Біографія Олександра Блока

  1. Отроцтво і перші вірші
  2. розквіт творчості
  3. Блок і радянська влада
  4. захід поета
  5. Фільм "Я повільно божеволів"

Червоною датою календаря для російського символізму в поезії стало 28/16 листопада 1880 року, коли в північній столиці Росії народився Олександр Олександрович Блок

Червоною датою календаря для російського символізму в поезії стало 28/16 листопада 1880 року, коли в північній столиці Росії народився Олександр Олександрович Блок. Батько (Олександр Львович) майбутнього поета працював по викладацької лінії в університеті Варшави, а мати (Олександра Андріївна) займалася перекладами. Незважаючи на добрий знак однакових імен батьків і власного імені, доля до Блоку була прихильна з дитинства, так як виховання хлопчик отримував у дідуся Андрія Бекетова, через розлучення батьків ще до його народження.

Отроцтво і перші вірші

Дитинство Олександра Блока проходило в маєтку Шахматова, там же пройшло і отроцтво. У компанію Олександра входили його двоюрідні і троюрідні брати, а перші вірші вийшли з-під пера поета в 5 років. Простенькі четверостишья стали фундаментом одного з найгучніших імен в російській поезії і явного домінатора в стилі символізму.

У 1889 році сім'я мати Олександра пов'язує свою долю з гвардійським офіцером і вони разом з 9-ти річним хлопчаком переїжджають до Пітера, де юний Блок починає навчання в Введенській гімназії. Після закінчення гімназії Блок, в 1898 році, вступає до університету Санкт-Петербурга на юридичний факультет, однак юриспруденція не приваблює майбутнього поета і в 1901 році він перейшов на історико-філологічний факультет. На початку століття Блок заводить дружбу з символістами Брюсовим і Білим, в цей момент відбувається його становлення як поета-символіста, хоча до популярності ще далеко.

Олександр Блок вінчається з Любов'ю Менделєєва в 1903 році. Вона переживе Блоку і напише згодом книгу спогадів, де описуватиме цікаві сторінки їхнього життя. Саме Менделєєва Блок присвятив цикл «Вірші про прекрасну даму».

Саме Менделєєва Блок присвятив цикл «Вірші про прекрасну даму»

Олександр закінчує університет за слов'яно-російському відділенню в 1906 році, а його перше видання побачило світ трохи раніше, в 1903 році, року вірші поета надрукував журнал «Новий шлях». Слідом за першими рядками світло бачить і другі, надруковані в альманасі «Північні квіти». Цикл в альманасі називається «Вірші про прекрасну даму», в них вже починають пробивати свій шлях до читача паростки символізму.

На період революції випало час становлення поета, з 1905 по 1908 роки виходять у світ вірші, які приносять поетові першу славу. Відзначимо « незнайомку »І« Снігову маску »- це перші вірші, за якими автора стали впізнавати. З молодим поетом співпрацюють відомі в колах Петербурга журнали, в одному з них, в «Золотому Руні» поет веде свій критичний розділ з 1907 року.

розквіт творчості

У 1909 році Блок уже відомий в Росії поет, читачі чекають виходу його нових віршів, а навколо Олександра формується коло шанувальників. Отримавши в 1909 році спадщину після смерті батька, Блок вирішує краще пізнати світ і з головою поринає в подорожі.

З 1909 по 1913 рік Блок три рази подорожує по Європі. Він відвідав Францію і Італію, Німеччину і Бельгію, але не тільки інтерес до європейських традицій і способу життя хвилює поета під час подорожей. Олександр Блок за кордоном активно працює. У ці роки виходить цикл віршів «Італійські вірші», збірник «Нічні годинник» і п'єса «Роза і Хрест». Поет ясно показує, що є Європа, а є Росія, від якої він не збирається відрікатися. рядки:

І в житті нової, несхожою,

Забуду колишню мрію,

І буду також пам'ятати дожів,

Як нині пам'ятаю Калиту.

Армійська служба також не минула Блоку, поет призивається в армію в 1916 році і служить табельщиком недалеко від білоруського Пінська. Від кривавих битв Блок був позбавлений, так як незабаром прийшла революція і «все змішалося в домі Облонських». Царя не стало, воювати не за кого і Блок повертається до Пітера. Тут і починаються самі неоднозначні роки в біографії поета, адже ніколи не висловлюючи явних симпатій до комуністів, Блок стає на їхній бік і служить їм, нехай і без особливого улесливості, але вірно.

Блок і радянська влада

На початку 1918 року з'являється поема «Дванадцять», де попереду дванадцяти червоних солдатів Блок ставить Ісуса Христа, підписуючись, таким чином, під повною лояльністю до існуючої влади. Це можна ще віднести до боязні за власне життя в епоху перевороту свідомості, то рядки:

«Пам'ятаєш, Катя, офіцера - НЕ пішов він від ножа»

Написані в цій же поемі, складно пов'язати з лояльністю, тут проглядається і власне переконання в правоті влади.

Відразу ж за цією поемою з'являються «Скіфи», де рядки:

«Товариші! Ми стане брати! »

Та й багато інших моментів, також говорять про підтримку Блоком радянської влади.

«Не можна служити двом богам», це можна віднести до періоду біографії Блоку з 1918 по 1921 рік, коли поет не написав нічого оригінального, задовольняючись доповідями на засіданнях Вільної філософської організації та жартівливими рядками, який не викликали особливого інтересу ні у кого.

Переосмислення справжнього починається з 1921 року, на жаль, жити поетові залишалося трохи, і навряд чи він встиг сказати і половину думок і зробити частину справ. У 1921 році поет пише вірш «Пушкінського дому», в якому проглядаються нотки заповіту і каяття. Будучи з 1920 року головою ради поетів Петрограда, Блок робить чимало для молодих обдарувань, але їх, на жаль, небагато в цю лиху годину. Також Блок стає щитом для відомих поетів і критиків, наприклад, він довго стоїть тінню між НКВД і Гумільовим , Вдячні йому і інші письменники і поети. Масові чистки, криваві чистки почалися саме після смерті Олександра Блока.

Масові чистки, криваві чистки почалися саме після смерті Олександра Блока

захід поета

Радянська влада не чіпає Блоку, але і не відчуває до нього велику повагу. Наприклад, в 1921 році Політбюро відмовило в виїзді на лікування до Фінляндії, хоча стан Блоку було вже критичним. Хвороба серця прогресувала, плюс Блок впав у глибоку депресію. В останні дні життя Блок був без пам'яті, намагався знищити поему «Дванадцять», йому здавалося, що вона тільки написана і не надрукована. «Усі копії знищити, все». Що це було - божевілля, образа за відмову в візі для лікування або переосмислення життя - питання, на яке немає відповіді. У різних джерелах останні дні Блоку описуються по-різному, тому залишимо це в закритому скриньці історії.

Помер Олександр Олександрович Поле 1 серпня 1921 року й відразу похований на Смоленському цвинтарі, звідки прах перенесено на Вовківське кладовищі в 1944 році.

Помер Олександр Олександрович Поле 1 серпня 1921 року й відразу похований на Смоленському цвинтарі, звідки прах перенесено на Вовківське кладовищі в 1944 році

Життя на стику століть і зламі свідомості наклала на творчість Блоку свій помилок, але при всій складності і неоднозначності життєвого шляху Блок був і залишається одним з найбільших російських поетів. Це він нагадав про істину у вині, це він поставив Христа попереду більшовиків, це він вчив приймати навіть за муки і загибель:

«За муки, за загибель - я знаю,

Все одно: приймаю тебе! »

У будинку, на вулиці Декабристів, де останні роки жив і помер Блок, працює музей-квартира.

Фільм "Я повільно божеволів"

Рекомендую подивитися документальний фільм "Я повільно божеволів", з кадрів якого ви дізнаєтеся про великого поета ще більше.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация