Біографія і книги автора Квітка-Основ'яненко Григорій Федорович

Квітка, Григорій Федорович (псевдонім - Основ'яненко, укр. Григорій Федорович Квітка-Основ'яненко; один тисячі сімсот сімдесят вісім - 1843 ) - український письменник .

біографія,

Народився в 1778 році 29 листопада в селі основі під Харковом (Нині в межах міста), і майже все своє життя провів у Харкові .

З малих років був хворобливий і до 6 років сліпий. Освіту здобув домашню, досить мізерний. Недовго значився на військову службу . Дуже релігійно налаштований, він вступив на 23 році в Підгороднє Курязький монастир і пробув тут близько 4-х років; по залишення монастиря вів у своїй Основі полумонашеского життя, поки не захопився громадською діяльністю і театром.

Відкриття Харківського університету в 1805 році внесло велике пожвавлення в життя місцевої громади. В 1812 році виник в Харкові постійний театр, і Квітка прийняв в ньому найширше і різнобічне участь в якості актора, драматурга і потім історика цього театру. У тому ж році з ініціативи Квітки виникло благодійне товариство; найбільшим його справою було установа всесословного жіночого навчального закладу, незабаром перетвореного в Інститут шляхетних дівчат. Квітка жертвував на цю справу свою працю і кошти.

З 1816 по 1 821 роки в Харкові виходив « Український вісник »- перший харківський журнал, за редакцією Квітки, Філомафітський і Гонорським . Тоді ж Квітка поміщає в «Українському віснику» та в «Віснику Європи» невеликі оповідання і вірші; але все написане ним в цей час слабко і згодом не перевидавався. Безсумнівна літературне обдарування Квітка-Основ'яненко проявив лише на початку 1830-х років, переважно в повістях українською мовою: « Конотопській відьмі »,« Марусі »,« Солдатському патрети »,« Сердешна Оксані »,« п'яний як Великдне »,« Від тобі і скарб »,« Козир-дівко »,« Добре роби - добре й буде »і потім в водевілі« Сватання на Гончарівці », донині однією з найбільш репертуарних п'єс української сцени. Крім того, він написав ряд повістей та історичних оповідань російською мовою, з яких найбільш великий - історико-побутовий роман « Пан Халявський ».

За мотивами водевілю «Бой-жінка» , в 1998 році був створений перший національний український мюзикл Фемінізм по-українськи (Автор музики і лібрето - Олексій Коломійцев ).

Квітка виявив велике знання побуту, звичаїв, звичаїв, повір'їв - взагалі близьке знайомство з усім строєм дворянської і селянської життя. Українські повісті його написані чудовою мовою, чистим, простим і зрозумілим, і пройняті гуманним ставленням до селян. Квітка мав благотворний вплив на читачів в сенсі розвитку в них гуманного почуття. Літературна діяльність К. розвивалася в значній мірі під впливом його розумної дружини, Ганни Григорівни, з класних дам Інституту шляхетних дівчат . В кінці життя К. дуже засмутили поріцательние відгуки петербурзької критики про його російських повістях, порівняно з українськими досить слабких.

Квітка-Основ'яненко помер в 1843 році 20 серпня.

Історія про заснування Харкова,

Григорій Квітка в 1830-х роках склав фантастичну ліричну історію про заснування міста Харкова у середині 17 століття своїм предком Андрієм Квіткою. Даний розповідь, опублікований в його зібранні творів, які не підкріплений жодним джерелом і ніколи не розглядався серйозно жодним істориком.

спадщина,

Про Квітці-Основ'яненко існує досить велика література; вона вказана коротко в «довідковому словнику» Геннади (II, 125-126) і в «Российской бібліографії» ( 1881 , Кн. I), набагато докладніше в «покажчики» пана Комарова, в 1 т. Збірки «Рада» (417-421). Після видання цих покажчиків про К. ще надруковано багато великих статей, основні з них:

Зі старих біографій найбільш докладна і цінна - Г. П. Данилевського (в «Українській старине»).

Зібрання творів К. видано в 1887 році в Харкові ; драматичні твори до складу його не увійшли.

В 1827 році вийшла п'єса Квітки-Основ'яненка «Приїжджий зі столиці або метушня в повітовому місті», яка є одним з попередників гоголівського «Ревізора».

В   1827 році   вийшла п'єса Квітки-Основ'яненка «Приїжджий зі столиці або метушня в повітовому місті», яка є одним з попередників гоголівського «Ревізора»

Пам'ятник на могилі Пам'ять,

  • Іменем письменника в 1978 році названа вулиця біля старого харківського університету (колишній Уфимський провулок).
  • В 1978 році виданий художній маркований конверт , Присвячений письменнику.
  • В 2003 році була випущена поштова марка України, присвячена Квітці-Основ'яненко.
  • У 2008 році випущено в обіг ювілейна монета 2 гривні, Квітці-Основ'яненко

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация