Більше ста. Яких замків втратила Білорусь і чому

  1. замок Свидригайло
  2. Замок переможця шведів і турків
  3. Замок олігарха-політзеки
  4. Замок творця Речі Посполитої
  5. Єдиний замок з ім'ям

На території Білорусі знаходилося більше ста замків. На землях, де воювали століттями, їх зведення було необхідним. Зміцнення знищувалися в битвах, розбиралися на будівельні матеріали або поступово занепадали. Від більшості з них нічого не залишилося, максимум - фрагменти руїн і залишки ровів і валів. Про таких - не збереження часом і майже забутих - наш матеріал. На території Білорусі знаходилося більше ста замків

Ілюстрація: TUT.BY

Велика кількість замків на наших землях підтверджує геральдика. Десятки міст Білорусі мають герби із зображенням укріплень.

- У більшості населених пунктів Великого князівства Литовського були свої замки. Ми не знаємо, як точно виглядали багато хто з них. Відомі нам зображення показують, якими приблизно вони були, - розповідає директор фонду «Країна замків» Алесь Варікіш.

Співрозмовник вважає, що в нашій країні до цих пір немає комплексного підходу до розвитку туризму і належного ставлення до спадщини.

- Якщо на відновлення замків або консервацію руїн потрібні великі кошти, то як пояснити відсутність на місці деяких з них хоча б пам'ятного знака, - нарікає він.

- Якщо на відновлення замків або консервацію руїн потрібні великі кошти, то як пояснити відсутність на місці деяких з них хоча б пам'ятного знака, - нарікає він

Клецьк в 14-15 ст. Реконструкція: Віктор Стащенюк

Разом з Алесем ми вибрали п'ять незбережених замків Білорусі: в Борисові, Улле, Гераненах, Ляховичах і смоляних, але список можна збільшити в рази. Вони перебували навіть там, де тепер важко уявити: на місці слуцького Будинки культури або чашнікской гімназії. Звичайна практика - руйнування замків у війнах, але досить сумних прикладів, коли це відбувалося в мирний час. Брестський замок, як і весь історичний центр міста, підірвали російську владу, щоб побудувати фортецю. замок в Дзержинську (Раніше - Койданово) розібрали в БССР для будівництва лікарні.

Старий Брест, знищений для будівництва російської фортеці. Ілюстрація: Павло Татарників

замок Свидригайло

Свидригайло, глава Веліколітви в 1430-1432 роках

Двоюрідні брати - Свидригайло і великий князь Вітовт - роками билися за Вітебськ. Зрештою місто на Двіні захопив Вітовт, а Свидригайло довелося провести в ув'язненні дев'ять років. Але саме його після смерті Вітовта обрали великим князем на сеймі у Вільні.

Полякам не сподобалося, що великим князем став православний, і вони пішли війною на Волинь (зараз - північно-західна Україна). Вони не змогли перемогти Свидригайло, але його скинули свої ж. Велике князівство Литовське очолив двоюрідний брат Свидригайло - Сигізмунд .

На час правління Свидригайло і доводиться перша згадка Борисівського замку. У німецькому списку він значиться як його володіння.

Назва: Борисовський замок

Розташування: Борисов, Мінська область

Час існування: до 19 червня 1655 року

Причина знищення: спалений російськими військами

Борисовський замок

Борисовський замок побудували до 14-го століття. Про нього збереглася мізерна інформація. Ми не знаємо точного часу і ініціатора його створення.

19 червня 1655 року Олександр Борисов спалило російське військо. За наказом царя Олексія Михайловича зруйнований замок відбудували. Він виконував функцію перевалочну базу для награбованого в ВКЛ зброї і продуктів, що дозволило йому цілий рік тримати облогу наших військ. Замок ще не раз міняв господарів, але з часом занепав і перетворився в руїни.

Під час Російської імперії на його місці побудували кам'яну в'язницю. До нашого часу збереглися її руїни. До середньовічному замку вони відношення не мають.

Замок переможця шведів і турків

Ян Кароль Ходкевич

Наш земляк Ян Кароль Ходкевич з Биховський гілки роду навчився військовій справі на Мальті і успішно застосовував знання на території майже десятка сучасних держав.

Кілька разів Ходкевич перемагав вдвічі і втричі перевищують шведські війська на території нинішньої Латвії. Європейську славу йому принесла перемога під Кірхгольмом (Зараз - Саласпілс). Там він втратив убитими і пораненими 300 солдатів, а шведи - більше 5 тисяч. Полководець здобув і єдину в нашій історії перемогу в морській битві. Після звільнення нині естонського Пярну він успішно атакував вночі шведський флот на захоплених кораблях. Йому присвячено героїчний епос « Кароломахія », Який написав на латині Христофор Завиша.

Помер Ходкевич у 1621 році під час переможної Хотинської битви над турецько-татарським військом. Одному з найзнаменитіших полководців за всю історію Європи в нашій країні немає жодного пам'ятника.

Назва: Ляховічскій замок

Розташування: Ляховичи, Брестська область

засновник: Ян Кароль Ходкевич

Час існування: 16-17 ст.

Причина знищення: поступово руйнувався, розібраний місцевими жителями

Причина знищення: поступово руйнувався, розібраний місцевими жителями

Ляховічскій замок. Ілюстрація: Павло Татарників

Ми згадали про полководця завдяки Ляхович - невеликому містечку в нинішній Брестської області, який йому подарував король. Ходкевич заклав там один з найбільших в Європі кам'яних замків.

З усіх боків його оточував рів. Замок мав прямокутну форму розміром 175 на 220 метрів (майже в 7 разів більше Мирського замку). Всередині знаходився двоповерховий кам'яний палац і арсенал.

Замок витримав кілька штурмів українських козаків і московитів. Найскладніша облога трапилася в 1660 році - вона тривала майже півроку. війська Івана Хованського перевищували гарнізон Миколи Юдицького (Воював в Алжирі, Тунісі і на Криті) вчетверо, але відступили з втратами. Після цього король звільнив Ляховичи на 9 років від усіх податків.

Замок взяли лише один раз - шведи - коли його захищали російські війська під час Північної війни. Після поділів Речі Посполитої замок не відбудовували і він поступово руйнувався. Місцеві жителі розбирали його камені для будівельних робіт. Частково споруди замку зберігалися до 19-го століття. Тоді камінь стали продавати. Зараз від замку немає ні сліду. Археологічні дослідження тут проводили в 1986 році.

Замок олігарха-політзеки

Альбрехт Гаштольд

Альбрехт Гаштольд (1480-1539) - передостанній представник роду - володів кількома тисячами підданих і безліччю земель в різних частинах країни. Він був одним з найбагатших і найвпливовіших магнатів свого часу, мав графські титули від Папи Римського і німецького імператора.

Наш земляк керував Новогрудком, Полоцькому, Мозирем і іншими містами, а його головним досягненням стала посаду канцлера. Він очолював комісію по створенню Статуту Великого князівства Литовського, який деякі історики називають першою конституцією Європи.

Гаштольд увійшов в історію і як військовий. Він брав участь в успішному поході на кримських татар, очолював оборони Смоленська і Полоцька від московитів.

Несподівана сторінка в біографії магната - півторарічне ув'язнення у в'язниці. Його заарештували за підозрою в підтримці заколоту Михайла Глинського, але пізніше виправдали.

Назва: Гераненскій замок

Розташування: герань, Гродненська область

засновник: Альбрехт Гаштольд

Час існування: 15-19 ст.

Причина знищення: зруйнований під час війни з Росією, розібраний для будівництва будівель

Гераненскій замок Альбрехта Гаштольда

Замок в Гераненах був головною резиденцією Гаштольда, але після смерті останнього представника роду Станіслава (перший чоловік Барбари Радзивілл ) Він перейшов до короля, а пізніше до Сапега і Пацам.

Він мав невеликий розмір - 27 на 27 метрів, але був частиною великого укріпленого комплексу з валом, ровом і вежами. При Гаштольда всередині замку знаходився дерев'яний палац. Пізніше на його місці побудували кам'яний.

Гераненскій замок зруйнували під час війни з Росією 1654-1667 років - в ній наша країна втратила половину населення. Через два століття його почали руйнувати, щоб використовувати камінь для будівництва будівель.

Замок творця Речі Посполитої

Сигізмунд Август

Сигізмунд Август (1520-1572) - останній представник династії Ягеллонів . При ньому Польща і Велике князівство Литовське об'єдналися в Річ Посполиту.

Сигізмунд Август приїжджав до згаданого вище Гераненскій замок після смерті Станіслава Гаштольда, щоб вирішити долю володінь покійного, у якого не було спадкоємців. Там великий князь познайомився з його вдовою Барбарою Радзивілл. Вони таємно повінчалися. Після успадкування польського трону він одружився офіційно і оголосив її королевою. Це не сподобалося польської магнатерії, які побоювалися зростання впливу Радзивіллів - прихильників незалежності ВКЛ, а також матері короля італійці Боні Сфорца. За однією з версій, та й отруїла Барбару.

Під час його правління наша країна вела активні бойові дії з Росією. Цар Іван Грозний напав на Лівонію (Нинішня Латвія і Естонія). Та попросила допомоги у ВКЛ - так наша країна розпочала війну. Незабаром ми втратили Полоцьк.

Назва: Улльскій замок

Розташування: Улла, Вітебська область

Засновник: король Сигізмунд Август

Час існування: 1567-1654

Причина знищення: зруйнований під час війни з Росією

Причина знищення: зруйнований під час війни з Росією

Проект Улльского замку

Під час Лівонської війни Сигізмунд Август і наказав звести Улльскій замок. Роботами керував інженер з Венеції. Будівельники викопали рів, насипали вал, але на них напали росіяни і всіх убили. За наказом Івана Грозного тут побудували восьмібашенную дерев'яну фортецю. Вона змогла витримати тритижневу облогу наших військ під командуванням згаданого вище Яна Кароля Ходкевича. Але через півроку наш земляк Роман Сангушко захопив фортецю.

Новий король Речі Посполитої Стефан Баторій наказав зміцнити замок. Незабаром його знищили росіяни - під час війни 1654-1667 років.

Пізніше на цьому місці збудували костел: спочатку дерев'яний, а вже при Російської імперії - кам'яний. Він зберігся до наших днів.

Єдиний замок з ім'ям

Павло Кароль Сангушко, один з власників замку

Семен Самуїл Сангушко (1570-1638) - державний діяч Речі Посполитої з ковельської лінії роду. Він відучився в Інгольштадском університеті і після повернення на батьківщину займав високі посади в Орші, Мстиславле, Суражі, Вітебську.

Сангушко воював з росіянами і шведами, а в історію увійшов як засновник Смілянського замку «Білий Ковель» - єдиного в Білорусі, якому дано назву. У ньому він зібрав одну з кращих бібліотек країни.

Замок залишався житловим, поки під час Північної війни в ньому не розмістився шведський гарнізон. Тодішній власник Смолян Павло Кароль Сангушко виступив в тій війні на боці Швеції.

Назва: Замок «Білий Ковель»

Розташування: Смолян, Вітебська область

засновник: Семен Сангушко

Час існування: 17-19 ст.

Причина знищення: підірваний і розібраний на цеглу за наказом російської влади

Причина знищення: підірваний і розібраний на цеглу за наказом російської влади

Ілюстрація: Сергій Прищеп. Замок «Білий Ковель»

Замок збудували у другій половині 17-го століття. Він мав форму прямокутника з внутрішнім двором. Стіни зміцнювалися триповерховими вежами і однією п'ятиповерхової. Частиною замку був житловий палац.

Як і Улльскій, Гераненскій і десятки інших замків, він був зруйнований під час війни з Росією 1654-1667 років. Пізніше його відновили, але в Північній війні знову зруйнували. Тоді російські війська взяли «Білий Ковель» штурмом і за наказом Петра Першого підірвали його при відступі. Нової резиденцією Сангушків стало Гродно, цей рід досі не згас.

Російська влада конфіскувала замок після національно-визвольного повстання 1830-1831 років. Новий власник Олексій Семенов продав його на цеглу. Розбирання замку припинив черговий господар Валер'ян Титов. Він справив консервацію збережених до наших днів руїн вежі.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация