Біографія Григорія Перельмана - видатного математика нашого часу

  1. Дитинство і перші кроки Перельмана в математиці
  2. продовження освіти
  3. Міжнародний рівень
  4. Народження докази гіпотези Пуанкаре
  5. Перевірка докази
  6. Оцінки і визнання Григорія Перельмана

Зміст:

  1. Дитинство і перші кроки Перельмана в математиці
  2. продовження освіти
  3. Міжнародний рівень
  4. Народження докази гіпотези Пуанкаре
  5. Перевірка докази
  6. Оцінки і визнання Григорія Перельмана

Кілька років тому всьому світу став відомий російський математик Перельман Григорій Якович, біографія якого цікава кожному в основному тому, що цей вчений виявив небувале для нинішніх часів благородство, відмовившись від престижних премій.

Дитинство і перші кроки Перельмана в математиці

Григорій Перельман з'явився на світ 13 липня 1966 року в єврейській родині в Ленінграді. Батько - інженер-електрик емігрував в 1993 році в Ізраїль, а мати, Любов Лейбовна разом з сином залишилася в Санкт-Петербурзі, де працювала в ПТУ учителем математики. Вона сама грала на скрипці і змогла прищепити Гриші любов до класичної музики.

До дев'ятого класу Гриша вчився в школі, розташованій на міській околиці, але з п'ятого класу став відвідувати математичний центр, розташований у палаці піонерів. Центром керував Сергій Рукшин, доцент РГПУ, його учні постійно завойовували нагороди на олімпіадах з математики. Входячи в команду школярів, Григорій завоював в 1982 році на Міжнародній математичній олімпіаді, що проходить в Будапешті, золоту медаль, бездоганно вирішивши всі завдання. Тут вже почалася біографія математика Перельмана.

Далі він закінчив спеціалізовану ленінградську фізико-математичну школу № 239. Григорій не тільки ходив до музичної школи, а й непогано грав у настільний теніс. Але, не здавши норми ГТО, не зміг претендувати на золоту медаль.

продовження освіти

Без іспитів Перельмана взяли в Ленінградський держуніверситет на факультет механіки та математики. Навіть коротка біографія Перельмана дає зрозуміти, що у цієї людини здатності до точної науки дано зверху. Він продовжував перемагати на математичних олімпіадах різного рівня і продовжував вчитися тільки на відмінно. Успіхи в навчанні принесли йому Ленінську стипендію. Після закінчення університету з відзнакою, Перельман продовжив навчання в аспірантурі під керівництвом академіка А.Д. Александрова, яка існувала при Ленінградському відділенні Математичного інституту ім. Стеклова (ломи). У 1990 році він захистив тут кандидатську дисертацію, після чого залишився працювати тут же старшим науковим співробітником.

Відео про біографію Григорія Перельмана

Міжнародний рівень

Захистивши дисертацію і працюючи в Математичному інституті при Академії наук, Григорій Перельман відправився на дворічне стажування в університет в Берклі (США). Тут він максимально близько підібрався до того способу, який допоміг би йому вирішити свою головну задачку. Своїх колег він дивував аскетичним побутом, задовольняючись сиром, молоком і хлібом.

Коли Перельман працював в США, то найбільш часто він відвідував лекції математика Річарда Гамільтона, метра математики, також прагнув довести гіпотезу Пуанкаре. Їм був розроблений метод потоків Річчі, призначений для фізики, але Перельмана він також зацікавив.

Коли математик повернувся в 1996 році в Росію, то щільно зайнявся розробкою методів, придатних для доказу гіпотези Пуанкаре, і через невеликий час помітно просунувся в цьому напрямку. Він вибрав абсолютно нестандартний підхід до вирішення проблеми, застосовуючи ті самі потоки Річчі, щоб підтвердити правильність і коректність своїх розрахунків. Перельман поінформував свого американського колегу про успіхи, але відповідної реакції не послідувало. Гамільтон викладки російського вченого здалися несерйозними, і він відмовився від продовження спільної роботи. Втім, його можна було зрозуміти, адже Перельман в своїх висновках поєднував математичні розрахунки з постулатами теоретичної фізики, іншими словами - вирішував за допомогою суміжних наук топологічну завдання геометрії, тому такий симбиотический спосіб докази Гамільтон виявився не під силу.

Народження докази гіпотези Пуанкаре

На сім наступних років біографія Григорія Перельмана немов відсутній - він буквально випав з середовища колег - ніхто не знав, чим він в цей час займався. І ось, в листопаді 2002 року на сайті, де математики та фізики викладають свої роботи, з'явилася стаття Григорія Перельмана, де було викладено доказ гіпотези Пуанкаре. Вона доводилася всього на 39 сторінках, де була приватним прикладом, що демонструє суть дослідження.

Одночасно Перельман відправив свою працю Гамільтон і Жень Тяню - китайському математику, з яким подружився в Америці, і ряду інших вчених, чия думка цінував.

Чому ж Перельман так легко пустив в наукові маси свою наукову працю, якому віддав кілька напруженіших років свого життя? Невже його не відвідували побоювання, що його розрахунками можуть скористатися інші і видати їх за свої? Адже рішення цієї математичної проблеми було оцінено в мільйон доларів, а він опублікував її в інтернеті, не чекаючи перевірки.

На подібні питання американських журналістів Перельман відповів, що їм рухала передумова: якщо в його роботі криється помилка, і хтось інший зможе її виправити, щоб довести до кінця доказ, то і це задовольнило б самого автора. Ще він пояснював вчинок так:

  • Перельман зізнався, що не ставив перед собою неодмінну мета бути єдиним автором докази це математичної задачі.
  • Для нього довести одну з "завдань тисячоліття" було спільною справою.
  • Він не мріяв прославитися або розбагатіти на цьому.
  • Не було і завдання довести свою унікальність. Він просто займався тим, чим був по-справжньому захоплений.

Як тільки в інтернеті з'явилася перша стаття Перельмана, що стосується формули ентропії для потоку Річчі, то в наукових колах вибухнула справжня бомба.

Перевірка докази

  • У 2003 році математик погодився відвідати з серією доповідей кілька американських університетів. Там він витратив чимало часу на пояснення своїх методів і ідей як в публічних лекціях, так і при зустрічах з видатними математиками. А повернувшись на батьківщину, відповідав по електронній пошті на питання зарубіжних колег.
  • З 2004 по 2006 рік роботу Перельмана ретельно перевіряли три групи математиків незалежно одна від одної. Всі вони не знайшли вад у викладках автора, а це означало, що проблеми Пуанкаре більше не існує. При цьому кілька китайських математиків спробували вдатися до плагіату, заявивши, що виявили повний доказ, правда, потім дезавуювали свої слова.

Відео про біографії математика Григорія Перельмана

Далі біографія Перельмана робить ще один поворот - він у 2005 році покидає лабораторію математичної фізики і інститут, майже повністю припиняючи спілкування з колегами. Він не виявив подальшого інтересу до наукової кар'єри. В даний час Григорій Перельман живе з матір'ю в Купчино, ігноруючи пресу і ведучи дуже замкнутий спосіб життя.

Оцінки і визнання Григорія Перельмана

  • У 1996 році Перельмана нагородили премією від Європейського математичного товариства, але він від неї відмовився.
  • За вирішення проблеми Пуанкаре в 2006 році йому присудили премію і медаль Філдса, що є так званої Нобелівською премією з математики . Але Перельман відмовився і від цієї нагороди.
  • Журнал «Science» назвав в 2006 році роботу Перельмана науковим проривом року, причому вперше таке звання отримав працю з математики.
  • Математичний інститут Клея в 2010 році преміював Перельмана одним мільйоном доларів, це стало першим прецедентом присудження премії за вирішення однієї з математичних «проблем тисячоліття».
  • У тому ж році Перельман не приїхав до Парижа на математичну конференцію, де повинна була бути вручена ця премія, а вже 1 липня публічно від неї відмовився. Резони Перельман були досить дивними за поняттями сучасного суспільства. Він не погодився з математичним співтовариством, вважаючи його рішення несправедливими. Перельман не забув, що користувався роботами Гамільтона і вважав, що той заслуговує на визнання в цій перемозі не менше самого Перельмана.

Подібна публічна оцінка заслуг іншого математика з боку визнаного автора докази є грунтовно забутим явищем благородства в сучасній науці. Перельман зазначив між тим, що, зустрівши непереборні технічні проблеми, Гамільтон не зміг закінчити свої дослідження.

На даний момент Григорій Перельман нічим не нагадує про своє існування. Він не йде на контакти ні з російськими, ні з іноземними кореспондентами. Але інтерес до нього з часом не згасає, про нього продовжують писати нариси і книги. Навіть перший номер ізраїльської версії «Плейбоя», що вийшов в березні 2013 року опублікував розлогу статтю про Григорія Перельмана. Кілька років тому Перельман після довгих умовлянь погодився взяти участь при створенні науково-популярного фільму з гучною назвою «Формула Всесвіту».

Чи вважаєте Ви Григорія Перельмана видатним математиком? Вразив Вас його відмова від премій? Розкажіть про це в коментарі .

Чому ж Перельман так легко пустив в наукові маси свою наукову працю, якому віддав кілька напруженіших років свого життя?
Невже його не відвідували побоювання, що його розрахунками можуть скористатися інші і видати їх за свої?
Чи вважаєте Ви Григорія Перельмана видатним математиком?
Вразив Вас його відмова від премій?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация