Біографія і книги автора Буличов Кір

Кір Буличов (справжнє ім'я Ігор Всеволодович Можейко; 18 жовтня тисяча дев'ятсот тридцять-чотири , Москва - 5 вересня 2003 , Москва ) - радянський письменник-фантаст, учений-сходознавець, фалерист , сценарист . лауреат Державної премії СРСР ( +1982 ). Ім'я користувача скомпонований з імені дружини Кіри і дівочого прізвища матері письменника, Марії Михайлівни Буличёвой.Ігорь Всеволодович Можейко народився 18 жовтня 1934 року в Москві , В сім'ї Всеволода Миколайовича Можейко і Марії Михайлівни Буличов.

Батько, Всеволод Миколайович Можейко, виходець з білорусько-литовських шляхтичів Можейко герба Труби , В п'ятнадцять років формально пішов з дому, приховавши своє дворянське походження і влаштувавшись учнем на завод. У 1922 році у віці 17 років він прибув в Петроград , Працював там слюсарем, а після закінчення робітфаку вступив на юридичний факультет університету, паралельно працюючи в профспілці. інспектуючи одного разу олівцеву фабрику Хаммера , Він познайомився там з робітницею Марією Михайлівною Буличов, з якою одружився в 1925 році. [3]

Мати була дочкою офіцера, полковника Михайла Буличова, викладача фехтування Першого Кадетського корпусу, і до революції навчалася в Смольному інституті шляхетних дівчат . Після революції вона освоїла робочу спеціальність, а потім закінчила автодорожній інститут. У 1930-і роки служила комендантом Шліссельбурзькій фортеці , А під час війни працювала начальником авіадесантної школи в м Чистополь .

Після закінчення школи Ігор по комсомольській рознарядкою вступив до Московський державний інститут іноземних мов імені Моріса Тореза , Який закінчив в 1957 році . Два роки працював в Бірмі перекладачем і кореспондентом АПН , в 1959 році повернувся до Москви і вступив в аспірантуру інституту сходознавства АН СРСР . Писав історико-географічні нариси для журналів « Навколо світу »І« Азія і Африка сьогодні ». В 1962 році закінчив аспірантуру, з 1963 року працював в Інституті сходознавства, спеціалізуючись на історії Бірми . В 1965 році захистив кандидатську дисертацію по темі " Паганское держава (XI-XIII століття) », в 1981 році - докторську дисертацію по темі «Буддійська сангха і держава в Бірмі ». У науковому співтоваристві відомий працями з історії Південно-Східної Азії .

Перше оповідання, «Маунг Джо буде жити», опублікований в 1961 році . Фантастику почав писати в 1965 році , Фантастичні твори видавав виключно під псевдонімом. Перше фантастичний твір - оповідання «Борг гостинності», був опублікований як «переклад оповідання бірманського письменника Маун Сейн Джі». Цим ім'ям Буличов згодом користувався ще кілька разів, але більшість фантастичних творів публікувалися під псевдонімом «Кирило Буличов» - псевдонім був скомпонований з імені дружини і дівочого прізвища матері письменника. Згодом ім'я «Кирило» на обкладинках книг стали писати скорочено - «Кир.», А потім скоротили і точку, так і вийшов відомий зараз «Кір Буличов». Зустрічалося і поєднання Кирило Всеволодович Буличов. Своє справжнє ім'я письменник зберігав в таємниці до 1982 року , Оскільки вважав, що керівництво Інституту Сходознавства не вважатиме за фантастику серйозним заняттям, і боявся, що після розкриття псевдоніма буде звільнений [4] .

Видано кілька десятків книг, загальна кількість опублікованих творів - сотні. Крім написання своїх творів, займався перекладом на російська фантастичних творів американських письменників.

Екранізовано понад двадцять творів, зокрема, за повістю «Сто років тому вперед» (1977) знятий п'ятисерійний фільм « Гість з майбутнього »- один з найпопулярніших в СРСР дитячих фільмів середини 1980-х. В 1982 році став лауреатом Державної премії СРСР за сценарії до художнього фільму « Через терни до зірок »І повнометражного мультфільму« Таємниця третьої планети ». При врученні Державної премії і був розкритий псевдонім, втім, очікуване звільнення не відбулося [4] .

Кір Буличов був членом Творчих Рад журналів фантастики « Полудень. XXI століття »І« якщо ». Журнал «Якщо» був навіть врятований Буличов в середині 90-х, коли опинився під загрозою фінансового краху .

Лауреат премії в області фантастики « Аеліта »(1997). кавалер « Ордена лицарів фантастики »(2002).

Дружина - Кіра Олексіївна Сошинський - письменниця-фантастка, художниця, ілюстратор його книг, перекладачка, архітектор за освітою [5] [6] [7] , Дочка - Аліса Лютомская (Можейко) (нар. 1960) - архітектор, в її честь названа Аліса Селезньова , Онук Тимофій - студент МАРХИ [8] , Вся сім'я займається дайвінгом [9]

помер 5 вересня 2003 року у віці 68 років після важкої і тривалої хвороби. Похований в Москві на Міуському кладовищі .

У 2004 році Кір Буличов посмертно став лауреатом шостої міжнародної премії в області фантастичної літератури імені Аркадія і Бориса Стругацьких ( « АБС-премія ») В номінації« Критика і публіцистика », за серію нарисів« Пасербиця епохи ».

[ правити ] Творчість Основна стаття: Бібліографія Кіра Буличова [ правити ] Фантастика

У своїх творах Кір Буличов охоче звертався до раніше придуманим і описаним персонажам, в результаті чого вийшло кілька циклів творів, в кожному з яких описуються пригоди одних і тих же героїв.

видавництво « Ексмо »Випустило практично повне зібрання творів Кіра Буличова в 18-и томах (2005-2007) в серії« Батьки-засновники: Російське простір » [10] .

Деякі твори були вперше опубліковані посмертно. Кілька оповідань були виявлені в архівах письменника і були видані в 2008-2012: «Орел», «Півень кричить із запізненням», «Загибель поета», «Постріл Купідона» в книзі «Вельмишановний мікроб» (2008) в серії «Кращі книги за XX років »видавництва« текст » [11] , «Бранці боргу» з циклу про доктора Павлиші в журналі « якщо »(№ 5, травень 2009) [12] , «Шістдесят років по тому» в « Новой газете »(№ 106 від 24 вересня 2010) [13] , І «Жовте привид» в останньому томі трьох-томного збірника «Великий Гусляр» (2012) видавництва « час » [14] .

[ правити ] пригоди Аліси

Мабуть, це найбільш відомий цикл творів Кіра Буличова. Головна героїня цього циклу - школярка (в перших оповіданнях - ще дошкільниця) XXI століття Аліса Селезньова . Ім'я героїні автор дав на честь своєї дочки Аліси, яка народилася в 1960 році. Першими творами циклу стали розповіді, що склали збірку «Дівчинка, з якою нічого не станеться». Пригоди Аліси відбуваються в самих різних місцях і часах: на Землі XXI століття, в космосі, на океанському дні і навіть в минулому, куди вона забирається на машині часу . Існує навіть ще один, «внутрішній» цикл «Аліса і її друзі в лабіринтах історії», що розповідає про пригоди дітей XXI століття в минулі часи. У перших творах Аліса була єдиним з основних персонажів дитиною, а оповідання велося від імені космобіолог професора Селезньова, батька Аліси (автор, судячи з однієї з повістей, назвав його своїм справжнім ім'ям - Ігор). Пізніше розповідь стало вестися від третьої особи, а основними героями, разом з Алісою, стали її ровесники - однокласники та друзі. Частина книг циклу орієнтована на дітей молодшого віку. Такі книги являють собою, по суті, казки, в них нерідко діють чарівники і казкові істоти, відбуваються чудеса. Та й в більш «дорослих» книгах є помітний елемент казковості.

Цикл книг про Алісу одночасно і найпопулярніший, і самий неоднозначний. Критики не раз відзначали, що ранні оповідання та повісті про Алісу були набагато сильніше, ніж наступні. У пізніх книгах з'являється наліт «серіальності», зустрічаються повторення сюжетних ходів, немає легкості. Це і зрозуміло: неможливо майже сорок років на однаково високому рівні постійно писати про одних і тих же героїв. Сам Буличов в інтерв'ю не раз говорив, що йому не хочеться більше писати про Алісу. Але персонаж виявився сильнішим автора: Аліса Селезньова стала таким же «вічним героєм», як Шерлок Холмс Конан Дойля , І Кір Буличов періодично знову повертався до неї. Остання повість про Алісу - «Аліса і Алісія», була закінчена автором у 2003 році , Незадовго до смерті. Перша книга в оповіданнях не завжди пов'язані на відміну від інших як наприклад «Таємниця третьої планети» або «Сто років тому вперед»

[ правити ] Великий Гусляр

цикл про вигаданому місті Великий Гусляр (прототипом якого послужив Великий Устюг Вологодської області ). У Гусляр навідуються інопланетяни, там безліч дивних жителів, там відбуваються надзвичайні події. І там же живуть звичайні нормальні люди, яким, через особливості оточення, час від часу доводиться вирішувати абсолютно несподівані проблеми і навіть в самих дивних обставин залишатися перш за все людьми. Твори циклу написані дуже легко і з гумором, їх приємно і невтомливо читати, при тому, що в них нерідко зачіпаються цілком серйозні питання і проблеми. Гуслярскій цикл містить близько сімдесяти творів, в ньому сім повістей (деякі з них в різний час видавалися під різними назвами), решта - розповіді. Перше оповідання - «Зв'язки особистого характеру» - з'явився з дорожнього знаку «Ремонтні роботи», на якому, як здалося автору, у робочого було три ноги. Розповідь був написаний спеціально для болгарського журналу. Твори циклу створювалися протягом майже тридцяти п'яти років, починаючи з 1967 року. Цикл народжувався стихійно, тому в ранніх оповіданнях з'являються герої-одноденки або герої, які виїжджають з міста назавжди, але в наступних оповіданнях раптом знову з'являються. На карті вигаданого міста поступово з'являлися нові об'єкти, і в середині 90-х років в журналі «Уральський слідопит» з'явилася карта міста Великий Гусляр. Поступово цикл ріс, зараз його повісті й оповідання розташовуються по п'яти збірників: «Чудеса в Гусляр», «Прибульці в Гусляр», «Повернення в Гусляр», «Гусляр-2000» і «Господа Гуслярци». Деякі розповіді циклу в офіційні збірники не входять. У 1984 році на кіностудії Мосфільм за повістю "Марсіанський зілля" було знято художній фільм шанс .

[ правити ] доктор Павлиш

Традиційна для радянської НФ космічна фантастика, повісті та оповідання з різними сюжетами, що розповідають про польоти землян в космос, на інші планети і про їхні пригоди там. Цикл об'єднує один загальний герой - доктор Владислав Павлиш, космічний лікар. Прототипом послужив лікар Владислав Павлиш з судна «Сегежа» (це ж назва Буличов дав одному з космічних кораблів, на яких літав в книгах доктор Павлиш), з яким письменник зробив плавання по Північному Льодовитому океану. Цей цикл не є, строго кажучи, серіалом, він створювався не "під героя». Просто в написаних у різний час і на різні теми «космічних» творах зустрічається один і той же чоловік, причому в одних творах він виступає як головний герой, в інших - як оповідач, по-третє - просто як один з багатьох персонажів. Опубліковано дев'ять творів, в тому числі і знаменита повість «Селище» , Деякі з них виходили частинами і під різними назвами. Повість «Тринадцять років шляху» - перший твір із циклу про доктора Павлиші.

[ правити ] Андрій Брюс

Андрій Брюс, агент Космофлот, є персонажем двох творів - « агент КФ »І« підземелля відьом ». В ході своїх подорожей у справах міжпланетного космічного агентства, герой стикається з необхідністю проявити справжнє, непідробне мужність і рішучість. У першому романі Андрій Брюс стикається зі змовою на планеті Пе-У, в реаліях якої пізнається знайома автору М'янма . Другий роман - «Підземелля відьом» ( екранізований в 1989 році , Роль Брюса виконав Сергій Жигунов ), Присвячений наслідків дивного експерименту щодо прискорення еволюції тваринного і рослинного світу, і соціального розвитку людей, який провели на одній далекій планеті невідомі представники високорозвиненої цивілізації. Твори, присвячені Андрію Брюсу, написані в жорсткій, достовірної манері, особлива увага в них приділена моральним і соціальних питань.

[ правити ] интергалактическую поліція

Серія книг про пригоди агента интергалактическую поліції Кори Орват. Час дії приблизно відповідає часу дії книг про Алісу Селезньову. Кора - дівчина, знайдена в космосі, виховувалася в школі-інтернаті для незвичайних знайда, потім була залучена до роботи в ІнтерГполе начальником цієї організації, комісаром мілодари . Книги цієї серії - фантастичні детективи, по ходу сюжету Кора займається розкриттям злочинів і розплутуванням різних загадок. За словами самого письменника, Кора Орват - це свого роду «подорослішав варіант Аліси Селезньової». Разом з тим Кора помітно відрізняється від Аліси характером, зокрема, міщанськими судженнями. У пізніх творах Кора і Аліса іноді перетинаються. Цикл також перетинається з циклом про Великий Гусляр.

[ правити ] інститут експертизи

Невелика серія оповідань про таку собі наукової лабораторії, що займається дослідженням надзвичайних явищ і роблять фантастичні відкриття. Герої цього циклу також зустрічаються в циклі «Театр тіней».

[ правити ] Театр тіней

Серія з трьох книг: «Старий рік», «Вид на битву з висоти», «Операція" Гадюка "», в яких описуються пригоди героїв в якомусь паралельному, «тіньовому» світі, що існує пліч-о-пліч з нашим, звичайним. Цей світ дуже схожий на наш, але практично безлюдний. При певних обставинах люди звідси можуть потрапляти туди і жити там. Хтось просто живе, а хтось тут же знаходить спосіб перетворити паралельний світ в джерело збагачення і задоволення спраги влади. Герої, спільні з циклом «Інститут експертизи», намагаються досліджувати цей світ. Головний герой Георгій Олексійович (Гарік) Гагарін - археолог, за походженням інопланетянин-підкидьок - знайдений 12 квітня в лісі.

[ правити ] Річка Хронос Основна стаття: річка Хронос

Спочатку серія з чотирьох романів: «Спадкоємець», «Штурм Дюльбер», «Повернення з Трапезунда», «Замах». В цикл також входять романи «Заповідник для академіків», «Немовля Фрей» і кілька детективних романів і повістей, написаних окремо. У циклі, витриманому в жанрі альтернативної історії , Розглянуті можливі альтернативні сценарії розвитку історії Росії. Герої циклу - Андрій Берестов і Лідочка Іваницька - отримують можливість подорожувати в часі по паралельних світах і бути свідками таких подій альтернативної історії, як звільнення царської сім'ї Колчаком після революції 1917 року ( «Штурм Дюльбер»), розробка ядерної зброї в СРСР в 1939 році ( «Заповідник для академіків») і навіть відродження Леніна в дитинку в 1990-х роках. ( «Немовля Фрей»). До циклу примикає кілька детективних, Нефантастичний романів: «Засни, красуня», «Таких не вбивають» «Будинок в Лондоні».

[ правити ] Верьовкін

Події творів цього циклу відбуваються в місті Верьовкін, який на відміну від гусляра зовсім не веселий.

список творів

  • Котел (1992)
  • Зайвий близнюк (1997)
  • Майбутнє починається сьогодні (1998)
  • В пазурах пристрасті (1998)
  • Попелюшка на ринку (1999)
  • Чума на ваше поле (1999)
  • Геній і лиходійство (2000)

[ правити ] Лігон

Дія романів дилогії: «Днями землетрус в Лігон» і «Голі люди» відбувається у вигаданій країні Лігон в південно-східної Азії . Прототипом послужила Бірма, в якій автор провів кілька років. Назва Лігон також носить столиця однієї з держав планети Муна в повісті «Остання війна».

[ правити ] Драматургія

Кір Буличов написав кілька п'єс, деякі з яких, на прохання режисера Андрія Россинского для постановки в театрі «Лабораторія». Деякі п'єси він писав спеціально: «Крокодил на дворі», «Ніч в нагороду», деякі виходили з перероблених повістей: «Товариш Д.» і «Осічка-67», а п'єса «Іменини пані Ворчалкиной» - переробка однойменної п'єси імператриці Катерини Великої .

[ правити ] Повісті і романи, що не входять в цикли

До таких можна віднести цілий ряд значних творів.

  • Повість «Журавель у руках» (1976) описує життя паралельного світу, де йде затяжна феодальна війна, в яку втручаються люди, що живуть в нашому світі.
  • У повісті «Викрадення чародія» (1979) група прибульців з майбутнього, що проникла в наш час, намагається врятувати і вивезти до себе в майбутнє видатного вченого, який жив за 700 років до нашого часу, який неминуче загине в далекому Середньовіччі. Свідком і учасником їх роботи стає випадково опинилася в центрі подій сучасна (час дії і реалії відповідають моменту написання повісті) радянська дівчина Анна. У повісті питання про «генії і лиходійство» встає в самій гострій формі. Повість характерна ще однією особливістю: в ній вперше опублікований текст, який пізніше виходив окремо під назвою «поминальнику XX століття». У ньому перераховані вигадані автором генії, з раннього дитинства нібито виявили абсолютно видатні здібності до мистецтва, наукам, в тому числі самостійно повторювали, часто в зовсім невідповідному оточенні, найбільші наукові теорії, але не стали відомими через їх загибелі, як правило, насильницькою, в дитячому або юнацькому віці. «Поминальнику XX століття» - символ крихкості таланту і геніальності. повість двічі екранізована .
  • Повість «Чужа пам'ять» (1981) розповідає про складні моральних конфліктах, початком яких послужив експеримент радянського вченого Ржевського, який створив свого клона. Молодший клон починає розбиратися в справах оригіналу двадцятирічної давності.
  • «Місто нагорі» (1986), роман, присвячений пригодам групи археологів на мертвій планеті, на якій, виявляється, після руйнівної війни залишки населення продовжують жити у величезному підземному місті. У романі описана трагедія жителів підземного міста, яким править військово-промислова олігархія. Сюжет підземних подорожей неодноразово використовувався Буличов в таких творах як «Потрібна вільна планета», «Підземна човен», «Притулок» і « улюбленець ».
  • Повість «Смерть поверхом нижче» (1989) описує екологічну катастрофу в невеликому провінційному радянському місті, яку керівництво міста всіляко намагається приховати. Дія відбувається в епоху перебудови. Автор присвячує багато сторінок аналізу конформізму і дисидентства тієї епохи.
  • Роман «Таємниця Урулгана» (1991), написаний в стилі «ретро», присвячений дивним і страшним подіям, що почався з того, що одна молода англійка приїжджає в дореволюційну Сибір для пошуків батька-дослідника Арктики, який зник безвісти. Мандрівники, просуваючись по Олені, прибувають на місце падіння Урулганского метеорита, який опинився інопланетним кораблем з замороженим прибульцем всередині.
  • Роман « улюбленець »(1993), дія в якому відбувається через сто років після завоювання Землі прибульцями-негуманоїди (величезними рептиліями), присвячений складним і, часом, неоднозначним відносинам, які склалися у залишків землян із загарбниками: люди стають домашніми улюбленцями (яскрава аналогія на відносини людини і собаки), їх вигулюють на повідку, спаривают для отримання потомства і навіть влаштовують справжні бої. Але все ще є опір, яка має намір скинути інопланетний гніт.
  • Роман «Притулок». Перший роман намічався циклу, такий собі відповідь Гаррі Поттеру , Однак смерть письменника залишила серіал незакінченою, а сам роман «Притулок» вийшов в 2004 році, коли Буличова вже не було в живих. У романі хлопчикові Севе належить врятувати чарівний народ, що складається з персонажів казок. Чарівному народу немає місця в нашому світі, і вони мають намір побудувати притулок під землею, Севе належить розвідати місце під майбутнє поселення.

[ правити ] Розповіді, що не входять в цикли

Кір Буличов написав велику кількість фантастичних оповідань, що представляють собою самостійні твори. Першим з них була розповідь «Коли вимерли динозаври» , Який вперше був опублікований у другому номері журналу «Шукач» за 1967 рік [15] . Деякі з них спочатку були опубліковані в різного роду науково-популярних журналах, таких як «Хімія і життя» або "Знання сила" . Основні авторські збірки оповідань - «Чудеса в Гусляр» (1972), в який увійшли не тільки гуслярскіе розповіді, «Люди як люди» (1975), « Літній ранок »(1979), «Кораловий замок» (1990), «Кому це потрібно?» (1991).

[ правити ] Література, крім фантастики [   правити   ] Література, крім фантастики   Титульний аркуш книги Ігоря Можейко «   Аун Сан   »,   ЖЗЛ   , 1965 Титульний аркуш книги Ігоря Можейко « Аун Сан », ЖЗЛ , 1965

Загальна кількість виданих наукових і науково-популярних творів, що публікувалися під справжнім ім'ям - кілька сотень. Здебільшого це роботи по історії ( «7 і 37 чудес», «Жінки-вбивці», «Артур Конан Дойл і Джек-різник», « 1185 рік »), сходознавства ( « Аун Сан »), І літературознавства ( «Пасербиця епохи» - про фантастику 20-х - 30-х років), а також автобіографічна книга «Як стати фантастом», публікувалися в спеціальних і популярних журналах. Крім того, з-під пера Буличова вийшло понад шестисот віршів і кілька десятків оповідань-мініатюр. У книзі «Західний вітер - ясна погода» популярно описуються події Другої світової війни в Південно-Східної Азії .

Крім створення власних творів Буличов перекладав на російську мову книги іноземних авторів. Опубліковані в перекладах Кіра Буличова твори (переважно фантастичні) Айзека Азімова , Бена Бови , Хорхе Луїса Борхеса , Ентоні Бучера , Е. Віннікова і М. Мартін, Р. Гарріса, Грема Гріна , Спрег де Кампа , Х. Кепці, Артура Кларка , Сирила Корнблат , Урсули Ле Гуїн , Мья Сейн , У. Пауерса, за Хла , Ф. Пола, Перл Аун , М. Рейнолдса, Кліффорда Саймака , М. Сент-Клер, Жоржа Сіменона , Теодора Старджон , Т. Томас, Дж. Уайт, Д. Уондрі, Роберта Хайнлайна , Л. Х'юза, Д. Шміца, П. Ентоні. Також в студентські роки, разом з однокурсником Буличов, бажаючи заробити грошей, перевів казку Льюїса Керролла « Аліса в країні чудес »(Так як вони порахували, що ця казка раніше на російський не переводилася), однак у видавництві сказали, що книга давно переведена і неодноразово, і книга не вийшла.

[ правити ] Премії та нагороди [ правити ] Меморіальна премія ім. Кіра Буличова

Відразу після смерті письменника журналом « якщо », Членом Творчого Ради якого довгі роки був Кір Буличов, була заснована Меморіальна премія ім. Кіра Буличова . Вручається з 2004 року за високий літературний рівень і людяність, виявлену в творі. Сама премія є мініатюрною бронзову друкарську машинку - символ праці письменника. До журі входять два співробітника « якщо », Всі члени Творчого Ради журналу і чотири жанрових критика. У різні роки лауреатами Меморіальної премії ім. Кіра Буличова ставали Марина і Сергій Дяченко , Євген Лукін , Олег Дивов , Михайло Успенський , Святослав Логінов , Олександр Бачило і Ігор Ткаченко , Дмитро Колодан .

[ правити ] Інші псевдоніми

  • Ігор Всеволодович Всеволодов
  • Микола Ложкін
  • Маун Сейн Джі
  • Лев Христофорович Мінц

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация