часом розвивалася та чи інша модель. У деяких випадках, щоб "відкрити" нову машину необхідно досліджувати найбільш важливі вузли: знаряддя, вежі або двигуни. Всі тактико-технічні характеристики, починаючи зі скорострільності і закінчуючи швидкістю повороту шасі, докладно описані. Ще один важливий спосіб монетизації - покупка гравцями преміум-акаунтів, які дають можливість прискореного розвитку техніки і безліч інших бонусів. Для прикладу, преміум-аккаунт на 180 днів коштує трохи менше тисячі рублів; для порівняння: вартість комплекту з трьох нових танків обійдеться приблизно в 2 - 3 тисячі.

У грі є танки і самохідки з СРСР, Німеччини (часів Третього рейху), мілітаристської Японії, а ще з Китаю, Франції, Великої Британії, Чехословаччини, Швеції та Польщі. Озброєння з США в грі також представлено. З майже сотні американських моделей особливе місце займає САУ T92 HMC. Ця артилерійська установка може наносити противнику максимальний «разовий» шкоди, але не зручна в ближньому бою і поступається іншим САУ в швидкості наведення і точності. «Американські гравці в свіх перевагах - патріоти. Це чітко видно. Вони частіше за інших вибирають для гри саме американську техніку », - розповідає виконавчий продюсер World of Tanks.

Цікаво, що аналіз переваг гравців і їх ігрового поведінки дозволяє міркувати і про їх «ігровому менталітеті». «Хлопці з СНД більш агресивні, дуже агресивно грають поляки, німці та французи - спокійніше, а американці самі розмірені», - ділиться своїми спостереженнями Антон Панков.

При цьому виконавчий продюсер World of Tanks особливо підкреслює, що гра ця не про війну, а про бойову техніку.

До речі, і він сам, і багато його колег по роботі в компанії Wargaming є громадянами Росії, живуть в Мінську і ось уже майже десять років разом з братами-білорусами, а також розробниками з України та багатьох інших держав працюють на виробництві найпопулярнішою танкової гри в світі.


Данила Ширяєв, спеціально для "Фонтанкі.ру"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация