Біографія, Грін Олександр Степанович (Гриневський). (+ Фото)

Всі матеріали на одній сторінці
Матеріал № 1
Матеріал № 2

Грін, Олександр Степанович

(Псевд. Олександра Степановича Гріневського) (1880-1932).

Видатний рус. сов. прозаїк, більш відомий произв. ін. жанрів (романтичної прози), нині один з найбільш популярних вітчизняних авторів, творець унікального худож. світу, чиє тв-во близько і до фентезі, і до утопії, і до літературі про надприродне. Рід. в г.Слободскій (Вятської губ.), провів важке дитинство, перепробував безліч професій: був матросом, вантажником, золотошукачів, лісорубом, плотогоном, маляром, гасильником нафтових пожеж, виступав шаблековтачів в бродячому цирку. Записався в армію, двічі тікав з батальйону; захопившись есерівської пропагандою, зайнявся революційною діяльністю, піддавався тюремного ув'язнення і посиланнях (вибрав літ. псевд., тому що розшукувався поліцією). Друкуватися почав з 1906 р .; з 1910-х рр. - професі. письменник. Після Окт. революції тримався зухвало осторонь від «генеральної лінії» сов. літ-ри, зустрічаючи нерозуміння і ворожість критики (хоча уникнув тієї цькування, к-раю дісталася Е. Замятін, М. Булгакову і ін. «неприєднаних»); результатом стало поступове відлучення Г. від літератури і читачів. Помер в Старому Криму від раку, в злиднях і самотності.

Пік читацької популярності Г. припав на період хрущовської «відлиги» (незадовго до цього, в розпал кампанії проти «безрідних космополітів», произв. Письменника були викреслені з планів изд-в, не видавались в б-ках); в 1960-х рр., на хвилі новий. роматіческого підйому в країні Г. перетворився в одного з найбільш видаваних і шанованих вітчизняних авторів, кумира молодого читача. Тоді ж з'ясувалося, що мн. аспекти його тв-ва - вигадана письменником, ніколи не існувала на геогр. картах Країна Грінландія, зовні реалістична і худож. досконала, також пронизує майже всі гл. произв. фантастика (в широкому спектрі - від НФ до фентезі, готичного роману і «літератури жахів») і загальна романтична недомовленість, - дозволяють вважати Г. одним з недооцінених при житті основоположників сов. фантаст. літ-ри. У той же час його проза насилу піддається точній жанрової класифікації, і будь-яка прив'язка до вже існуючих «ярлика» неминуче призведе до спотворення реального - унікального - місця Г. у вітчизняній літературі.

У сов. час вийшли 11 зб. р-поклик Г., а також великі речі - «повість-феєрія» «Червоні вітрила» (1923) і романи: «Блискучий світ» (1923; 1924), «Золотий ланцюг» (1925; 1926), «Скарб Африканських гір »(1927),« та, що біжить по хвилях »(1928),« Джессі і Моргіана »(1929),« Дорога нікуди »(1930). Спроби об'єднати їх робилися ще до революції - Собр. соч. в 3-х тт. (1913), незакінчену ПСС в 15-и тт. (1928-29) - і були продовжені в останні десятиліття: Собр. соч. в 6-й тт. (1965) та ін. Хоча ряд фахівців взагалі схильний заперечувати приналежність Г. до фантаст. літературі, її елементи легко помітні у всьому його тв-ве. Мн. герої мають фантаст. здібностями: ходять по воді, «аки по суху» - «Вогняна вода» (1917), «Та, що біжить по хвилях»; літають як птахи - «Змагання в Ліссе» (1921), «Блискучий світ»; їм притаманний дар ясновидіння - як в р-зе «Шлях» (1911), або жахлива сила - як в р-зе «ГАТТ, Вітт і Редотт» (1924); проте всі ці властивості ніяк науч. не обгрунтовані і є худож. прийом «символічної» (за визначенням самого Г.) прози. Однак можна виявити в ній і пряме використання елементів НФ: в «Золотий ланцюг» діє робот - слуга, а в р-зе «Сірий автомобіль» (1925), що наближається до жанру «літератури жахів», - ще одна механічна «лялька », ополчилися на свого творця.

Більш ніж вільна екранізація останнього р-за (див. «Пан оформлювач») має мінімальне відношення до першоджерела; вихід фільму підсумував низку численних і - за винятком, м.б., нефант. фільму «Червоні вітрила» (1961) - відверто невдалих вітчизняних екранізацій Г. (див. «Та, що біжить по хвилях», «Блискучий світ», «Золотий ланцюг»). Методи комбінованої зйомки дозволяли показати летить людини, в той час як, за влучним висловом самого Г., «це зовсім не людина літає, це ширяння духу!» (Про роман «Блискучий світ»). Худож. світ Г. по-своєму утопічний ідеальний і населений часто ідеальними героями, що знайшли своє щастя і втілили в життя свої мрії, - і цим принципово відрізняється від світу произв. Е. По і А. Бірса, з до-римі письменника найчастіше порівнюють. Вплив його на вітчизняну НФ - в осн., Непряме, проте «в значній мірі йому ми зобов'язані тим, що наша фантастика, полиском металом зорельотів і счетнорешающіх машин, потепліла в 50-60-і роки людськими пристрастями» (А. Брітіков).

Літ. :
В. Ковский «Олександр Грін. Преображення дійсності »(1967).
В. Ковский «Романтичний світ Гріна» (1969).
Е. І. Прохоров «Олександр Грін» (1970).
«Спогади про Олександра Гріна» (1972).
В. В. Харчев «Поезія і проза Гріна» (1975).
Л. Михайлова «Олександр Грін. Життя. Особистість »(1972; доп. 1980 -« Олександр Грін. Життя. Особистість.
ворчество »).
Н. А. Кобзєв «Роман Олександра Гріна» (1983).
Ц. Вольпе «Мистецтво несхожості» (1991).

Грін, Олександр Степанович

(Гриневський). Рід. 1880 розум. 1932. Письменник-романтик, поет. Твори: «Червоні вітрила» (1923), «Та, що біжить по хвилях» (1928), романах «Блискучий світ» (1924), «Дорога нікуди» (1930) та ін.

Всі біографії російських письменників за алфавітом:

А - Б - В - Г - Д - Е - Ж - З - І - До - Л - М - Н - Про - П - Р - З - Т - У - Ф - Х - Ц - Ч - Ш - Щ - Е - Я

Десятка найпопулярніших біографій:

  1. біографія Пушкіна
  2. біографія Лермонтова
  3. біографія Булгакова
  4. біографія Гоголя
  5. біографія Єсеніна
  6. біографія Достоєвського
  7. біографія Чехова
  8. біографія Маяковського
  9. біографія Євтушенко
  10. біографія Даля
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация